Резултати от 1 до 7 от общо 7

Калибриране на монитор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    212
    #1

    Калибриране на монитор

    Здравейте!
    Мониторът ми е ctx pr500f. Проблемът е че дори когато яркостта е на 100% цветовете са прекалено тъмни. Това поражда проблеми при гледането на филми и разглеждането на снимки защото почти нищо не се вижда. Опитах се да го калибрирам като използвам adobe gamma loader-а но резултата е далеч от задоволителен. Когато го настроя така че снимките и филмите да се виждат нормално таскбарите и останалите неща изглеждат толкова ярки че направо дразнят очите. Търсих из нета решение на проблема, но в крайна сметка единствено разбрах следното: "Some monitors are internally misadjusted so that the 10% and even the 20% squares appear totally black, regardless of what you do with the external controls. In these cases, it's necessary to open the monitor and adjust the internal "screen" control, or eventually the color bias controls if there are any." Та сега към въпроса... какво представлява този internal screen control. Мога ли сам да настроя яркостта от него или не е толкова просто и трябва да го прави специалист. Предвкусвам че ще кажете, че не е толкова лесно да го направя сам, затова ще е хубаво да дадете предложение къде предлагат такава услуга (в Пловдив) и колко струва.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Калибриране на монитор

    Става въпрос за един потенциометър врътка, за който понякога е оставена дупка в капака на монитора. Погледни отзад монитора вдясно долу. Дупките са една или две и с дълга отверка се стига до този потенциометър врътка. Ако дупката в капака я няма, можеш да свалиш капака и да го направиш на отворен капак, но това последното никак не ти го препоръчвам, освен ако вече не си отварял няколко монитора. Ако все пак свалиш капака, то тоя потенциометър врътка е на ТХО, заедно с още една, с която можеш да си дооправиш фокуса.

    Така и ли иначе сигурно вече е време да си планираш покупка на нов монитор.

    // Това е често срещано явление при покупка на монитори втора употреба и се нарича "сдухана тръба (кинескоп)"

    // Също така, можеш да пробваш и софтуерни корекции, стига драйвера на видеоплатката да позволява. Обикновено се нарича "гама" и прави визуално същото, каквото и оная врътка "screen". Става от Display Properties/Settings/Advanced/...

  4. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #3

    Re: Калибриране на монитор

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS

    Така и ли иначе сигурно вече е време да си планираш покупка на нов монитор.

    // Това е често срещано явление при покупка на монитори втора употреба и се нарича "сдухана тръба (кинескоп)"
    Taka e за съжаление.Не си прави труда да го ремонтираш -- не си струва.
    Въобще не си струва

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    212
    #4

    Re: Калибриране на монитор

    благодаря за бързите отговори. Нямаше дупки на капака но смело го отворих, намерих въпросните потенциометри, както повелява закона на Мърфи първо завъртях този който отговаря за фокуса, който си беше наред... в крайна сметка след леко завъртане на втория потенциометър вече мога да коригирам яркостта на монитора от менюто достатъчно добре (вече на 50% яркост е толкова ярък колкото преди на 100%). Още веднъж мерси, а относно това че монитора се е сдухал, не мисля той винаги си е бил така от как е купен явно в завода не е бил настроен както трябва... толкова години увеличавана на brightness-a с всевъзможни филтри и простотии...


    п.с. станаха ми интересни тия пинизи с потенциометрите, да не би да има някакви такива чалъми за донастройка и на геометрията, като цяло е добре но имам някои забележки

  6. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #5

    Re: Калибриране на монитор

    Цитат Първоначално публикувано от petkov
    п.с. станаха ми интересни тия пинизи с потенциометрите, да не би да има някакви такива чалъми за донастройка и на геометрията, като цяло е добре но имам някои забележки
    Съветът ми е да не правиш това (сам). Не е толкова елементарно, както яркостта и фокуса. При геометрията са намесени параметри като статична и динамична сходимост, които са в зависимост и си има определен начин за настройката им. Аз бих го занесъл на човек, който е правил това неведнъж...

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    212
    #6

    Re: Калибриране на монитор

    Значи спирам до тук. Сегашното положение ме устройва. Благодаря за съветите, май темата я изчерпахме.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #7

    Re: Калибриране на монитор

    много лесно се настройва от вътре - до ТХО ( трансформатор за Хоризонтално Отклонение ) има 3 потенциометъра - два са яркост и контраст , третия е за яснота на изображението ( и идея си нямам как му бе името - конвергенция май )
    сваляш капака и вътиш ама лекичко - да не издухаш кондензаторите

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Въпрос за калибриране?
    От Dominator във форум Телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 24-04-13, 09:11
  2. Bluray калибриране на LCD?
    От Dominator във форум Телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 17-03-12, 16:26
  3. Калибриране на LCD TV
    От felipe във форум Телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 11-10-08, 09:07
  4. Софтуер за калибриране на монитор?
    От CreatoR във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 17-10-06, 09:27
  5. Help с калибриране на монитора
    От Aquadark във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 11-07-03, 11:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе