Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Създаване на защитен файлов сървар

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #1

    Създаване на защитен файлов сървар

    Здравейте,
    Идеята е да се направи защитен файлов сървар с обем 1 ТБ (един терабайт), под уйндоус ХП. Предназначението му е да се съхранява фирмена информация, т.е да се пази от кражба (информацията). Дисковия масив е желателно да се вижда като едно устройство (един диск) - разбрах, че имало няколко начина - единият чрез RAID масив, а другия чрез мерджване на отделните дискове от "Disk Management" (това последното не съм го виждал).Може да има и други начини - незнам. Задължително условие е той да бъде криптиран - засега сме се спрели на "Truecrypt", като достатъчно надежндна, безплатна и лесна за работа.
    До сървара ще имат достъп окло 10 човека през 100Мб мрежа. Всеки трябва да има свой акаунт и някакъв софтуер който да следи кои файлове отваря и къде какво записва (KillWatcher като за начало мисля че става) ако има други идеи за по-добра и безплатна програма - ще се радвам да ги науча.
    Бюджет за изпълнението - $1000 (хиляда долара). Ако се окажат недостатъчни може да се вдигне до $1300.Това е без монитор и операционна система.
    Дайте съвет за конфигурация (хардуер) и софтуерното конфигуриране (необходим софтуер).

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    268
    #2

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    CPU - min 2GHz;
    RAM - min 1 GB (2x512), колкото по бърза толкова (виж Мечо Пух);
    MB - Dual Chanel, RAID 0+1 (4 канала), SATA II;
    HDD - 4*500 GB SATA II;
    Кутия с добро захранване (min 400 W, PFC - Fortron или от класа) и охлаждане;
    UPS - min 1000 WA (Line Interective).

    Всички юзери да имат акаунти на машината, другите аут, permission за достъпа до файловете, насройка в My Computers>Properties>Advanced>Perfomance Settings>Advanced>чавка на background services.

    Има и още. Кат се сетя.

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    MB - Dual Chanel, RAID 0+1 (4 канала), SATA II;
    HDD - 4*500 GB SATA II;
    първоначалната идея е 4х250ГБ, ако ще се вземат мерки за запазване на инфото при отпаданена някой от дисковете то тогава RAID5 би били много по-добро решение. И по-евтино -губи се 1/3 от общия обем. Така няма да се използват 500ГБ дискове които значително вдигат цената.
    UPS-a ще е необходим колкото да се сейват даните, така че един Back-Up okolo 500-600VA мисля че ще свърши работа. Но това е отделно сега се интересувам предимно от сърварната конфигурация.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #4

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    първоначалната идея е 4х250ГБ, ако ще се вземат мерки за запазване на инфото при отпаданена някой от дисковете то тогава RAID5 би били много по-добро решение. И по-евтино -губи се 1/3 от общия обем. Така няма да се използват 500ГБ дискове които значително вдигат цената.
    UPS-a ще е необходим колкото да се сейват даните, така че един Back-Up okolo 500-600VA мисля че ще свърши работа. Но това е отделно сега се интересувам предимно от сърварната конфигурация.
    Ако ползваш RAID5 ти се губи капацитета на единия диск, т.е с 4х250 GB дискове ще получиш 750 GB полезен дисков обем. За 1 TB ще трябва да са 5х250 GB и съответен контролер, който може да поддържа такъв брой дискове. Или пак 4, но някакви по-големи от 333 GB.
    Иначе за предпочитане е т.нар. хардуерно реализиран RAID, т.е. чрез фърмуера на контролера. Ако това не може да стане по някаква причина, тогава го прави със средствата на OS - от Disk Management.

    И един съвет - никъде не видях да си споменал backup на информацията. Ако тя е толкова важна, трябва да предвидиш и мерки не само срещу крадене и/или подправяне, но и срещу загуба й. RAID те спасява при повреда на един диск, но не и ако са два или се допусне човешка грешка - някой "без да иска" изтрие или повреди някой файл. За подобни инциденти единственото спасение е архив. По каноните трябва да се правят две копия, като едното да се съхранява физически на друго място - срещу пожар в сградата, примерно. Това ако работиш за NASA ще ти свърши работа.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #5

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    и един много важен елемент при избор на хардуера... да се прави разлиха между Hardware RAID Controller и Hardware RAID Accelerator, мноого често пише първото, а се има предвид второто. Ако не говорим за постояно натоварен сървър, където дори минута даунтайм води до многоцифрени загуби, по-смислено може би е лентов бекъп вместо RAID 1 примерно. все пак шанса да гръмне диск е малко вероятен съв съответното охлаждане.

    м/ъ другото аз лично бих се огледал за готови рак решения на делл, доста изгодни цени имат... като евентуално се купи с малък диск и после се добавят още...

  7. Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    553
    #6

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Intel също имат готови NAS решения.Аз лично бих избрал готовo решение вместо такова базирано на PC.
    Ето линк към решенията им : http://www.intel.com/products/server/storage/index.htm

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    I
    HDD 500GB SEAGATE Barracuda 7200.10 with NCQ 7200rpm 16MB cache Serial ATA II-300
    175.50 USD

    HDD 500GB HITACHI GST Deskstar T7K500 7200rpm 16MB cache Serial ATA II-300
    189.00 USD

    HDD 500GB SAMSUNG HD501LJ SATAII SpinPoint T166 Series 16MB cache
    139.00 USD

    Така като гледам цените към днешна дата, май най-добре да си вземеш 3х500GB (третия резервен).

    II
    Идеята с криптирането не ми е много ясно какъв е смисъла, при положение, че след това се говори за персонални акаунти.




  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    @pimpirlit - идеята нещо такова - 4х320 примерно при което се получава приблизително 1ТБ. Естествено , че ако ще е на RAID контролер той ще е хардуерен, най-вероятно вграден на дъното (тук очаквам подходящи предложения за дъно).
    backup на информацията е осигурен достатъчно - правят се по две копия на двд и едното наистина се държи в друга сграда (колкото и смешно да се струва на някой )
    Идеята е това копие с което се работи да бъде премахнато като се копира на сървара, който от своя страна е достатъчно защитен. Единствения проблем остава ако някой вътрешен човек реши да изнася информация защото всеки от фирмата ще има достъп до сървара. Самия сървар и да откраднат от него нищо няма да могат да изкарат - дисковете ще са криптирани.

    @dark
    и един много важен елемент при избор на хардуера... да се прави разлиха между Hardware RAID Controller и Hardware RAID Accelerator, мноого често пише първото, а се има предвид второто.
    Как да разбера за кое става въпрос?

    @BAD_BOBIK
    Intel също имат готови NAS решения.Аз лично бих избрал готовo решение вместо такова базирано на PC.
    Ето линк към решенията им : http://www.intel.com/products/server/storage/index.htm
    Тези решения изглждат много елегантно, обаче най-евтиното което намерих е около $3000 което никак не се вмества в предвидения бюджет.

    Имам едно друго опасение свързано с използване на RAID масив и системата за криптиране. А имено, че дисковете като се криптират първоначално дефакто се форматират по оределен начин. Предполагам това ще стане след сформиране на масива, т.е закомпютъра ще представлява един диск и той ще се форматира (надявам се да стане - Trucrypt-a не съм го тествал в такава ситуация), обаче после ако отпадне някой диск няма никаква представа като сложа новия дали RAID масива ще възстанови и криптиращия алгоритъм върху новия диск?
    Ако не става - оставаме на вариянт - без защита при отпадане на диск.


    ДОБАВЕНО:
    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS

    II
    Идеята с криптирането не ми е много ясно какъв е смисъла, при положение, че след това се говори за персонални акаунти.
    Идеята е ако някой открадне сървара или някой го изземе за проверка и експертиза. ......по-скоро второто.


  11. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #9

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Мисля, че няма да ти е проблем криптирането при евентуално отпадане и замяна на диск. RAID контролера възстановява побитово и не се интересува от файловата организация или криптирането (в случая). Когато е фърмоерен. За софтуерно реализиран нямам идея какво се случва.

    Тук да поясня - контролера си е контролер, т.е. хардуерно устройство, може и вградено на дъното. Въпросът е дали RAID масивът ще се поддържа от него на ниско ниво или ще се поддържат дисковете като отделни, а софтуера - операционната система - ще се грижи за обединяването им в някакъв RAID. Доста лаишко обяснение, но останах с впечатление, че не си разбрал идеята ми.

  12. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #10

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Митак, във форума на Hardwarebg доста четох по въпроса, хората не препоръчват Seagate дискове , а за райд5 масиви просто оплюват nForce дъната преди 6та серия ,което веднага би качило цената на машината ако е с АМД , за Интел нищо не се знае как се държи с раид 5 масиви. Краси от 2 седмици ме моли да му правим машината а аз само чета и се чудя как да го измисля хем да е ефтино хем да е сигурно. (за скъпото ми е лесно , готов файлов сървър със всички екстри и цена от 2к долара нагоре)

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Въпросът е дали RAID масивът ще се поддържа от него на ниско ниво или ще се поддържат дисковете като отделни, а софтуера - операционната система - ще се грижи за обединяването им в някакъв RAID. Доста лаишко обяснение, но останах с впечатление, че не си разбрал идеята ми.
    Да, наистина не те бях разбрал - сега вече разбрах . Само, че остава въпроса - как да разбера дадено дъно с RAID контролер на ниско ниво ли работи или не?

    @stenly знам че ти си "главния заподозрян" за сървара и не се съмнявам, че си проучил доста нещата, просто искам да видя какво мислят хората тук по въпроса. Знам че има много които са доста напред с материала.

    Допълнително уточнение - сървара няма нужда от защита при отпадане на някой от дисковете. Тои ще е "Read Only" за всички. Само "Шефа" ще има достъп за писане на него и до криптиращите пароли. Единствената цел на цялото "упражнение" е служителите във фирмата да нямат достъп до дисковете с архива, но да имат достъп до самия архив, който отстава достатъчно защитен.
    В такъв смисъл може да се направи и с 2х2 диска = 4х250ГБ.

    Сега вече търсим подходящо дъно - на мен лично ми се ще да е нещо интелско но все още не съм гледал......

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #12

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    здравей, набързо се запознах за какво иде реч и мога да кажа моите 2 ст. ...

    едно интелско entry level дъно наистина няма да е зле (около 200-250$ ще ти излезе, примерно за SE7230NH1)
    RAID SATA контролер по-добре да си вземеш отделно, но се подготви да дадеш поне още толкова за качествен такъв (пр. интелски, за да си "тичкат" заедно или 3ware)

    относно RAID контролера - ммм ... просто му виж спецификация. Обикновено пише нещо от рода на "equipped with ... processor, featuring hardware XOR engine for .... and xx MB of ... RAM", т.е. има си собствен процесор и рам. Разликата е, че при "евтините" решения RAID контролерът смята с помощта на главния процесор и така го товари допълнително и, разбира се, производителността е доста по-ниска. Общо взето ..., ако няма да взимате истински RAID контролер, практиката показва, че е по-добре да се ползва RAID софуера на операционната система, иначе понякога с драйверите е малък ужас ...

    П.С. моделът на дъното го взех от текущите модели на сайта на интел - нямам опит с него, но от интел дъна като цяло съм много доволен. Горният съвет го давам с идея, че търсиш ценово-ориентирано решение, иначе ... е ясно

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    19
    #13

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Ето ти една идея, приблизително побираща се в твоята ценова рамка:
    ASUS P5LD2/C /LGA775/945P/DDR2
    P-D 915 /DUAL 2.8G/LGA775/BOX
    512MB DDR II 533 SUPER T х2
    ASUS EAX300SE-X/TD/128M PCI-E
    320GB HITACHI SATA2/7200/16MB х4
    1.44 MB NEC
    CM CENTURION 534+/SILVER
    PSU FORTRON FSP400-60THN-P
    RP-1003AU 1000VA/AVR/USB
    LG GSA-H10 DVD RW/16X
    Стойност: (USD) 1059.77 Цени на Мост, 3 колона

    Предимството на това дъно е допълнителния РАТА RAID контролер, на който можеш да накачиш още 4 АТА133 устройства.
    Евентуално може да минеш и с 4 РАТА вместо SATA диска, от което ще спестиш някой долар, но тогава производителността при дикови операции малко ще падне.
    И SATA и PATA контролерите на това дъно поддържат RAID 0,1,5,10.
    Евентуално като алтернатива може да помислиш за дъна INTEL D945GCZLKR или INTEL D945GCZLR при което даже ще спестиш малко пари, защото са по-евтини от Асуса и с вградено видео, но тогава забравяш за РАТА RAID контролера и SATA2.
    Кутията, която съм ти предложил, по принцип е доста добре от-към охлаждане, но трябва да помислиш за допълнително ообдухване на дисковете, ако ще работят интензивно. Смятам, че 2 80 мм вентилатора, ще ти свършат работа, цената им е по 2-3 долара.

  17. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #14

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Благодаря за предложенията и разясненията ! Ще ги огледам внимателно и ако имам други въпроси ще ги споделя.

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #15

    Re: Създаване на защитен файлов сървар

    Ето едно изпилено откъм пари решение.
    Базирано е на CPU AMD, което според мен е по-добрия вариант за конкретния случай

    Дънна платка - FOXCONN 6100M2MA-8EKRS2H - може да се купи от АСБИС за USD66
    http://content.it4profit.com/itshop/...efault&LANG=bg

    CPU Desktop Athlon 64 3500+ (2000MT/sec,512KB,Orleans,Socket AM2,Cooling Fan) box - може да се купи от АСБИС за USD92
    Дискове
    - един "малък" системен PATA 80G - по-малко от USD 50
    - 4броя 500G Samsung в режим RAID 0+1 - USD520 (могат да се купят от Солитрон)
    Памет
    1GB DDR2 667 - аз лично напоследък предпочитам Patriot (пак от Солитрон) - по-малко от 100 USD
    Дотук са 840USD
    Всичко това се облича в подходяща кутия с подходящо захранване - да речем още 100 USD
    И по една DVD-RW, мишка, клавиатура - още най-много 50 USD

    Общо 990USD (без ДДС)

    //
    Може и да се икономиса един от големите дискове и останалите 3броя да са в режим RAID 5. Пак ще бъде "fault-tolerant volume". А също така, тогава и малкия системен диск също може да е SATA

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Мултимедиен сървар за philips
    От valyo_93 във форум DLNA - медийни сървъри
    Отговори: 0
    Последно: 29-01-15, 22:01
  2. сървар как
    От dracon1111 във форум Телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 16-01-13, 19:12
  3. Диабло сървар
    От sobieskifen във форум ИГРИ
    Отговори: 0
    Последно: 24-06-07, 11:37
  4. Отговори: 5
    Последно: 14-01-05, 00:26
  5. Презапис на защитен CD - как?
    От kaki във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 26-02-03, 16:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе