Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31

Външен твърд диск- проблем

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #16

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Без да споря, само искам разяснение - какво става при включване и изключване, че му се скъсява живота. Живота на кое по-точно - електроника, механика....? Когато е с външен адаптер токови удари при вкл/изкл. няма или са пренебрижимо малки.
    Не става въпрос за механиката, въпреки, че може и този въпрос да засегнем, нито за токовите удари.
    Тук работата е малко тънка, и е позната само на тесните специалисти по електронна техника и микроелектроника, ако са внимавали във час в ВУЗ-а, а и не само там. Съвсем кратчко и по въпроса. Електронните елементи при подаване и спиране на ток преживяват нещо като стрес, но не точно. От промяната в захранването от пускането и гасенето те не са в обичайният си режим на работа и това им скъсява живота. Това скъсяване не е константно за всеки елемен и/или ИС и в резултат води до дефектиране на елемент. За по-ясно същото се случва с електрическата крушка. При светване се изпарява нищожно кол-во волфрам и така няколко десетки пъти и нишката изтънява до следващото пускане на ток, когато ще светне само веднж ще се скъса и прегори от изтъняването на метала.

    Бих чул с удоволствие и други мнения.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #17

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Това което ru-boy описа по принцип се нарича преходен процес. Специално за елекро-магнитните приложения се характеризира със натоварвания(отделяна мощност), които могат да превишат значително натоварванията при нормален режим на работа. Преходния процес протича за много кратко време, като обикновенно има колебателен характер, след което "затихва" .
    Често при дефекти няма "изгорели" елементи, а по различни причини(например къси съединиения или неподходящо захранващо напрежение) процесът не затихва и вместо да си работи на нормалните да кажем 1.1В процесорът получава колебаещо се напрежение от 0.7 до 2.5Волта (това са цифри от действителен доклад за дефектирал контролер ) естествено най-напред когато има подобни съмнения е захранването, а след това са различни механични повреди( навалажняване, проблеми със спойките и др ).
    И понеже при този процес се отделя значителна мощност(по-голяма от обичайната) честото превключване води до физическо остаряване на електронните елементи.

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #18

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Тогава следващ въпрос , ако диска е в кутия и загрява доста (няма вентилатор), кое е по добре за него - продължителна работа при висока температура (примерно 50-60 градуса) или вкл/изкл. само при необходимост?

  5. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #19

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Пред 50-60'С по-малкото зло е вкл/изкл според мен. За външен хард, то по подразбиране е със скъсен живот най-малко заради това, че се използва в променлива среда, т.е. не е винаги хоризонтален/вертикален при работа, а е в различни други положения, което оказва влияние върху подвижните елементи като рамото на главата и други. Едно време се дефинираше, че диска трябва да е хоризонтален с на-много 12% отклонение и главите се паркираха със специална програма, но слава богу тези времема отминаха и хардовете се паркират сами автоматично с малкия остатъчен ток при изкл/чването му.
    Нека и Mr.TECHNO (Doctor Hard Disk !) да се изкаже.


  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #20

    Re: Външен твърд диск- проблем

    нямам какво да кажа - тук @samo е по-добрия специалист в това от мен!

    ако ме питате за личното мнение - то е :
    високата температурата и липсата на правилно охлаждане скъсява живота на харда повече от моментното включване и изключване ! ( те затова са направени да се включват и изключват постоянно )
    Харда се охлажда като контактува с корпуса и топлината се разсейва, н въпреки всичко трябва и нещо да маха топлия въздух.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    89
    #21

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Popkaro
    Студени спойки на СМД монтаж ще ги откриеш и оправиш с поялник малко трудно:-)))) Не е като на дядо ми Операта телевизора :-)))

    ...продължителна работа при висока температура (примерно 50-60 градуса) или вкл/изкл. само при необходимост?
    ru-boy е прав, въпреки че производителите вземат предпазни мерки срещу такива нежелани температурни режими на работа(използване на алуминиево шаси, вентилаточета...) все пак е добре всеки потребител да се грижи по-стартаелно за такива външни устройства. ДА не се местят докато работят, да се осигури подходящо охлаждане или поне вентилация около кутията. По добре наистина да се изключи при такива температури.

    Edit: Mr.TECHNO изпревари ме с една идея BTW какво стана с онези платки?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #22

    Re: Външен твърд диск- проблем

    И температурата и охлаждането и включване/изключване и начин на монтаж и какво ли още не. Наблюдавах тест преди около 4 години как след монтажа на диска в кутията му се влошават характеристиките и останах изумен:-))(без да е затворена кутията, само стягането с болтове.) Не помня с какъв софт го пробваха, но беше в работилница и то човек, който се занимава с това от години(поне 15). Цикличното включване изключване не е за подценяване.Не напразно в характеристиките може да го видите като критерий за продължителност на работа. Той влия не само на електрониката(въпросните преходни процеси), а и на механиката(лагерите най вече).


    П.С. Само, съгласен съм с тебе кое за какво служи, но не можеш да караш потребител да си запои контролера, който е повърхностен монтаж и дори във фирма за ремонт на електроника няма гаранция, че ще му го направят, камо ли при домашни условия!!!

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #23

    Re: Външен твърд диск- проблем

    А какво мислите за предимствата и недостатъците на 2.5'' пред 3.5'' външни дискове - най-вече по отношение на надеждността?

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #24

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Някъде бях чел че компютрите са безпристрастни и бездушни и нямат слабост към никого и нищо с изключение на ... стабилното захранване и доброто охлаждане
    Лично аз предпочитам да купя устройство с 10% по-висока цена или 10% по-бавно, откокото да купя нещо със съмнително захранване или охлаждане. Защото в противен случай май само скъп UPS и мощен климатик може да оправят нещата а и двете струват скъпичко, та затова мился че е по-важно устройството да е в качествена кутия и с добро охлаждане, отколкото дали е 2.5", 3.5" или 5", разбира се това си е лично мое мнение с коетоне ангажирам никого.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #25

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Avis ,лично според мен твърд диск ли е, не ми го хвали

    Сега сериозно :2,5" - малки , уж надеждни, с характеристики на 3,5" , само че по-компактни направени за преносими компютри и естествено пъти по-скъпи ( лукса се заплаща )
    един 80 ГБ 2,5" струва вече колкото 250 ГБ 3,5"
    надеждноста и издържливоста бих казал че е еднаква вече - съдейки по качественото производство на дискове


  13. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #26

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Avis ,лично според мен твърд диск ли е, не ми го хвали

    Сега сериозно :2,5" - малки , уж надеждни, с характеристики на 3,5" , само че по-компактни направени за преносими компютри и естествено пъти по-скъпи ( лукса се заплаща )
    един 80 ГБ 2,5" струва вече колкото 250 ГБ 3,5"
    надеждноста и издържливоста бих казал че е еднаква вече - съдейки по качественото производство на дискове
    @Mr.TECHNO, благодаря за отговора.
    Няма как, мек не ми върши работа.

    Трябва ми служебно, така че ако само цената е недостатък, мога да се пробвам да защитя по-скъпия (няма да казвам в коя фирма, но за Seagate 120GB от двата вида цените са $177 срещу $104 без ДДС; поносимо е). От гледна точка на размерите, по-големият ще е по-трудно открадваем, но пък по-малкия ще мога да го прибирам в огнеупорната каса, а и определено е по-лесен за транспортиране.
    Та затова питах за останалите предимства и недостатъци, ако някой е ползвал или още повече - ремонтирал.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #27

    Re: Външен твърд диск- проблем

    104$ за 3,5" ли - ужасно висока цена за 120GB ! ! !
    за тези пари 250GB Hitachi SATA2  ще си купиш

    http://stantek.com/cenova_lista.php?etid=5&erid=11596
    цената е крайна клиентска в USD  ! + ДДС

    ето ти и приблизителна за  2,5"
    http://stantek.com/cenova_lista.php?etid=5&erid=11819
    пак крайна в USD ! + ДДС

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #28

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Като лично мнение само - малките дискове са за преносими компютри, подложени на механични въздействия....
    пренасят се и в кола и ръчно - подложени са на екстремни условия - така ги правят!!
    3,5" се предполага, че е в кутията и не се клати много.
    Аз залагам на малките!! - по-скъпо е - ясно.........Но е по-дуракоустойчиво.

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #29

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Като лично мнение само - малките дискове са за преносими компютри, подложени на механични въздействия....
    пренасят се и в кола и ръчно - подложени са на екстремни условия - така ги правят!!
    3,5" се предполага, че е в кутията и не се клати много.
    Аз залагам на малките!! - по-скъпо е - ясно.........Но е по-дуракоустойчиво.
    Wise
    Има още една важна характеристика и тя се нарича "скорост на трансфер". При малките дискове (2,5"), тая характеристика е много по-лоша в сравнение с 3,5"

  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #30

    Re: Външен твърд диск- проблем

    Ами винаги се прави компромис. Надеждност срещу бързина..........
    Или нещо друго....
    Общото мнение е - с повечко кеш и на повечко обороти, ама и там също си е компромис....
    Аз бих заложил на малък диск с голяма гаранция

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с втори твърд на диск на рс-то
    От ani123 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 12
    Последно: 29-09-10, 17:18
  2. проблем с външен хард диск HELP
    От nothing_impossible във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 18-06-08, 20:21
  3. Проблем със С-АТА твърд диск.
    От Io във форум Общ - хардуер
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-07, 17:11
  4. Проблем с твърд диск IBM
    От Zviara във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 03-05-06, 12:47
  5. Проблем с твърд диск на стар компютър
    От BlueBox във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 16-08-05, 09:39

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе