Резултати от 1 до 5 от общо 5

Проблем с райд масив

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. sss
    sss е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    25
    #1

    Проблем с райд масив

    Само за проба на един компютър поставих два хард диска, който да работят в райд 1 режим. Докато е включен компютъра издърпах захранващия кабел на единия хард. Компютъра продължи да си работи и записах няколко файла на диска. Подвързах отново захранването на втория хард и включих компютъра. Но ми изписа Status:Critical - A disk member of an array has failed or is not responding. Вторият хард е правилно свързан и работи, но го дава single disk. Как мога да го включа отново към райд масива?

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:Проблем с райд масив

    С какъв райд контролер си? В опциите на райда има ли rebuild на масива ?

    Аз съм с Raid0 на ICH9R, при инсталация на Ubuntu, райд масива ми се скапва и при бутване на машината казва ,че не са в райд дисковете. След като изключа и повторно я включа нещата се оправят. Така и не можах да се преборя с това Убунту и да го накарам да вижда райд масива.

  4. sss
    sss е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    25
    #3

    Re:Проблем с райд масив

    райд контролера е вграден в дъното.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #4

    Re:Проблем с райд масив

    Цитат Първоначално публикувано от sss
    Само за проба на един компютър поставих два хард диска, който да работят в райд 1 режим. Докато е включен компютъра издърпах захранващия кабел на единия хард. Компютъра продължи да си работи и записах няколко файла на диска. Подвързах отново захранването на втория хард и включих компютъра. Но ми изписа Status:Critical - A disk member of an array has failed or is not responding. Вторият хард е правилно свързан и работи, но го дава single disk. Как мога да го включа отново към райд масива?
    Съвсем правилно ти е изписал
    Status:Critical - A disk member of an array has failed or is not responding
    но в това няма нищо страшно и ненормално. Сам разбираш, че двата диска в този момент не са били еднакви. Дори и нищо да не си писал, то те пак няма да са еднакви, защото RAID-контролера ги маркира при всяко включване ... да не задълбавам нататък кога точно масива става "Развален", че може и да изтреса някоя глупост.

    Някой RAID-контролери автоматично възстановяват масива и пускат процедурата Rеbuild, а пък при други това се налага да се прави ръчно. В твоя случай, при второто включване, нещата са тръгнали автоматично.
    Ръчното манипулиране може да става в "BIOS-а" на контролера, а може да става и в нарочен софтуер при вече стартирана ОС.
    Този софтуер е различен за различните контролери и е грижа на производителя да го публикува за различните ОС.

    ПП. Ако нещо в написаното не се разбира, то ще допоясня, питай смело.

    ПП2. Сега виждам, че не е конкретизирано дали става въпрос за хардуерен RAID-контролер или за някакъв софтуерен RAID-масив. Това което писах по-горе се отнася за хардуерни RAID-контролери.

  6. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #5

    Re:Проблем с райд масив

    @stenly
    да, десета версия, ми създаде и на мене същият проблем, преди време, когато я бях пуснал под live cd.
    Само дето при мен, не стана по тоя начин, та направо, бях длъжен, да го пресъздам.

    @sss
    stenly ти е дал решението.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Добавяне на твърд диск в RAID масив
    От DEYDOD във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 05-07-07, 23:53
  2. Странно разпадане на RAID-1 масив
    От MitkoS във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 06-03-07, 19:04
  3. Външен райд масив
    От Tashov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 24-06-06, 09:46
  4. Странен проблем, САТА РАЙД или нещо такова
    От son_of_Odin във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 29-12-04, 10:47
  5. Въпросче относно RAID масив ?
    От lilos във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 22-07-03, 10:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе