Резултати от 1 до 13 от общо 13

Елементарни настройки за домашна мрежа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Елементарни настройки за домашна мрежа

    Създал съм си домашна мрежа с единствената цел-достатъчно силен сигнал в най-отдалечената от рутера точка.
    Схемата е следната:
    Рутер, който се "вижда" слабо в третата стая. С включен DHCP.
    От рутера имам кабел + суич до втората стая, към който свързвам втори рутер за да се "вижда" в третата. Вторият рутер е старо устройство, не поддържа WDS и не мога да го използвам като репитер /wireless/, въпреки че "вижда" добре първия и се "вижда" добре в третата стая.
    На втория рутер му избрах някакъв свободен IP адрес, въведох му SSID и му избрах парола. Това е всичко, което настроих.
    Не изключих DHCP.
    Някои устройства се свързваха с него и имаха интернет, някои не. И то невинаги. Limited връзка, като причината е точно DHCP.
    Когато изключих DHCP на вторият рутер всичко се оправи.
    Та, въпроса ми е:
    Какво се случва, ако не изключа DHCP на втория рутер. На практика в мрежата стават два рутера с включен DHCP и нито едно от устройствата, които се свързват няма настроен постоянен IP адрес.
    Задължително ли е при такава конфигурация в мрежата само едно устройство да раздава адреси? Двата рутера не си ли комуникират за да се знае кои адреси са заети и кои не?
    Въпросът ми е принципен, от чисто любопитство.

    Весели коледни и новогодишни празници на всички.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #2

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Двата DHCP сървъра не си комуникират. Възможно е да има повече DHCP сървъри в една мрежа, но те трябва да раздават различни обхвати от адреси,като между различните обхвати не трябва да има сечение. А също така в обхватите не трябва има раздадени статични адреси. Ако раздават един и същ обхват някои компютри ще имат един и същ IP адрес. Проблемните компютри трябва да издадат съобщение за дублиран IP адрес.

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #3

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Значи, ако бях оставил двата рутера с включен DHCP, трябваше да им задам различни рейнджове за раздаване. На първия половината и на втория останалите. Да разделя на две свободнитеза раздаване адреси, в конкретния случай с две устройства с включен DHCP.
    Никакво съобщение не получих за дублиране на IP адреси. Само limited достъп върху символа долу в taskbar.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #4

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Точно така. При всички случаи е имало дублиране.Поне би трябвало да се е записало в Event Log.

  6. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #5

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Ако нямаш нужда да отделяш различни мрежи просто 2-рия или другите рутери свързвай с първия рутер само по LAN порта и само на първия активирай dhcp server. Т.е. 2, 3 и т.н. рутери ще играят ролята на AP.

    Настрой на различните рутери за wifi канали 1,6,11 ако са на 2,4Ghz така няма да си пречат и с еднакво SSID и пасс

  7. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #6

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Така направих, що се отнася до DHCP, само на първия рутер го оставих включен. Каналите са ми на автоматичен режим, с различни SSID и пароли съм на двата рутера. Има известни затруднения с каналите, понеже е ужасно гъсто покрай мен. Всякакви рутери, AP-та, а не мога да преценя на кой канал е най-ненатоварено, макар и да поглеждам от време на време, чрез Xirrus Wi-Fi Inspector. Отдавна ми се върти в главата да мина на ac рутер, ще избегна тези батаци за известно време, като същевременно, без значение от цената, ми се иска и да поддържа 1gb wireless, но... искам да си изясня ситуацията със възможността всичките ми wireless устройства да се свързват с него.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Всичко зависи от това къде във втория рутер си натикал кабела който го свързва с първия рутер.

    1. Ако е в WAN-порта - няма проблем да оставиш включено DHCP във втория рутер.
    (ПП.В тоя случай е добре да оставиш WAN-порта на втория рутер да получи настройки по DHCP от първия рутер, за да се избегнат потенциални проблеми с DNS (по-долу са описани))

    2. Ако е в някой от LAN-портовете, то ако искаш да оставиш включено DHCP вэв втория рутер, ще трябва да пипнеш настройките на това DHCP - да раздава правилен gateway и подходящ DNS (това в случай, че позволява да бъдат пипани). Ако си в тоя случай (при който кабела е в LAN-порт), то gateway за компютрите в цялата мрежа (без значение към кой рутер са свързани) е IP-адреса на първия рутер в LAN. Т.е., това е едно от нещата които трябва да оправиш във втория рутер - да дава на клиентите си правилния адрес за gateway, а именно - LAN-адреса на първия рутер. По същия начин и за DNS, но там е възможна и екзотична ситуация, зависеща от това как първия рутер поддържа DNS за клиентите си - зависи от това дали в неговото DHCP "раздава" себе си за DNS или раздава адреса на външния DNS. Съответно в единия подслучай DHCP на втория рутер трябва да дава на клиентите си за DNS LAN-адреса на първия рутер, а във втория подслучай да преповтаря това което прави първия рутер - да дава външния DNS.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 23-12-17 в 16:20.

  10. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #8

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    В LAN порт е кабела.
    Не, не искам нищо особено. Не ми е нужен втори DHCP. Както казах, единствената ми цел е да доставя достатъчно добра /акцента е на постоянна/ връзка до третата стая, нищо повече. До настоящия момент използвах един симпатичен репитер от братята китайци, заради идеалният му дизайн, включва се директно в контакта и е голям колкото разклонител, но през няколко месеца бъгясва и се налага да го ресетвам. Което ме дразни и го слагам в кутията с джаджите, за резервен вариант или за командировки. Този пикливият TP-LINK, който сложих сега, използвах на друго място, и имаше повече от 7-8 години uptime. Бях го забравил физически къде се намира. Много стабилен. За 35 лева си свърши работата перфектно толкова години. Сега ще го използвам и тук.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #9

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Имам точно същата ситуция вкъщи - втори рутер, който го ползвам в режим "аксес поинт".
    Тоя втори рутер работеше лошо и непредсказуемо, затова го хвърлих навремето в някакво чекмедже, където изкара 6-8 години.
    Точно преди да го изхвърля завинаги, реших да го пробвам с друг ел.адаптер. ... и вече нови 6-7 години го ползвам, работи железно със сменения адаптер.

  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Имам два репитера китайчета. Единият, както казах, през няколко месеца "губи козите" и се налага пренастройка за около минута. Той ще стои като командировъчен вариант. Другият, същия модел, явно има проблем със захранването. Включвам го, настройвам го, работи няколко часа и... дотам. Губи си захранването докато го извадя от контакта. Следва включване, настройка и си работи пак известно време. Не разбирам нищо от захранвания, но едва ли си струва да го отваря някой и да си губи времето с поправка, при условие, че струва десетина долара нов.
    От този вид е, очевидно че захранващият му модул е вътре:

    Едно допълнително въпросче, когато е удобно.
    На вторият рутер съм му избрал IP, достигам го по мрежата.
    На първият рутер, този който е с включен DHCP трябва ли да му укажа да изключи това IP от списъка за "раздаване"? Да го резервира за вторият рутер.

    Честита нова година, здраве, щастие и успехи на всички.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #11

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    И аз поръчах такъв. Имам известни притеснения, особено като видях този отзив в Али Експрес:Screenshot_2018-01-03-18-34-20.jpg

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #12

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    Абсолютно задължително е да се укаже изключване на IP адреса на втория рутер в обхвата на раздаване на DHCP. Всички мрежови продукти с пластмасова обвивка ми вдъхват недоверие.

  16. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #13

    Отговор: Елементарни настройки за домашна мрежа

    @avast3, поне от тази гледна точка досега съм нямал притеснения, имам наблюдения от 7-8 като моят. Дори не загряват. Държат се добре, поне за парите които струват. BTW сега поразгледах, няма такива модели вече, малко по-различни са от този производител, дано да са преодолели всички технически и/или софтуерни проблеми. Кой е производителя съм ти написал в съобщение.

    @emil vasilev,
    запазих адреса на втория, резервирах му го, благодаря.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Настроика на домашна мрежа.
    От sssaaa във форум Мрежи
    Отговори: 0
    Последно: 09-01-12, 20:24
  2. Проблем с домашна мрежа.
    От drecolli във форум Мрежи
    Отговори: 28
    Последно: 04-02-10, 22:01
  3. Домашна безжична мрежа.
    От fiorino във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 11-08-05, 11:15
  4. споделяне на LAN+I-net по домашна мрежа
    От ИВО66 във форум Мрежи
    Отговори: 16
    Последно: 29-12-03, 04:23
  5. HELP-Домашна мрежа от 2 PC под WinME
    От New във форум Мрежи
    Отговори: 9
    Последно: 03-01-03, 21:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе