Резултати от 1 до 8 от общо 8

Две публични IP за много машини в локална мрежа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #1

    Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Здравейте,
    Имам следния казус: в момента ползвам интернет с динамични IP и всичките ми потребители са зад рутер (TP-LINK TL-WR1043ND с инсталиран DD-WRT). При необходимост от друго IP, просто рестартирам модема.
    Сега мисля да си взема нет от MEGALAN, там хората предлагат 2 публични IP адреса едновременно (статични). Устройството, което предлагат е някакъв маршрутизатор. От него ще излезе един мрежов кабел.
    Как да настроя рутера така, че да използвам и двете статични публични IP-та, а едновременно с това и всичките ми устройства да са в една локална мрежа?
    Ако се бриджне единия порт към WAN порта, на рутера може да се даде едно IP, а на устройството на този бриджнат порт - другото; но така устройството ще излезе от общата локална мрежа.
    Не знам ако всички LAN се бриджнат към WAN (или по-точно WAN се използва като LAN), маршрутизатора на МЕГАЛАН как ще реагира? Ще се зададат на две устройства MAC адресите за раздаване на IP адреси, а другите няма ли да бъркат работата? И тези другите как ще излязат в интернет?
    Благодаря предварително за отговорите Ви
    Само да отбележа, че не съм наясно с този линукс на рутера много много...
    Помагат ми за настройката, но човека, който го прави (признах си, че не съм аз) днес стана татко, така че май не е редно да го карам да чете той по въпроса.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #2

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Цитат Първоначално публикувано от tricki11 Виж публикацията
    Здравейте,
    ... Как да настроя рутера така, че да използвам и двете статични публични IP-та, ..
    Какво значи "да ги използвам" ? Като успееш да дефинираш това, отговора сам ще излезе.

    А иначе, едно използване може да се направи така:
    - най-обикновен евтин 5-портов суич
    - кабела на доставчика влеза в този суич
    - от суича един кабел към WAM-порта на съществуващия рутер. Самия WAN-порт е настроен със единия статичен IP-адрес
    - от суича друг кабел към да речем компютър, настроен с втория IP-адрес. И за да е видим този компютър с устройствата зад рутера - втора мрежова платка свързана с кабел в мрежата зад рутера.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #3

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Благодаря ти за отговора
    Има едно "ОБАЧЕ"
    как да накарам примерно компютъра с две мрежови карти, да използва само едната за заявки към интернет, а другата само за локалната мрежа?
    Както съм споменал, рутера е с DD-WRT, с други думи, използването на "най-обикновен евтин 5-портов суич" е неоправдано.
    "Използвам" си го разбрал правилно: компютър 1 е с публично IP 1; компютър 2,3,.... с публично IP 2, WLAN - с публично IP 2 примерно
    Все пак и това е някакво решение, което си предложил, ако има решение и на поставения от мен въпрос.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #4

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    " ... как да накарам примерно компютъра с две мрежови карти, да използва само едната за заявки към интернет, а другата само за локалната мрежа? ..."

    Няма нужда да го караш нищо. Но ако все пак много държиш да го накараш нещо, трябва да махнеш гейтуея от вътрешния адаптер. А за това махане - начини много.

    Относно 5-портовия суич - такъв може да се намери за под 10 лв втора употреба и добре работещ.

    Не познавам DD-WRT. Познавам обаче други рутери, при които твоето "използване" се реализира вътре в самия рутер с правила и без допълнителни суичове. Например в Майкрософтския RASS може да се дефинира такова правило. (Да не се бърка с правила за port-forwarding !).
    Така че, поразтърси се за информация относно DD-WRT, или почакай някой друг, който наистина познава DD-WRT да отговори (сега след уточнението за "използване", вече не е трудно да се отговори) може ли това да се направи вътре в DD-WRT.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #5

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Да, за някакво такова правило си мисля и аз, самия рутер трябва да има тази възможност с този софтуер DD-WRT.
    Благодаря ти за отговорите, мисля, че до тук въпроса е вече правилно формулиран след твоята намеса.
    Очаквам наистина някой по-запознат с тази материя да даде отговор.
    Поздрави

  7. etg
    etg е на линия
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Трябва да сложиш двата IP адреса на WAN порта и след това с policy routing да определиш кой компютър от вътрешната мрежа с кое IP да излиза навън. Ако ти се чете, ето:
    Policy Based Routing - DD-WRT Wiki
    IPROUTE2 Utility Suite Documentation
    Linux Advanced Routing & Traffic Control HOWTO
    Man page of IPTABLES

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #7

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Да, до тук схемата ми е ясна, вече разбирам, че наистина е възможно това, което искам.
    Да започнем с първия въпрос, може би по-трудния според мен; как да сложа двете IP на WAN порта; Дали маршрутизатора на доставчика ще позволи да се присвоят и двете IP-та на един и същи MAC адрес - този на рутера? Ако да, то няма какво да се настройва по рутера за тази операция.
    Другото, което виждам, е някакви IP тунели.
    Както ще да е.
    Явно е сложно за моята главица, ще изчакам няколко дена.
    Ако някой има да добави нещо, ще бъда благодарен.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #8

    Отговор: Две публични IP за много машини в локална мрежа

    Да, вече направих първите опити...греда
    Изпробвах следните команди на рутера с DD-WRT с модем на Виваком. Един IP адрес 192.168.1.2 за всички и един 192.168.1.3 за IP 192.168.0.100 от вътрешната мрежа.
    /usr/sbin/ip addr add 192.168.1.3/29 dev vlan1
    /usr/sbin/iptables -t nat -I POSTROUTING 1 -p all -s 192.168.0.100 -j SNAT --to 192.168.1.3
    /usr/sbin/iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -d 192.168.1.3 --dport 3389 -j DNAT --to-destination 192.168.0.100:3389
    /usr/sbin/iptables -I FORWARD -p tcp -d 192.168.0.100 --dport 3389 -j ACCEPT

    Всичко работеше добре....
    Инстариха ми услугата на мегалан. резервираха ми 2 IP адреса за рутера, но....греда
    само единия
    другия не ще да ми го даде техния DHCP сървър.
    Иска да имам два MAC адреса, за да ми даде 2 IP адреса.
    въпроса ми е:
    Може ли да се вдигне виртуален WAN порт, със собствен MAC адрес и да прехвърля асоциираното IP на машина от вътрешната мрежа?
    благодаря предварително

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Мрежа с няколко машини...
    От kesten във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 29-09-08, 19:39
  2. много ниска скорост в локална мрежа
    От ilhanbg във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 05-12-07, 23:00
  3. Локална мрежа без нет
    От anivel във форум Мрежи
    Отговори: 12
    Последно: 13-08-07, 18:31
  4. CS Server в Локална Мрежа...,
    От BBBmAN във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 10-11-04, 00:30
  5. Програма за чат в локална мрежа.
    От Bri във форум Мрежи
    Отговори: 13
    Последно: 12-12-03, 00:38

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе