Резултати от 1 до 10 от общо 10
Like Tree2Одобрявам
  • 2 Post By etg

Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Днес взех някакъв промоционален рутер от доставчика ми на интернет, който беше настроен от него.
    Едно от изискванията е "кабелът да е занулен", техен техник ще дойде да го "занули". Идеята е да се пази рутера предполагам.
    Зануляването представлява свързване на единият проводник от LAN кабела към нулата на контакта, където е включен рутера.
    Понеже аз ще си кримпна LAN кабела от рутера към PC, питането ми е, ако някой е правил подобно зануляване, да ми опише процедурата.
    Предполагам, че се прави на кабела на доставчика идващ отвън, не на LAN кабела от рутера към PC.
    Кабел на доставчика в момента има, него ли трябва да подготвя за зануляване и кое точно кабелче да освободя при условие, че не знам как е кримпнат от другата страна. Сигурно връзката е към суич някъде по покрива.
    Питам, защото не искам да ми висят кабели, искам всичко да е прибрано.

  2.  
     
  3. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #2

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Кабелът от доставчика UTP или FTP е? Т.е. има ли екранизация? Ако няма, нищо не занулявай. Ако има, то има и една жичка, гола, която опира в екранизацията - занули тази жичка.

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #3

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Благодаря, etg.
    Не знам, това е при моите родители, утре ще видя като свързвам рутера.
    Предполагам, че е FTP, доставчикът е сериозен като брой клиенти и има доста "висящи" кабели, ще е безрасъдно да ползват UTP за външни.
    Ако правилно съм те разбрал и кабелът е FTP, свързвам тази голата тел към нулата на контакта?
    Нали няма проблем да отрежа RJ-то, да си освободя малко от телта, да я свържа с нулата на контакта, който захранва рутера, чрез някаква бърза връзка или проста лустер клема и после да го кримпна в същия ред, както е в момента?
    И... струва ми се малко тъпо.
    А ако самият разклонител не е занулен? Ако стенният контакт, в който е включен не е занулен, какъв е смисълът?

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Цитат Първоначално публикувано от Malone Виж публикацията
    Ако правилно съм те разбрал и кабелът е FTP, свързвам тази голата тел към нулата на контакта?
    Да.
    Цитат Първоначално публикувано от Malone Виж публикацията
    Нали няма проблем да отрежа RJ-то, да си освободя малко от телта, да я свържа с нулата на контакта, който захранва рутера, чрез някаква бърза връзка или проста лустер клема и после да го кримпна в същия ред, както е в момента?
    Няма.
    Цитат Първоначално публикувано от Malone Виж публикацията
    И... струва ми се малко тъпо.
    А ако самият разклонител не е занулен? Ако стенният контакт, в който е включен не е занулен, какъв е смисълът?
    Ако някъде липсва зануляването (в контакта или разклонителя) по-добре не свързвай нищо, ще е по-лошо.

    Но щом кабелът е външен, най-добре направи следното - сложи екраниран конектор на кабела и след него протектор, и занули протектора, като жичката, за която стана въпрос по-горе, гледай да има контакт с металната част на конектора.
    Malone и Pat харесват това.

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Така ще направя, днес ще отида до магазина да купя такъв конектор, че имам само обикновени.
    Ще купя от същото място и протектор, но идеята ми беше да не влизам в някакви излишни разходи заради капризите на доставчика ми. На друго място където работя е едно смотано градче, доставчика ми няма и 5 метра кабели навън, всичко е под земята и в каналите на БТК в стените.
    Не е пинтилък, на на рутер за 20-на лева да му купувам протектор за 15 лева ми се струва неоправдано. Пък поне толкова струва в него магазин, ще потърся и на друго място.

    Но ще го направя както ти ми казваш, искам да е естетично.
    Екранираният конектор... пак със същите клещи, нали? Не е нещо особено кримпването?

    Благодаря за съветите.
    Този пост е редактиран от Malone; 17-10-16 в 08:10.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #6

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Malone , както си го описал ,от теб нищо не се иска,освен да пуснеш техника на доставчика да щракне екранирания накрайник. Ти само трябва да стоиш и да гледаш умно. Въобще нищо не купувай. От PC към рутера си пусни обикновен UTP с обикновени накрайници.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #7

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    ОК, аз ще го пусна да кримпне екранирания накрайник, но как това помага за "зануляването"?
    Нали все пак тази екранировка трябва да е занулена, заземена да го наречем, да е свързана по някакъв начин със заземяването на инсталацията. Все някакъв кабел ще трябва да опъне, и то ако всичко е наред с инсталацията в апартамента и до захранването на рутера. Рутерът се захранва от един прост траф, никакви пластини за нула няма по трафа.
    От 15 години съм им клиент, още две точки имам, никакви занулявания не са искали. Бури, гръмотевици, кабелите са външни и рутер изгорял нямам. А моите рутери са все по 100+ лева. Сега какво им стана? Или може би защото пикливият им рутер е техен.
    Трябваше да си взема аз рутер и да не се занимавам с прИмоции.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #8

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Тук по-скоро става въпрос за 7-8 см жичка ,която е част от екранирания конектор и най-вероятно ще се закачи някъде за рутера. Много отдавна не съм работил с такива конектори, просто си бях решил, че няма полза от тях.

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #9

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Ако трябва да се прави "като хората" има два варианта:
    Единият както е казал etg изкарваш голата жичка от FTP кабела и я свързваш към "земя" или "нула" (ако е двупроводна инсталация). - това е по безопасния начин за оборудването според мен.

    Втория начин - по-елегантния и "по учебник" е да се кримпне с екраниран накрайник кабела (голата жичка и екранировката на кабела трябва да правят контакт с екрана на накрайника) и да се използва мрежово оборудване пригодено за зануляване (заземяване). А именно - портовете му трябва също да са екранирани (обикновено тънка ламаринка от вътрешната страна) и екрана да прави контакт с екранирания накрайник. От своя страна рутера или суича трябва да е заземен (занулен), Или чрез захранващия кабел (ако е на 230V и се включва директно в мрежата) или чрез допълнителен проводник който се свързва към корпуса му, ако се захранва с адаптер.

    Ако твоят рутер няма екранирани портове (поне WAN порта) то тогава остава само първия вариант. Винаги е по-добре да има и протектор, но щом рутера не е твой и няма такова изискване на доставчика, то няма нужда да слагаш. Отделно според мен ако има такова изискване то трябва доставчика да си ги осигурява тези неща.

    Заземяване (зануляване) се прави САМО В ЕДИНИЯ край на кабела!
    Този пост е редактиран от Pat; 17-10-16 в 14:50.

  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Отговор: Зануляване [заземяване] на FTP/UTP кабел

    Ще ги видя какво ще направят, Pat.
    Не съм пипал нищо по техния кабел, понеже ми се стори възможно най прост UTP. Кримпнали са 4 проводника, нямам представа каква им е схемата на свързване.
    Извадих им само една нула от разклонителя, че им купих и бърза връзка, да не се затрудняват с отвертки.
    Много били заети, някой щял да ми се обади по телефона, кога могат да дойдат и да занулят кабела. Трябвало и да си снимат зануляването, изискване от тяхното ръководство.
    Когато станело, тогава. Рутера да си работел така докато намерят пролука в графика си.

    Важното е, че д'Артанян има вече wireless достъп, подарил съм му смартфон, остава само да се научи да работи с него, да чете новините на телефона и да псува по предстоящите избори.

    Благодаря на всички за съдействието, ще ви държа в течение за развитието на сериала "Зануляване".

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Зануляване,заземяване на контакт
    От Leon34 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 11
    Последно: 25-12-18, 09:43
  2. Заземяване на къща
    От MitkoS във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 23
    Последно: 30-06-17, 15:03
  3. Бойлер зануляване
    От drecolli във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 30-12-09, 22:10
  4. Въпрос за зануляване на LCD TV
    От mitakata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 13-06-09, 09:24
  5. захранвания и заземяване
    От bateto_87 във форум Мрежи
    Отговори: 0
    Последно: 06-04-06, 01:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе