Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 40
Like Tree3Одобрявам

MAC-адрес при виртуален адаптер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    MAC-адрес при виртуален адаптер

    Стар компютър е включен директно към етернет-кабела на Интернет доставчика. А пък Интернет доставчика прави контрол по MAC-адрес.
    Ще сменям тоя тоя стар компютър с нов и трябва да се обадя на доставчика за да му кажа новия MAC-адрес.

    На новия компютър има няколко виртуални машини и няколко физически и виртуални етернет-адаптери.
    Една от тези виртуални машини ще изпълнява ролята на Gateway за локалната мрежа и има два виртуални адаптера.
    Първия е "закачен" към реален адаптер и е единствения закачен към тоя реален адаптер. А тоя реален адаптер ще е закачен към кабела на Интернет доставчика.
    Втория е "закачен" към виртуален суич, към който са закачени както виртуалните машини, така и един реален адаптер осигуряващ свързаност към останалите реални машини в реалната локална мрежа.
    Има и софтуер осигуряващ нужното рутиране (NAT).

    Въпроса е такъв:
    Какъв MAC-адрес да кажа на доставчика ?
    Тоя на първия виртуален адаптер, или тоя на реалния адаптер към който е закачен първия виртуален адаптер ?

    Би трябвало да е MAC-адреса на виртуалния адаптер, ама нещо не съм сигурен какво точно се "вижда" от другата страна на кабела.
    Също така, комуникацията с доставчика ми е трудна и искам всичко да се реши с едно обаждане с точната информация.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2012
    Мнения
    503
    #2

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Зависи от доставчика, но не е задължително да се обаждаш. Просто трябва новия мак адрес да се размени със стария, ако има и статично ай пи, шлюз, DNS също се добавят. Това се прави еднократно само при инсталиране на вин....

    Ако държите да се обадите на доставчика за новия мак, логично е да се избере реалния от новото дъното на ланката в който влиза кабела с нета....

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #3

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    @Mitkos: Мак-а ти трябва на физическия адаптер, преди няколко години и аз бях направил подобна постановка като твоята, една физическа машина с няколко виртуални + една за виртуален рутер, бях и наредил 5 лан карти 3COM ( нямах други под ръка), голям кеф ми беше като текна нет-а по всички жици. Това изпълнение работи така няколко години после не знам какво стана с машината, аз бях далеч.

  5. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #4

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Доставчика ще види мак адреса на физическата карта в която влиза кабела.

  6. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #5

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Много мразя да се дават съвети без човек да е сигурен!!! А тук даже три има
    Някъде да е казано каква е виртуалката? Дали сте сигурни, че при всички е еднакво? Щото аз примерно обобщаващ съвет не мога да дам, мога примерно да кажа, че на домашния ми компютър с Virtualbox се вижда MAC адреса на quest, а не на host машината. Или по-точно, виждат се и двата. Това е arp таблицата на рутера:
    ...
    3 D 192.168.192.142 00:1B:FC:80:BD:18 ether2-local-master
    4 D 192.168.192.246 08:00:27:EC:AC:39 ether2-local-master
    ...

    3 е host мнашината, т.е. това е MAC адреса на реалния адаптер, 4 е quest машината, т.е. това е MAC адреса на виртуалния адаптер. Или за конкретния случай, необходим е MAC адреса на виртуалния адаптер.
    А това е дъмп на трафика между виртуалната машина и рутера:
    22:57:13.674182 00:0c:42:70:e3:d1 > 08:00:27:ec:ac:39, ethertype IPv4 (0x0800), length 70: 192.168.192.42 > 192.168.192.246: ICMP echo request, id 987, seq 196, length 36
    22:57:13.674907 08:00:27:ec:ac:39 > 00:0c:42:70:e3:d1, ethertype IPv4 (0x0800), length 70: 192.168.192.246 > 192.168.192.42: ICMP echo reply, id 987, seq 196, length 36

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #6

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    @etg: Напълно съм съгласен с това което си написал. Никъде не е уточнено каква е виртуалната машина и какви ОС-и има накичени по вирт. и физическите машини. При мен когато е правих тази постановка - когато местех кабела от доставчика на лан картите си спомням, че самo сменях мак-а на лан-а на физ. машина и на виртуалния рутер към коя карта да бриджна виртуалната. Всчико това под VMWare.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Виртуализатора е Hyper-V 2012.

    Все повече се убеждавам, че трябва да кажа на доставчика MAC-адреса на виртуалния адаптер. Като писах предишния пост, съвсем бях забравил, че доставчика ме задължава да НЕ съм конфигурирал статичен IP-адрес на адаптера, а до го получавам от него по DHCP (самия адрес е глобален и статичен). Така че, няма как да му кажа друг Mac-адрес.

    И въпроса се променя така:
    Доставчика вижда ли MAC-адреса на виртуалния адаптер или при него всичко "пристига/заминава" от/към MAC-адреса на реалния адаптер ?

    Направих следния експеримент:
    Закачих тоя реален адаптер към малка локална мрежа (на друго място с друг доставчик) в която мрежа има малък хардуерен NAT-рутер раздаващ адреси и Интернет достъп.
    Виртуалния адаптер си получи вътрешен адрес от рутера. На друг компютър (с Win 7) в мрежата направих следното:
    >arp -d
    >ping <IP-адреса на виртуалния адаптер>
    >arp -a
    и от резултата се разбира, че тоя компютър "вижда" MAC-адреса на виртуалния адаптер и го асоциира с IP-адреса на виртуалния адаптер.

    А дали се вижда и MAC-адреса на реалния адаптер ?
    Не знам, не намерих начин да го разбера това. В Windows няма вграден arp-ping (не че някога съм ползвал arp-ping, прочетох някъде че е подходящ инструмент за случая).

  10. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #8

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    А какво значение има дали се вижда MAC-адреса на реалния адаптер?
    Ако му сложиш ИП или му пуснеш някакво приложение, което да работи с него без ИП, ще се види по някакъв начин. За твоите нужди - не, няма да се вижда.
    А arping с нищо няма да ти помогне, командата arp е напълно достатъчна. На практика, командата "arping IP" е приблизително еквивалентна на "arp -d IP & ping -n 1 IP > NUL & arp -a | findstr IP"

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    За мен беше важно да знам дали се вижда MAC-адреса на виртуалния адаптер.
    А за arping - мислех, че параметъра е Mac-адрес (а не IP-адрес) и ще мога да директно от другата страна "да потърся" реалния адаптер по Mac-адрес. И съответно да разбера дали се вижда или не, което обаче наистина няма значение в случая.

  12. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #10

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    пфф човек какъв е тоя мазохизъм ,сложи си един рутер от 30 лв

  13. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #11

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    добре де. Айде аз, като прост човек тука, да взема да попитам нещо просто. Седя си аз и си барам тръбата... на канализацията в банята. :D В тоя момент доставчикът ми кой мак адрес вижда? Тоя на рутера ми, или тоя на компа, или тоя на лаптопа, или тоя на таблета, или тоя на телефона, или тоя на другият ми телефон, или? Ха сега.... И не ми казвайте само, че въпросът е различен и няма нищо общо с това, дето говорим.

  14.  
     
  15. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #12

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Тоя на тръбата. Не че разбрах какво искаш да кажеш.

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #13

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Според мен ( а и по информация от интернет доставчика ми), вижда се адреса на физическото устройство в което влиза кабела от доставчика. Ако е рутер - на рутера, ако е сървър - МАК-а на интерфейса към който е закачен кабела. Ако интерфейса или устройството е конфигурирано като бридж, а не рутер, тогава се виждат и адреси след него.
    stenly одобрява това.

  17. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #14

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Разбира се, че е така. Но според etq ние не сме сигурни и не може да се обаждаме

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Отговор: MAC-адрес при виртуален адаптер

    Цитат Първоначално публикувано от fXOrange Виж публикацията
    добре де. Айде аз, като прост човек тука, да взема да попитам нещо просто. Седя си аз и си барам тръбата... на канализацията в банята. :D В тоя момент доставчикът ми кой мак адрес вижда? Тоя на рутера ми, или тоя на компа, или тоя на лаптопа, или тоя на таблета, или тоя на телефона, или тоя на другият ми телефон, или? Ха сега.... И не ми казвайте само, че въпросът е различен и няма нищо общо с това, дето говорим.
    Да, различен е въпроса.
    В твоя случайя се вижда само Мак-адреса на "външния" интерфейс на рутера (без значение какво/къде точно се бараш в момента).
    Защо е така ?
    Потърси информация какво е и как работи NAT-рутиране (Гугъл ще ти го обясни доста по-добре от мен).

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. bob - Нов мобилен (виртуален) GSM оператор
    От veni във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 2
    Последно: 16-10-11, 10:13
  2. NEO - виртуален герой или китайски боклук
    От stovas във форум Други телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 04-03-09, 14:48
  3. Виртуален хард диск...
    От The Mask във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 26-04-06, 15:53
  4. Трябва ми виртуален CD-ROM!!!
    От Djniki във форум Общ - софтуер
    Отговори: 10
    Последно: 07-08-04, 12:35
  5. Отговори: 8
    Последно: 03-05-03, 19:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе