Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Компютърът ми увисва

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    442
    #1

    Компютърът ми увисва

    Ситуацията е следната: компютърът ми увисва произволно (курсорът "замръзва"). За първи път се случи преди около една година, през лятото и го отдадох на високата температура. Смених всички вентилатори и известно време проблеми нямаше, но от два месеца отново се появиха. Странното е, че не мога да хвана никаква закономерност - понякога се случва два-три пъти на вечер, понякога - сутрин, понякога не се случва (машината работи до около 02 часа без прекъсване, след което я изключвам за около 5-6 часа). Не зависи и от вида работа в момента.



    При рестарт, когато се стартира CheckDisk, се появяват следните съобщения:

    Convert lost chains to files (Y/N)

    Yes

    24 KB in 2 recovered files (примерно, понякога са повече, понякога показва директории)

    Windows has made correction to the file system, след което компютърът си върви нормално, докато не забие пак и пак - рестарт и т.н.



    В такива моменти обикновено температурата, показвана от BIOS е около 47-52 градуса.

    ОС е Windows XP Pro, SP1



    Какво би трябвало да значи този надпис и има ли връзка с проблема?

    Мога ли аз да направя нещо, за да го локализирам? Посъветвайте ме към какво да насоча вниманието си - захранване, твърд диск, памет....

    Работещите процеси ми се струват твърде много, натоварването на процесора, когато го наблюдавам, стига до 100% , може ли нещо такова да е причината?

    Мисля да опитам да изключа мрежата и да видя дали ще се прояви при това положение.

    Това са някои от въпросите, които си задавам и се чудя в сервиз ли да го нося, да викам някой на място или да опитам сама, с ваша помощ, да се справя.



    Ето и част от хардуера:

    < Processor(s) >

    Model: AMD Athlon(tm) Processor

    Speed: 1000MHz

    < System Mainboard >

    Manufacturer: Jetway

    Model: 8363A-686A/B

    Chipset: VIA KT133/A Chipset

    < Temperature Sensor(s) >

    Board Temperature: 24.1°C / 75.4°F

    CPU Temperature: 51.4°C / 124.5°F

    Power / Aux Temperature: 31.6°C / 88.9°F

    < Video Adapter >

    Model: NVIDIA GeForce2 MX/MX 400

    < System Memory Summary >

    Total System Memory: 2994MB

    Free System Memory: 2484MB, 83%

    Total Physical Memory: 768MB

    Free Physical Memory: 477MB, 62%

    Maximum Page File: 2227MB

    Current Page File: 1459MB

    <HDD>

    2 броя, 40+ 10 GB, FAT 32

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    725
    #2

    Компютърът ми увисва

    разгледай в My Computer - Properties - Manage - Event Viewer

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    442
    #3

    Компютърът ми увисва

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">разгледай в My Computer - Properties - Manage - Event Viewer

    <div align="right">Originally posted by ivo80*-*30/01/2005*:* 00:22:59</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Страхотно предложение. Благодаря.



    Най-често в последните дни се повтарят два проблема:



    1. Първият е, струва ми се, около часовете на увисване:



    AMLI: ACPI BIOS is attempting to read from an illegal IO port address (0x71), which lies in the 0x70 - 0x71 protected address range. This could lead to system instability. Please contact your system vendor for technical assistance.

    Адресите са различни в различните съобщения.



    Това обаче, за съжаление, не ми говори нищо.

    Ето какво пише в хелпа по въпроса:



    Обяснение

    The system BIOS attempted to incorrectly access hardware resources concurrently with the operating system. This type of access cannot be synchronized and can cause system instability.

    Действие на потребителя

    Contact the system vendor for an updated BIOS and follow the vendor's instructions for installation.



    Възможно ли е стара версия на BIOS-а да причинява подобен проблем?



    2. Вторият няма пряка връзка с часовете, но е много често повтарящ е. Засяга TrueVector Service и Service Control Manager

    Например:

    TrueVector engine: File "F:\WINDOWS\Internet Logs\BNT.ldb" was corrupt and has been copied to "F:\WINDOWS\Internet Logs\xDB2.tmp". File "F:\WINDOWS\Internet Logs\BNT.ldb" was corrupt and has been deleted.

    The TrueVector Internet Monitor service terminated unexpectedly. It has done this 2 time(s).



    Възможно ли е проблемът да има нещо общо с ZoneAlarm?



    Ще се опитам да проследя какво се случва конкретно в часа на увисване.



    edit//

    Търсенето в Google за TrueVector Engine показа, че често се случва Zone Alarm с тази процес да причинява увисване на компютрите. Ще деинсталирам, но още не знам какво да сложа на нейно място. Някакви идеи за Firewall без този процес?



    На първо време изтрих базата на ZA (Windows - Internet logs)


  5. Member
    Тук е от
    Jun 2001
    Мнения
    620
    #4

    Компютърът ми увисва

    мой приятел имаше същия проблем,мишката(курсора) замръзваше за по няколко секунди,произволно,без никакъв порядък или интервал,понякога 4-5 пъти дневно,понякога нито веднъж,компа беше чисто нов с инсталнат Уин от фирмата,след няколко месеца мишката се скапа и си купи нова,после скапа и уина и го инсталирахме на ново,от тогава не е имал подобен проблем.

    пробвай вземи на заем една мишка и сложи един нов уин,даже ако питаш мен ако сега мишката ти е PS/2, сложи USB

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    442
    #5

    Компютърът ми увисва

    mikk, още в понеделник ще взема USB мишка. Още в началото на проблема се усъмних в нея, смених я с друга, но и тя не е USB.












  7. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #6

    Компютърът ми увисва

    Jenny мисля, че усилията ти отиват в погрешна посока.

    Когато "заспи" курсора - клавиатурата работи ли? Най-вероятно не, което значи, че е забил целият компюър.

    За Firewall се е изписало много, колкото за тест - първо изключи си LAN кабела, деинсталирай твоя и поработи ден два, колкото можеш да добиеш представа дали той е виновен.

    Пишеш, че при смяната на вентилаторите се е подобрила работата, ако не си сменяла този на видеокартата - обърни му внимание.

    Това си е стандартно съобщение на Win при некоректен shutdown "При рестарт, когато се стартира CheckDisk, се появяват следните съобщения:

    Convert lost chains to files (Y/N)

    Yes

    24 KB in 2 recovered files (примерно, понякога са повече, понякога показва директории)"

    Понеже РСто ти не е ново, не е лошо някой да извади интерфейсните платки и паметта, да ги зачисти с гумичка и да ги върне обратно(може и на друг слот) - ще е добра профилактика.

    Махане/слагане на процесора, смяна на пастата м-у вентилатора и процесора, почистване от прах - също би помогнало.

    Ако не ти се преинсталира Win, може да пробваш с някой Linux (от тези дето тръгват само от CD, без инсталация.Mandrake Live,Knoppix,SuSe Live..) да го натовариш и да видиш дали блокира.

    Успех!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    442
    #7

    Компютърът ми увисва

    breiii, благодаря ти за отговора!



    Относно това дали работи клавиатурата при увисване на курсора - имаше период, когато работеше, тогава смених мишката. Сега увисва целия компютър.

    Относно вентилаторите и профилактиката - когато сменях всички вентилатори, направих профилактика - почистих всички контактни пластини и всичко, което беше за почистване, проверих кабелите. Разбира се, мина време оттогава и може и да не съм почистила добре, ще повикам някой специалист и ще направя пълна профилактика на всичко.



    Това, което не съм правила, е да проверя с друга ОС - ще го направя. Лошото е, че увисването може да не се появи няколко дни, които в момента не мога да си позволя.



    В тази връзка искам да попитам:

    Ако нищо не помогне, как да преинсталирам Windows, така че да не се налага нова инсталация на всичкия софтуер? Не съм ползвала Norton Ghost досега. Windows е на единия дял на диска, софтуера ми е на друг. Да направя image на двата дяла и да ги форматирам ли?(после няма ли да се възстановят старите конфликти - съжалявам за тъпия въпрос)

  10. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #8

    Компютърът ми увисва

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    Това, което не съм правила, е да проверя с друга ОС - ще го направя. Лошото е, че увисването може да не се появи няколко дни, които в момента не мога да си позволя.

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">Освен това може и да се дължи на някой драйвер който не се използва в Linux...Но все пак е възможност да се провери хардуера.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ако нищо не помогне, как да преинсталирам Windows, така че да не се налага нова инсталация на всичкия софтуер? Не съм ползвала Norton Ghost досега.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">Ако искаш всичко да е наред и да не се наследят старите "травми" на Win, трябва да го инсталираш отново. Ghost няма да помогне, формат не е нужен, преинсталация в-у стария не е за препоръчване. Виждам, че времето ти е ценно, затова преди да предпиемеш преинсталация на ОС и Софт, по-добре опитай с другите методи които и без това знаеш.



    П.П. Половин година е много за някои вентилатори

  11. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #9

    Компютърът ми увисва

    Изключи си ACPI от BIOS-a и после от control panel=>power options dai vsi4ko na NEVER i izkl. hybernate

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #10

    Компютърът ми увисва

    трябва по-точна информация за модела на дъното. Иначе може да се пробва с преинсталиране на драйверите за дъното Via 4in1 - намират се на диска, който идва с дъното











    на сайта на Jetway открих това - цитат:



    Fix errors in Windows XP event viewer.Fix install Windows XP failed for nVidia Geforce MX AGP. (For 663AS/663AS PRO)



    става дума за нова версия на BIOS, но май не е за твоето дъно, затова ако можеш дай по-точен модел на дъното..



    <font color="orange">добавено</font id="orange">

    най-добре да напишеш тук версията на BIOS



    това ли е дъното :

    http://www.computersolutions2000.com...=TEXT&CODE=128



    ?






  13. Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    221
    #11

    Компютърът ми увисва

    Аз мога да ти препоръчам да пробваш една друга операция. Отиваш в Device Manager -> Computer -> Advanced Configuration and Power Interface PC, като щракаш два пъти на последното. В отворилия се прозорец избираш "Driver" и от Update Driver сменяш драйвера на "Standart PC" (ако не ти е ясно как става питай, ще обясня по-подробно). След това уиндоус ще се рестартира и ще инсталира целия хардуер наново. След като процедурата свърши влизаш в BIOS и изключваш ACPI. Преди да го направиш обаче искам да те предупредя, че тази интервенция не винаги завършва успешно и резултата може да е един напълно неработещ уиндоус! Така, че умната [].



    PS. Преди да смениш драйвера на Standart PC ти препоръчвам да деинсталираш драйвера на мрежовата карта (ако има такава). След рестарта ще трябва да ги инсталираш наново и да си настроиш мрежата.



    PS2: Естествено по-добрия вариант е да инсталираш начисто уиндоуса, като предваритлно от BIOS изключиш ACPI поддръжката.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    442
    #12

    Компютърът ми увисва

    Zaphod B, ще проверя в сайта на Jetway.



    За драйверите на видеокартата - в момента съм с 5.3.0.3 (2003-11-17), да слагам ли по-нова версия?



    - Дъно: Jetway 663AS Ultra (http://www.jetway.com.tw/evisn/product/amd/va3/va3.htm)



    - BIOS - възможно най-стария

    Manufacturer: Award Software International, Inc.

    Version: 6.00 PG

    Date: 03/12/2001

    Plug & Play Version: 1.00

    SMBIOS/DMI Version: 2.20

    (EE)PROM Size: 256kB (2Mbit)



    dash, това, което препоръчваш - disable на ACPI води до невъзможност да се стартира Windows



    varbancho,

    Може и да се осмеля да опитам предложеното, но на свежа глава.знам как става[]. Дотогава, ако не те мързи, обясни ми каква е целта на смяната на драйвера.

    edit//

    Май няма да опитвам да спирам ACPI - едва възстанових Windows. []

  16. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #13

    Компютърът ми увисва

    нямах в предвид преинсталация на видеодрайвера, а преинсталация на драйверите на чипсета:



    за твоето дъно дравера можеш да изтеглиш оттук(ако не си пазиш диска на дъното):

    http://www.viaarena.com/downloads/dr..._4in1_443v.zip



    трябва първо да го ънинсталираш от Add/Remove Programs - както е казано тук:



    "If you had install VIA driver Rev 4.12 or earlier please uninstall that first then install the new driver"



    не ти давам линк за най-новия драйвер защото от VIA казват:



    "VIA Hyperion 4in1 drivers are compatible with any VIA chipset. Performance, however, is optimized for the more recent and the latest chipsets. Therefore some users of <font color="red">slightly older or legacy </font id="red">chipsets report that using the older 4.43 drivers they experience a more responsive system.



    The driver package below is recommended for use with the following chipsets: MVP#, Apollo Pro## series, <font color="red">KT1##, </font id="red">KN1##, KM1##, KT2##, KN2##, KM2##, P4X2##, P4X3##, P4M2## "



    <font color="orange">добавено</font id="orange">



    предлагам 2 варианта:

    - ъпдейт на BIOS до последна версия - заради посочения от Jetway бъг при инсталация на ХР с видеокарти NVidia MX (<font color="red">Fix errors in Windows XP event viewer</font id="red">.Fix install Windows XP failed for nVidia Geforce MX AGP.(For 663AS ULTRA))

    - временна смяна на видеокартата с друга - например TNT и наблюдаване за зависвания.




  17. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #14

    Компютърът ми увисва

    Нещо да предложа и аз, първото нещо дето ти изписва от ЛОГ-а, много прили4а на неуспе6ен опит да се пише на адрес от паметта който е забранен. Това става когато 4аст от паметта е адресирана за кеш на БИОС-а и т.н. ...

    Отиди в настройките на БИОС-а и изключи всички опции за които пише:

    bios cashable, абе навсякъде където пише cashable!!!



    Само гледай да не спреш L1 i L2 кеша на процесора-това е друго!!ю



    И пиши какво е станало!!!

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    221
    #15

    Компютърът ми увисва

    Jenny, предложих ти да спреш ACPI, тъй като една от грешките в event viewer, които даде е:

    "AMLI: ACPI BIOS is attempting to read from an illegal IO port address (0x71), which lies in the 0x70 - 0x71 protected address range. This could lead to system instability. Please contact your system vendor for technical assistance."

    Според мен проблема може да е от BIOS-а и по-точно от поддръжката на ACPI. Няма ли по-нов BIOS на сайта на Jetway?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко
    От Black Adder във форум Мобилни устройства
    Отговори: 15
    Последно: 21-09-08, 07:50
  2. HELP! PC-то угасва, рестартира, увисва
    От forester във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 18-07-05, 13:34
  3. Компютърът влачи
    От Lord Steve във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 08-01-04, 05:00
  4. Ати9200 на дъно п4Синтакс увисва???
    От Popkaro във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 1
    Последно: 16-10-03, 09:26
  5. PC-то "увисва" като се вържа в интернет..??
    От naughty hacker във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 27-08-03, 15:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе