Резултати от 1 до 6 от общо 6

SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    Тия дни, съм на тема SSD.
    Та те един такъв въпрос ме "мъчи" от доста време:

    SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    Всякакви коментари и доводи "ТРЯБВА" / "ИЗЛИШНО" са добре дошли.

    На мен, на пръв поглед ми изглежда "Излишно" - дефрагментирането е измислено за механичните дискове да може с по-малко обороти и по-малко движение на главите да бъде прочетен един цял файл.
    При SSD точно такъв проблем няма, но пък знам ли, може да има друг проблем, например да се стига до по-сложни (и по-бавни) сметки по отношение на разхвърляните адреси (или каквото е там).

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #2

    Re:SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    еми не, помислиси защо!

    Айде ше ти опиша на кратко защо, защото данните не се записват на твърда циландрична повърхност.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re:SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    За мен дефрагментирането никога не е било интересно от гледна точка да се пази диска да не се износва. Винаги на преден план съм свързвал дефрагментиране със скорост.

    Да, ако имаш предвид само износване, може да се предположи, че е напълно излишно.
    Но ако добавим и критерия скорост, току-така с лека ръка не може да се каже нищо без да си супер-мега-светнат от устройството на SSD и как точно работи.
    Така или иначе, едва ли тук в България може да се намерят такива специалисти е екперти. Но все някакви доводи "За/Против", всеки може да предложи.

  5. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #4

    Re:SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    причината за дефрагментацията е файловете да са записани, така че главата на диска да не се мести постоянно напред назад за да събере един файл а да го изчетеше с едно движение - причината поради която всеки един човек си подрежда нещата. Когато е SSD, там не се мести нищо, а само се прочита/записва информация от/към даден адрес на паметта. За тия дискове имаше някаква опция трим, ако не се лъжа която под ХР, М$ не искат да я подкарат.

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #5

    Re:SSD - трябва ли да се дефрагментира ?

    Интересен въпрос.
    Чисто теоретично не би ли следвало да е по-бързо четенето на един файл ако е записан в поредни адреси от паметта, а не в произволно разхвърляни?
    Относно пазане от износване по-скоро е вредно, отколкото полезно, но надали на някой му пука за това.

  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Re:SSD - трябва ли да се дефрагментира ?


  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Трябва ми линукс
    От Usera във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 19-03-10, 19:35
  2. Трябва ми Filmware...
    От MoPcKu във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 08-12-03, 01:33
  3. Трябва ли...
    От IBANEZ_ във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 12-09-03, 12:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе