Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

MS EXCEL формула - как ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    293
    #1

    MS EXCEL формула - как ?

    Здравейте , не съм се занимавал много с тази програмка и незнам алгоритъма , по който да си напиша формулката която ми трябва ;
    накратко искам да мога да умножа числото Х по курса на долара за деня , след това да му начисля ддс-то 20% , след това да намеря разликата между полученото и числото Y , получената разлика да разделя на /2 и резултата отново да събера с числото Х ,
    вероятно има и по кратка формулка но незнам дали ще ми свърши същата работа

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #2

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Аз само не разбрах междинните стойности дали ти трябват.

    Ако не ти трябват, в клетката за резултата пишеш:

    =((X+[kurs])*1.2-Y)/2+X

    Ако стойностите на Х, У и курса на долара са записани в други клетки, на тяхно място кликаш с мишката върху съответната клетка и във формулата се записва адреса й. Така всеки път, когато променяш стойностите на Х, У и курса, ще се променя и крайната стойност.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #3

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Цитат Първоначално публикувано от Silviya
    ...
    =((X*[kurs])*1.2-Y)/2+X
    ...
    Лекичка поправка.

    Така и вътрешните скоби стават излишни, та ако правилно си обяснил какво искаш, би трябвало да е:

    =(X*[kurs]*1.2-Y)/2+X


  5. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #4

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Уфффф.

    От бързане да покажа колко много знам...

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    293
    #5

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    става , но явно нещо не правя като хората , защото ми пресмята само първата кутийка , а в колоната има още много стойности за пресмятане една с другата колонка, а пък да копирам формулката на всеки ред за резулт ще ми отнеме светлинни години

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Цитат Първоначално публикувано от eror
    става , но явно нещо не правя като хората , защото ми пресмята само първата кутийка , а в колоната има още много стойности за пресмятане една с друга , а пък да копирам формулката на всеки ред за резулт ще ми отнеме светлинни години
    нали виждаш малката квадратна точица в долния десен ъгъл на клетката?
    цъкваш и задържаш левия бутон върху нея и започваш да влачиш надолу. резултатът е автоматично копиране на формулата с съответно правилно променени адреси на клетките спрямо всеки нов долен ред

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    293
    #7

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    е просто идеално стана , а кат си спомня първия път на ръка как изчислявах само

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    293
    #8

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    а сега ме интересува друго , как мога да направя закръглянето на знаците след запетайката да е по - малко или направо да ми закръгля на по-голямо или по - малко число ?

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #9

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Маркираш клетките, в които искаш да се закръглят стойностите, кликваш с десен бутон на мишката и от менюто избираш Format Cells..., от там отиваш на таб-а Number и от списъка с категориите избираш Number. От там вече си настройваш колко символа да ти изписва след десетичната запетая. Ако крайния ти резултат е някаква валута, може да избереш Currency - там също може да нагласиш символите след запетаята както и знака на валутата, който да изписва преди или след числото в клетката.



    P.S. Има и формули за закръгляне към по-малко или по-голямо число.

    =ROUNDUP(cell,0)
    Тази формула закръгля към следващото цяло число. На мястото на cell пишеш адреса на клетката, а 0-та посочва колко символа след запетаята да има.

    =ROUNDDOWN(cell,0)
    Тази закръгля към предишното цяло число. Синтаксиса е същия.

    Тези формули ги видях в HELP-а и не съм ги използвала. Не знам дали ще ти свършат работа. Иначе, ако махнеш символите след десетичната запетая, както ти казах в началото на поста си, когато в клетката е написано например 2.5, ще го закръгли на 3, а ако е 2.4, ще закръгли на 2.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    293
    #10

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    браво , пробвах по първия начин и стана , даже и валутата може да се изписва

  13. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #11

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    а да си се замислял за закупуване на книжка, където тези сравнително елементарни неща са написани и за минимална сума придобиваш доста знания, без всеки път да откриваш топлата вода питайки във форума?
    Не е срамно да четеш книги, повярвай ми.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #12

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    То и help си има. И даже и ТОВА. Ама кой да чете...

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #13

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Я и аз да питам нещо тук, че да не отварям друга тема.
    задачата е следната - има една колона (то има и други но в случая не са важни) в която има номера - над хиляда (това го пиша за да се разбере, че "на ръка" действието е трудоемко).
    Номерата са от вида:
    057235678
    052678990
    046677889
    .............
    Как да премахна първите три символа (057,052.046...)? Възможно ли е да стане в същата колона (клетки) или трябва в друга?

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #14

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Я и аз да питам нещо тук, че да не отварям друга тема.
    задачата е следната - има една колона (то има и други но в случая не са важни) в която има номера - над хиляда (това го пиша за да се разбере, че "на ръка" действието е трудоемко).
    Номерата са от вида:
    057235678
    052678990
    046677889
    .............
    Как да премахна първите три символа (057,052.046...)? Възможно ли е да стане в същата колона (клетки) или трябва в друга?
    Не мога да ти дам точен алгоритъм, щото нямам Ексел под ръка сега, но малко насоки: трябва да третираш номерата като стрингове, а не като числени стойности (то с водещи нули няма как и да стане иначе, де!). Та после с функциите за манипулиране на стрингове можеш да махнеш първите три (или първите Х в общия случай) символа

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    546
    #15

    Re: MS EXCEL формула - как ?

    Има една формула, която дава остатъка от целочислено деление. Не знам дали няма по-лесен начин, но това е единственото, за което се сещам в момента.

    =DIV(делимо,делител)

    В твоя случай, делителя ще е 1 000 000 или, ако маркираш клетките и ги направиш Number, тогава делителят ще е с една нула по-малко (понеже първата нула ще се махне). Тази формула, обаче, ще ти свърши работа само, ако всички числа са с еднакъв брой цифри. Така като гледам ми приличат на телефонни номера и не знам дали всички са 9-цифрени, но общо взето нулите на делителя са [цифрите на числото] - [броя на цифрите, които искаш да махнеш].

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ФОРМУЛА 1
    От kod във форум Спорт
    Отговори: 194
    Последно: 25-06-17, 18:25
  2. Формула 1 2009
    От Smurfa във форум Спорт
    Отговори: 2
    Последно: 08-08-09, 22:50
  3. Формула 1 - сезон 2008
    От Lazy Dog във форум Спорт
    Отговори: 19
    Последно: 24-03-08, 11:15
  4. Excel формула
    От Malone във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 04-07-05, 12:39
  5. 134,8 Формула на богатството
    От savarshena във форум Логически задачи
    Отговори: 1
    Последно: 08-01-05, 15:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе