Резултати от 1 до 6 от общо 6

LAN между две близки сгради

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #1

    LAN между две близки сгради

    Здравейте на всички!

    Значи имам следния проблем ( по-скоро въпрос даже):



    Имам по настоящем локална мрежа в една сграда, впоследствие трябва да свържа тази локална мрежа с друга локална мрежа в друга сграда.

    Разстоянието (по въздух) между двете сгради е малко - може би 30-40 метра най-много.



    Та искам да помоля, дайте ми предложения как да свържа тези две локални мрежи, да станат като една.



    <u>Пояснения:</u>



    1. Вариант с обикновен UTP кабел:

    - по въздух (както повечето квартални интернет доставки) - не е за предпочитане, защото е грозно. Шефа не иска така. (А иначе този начин ми е най-лесен []) - ОТПАДА;



    - под земята - също не става, защото трябва да се копае, а няма такава възможност - ОТПАДА;



    2. С безжична комуникация между двете сгради:

    - това е удачен вариант според мен, но пък не съм много запознат с "материалната база", необходима за осъществяването на този вариант (всъщност имам бегли познания, но не достатъчни).

    Та може ли да ми кажете какво ми е необходимо (Wireless бриджове или рутери, не знам), цени ако можете да микажете също. Или пък да ми кажете необходимото оборудване, и сайтове на такива оборудвания, аз цените ще си ги видя.

    Ако може сайтовете да са на БГ фирми, още по-добре.



    И ДА МИ КАЖЕТЕ - НАДЕЖДНА ЛИ Е ТАЗИ БЕЗЖИЧНА КОМУНИКАЦИЯ?

    от гледна точка на радиосмущения и т.н. Какво е максималното разстояние за такава комуникация, изобщо колкото по-подробно, толкова по-добре за мен.



    3. Имам телефонни чифтове между двете сгради (но не знам дали има свободни), чух че можело нещо по тея кабели (DSL рутери, или нещо такова, не знам точно).

    Ако някой е запознат с този вариант на комуникация .......

    Иначе ако това е възможно, това е най-добрия вариант май []

    Само БТК да не земат да ни искат наем за наета линия [Oops!]



    =======================================

    Та това е общо взето, дано съм дал необходимата информация.

    Предварително благодаря на отзовалите се, защото знам че има хора, които могат да ми помогнат.

    Очаквам вашите мнения и предложения как да свържа тези двете локални мрежи между двете сгради.



    П.С. Допускам, че може би има вече такава тема, за което много се извинявам, но ми е спешно и изобщо нямах време да търся.

    Сори.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #2

    LAN между две близки сгради

    Уточни горе долу каква скорост на обмен ти трябва.

    За wireless - разстоянието ти е малко и спокойно ще вържеш(зависи разбира се ако имаш пряка видимост м/у сградите). По добре ползвай 802.11g - заради по голямата скорост - 54Mbit/s.

    за фирми - Комелсофт продават Linksys - http://comelsoft.com/product.php?lang=bul&title=linksys

    виж и Видеомакс - http://www.videomaxavs.com/

    Линксис ап е 70$ без ддс в комелсофт.

    Отностно сигурноста - ще си включиш мас филтриране и wep key, но и за това има начини да се пробие.

    Колкото до радиосмущенията - зависи какво имаш м/у двете сгради. Моят интернет го хващам с антенка самоделка от разстояние около 2 км, но все пак съм в малък град и ефира не е запълнен (засега).



    А за 3тия ти вариант става ако имаш свободни чифтове (да не преминават през телефонна централа - т.е. директно от сграда в сграда) да използваш VDSL - сървърно устройство (например Prestige 841C VDSL Ethernet bridge) и клиентско устройство (Prestige 841 VDSL Ethernet bridge) - първото е около 240лв, второто около 150 без ддс.

    С тях се постига скорост около 2.3Мbits, но да си призная малко ми е мътно - в момента и при мен се умува в/у този начин.

  4. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #3

    LAN между две близки сгради

    Ами скоростта на обмен не е толкова от значение, но ми се иска 100мбит/сек (като за лан мрежа), но не знам вече цените на устройствата как ще са.

    За wireless - имам пряка видимост между сградите, тъй че това не е проблем.



    А за сигурността - не разбрах точно какво имаш предвид, и ще се нуждая ли от такава защита? Понеже то си е връзка между две сгради (ако е с кабел, все едно м/у два суича), или имаш предвид, че някой може да ми се намеси в безжичната комуникация ли?

    Можеш ли да уточниш, защото не съм много наясно.



    А за третия вариант, ще поразпитам тука из фирмите да видим какво ще кажат те .



    Благодаря за отговора.

    Ако има и други мнения, ще съм много благодарен.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    LAN между две близки сгради

    Ето и едно нетривиално решение:

    http://www.orcave.com/?ssid=SFUP0aaX...mCa934G1yO40A5

    Не знам как е на цена обаче...[8D]

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    634
    #5

    LAN между две близки сгради

    има аксес пойнт-и които работят на 108Мбит - мисля че DLink имаха такива модели, но не съм наясно с тях. Доколкото знам максималната скорост с постига при идеални условия така че ефективната при теб може да е по малка.

    Вземи си две ар-та на 802.11g (хубаво ще е да ги сложиш в сградите така че да имат оптимална видимост едно към друго) и ги вържи към суичовете на 2те си мрежи, едното си го оставаш на master, другото го слагаш на клиент. Както казах по горе хубаво е да си включиш мас-филтрирането на master-a, т.е. да му укажеш мас адреса на клиента за да не може да се вържат други устройства и така да се проникне в мрежата ти. Но пак казвам - това не е невъзможно.

    Така мрежата ще ти излезне някаде ориентировъчно 140$ без ддс за ар-та + кабела с който ще ги вържеш към суичовете си.


  7. Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    553
    #6

    LAN между две близки сгради

    Значи има решение което може да ползва съществуващия меден чифт без да се загуби и телефонната линия която върви по него.Ако нямаш големи претенции към скоростта т.е. около 10 МБ/с те устройват то това е решението за тебе.Базирано е на VDSL, тествали сме го и работи прекрасно след като един път е настроено като хората.Не създава грижи и е евтино.Устройствата са Микронет и работят перфектно.Ако те устройва това решение горещо ти го препоръчвам.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Дилема между ЛЕД 40-42
    От stota4kata във форум Телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 02-01-13, 21:04
  2. връзка между PC и TV
    От obshtinska_mishka във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 15-12-05, 15:59
  3. Отговори: 2
    Последно: 05-06-05, 22:03
  4. DSL връзка между PC - та
    От exorcist във форум Мрежи
    Отговори: 6
    Последно: 19-02-04, 20:36
  5. USB мрежа между 2 PC ?
    От Bonew във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 17-02-02, 00:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе