Резултати от 1 до 12 от общо 12

Съвет за 3 конфигурации на сървър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #1

    Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Възложена ми е задачата да сглобя 3 конфигурации за сървър, който ще има следните функции:
    Файлов сървър, Самба сървър, Апаче, ще бъдат раздадени много(ама много много) шел акаунти, ще се ползва за прокси сървър. Към него ще има над 50 компютъра вързани, които в повечето случаи ще влачат нещо оттам(определено няма да са големи файловете, но все пак почти постоянно че се сваля/кача нещо там). Трябва да направя 3 конфигурации - едната да е до 500лв, другата - до 1000 и третата - до 1500 лв. Хард дисковете са с приоритет защото е нужно много място. Моля ви да ми помогнете, защото не съм много в час на един сървър какво му е нужно и какво не и ако може цената на всеки компонент.


    Благодаря на отзовалите се.


    П.С. Забравих да спомена, че ще е много добре, ако има и вградена видеокарта и по възможност да е АМД базирана и задължително да е с ДДС, защото това е държавна организация.

  2.  
     
  3. Gadget
    Guest
    #2

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Уточни колко много shell-ове ще са раздадени (не е ясно и защо въобще трябва да се раздават, след като сървърът ще се ползва само за http/file/proxy), колко харда и с ква големина. Ще има ли backup на тези хардове при срив? Какъв нет ще се ползва и дали ще има такъв или става дума само за вътрешна мрежа. Ако има нет с колко карти ще работи и какъв трафик ще минава... Така като чета 1500 лв. нема да те оправят. То и за 500 лв. може да се направи нещо, ще работи, но мога да ти гарантирам проблемите след това

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    При такива рамки на заданието аз мога да предложа следните 3 варианта:

    1. До 500лв.:
    ASROCK K7S41/SIS741/VGA/LAN - 44$
    AMD SEMPRON 2500+ - 75$
    2*256MB DDR400 V-DATA - 49$
    160GB HITACHI 7K250/SATA/8M - 92$
    COLORSIT S8003-C4/350W - 22.5$
    PSU FORTRON FSP350-60THN-P - 33.5$
    Total: 318$ (518лв)

    2. До 1000лв.:
    Sapphire PURE Innovation - 80$
    ATHLON64 3200+ /S939 - 155$
    KIT 2 X 512MB SUPER T DDR400 - 101$
    300GB MAXTOR SATA/7200/16MB - 155$
    COLORSIT S8003-C4/350W - 22.5$
    PSU FORTRON FSP350-60THN-P - 33.5$
    Total: 549$ (894BGN)

    3. До 1500лв.:
    Sapphire PURE Innovation - 80$
    ATHLON 3800 DUAL CORE/BOX - 419$
    KIT 2 X 512MB SUPER T DDR400 - 101$
    2*300GB MAXTOR SATA/7200/16MB in RAID - 310$
    COLORSIT S8003-C4/350W - 22.5$
    PSU FORTRON FSP350-60THN-P - 33.5$
    Total: 968$ (1578лв)

    Цените са на Мост.
    Трябва да се позаинтересуваш за Sаpphire дъното - в момента нямат детайлно инфо, взех го от Anandtech. От това което пишат, се замислям дали и аз да не си го взема!
    Кулера не съм го смятал - не разбирам от евтини и шумни кулери (за сървър няма да пречи шума, а тихияи евтин кулер кулер от подписа ми Мост не го продлага).
    Парите за кулера могат да се получат от приспадането след ъпгрейда на захранването на кутията - все за някакви $ ще го изкупят.
    Клавиатура и мишка не съм включвал - за подкарването на РС-то могат да се ползват какви да е. Ако пък трябва да си има - за по 10-на лв избора е голям.
    Монитор също не съм включвал - за сървър не е и необходимо!
    Цените са без ДДС.
    Успех!
    И пиши какво става, интересно ми е!


  5. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #4

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Цитат Първоначално публикувано от Gadget
    Уточни колко много shell-ове ще са раздадени (не е ясно и защо въобще трябва да се раздават, след като сървърът ще се ползва само за http/file/proxy), колко харда и с ква големина. Ще има ли backup на тези хардове при срив? Какъв нет ще се ползва и дали ще има такъв или става дума само за вътрешна мрежа. Ако има нет с колко карти ще работи и какъв трафик ще минава... Така като чета 1500 лв. нема да те оправят. То и за 500 лв. може да се направи нещо, ще работи, но мога да ти гарантирам проблемите след това
    Шеловете ще се ползват за учебна цел на пожече от 250-300 човека. Значи някъде там ще са и аднатите потребители. Ще има и пуснат mySQL monitor console равен на броя потребители ползващи шел акаунтите. Сървърът ще предоставя фтп-то само за вътрешната мрежа, но ще раздава интернет и на работните станции. Добре ще е да има два хард диска с по минимум 150 гв всеки. Няма да се прави огледално копие на единия хард диск с цел използване на пълния капацитет на хард дисковете. Ще се прави резерно копие само на базата данни и на някой конфигурационни файлове.

    Last Added:

    Едновременно ще бъдат логнати за час (там натоварването ще е на астрономически час) максимален брой около 50 човека. Дисково пространство значи минимално 300 ГБ. Мислил съм и за стар сървър, но искам хард дисковете да са САТА 2, а такъв контролер не е много евтин - http://www.mostbg1.com/most/Item.aspx?itemid=30433 - това е най-евтиното, което намерих с ценовите листи на MOST - $292.
    Ако има и по-евтини контролери - моля споделете, защото тия дни ще взимам машината.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    179
    #5

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър


    Interface(s) Required - PCI 64 / 66 MHz Става дума за RAID Controllera да ми кажете що за слот е това и доколко има нещо общо с PCI eXpress...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #6

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    PCI интерфейса, който е най-разпространен в домашните РС-та е 32bit/33MHz, т.е. 133МВs
    Оттам минава целия трансфер на данни от дисковете и другата периферия - USB, звук, портове (LPT, COM) и вече е тясно място. Затова за сървърите е разработен "разширен" вариант - PCI 64bit/66MHz. Както се вижда, с 4 пъти по-голяма пропускатена възможност
    Горните 2 интерфейса са паралелни, докато PCI eXpress е сериен. За малките "консуматори" на данни се отделя 1 канал, а за големите - като видеокартите - 16 канала. Това означава PCIe 16x

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    179
    #7

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър



    Беше ми интересно дали има RAID Controller от типа на изброените който да може да се сложи на не сървърно дъно нещо за PCI X примерно...

  10. DES
    DES е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    12
    #8

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Не е ли престъпление да дават толкова малко пари за такъв сървър?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #9

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър


    Цитат Първоначално публикувано от DES
    Не е ли престъпление да дават толкова малко пари за такъв сървър?
    - по-точно не може и да се каже!
    В тези организации се действа така: кацата и без дъно да е, пак трябва да се напълни, инак - за какво са на работа!
    Сериозно - и за по-абсурдни ситуации съм чувал. За възлагане на задачи, изпълними само с РС, а такова просто няма!

  12. DES
    DES е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    12
    #10

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Най-добре ще е да потърсите няколко фирми да ви предложат оферти за т. наречения сървър. Те, ако са сериозни ще ви предложят нещо марково: HP, IBM на цена поне 5000 - 6000 лв. Тогава този, който ви е определял бюджета, може и да размисли...

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър


    С много пари всеки го може. Номера е да направиш нещо качествено, надежно и ефективно с малко пари.
    Всички сме чували за суперкомпютрите Cray от близкото минало. Та този Cray е останал в историята като
    "човека, който прави суперкомпютри с конвенционални и евтини компоненти".

    // А има и такива които и с много пари не го могат.

  14.  
     
  15. DES
    DES е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    12
    #12

    Re: Съвет за 3 конфигурации на сървър

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS

    Номера е да направиш нещо качествено, надежно и ефективно с малко пари.
    Още ли си мислиш, че има такава песен? А ако на качественото, надежно и ефективно нещо му изгори HDD-то?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Няколко компютърни полу-конфигурации
    От tyo във форум Приключили продажби
    Отговори: 18
    Последно: 27-01-12, 17:00
  2. Отговори: 0
    Последно: 23-01-11, 19:46
  3. Препоръки и избор между две конфигурации
    От stancho_75 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 30-10-07, 17:59
  4. съвет за блог сървър
    От IBANEZ_ във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 4
    Последно: 30-09-07, 16:26
  5. Отговори: 19
    Последно: 25-03-05, 22:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе