Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Кое причинява bad sector на HDD?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #1

    Кое причинява bad sector на HDD?

    По повод на тази тема ми ще иска да попитам:



    Дали някой има отговор на въпроса от какво се получават bad sectors на HDD?

    Или поне предположение...? Вече хвърлих един диск, ако мога да предпазя поне този, няма да е зле.




  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #2

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Сътресения, прах, температурни колебания, стареене...



    Появата на bad sectors не е задължителна предпоставка за бракуването му, Profita

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #3

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Спирания на тока....

    И др.

    Всички хардове накрая свършват така. Или поне повечето, при здрава механика.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Profita-

    освен горепосочените причини , - стареене , некачествени ел. мрежи

    относно бад секторите мога дати помогна и ще го направя , само ми кажи кога


  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #5

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Абе, неписаният закон е, че появи ли си по някое време хардуерен лош сектор - номерът е да го крЕпим. Ако пък инфото или скоростта са много важно - трябва да купуваме нов

    Мисля, че за удължаване живота на харда малко могат да помогнат S.M.A.R.T. - програмките. И с риск да стане дискусия - и дефрагментацията - по мое мнение веднъж на два - три месеца.

  7. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #6

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Благодаря за предложението Mr.TECHNO. Надявам се да не се налага да се виждаме по този повод. А ако се случи - ще се възползвам.

    Межу другото дъщеря ми много се кефи на сигнатурата ти (пингвините)



    А като стана реч за спиране на тока - Кой ще предположи до кога ще ми издържи дискчето, при положение че всеки божи ден в нашия квартал го спират най-малко по веднъж ... fuсk [}]

    (така съм от близо една година... пресметнато - до сега 365 пъти HDD-то е спирало работа принудително по тази пичина)

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #7

    Кое причинява bad sector на HDD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Благодаря за предложението Mr.TECHNO. Надявам се да не се налага да се виждаме по този повод. А ако се случи - ще се възползвам.

    Межу другото дъщеря ми много се кефи на сигнатурата ти (пингвините)



    А като стана реч за спиране на тока - Кой ще предположи до кога ще ми издържи дискчето, при положение че всеки божи ден в нашия квартал го спират най-малко по веднъж ... fuсk [}]

    (така съм от близо една година... пресметнато - до сега 365 пъти HDD-то е спирало работа принудително по тази пичина)



    <div align="right">Originally posted by Profita*-*27/08/2004*:* 18:45:28</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Ми един от моите дискове издържа в такава обстановка около година и половина...

  10. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #8

    Кое причинява bad sector на HDD?

    @Profita, за този проблем (със спирането на тока) има лесно решение - купи си UPS. Защото внезапната работа на спиране на HDD също е причина за появяване на лоши сектори. Знам го от най-ранна крехка възраст, вярвай ми :-)

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Кое причинява bad sector на HDD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@Profita, за този проблем (със спирането на тока) има лесно решение - купи си UPS. Защото внезапната работа на спиране на HDD също е причина за появяване на лоши сектори. Знам го от най-ранна крехка възраст, вярвай ми :-)



    <div align="right">Originally posted by IvO_tm*-*27/08/2004*:* 19:04:17</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Напълно подкрепям написаното по-горе. Според мен най-честата причина за повреда на дисковете е именно спирането на тока или на компа без командата Shut Down. На времето, когато се появиха първите дискове имаше и специални програми за паркиране на главите.

  12. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #10

    Кое причинява bad sector на HDD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@Profita, за този проблем (със спирането на тока) има лесно решение - купи си UPS. Защото внезапната работа на спиране на HDD също е причина за появяване на лоши сектори. Знам го от най-ранна крехка възраст, вярвай ми :-)



    <div align="right">Originally posted by IvO_tm*-*27/08/2004*:* 19:04:17</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    А може ли да дадете някакво предложение за UPS, на приемливи цени и приемливо качество.

  13. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #11

    Кое причинява bad sector на HDD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">По повод на тази тема ми ще иска да попитам:



    Дали някой има отговор на въпроса от какво се получават bad sectors на HDD?

    Или поне предположение...? Вече хвърлих един диск, ако мога да предпазя поне този, няма да е зле.







    <div align="right">Originally posted by Profita*-*27/08/2004*:* 16:42:22</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    ВАD секторите се причиняват от микро-пукнатини по плочите на диска в следствие на стареене и/или некачествено изпълнение от страна на производителя. Спирането на тока няма много общо с ВАD секторите, а със здравето на градивните елементи на електрониката, най общо казано. Едно време имаше програма за паркиране на главите на дисковете (20 Мб беше най-големият диск), за да не чукат (накълцат) плочите при транспорт, но сегашните дискове се паркират автоматично с остатъчният ток от внезапно и/или планирано спиране на тока. В съвременните дискове винаги има малко повече Мб, но те са скрити за нормална употреба и се използват от специализирани програми, за да може при откриването на ВАD сектор да преместят информацията на сигурно място, по начин такъв, че да не се изгуби. А микро-пукнатината (ВАD сектора) се маркира, като лош и повече върху него не се записва нищо (почти). Един диск и да има много ВАD сектори си е работоспособен дълго време, ако се обработи правилно.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    374
    #12

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Искам да изкажа възражение към по-горните мнения.

    На никой съвременен диск не му става нищо от спиране на тока, нито на механиката, нито на електрониката.



    Главите на всички дискове, без електричество са направени така, че отиват на нужното място за паркиране.



    За електрониката е ясно, че проблем няма, както например CPU-то на компа не се поврежда.



    Други причини за появата на БАД сектори са повреждане на лагеррите на шпиндела или акутатора - появяват се луфтове и вибрации.



    Също при лек удар главите се удрят в повърхносттите (без значение диска върти ли се или не). В следствие на това се разпръскват магнитни частици, които по-късно полепват върху главата и по този начин я изолират - намалява способността за четене/запис.



    Високите температури при работа също са опасни - при всяко пускане спиране на диска температурата се изменя, по този начин материалите стареят (както каза ru-boy)

  16. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #13

    Кое причинява bad sector на HDD?

    @Ru-boy, имал съм няколко случая, когато именно след внезапно спиране на тока (не говоря за спад на напрежението), са се появявали лоши сектори по дисковете. Появяват се и после прогресиращо нарастват. Тук нещата са навързани, защото именно внезапното спиране на тока поражда повреди в градивните елементи на електрониката. Стареенето също е фактор, не споря за това, но пък от друга страна много дискове са издържали именно от стареенето, отколкото чисто нови, които прекъсват внезапно работата си.



    Добавям:



    @Pentagod, не ме карай да ти обяснявам, че именно новите дискове са стотици пъти по проблемни от старите... Сблъсквал съм се реално с такива проблеми и то много!



    И по темата:



    Ако фабрично диска не е добре херметизиран - това също води до поява на лоши сектори, или както каза @Dark Skywalker - напрупване на прах.




  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #14

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Да допълня - случвало ли ви се е , да ви заоре главатa върху плочите в следствие на внезапно спиране на ток ? - аз имам две 60 ГБ Сеагате и Макстор които имат една бразда на плочите.

    Отделно Bad sector се получава и като се размагнити сектора , в следствие на неправилна екслпоатация ( ел. захранване , вибрации , некоректно зануляване и тн.)

    @Profita - купи си едно UPS 400 V/А на Inform ( 39 $ ) без ДДС и проблема с тока е решен . А ако искаш и да си защитена оттокови удари - намери онези стари руски стабилизатори за 220V и го бучни в контакта , а от него - в компа и с това си решаваш проблема , и най-накрая , но не по същество - един вентилатор по харда , за да подобриш охлаждането на кутията и харда ( студения въздух )

  18. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #15

    Кое причинява bad sector на HDD?

    Чувал съм следните 2 (механични) причини за скапване на HDD.



    1. Не е поставен точно хоризонтално или точно вертикално



    2. Има много вибрации наоколо - вентилатори, ... като поне вибрациите от клавиатурата и мишката се препоръчвало да се избягват като ПЦ-то се държи под масата, а не на нея.



    Правилно ли съм чувал?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. reallocated sector count-проблем ли е? HDD Excelstore
    От ilhanbg във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 17-01-10, 00:58
  2. Търся програма за поправяне на BAD SECTOR-и
    От revengerrr във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 27-04-06, 12:01
  3. при сканиране с NOD32 показва Error MBR sector of the 1.
    От stefisss във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 15-01-06, 20:40
  4. Boot sector
    От Stan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 19
    Последно: 22-04-02, 22:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе