Резултати от 1 до 9 от общо 9

Каква политика на сигурност...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. HCL
    HCL е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    3
    #1

    Каква политика на сигурност...

    Здравейте,

    доколкото се ориентирам във форума участват и администратори на големи (за България) мрежи. Та имам един въпрос, който се надявам да прерастне в дискусия.

    Каква политика на сигурност бихте предприели за сравнително голяма мрежа (>100 PCs) относно затварянето на портове на вътрешните и външните рутери?

    - Бихте ли затворили всички портове с изключение на тези от които ще имате нужда (и знаете как да браните) или

    - Бихте затворили само тези портове, за които имате съмнение, че са или ще бъдат обект на атаки и от които нямата нужда.

    Ще ми бъде интересно да чуя мнението на хора, който са администрирали мрежи по някой от двата метода.


  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    279
    #2

    Каква политика на сигурност...

    Аз лично, затварям портове само когато се наложи. Естествено говоря главно за forward, портовете за достъп до самите рутери или сървъри са по-скоро затворени (без необходимите, де).

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2002
    Мнения
    346
    #3

    Каква политика на сигурност...

    1. За Самите сървъри , затварям всичко освен портовете които ми трябват.

    2. за клиентските - INCOMING = -SYN -j DROP

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    114
    #4

    Каква политика на сигурност...

    Лично мое мнение макар да не съм мрежов администртор макар да съм правил няколко мрежички с рутерчета e.

    iptables -P INPUT DROP и да си даван на това което ми е нужно.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    212
    #5

    Каква политика на сигурност...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Лично мое мнение макар да не съм мрежов администртор макар да съм правил няколко мрежички с рутерчета e.

    iptables -P INPUT DROP и да си даван на това което ми е нужно.



    <div align="right">Originally posted by LinuxLoader*-*19/01/2004*:* 12:58:31</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    да но аз като потребител искам като си платя за достъп до интернет да получа достъп до интернет не някакви жалки редиректи през прокси и филтрирани всички портове с изключение на 3-4.И да се чудиш после защо немога да се свържа към домашното си ПЦ или да получавам и изпращам файлове през ICQ или DCC.

  7. Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    553
    #6

    Каква политика на сигурност...

    Така, аз в момента се занимавам с администрация на малка мрежичка за интернет по точно това е част от мрежата на едно от ISP-tata в България но няма значение кое е то.При нас политиката е да не се затварят никакви портове с изключение на тез който се използват от червейте или за някаква друга подмолна цел.Много е тъпо да се затварят един куп портове и после клиента да мрънкоти що не работи това, що не работи онова.Голяма част от колегите филтрират 90 % от портовете и по този начин си пестят капцитета на връзката към БГ или чужбина.Няма да давам конкретни примери за да не обидя някой без да искам.Лошото е, че крайния потребител като му кажат,че няма достъп до еди кво си заради съображения за сигурност го приема за чиста монета което въобще не е така.Също така те прекарват през поне 1 прокси което не е много ясно как е настроено и дали не те резва и то.

    С две думи моето лично мнение е, че не трябва да има филтрирани портове с изключение на тези използвани с недобронамерена цел.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #7

    Каква политика на сигурност...

    Практически има два метода на работа при администрирането на достъпа до дадена мрежа и кои портове трябва да се затварят и кои не зависи от метода.

    1. Затворен метод : Затварям всичко и позволавам това което е нужно през прокси.

    - Метода се ползва предимно от администратори на мрежи във фирми или държавни учреждения по този начен ограничават служителите да не правят глупости в работно време. За жалост някой от колегите доставчици го прилагат и в мрежите за доставка на интернет.



    2. Отворен метод: Трафика се форлърдва без да се филтрира като се налагат филтри само към определени портове с цел защита на мрежата от червей и дос атаки.



    Лично аз се придържам към отворения метод, но той е много по-трудоемък за администратора от първия макар да е по-либерален към юзерите. От друга страна има една такава практика при потребителите, че обикновенно без ограничения се стремят да използват негарантираната скорост за която плащат като гарантирана.


  10. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    212
    #8

    Каква политика на сигурност...

    съгласен съм че има случай когато е по хубаво всичко да е филтрирано но лошото е че и в двата случая се казва "достъп до интернет" макар че в единия по скоро е достъп до web.По принцип с ISP-тата от повинцията по лесно може да се разбереш но софийските са ужасни.След като аз си поемам отговорност и си плащам невиждам какъв е проблема да се махнат филтрите към моето ip или мрежа.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #9

    Каква политика на сигурност...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">съгласен съм че има случай когато е по хубаво всичко да е филтрирано но лошото е че и в двата случая се казва "достъп до интернет" макар че в единия по скоро е достъп до web.По принцип с ISP-тата от повинцията по лесно може да се разбереш но софийските са ужасни.След като аз си поемам отговорност и си плащам невиждам какъв е проблема да се махнат филтрите към моето ip или мрежа.



    <div align="right">Originally posted by Coppermine*-*22/01/2004*:* 12:33:07</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Problema e che kato admina ti mahne filtrite, a pokrai tebe i na oshte 20-tina usera posle kato stane flood trqabva da tursi koi ot vas go prichinqava, a tova nikak ne e lesno kogato prez rutera minavat 30-40 Mbit traffic.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избиването на тюлени - политика, търговия или... спорт?
    От panevdd във форум Коментирай новина
    Отговори: 28
    Последно: 20-09-06, 20:51
  2. Седем принципа за целесъобразна обществена политика
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 19-09-06, 12:27
  3. Отговори: 5
    Последно: 31-05-06, 21:05
  4. Фирма със странна политика
    От LordOfEvil във форум Мрежи
    Отговори: 11
    Последно: 04-10-05, 10:07
  5. Сигурност в NETA
    От Didi4 във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 10-11-03, 11:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе