Резултати от 1 до 8 от общо 8

Странно разпадане на RAID-1 масив

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Странно разпадане на RAID-1 масив

    Днес, по необясними причини (и най-неочаквано) се разпадна един RAID-1 масив след почти две години работа без прекъсване.
    Дънната платка е ASUS K8N-E Deluxe с вграден RAID-контролер (Silicon Image 3114).

    Общо взето, в момента довършвам възстановяването, но ме вълнуват възможните причини за това разпадане.
    Първо: на дънната платка имаше един издут кондензатор 840mF/6,3V. Смених го с 1000mF/16V. Кондензатора е на картинката в най-долното жълто кръгче до два "стабилизатора" (доколкото знам, тия елементи се наричат стабилизатори). Стори ми се странно че точно на това място има издут кондензатор и отворих и захранващия блок
    Второ: В захранващия блок имаше един издут филтриращ кондензатор 3300mF/10V на изходящите оранжеви кабели. Доколкото разбрах от Google, на оранжевите кабели напрежението е +3,3V. Захранващия блок направо го подмених с друг

    Това което ме вълнува като хипотеза е следното:
    (Не ми е проблем да сменя кондензатор, но почти нищо не разбирам от електроника)
    1. Дали издутия кондензатор на дънната платка е вследствие на лошото напрежение за +3,3V идващо от захранващия блок ?
    2. Дали това лошо напрежение е "смутило" за момент работата на чипа на RAID-контролера и това да е предизвикало разпадането на RAID масива ?

    Има и допълнителни информация към хипотезата - през съботата и неделята бяха извършени разни дейности по подмяна на окабеляването за локалната мрежа, по точно - беше монтиран комуникационен шкаф и терминиране на кабели на пач-панели, а също беше сложен нов по-голям суич в шкафа. Самия шкаф е монтиран през седмицата от едни строители и още не е заземен. Този компютър, стои точно до шкафа. По някое време го откачих от старото окабеляване и го закачих към новия суич. Тогава не се забеляза никакъв проблем, но евентуално предполагам, че точно тогава е станало разпадането на масива, тъй като е имало някакво натрупано статично електричество, което допълнително да е влошило характеристиките на напрежението +3,3V. Самото разпадане, го забелязах доста по-късно, след като направих рестарт и компютъра не можа да зареди.


    Пропуснах да кажа, че и двата диска са физически здрави. Също така, по времето на пускането на компютъра преди две години, нямаше софтуер за Windows за работата на RAID-контролера, имаше само драйвъри. Сега вече такъв софтуер се е появил. Днес го изтеглих и инсталирах и оттук нататък ще следя log-файла, който се поддържа от тоя софтуер.


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Аз мога само принципно да ти отговоря. Няма как да знам в твоя случай каква е причината.
    Надутите кондензатори са признак за лошо захранване - добре си направил със смяната. Надявам се
    новото да не е от 10 - левовите.
    Надявам се, че си забелязал маркировката на кондензатора - LoESR 105...............
    Т.е. на дъното не се слагат прости електролитни кондензатори, а само високочестотни и то за 105 градуса температура!! Притеснява ме, че си успял да сложиш новия кондензатор на същото място.
    Не би трябвало да се събере, ако отговаря на изискванията!! Затова ти обръщам внимание.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Има маркировка за 105 градуса, но няма надпис LoESR. Има RK. И на оригиналния кондензатор няма надпис LoESR. Има LMB105.

    А има ли универсален отговор на това: за какво служи +3,3V при дънните платки ? А също, тоя кондензатор който го смених, може ли да се твърди че е бил точно на тая верига на +3,3V ? Това последното ме вълнува най-вече дали да очаквам в близко бъдеще издуване и на други кондензатори от тоя тип по платката.


  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    по принцип 3,3 Волта се ползва и в оригиналните куплунзи за САТА , иначе се позлва само за COM 1/2 lpt, , напрежение за ядро , рам и процесор ( после в следствие на няколко мосфета и полевака се постига нужното напрежение.)

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    по принцип 3,3 Волта се ползва и в оригиналните куплунзи за САТА , иначе се позлва само за COM 1/2 lpt, , напрежение за ядро , рам и процесор ( после в следствие на няколко мосфета и полевака се постига нужното напрежение.)
    Имаш впредвид захранващите куплунзи или куплунзите за SATA-интерфейса

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Виж TM-серията на Комет, а не RK

    www.comet.bg

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #7

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Молекс на САТА !
    Оригиналния ( гледам на фортрона е с 5 кабела -Жълт( 12V) 2x черни ( gr), червен (5V) и оранжев (3,3V) - докато на преходниците - Molex to Sata са само с 4-ри ( 3,3 V волта там липсват !)

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Странно разпадане на RAID-1 масив

    Цитат Първоначално публикувано от fanta orange
    да се върнем на същественото. ...
    (не го приемай като заяждане)
    За мен същественото е ситуацията да не се повтаря. И доколко е достоверно, че дефектиралия кондензатор на дънната платка е допринесъл за "разпадането". Ако това наистина е така, то може да се очаква, че ситуацията няма да се повтори тъй като кондензатора е сменен. Или поне няма да е скоро.

    Под "разпадане" имам впредвид, че BIOS-а на контролера не рапортува на другия BIOS, че при него има устройство. Вътре в самия BIOS на контролера, има съобщения за грешки.
    В моя случай и партишъните по дисковете бяха изчезнали. Т.е, ако имаш впредвид функция Rebuild (такава имаше при мен), то тя трябва отнякъде да намери оригинал, за да създаде копието.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 30
    Последно: 07-08-14, 22:01
  2. Проблем с райд масив
    От sss във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-01-10, 16:28
  3. Добавяне на твърд диск в RAID масив
    От DEYDOD във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 05-07-07, 22:53
  4. Външен райд масив
    От Tashov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 24-06-06, 08:46
  5. Въпросче относно RAID масив ?
    От lilos във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 22-07-03, 09:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе