Резултати от 1 до 9 от общо 9

ISO файлове.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    ISO файлове.

    Понеже не съм изявен геймър или по точно не съм ежедневно търсещ нови игри и т. н. днес изтеглих от локалния ни сървър нещо, от което възникнаха няколко въпроса.
    Изтеглих една от любимите ми игри, в случая трета част, като файла е в ISO формат.
    Имидж е, добре.
    Не можах да го отворя с WinRAR, въпреки, че му е указано и прибегнах до помощта на UltraISO.
    Отвори се, "разархивирах" файловете в отделна директория.

    Въпроса ми е:
    Защо ISO файла е с размер 720 МВ, а "разархивираните" фалове са малко над 400 МВ?
    И респективно, какъв е смисъла от ISO-то в случая след като е почти с 2 пъти по-голям размер.

    Другия въпрос ми е какво ще спечеля, ако отворя и изпека ISO-то с Nero? Какво ще се получи на диска след записа?

    Благодаря предварително!


  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #2

    Re: ISO файлове.

    iso-то теоритично е софт копие на хардуерния носител (CD). би трябвало да е 1:1 с оригиналното CD. В iso-то може да се съдържа и малко повече информация от просто списък с файлове... примерно в един архив не можеш да сложиш boot функционалност...

    а защо iso-то ти е 720мб....а си разархивирал 400мб... това ми звучи малко странно...

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #3

    Re: ISO файлове.

    Вероятна причина: може би играта се разпространява на CD-Extra диск (http://www.macdisk.com/cdextraen.php3)
    По същество това е диск с най-малко две сесии - първата е аудио с една или повече писти (песни), а втората сесия е сесия с данни. Така играта се записва във вид на файлове и директории в сесията с данни, а саундрака към играта е в чист CDDA аудио формат в аудио-сесията.
    В твоя случай явно самата игра е 400 MB, а музиката към нея е останалите 310 MB от целия диск, но тях UltraISO не ги вижда. Вероятно затова и WinRAR въобще отказва да отвори файла.
    Ако е така, препоръчвам ти наистина да изпечеш цялото ISO с Nero, не защото ще спечелиш нещо, а за да не си загубиш музиката в играта.
    Това, което, предполагам, ще се получи, ще е едно CD, за което Windows Explorer ще рапортува, че има 400 MB файлове и директории, но от друга страна, ако го сложиш в обикновен аудио CD плеър, ще ти просвири музиката от играта от началото до края.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #4

    Re: ISO файлове.

    VirtualCD 6

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Re: ISO файлове.

    Да, отворих го с Nero, но понеже имиджа е 720 МВ, Nero изпищя че не му стига място, имало само 702 налични.
    Ще го изпека с включен overburning, въобще не помислих, че единствения риск е с цена под 0.50 лева.

    А и в момента тегля Virtual CD 7.0.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #6

    Re: ISO файлове.

    Malone, polзвай за виртуален CD-Rom програмата Daemon tools. Мисля че за момента най ми допада от всичко което съм използвал. Няма смисъл да записваш CD-to на диск!
    Друга популярна програма за виртуален CD-rom е Fantom CD, но тя е платена!
    Успех!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #7

    Re: ISO файлове.

    Аз ползвам Virtual CloneDrive и съм доволен. Доколкото си спомням, е безплатна, но вече съм забравил точно с какъв лиценз.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re: ISO файлове.

    хора, защо не пишете по темата и не помогнете, ами се отплесвате?

    1. напълно е нормално image-а да е по-голям от оригинала. просто защото това не е обикновено копиране, а и запазване на специфична информация за самия диск, не само за съдържанието му

    2. записването не става като се сложи самия файл в проекта, а с file->open-> image files (долу от падащото меню на type)


  11. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #9

    Re: ISO файлове.

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    хора, защо не пишете по темата и не помогнете, ами се отплесвате?

    1. напълно е нормално image-а да е по-голям от оригинала. просто защото това не е обикновено копиране, а и запазване на специфична информация за самия диск, не само за съдържанието му

    2. записването не става като се сложи самия файл в проекта, а с file->open-> image files (долу от падащото меню на type)
    Това или е градивна критика, или някакъв общ призив. И в двата случая май трябва да бъдем по-обстойни.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    ...
    Въпросът ми е:
    Защо ISO файла е с размер 720 МВ, а "разархивираните" файлове са малко над 400 МВ?
    Както вече казаха хората - разликата е служебна информация (файловите структури за CD в общия случай се различават от тези на твърдите дискове), възможно е празното пространство също да е записано (ако го компресираш, веднага ще проличи). Възможно е и да е записана информация, която не означава нищо за файловата система, но да си се търси от играта (виж по-долу). Или пък аудио пътечки. Има и нещо, наречено subchannels (карам по памет, повече информация има в стандартите и в описанията на защитите). Ако използваш CD емулатор, може и да разбереш повече, отколкото от разкомпресирането.
    Всъщност никога не ми е хрумвало да отворя такъв файл с архивираща програма.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    И респективно, какъв е смисъла от ISO-то в случая след като е почти с 2 пъти по-голям размер.
    Например за да ти тръгне играта. Производителите се опитват да си защитят продуктите, повече или по-малко успешно; така че могат да си запишат някакви неща на нестандартни места по диска с плахата надежда някой да се обърка при копирането и впоследствие да си купи диск; може и да проверяват при инсталирането дали инсталационните файлове идват от физически CD-ROM, същата работа. Може и въобще да не са се защитавали, а някой да се е презастраховал; по-лесно е.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Другият въпрос ми е какво ще спечеля, ако отворя и изпека ISO-то с Nero?
    720 MB на твърдия диск. Но може да се пробваш и да го компресираш и да си го архивираш някъде, ако вече не го ползваш.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Какво ще се получи на диска след записа?
    ...
    Ако го запишеш като файл, ще получиш или диск с файл или повреден диск, евентуално може и повредено устройство (в общия случай). Ако го запишеш като ISO - най-вероятно самата игра. Ако вместо да го запишеш, го отвориш с някой CD-емулатор, ще получиш по-малко шум, по-малка амортизация на оптичното устройство, по-бърза работа и малко по-голяма сигурност, но пък повече заето място на диска. Ти си избираш.

    Предварително се извинявам, ако някой се почувства подценен или пък напротив, ако съм изтърсил някоя глупост.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. *.BGR файлове
    От ilhanbg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 01-03-07, 16:35
  2. MPC Файлове
    От hrtddy във форум Общ - софтуер
    Отговори: 10
    Последно: 12-09-06, 16:17
  3. *.mdf i *.mds файлове
    От ilhanbg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 13-09-05, 09:32
  4. .bin файлове?
    От OvErRiD3 във форум Windows
    Отговори: 6
    Последно: 09-09-04, 00:43
  5. файлове .wbz
    От Cko във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 22-08-02, 17:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе