Резултати от 1 до 6 от общо 6

Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #1

    Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    Питането ми е принципно, но почива на реална ситуация:

    Мой приятел получи като подарък Pentium 4 - 3 GHz BOX със съответно дъно, RAM и видеокарта. Ще трябва да си сглоби PC, като от старата машина ще вземе 2 ATA хард диска, CD-RW, DVD-RW и модем. Вчера пообиколихме тук-там из магазините в София и общо взето продавачите бяха единодушни, че за такава конфигурация трябва по-мощно захранване. Старата му машина е с Athlon 1.3 GHz и 300W захранване му е било напълно достатъчно. Не разбирам достатъчно и не знам защо Pentium-ите изискват повече мощност, но това е друга тема.

    Има ли общоприет начин човек да определи какво захранване ще му върши работа - на базата на компонентите, които ще вгради в машината? Ясно е, че колкото повече - толкова повече, но парите не растат в задния двор, нали? Не разбрах защо "немарковите" захранвания, които по правило се слагат в новите кутии не осигуряват реално мощността, за която се представят. И ако си купиш кутия с 350 W захранване, пак си се набутал и т.н.

    Ще съм благодарен за мненията ви.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #2

    Re: Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    Неслучайно има нови захранвания по 15-20 лв., има и над 100 лв.
    Евтините реално не винаги могат да осигурят мощността, която са написали на тях.
    Хубавите са с много по-качествена изработка, по-качествени елементи, допълнителни защити, повече конектори, много по-стабилно и прецизно напрежение.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re: Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    Съветът ми е да се ориентирате към Fortron - читави захранвания за сносни пари. Тук е дискутирано такова захранване, вие се ориентирайте към 400W модел, при тази периферия няма да е зле...
    Има и програмки за изчисляване на захранването, мисля, че имаше тема, не мога да я намеря, може накой друг да ти я посочи....

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Re: Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    http://fearme.hit.bg/PowerCalc/PowerCalc.ace

    400 е минимума за тази машина. не че няма да стига, но по-добре да ти остава, отколкото да е на ръба.
    за 2 hdd + 2 cd + 3g cpu + video, което няма да е нещо слабо, е добре да са истински 400W (т.е. марково) или 500W noname, което да докара пак нещо близо до 400

  6. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #5

    Re: Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    Ето една интересна статийка за подхода при реализирането на именити (т.е. CodeGen) захранвания: Блоки питания Codegen...

  7. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #6

    Re: Как да се "оразмери" захранването - PSU ?

    Благодаря за отговорите!
    Чудесна работа свърши калкулатора от FearMe.

    Кутията вече е купена, немарково захранване 400W (аз бих постъпил другояче, но не съм инвеститора).

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Отговори: 6
    Последно: 07-08-09, 15:02
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе