Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

За смисъла от двете ядра

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #1

    За смисъла от двете ядра

    От скоро съм с двуядрен Интел Core 2 Duo 6300. Операционната система е ДжамХР. Досега обаче не съм забелязал някое приложение да успява да използва двете ядра едновременно. Та аджеба има ли начин това да стане, защото всъщност това ми беше идеята при купиването на въпросната щайга. Иначе същата работа си вършех и със стария селерон...
    Дайте акъл

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: За смисъла от двете ядра

    трябва въпросното приложение да е написано специално да може да ползва 2 ядра, или т.нар. multithreading

    на какво работиш?

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #3

    Re: За смисъла от двете ядра

    Ако едно приложение не компилирано да ползва две или повече ядра/процесори, ще си останеш само с пожеланията. Доколкото знам, ОСта разпределя различните приложения да ползват равномерно ресурсите, ама не съм много сигурен.

    Даааа, линуксът е лош, дааааа. :-))

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #4

    Re: За смисъла от двете ядра

    щом си с Dual Core, то сложи Vista x64 задължително
    (XP x64 не става ...)

    иначе рискуваш новото ти процесорче да е по-бавно от някой single core на по-висока честота (разбира се, това за програмите, че трябва да го поддържат, също е валидно, но и ОС се справя с управлението на някои задачи по-добре)

  6. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #5

    Re: За смисъла от двете ядра

    Sko чакай да излезат AMD quad core with built in graphic GPU ...

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #6

    Re: За смисъла от двете ядра

    Цитат Първоначално публикувано от dash
    Sko чакай да излезат AMD quad core with built in graphic GPU ...
    може направо 4х4, със 128GB RAM


    http://www.hexus.net/content/item.php?item=8261

  8.  
     
  9. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #7

    Re: За смисъла от двете ядра

    Отговорът най-достъпно може да се обобщи така: ако работиш на една машина, пуснал си нещо бавно да се обработва и ти иде да станеш и да седнеш на друго PC, за да не забавиш резултата във фонов режим, докато цъкаш нещо друго, значи си дорасъл за двете ядра Или ако пък наистина ползваш програма за многонишкови сметки за рендъринг или видеопрекодиране например. Или някоя мнооого нова игра която може да използва 2-рото ядро. Извън тези сценарии аз лично съм пускал на жената филмче на TV-out, докато с останалите 75%CPU съм си въртял моделче в rhino или дори малко пуцане в medal of honor (торентите, браузъра, DC++ и winamp не ги броя)- всичко това на повече от скромният ми вече 3-годишен едноядрен Athlon64 3000+.

    Цитат Първоначално публикувано от recycled_bin
    щом си с Dual Core, то сложи Vista x64 задължително
    (XP x64 не става ...)
    иначе рискуваш новото ти процесорче да е по-бавно от някой single core на по-висока честота (разбира се, това за програмите, че трябва да го поддържат, също е валидно, но и ОС се справя с управлението на някои задачи по-добре)
    recycled_bin, поста ти, поне така оформен, оставя впечатление за необосновано свободно изтърсване, та, ако имаш някаква допълнителна информация за проблемите на XP x64 с мултитаскинга, сподели ги с нас, или поне с мен, защото използвам точно тази ОС, макар и със single-core Athlon64.

    Това, което със сигурност мога да твърдя, е следното: ВИНАГИ при еднонишкови процеси dual-core ще е "по-бавно от някой single core на по-висока честота" независимо колко съвършено е управлението на процесите (особено в страхотно "съвършената" виста, дето се задава). Имам лични впечатления от xp x64 дотолкова, че да твърдя уверено, че разликите й от 32-битовите й събратя са доста, хм, далеч от коренни Така че ако твърдиш, че превключва и разпределя зле задачите, най-вероятно би важило и за 32-bit windows 2003 (чието ядро наследява в 64-вариант), както и за другите NT5-версии - XP и 2000, които все пак имат традиции в многопроцесорните системи. Та, дали се касае за проблем конкретно с Intel Core2Duo или за свободно изказване, тепърва се надявам да науча. Доколкото лично се поразтърсих, не попаднах на подобно сведение. Промените във виста, доколкото знам, засягат повече контекстното превключване в използването на видеокартата.

  10. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #8

    Re: За смисъла от двете ядра

    За последен път слушам търговец Държах си на едноядрено АМД (4000+), но онзи не, та не, двете ядра били баси мамата
    Компютърът се ползва за предпечат - InDesign, Quark, Corel Draw. Мъката идва като обръщаме нещо в pdf формат, защото често изходните данни са над гигабайт и обработката зацикля. Ще потърся версии за две ядра на програмите.
    Иначе във фонов режим на едното ядро си работи World Community Grid и не се усеща изобщо. Но не това беше идеята все пак

    Мерси на всички и не се минавайте като бай Скоча. AMD rulez

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #9

    Re: За смисъла от двете ядра

    @XIIID съжалявам, че твърдението ти се струва "хвърлено във въздуха", но понякога човек не винаги може/трябва/е настроен да прави пълни обяснения за това, което е написал. Когато някой поиска съвет, всеки е в правото си да го даде, а човекът, който го е поискал, е в правото си да прецени дали да го вземе под внимание. И все пак ще се опитам да се обоснова, поне накратко (така или иначе нещо станах рано)

    Предполагам мисълта ми ще скача на момента, но както и да е. Разликата между XP x64 и Vista x64 е доста голяма и "лаишки" погледнато може да се смята, че XP x64 е средната стъпка по пътя - доста от нещата са x32, доста от нещата не са написани като за x64, а просто са компилирани като за него (т.е. за да може да се ползва евентуално наличното по-голямо адресно пространство и т.н.). Драйверите са един от най-големите проблеми, особено когато приложението ти зависи от kernel-mode драйвер, който не се изпълнява в WOW64, а директно в ядрото и трябва да е x64 задължително (тук положението е много по-добре при Vista, която има и сертификационна програма за това). В XP64 доста от самите приложения в самото XP x64 са x32, примерно media player-а, което от своя страна пък прави проблеми при взаимодействие с explorer-a, който е x64 (x32 explorer extensions, като един winzip x32 например, са също един друг проблем, но той е валиден по принцип за x64). XP x64 е базиран на Win2003 SP1, т.е. смея да твърдя, че Win2003 R2 x64 е също по-добре като x64 ОС. Това, за видеото, което си написал, е също вярно, тъй като "нещата" са попренаписани за x64 (има нов Windows Display Driver Model). Откъм сигурност (не само DEP), във Vista нещата са също по-добре (там нещо се дърлят за този Patchguard и kernel-а, ама какво да се прави). Общо взето по темата съм се интересувал и от хора, работещи при Били, та това е и тяхното мнение по въпроса (не че си хвалят новото гардже) ... Аз лично по въпроса с desktop x64 ще изчакам, тъй като не ползвам специализирани CAD/CAM или video/audio processing приложения, но откъм сървъри вече съм в x64 кюпа - разлика определено има. @Ско само един съвет - така или иначе имаш вече DualCore и да речем си намериш "добри" версии на твоите приложения - купи си RAM, ама много ...

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #10

    Re: За смисъла от двете ядра



    Абе, Quake2 нямаше ли поддръжка за SMP или греша?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #11

    Re: За смисъла от двете ядра

    Цитат Първоначално публикувано от Cko
    Компютърът се ползва за предпечат - InDesign, Quark, Corel Draw. Мъката идва като обръщаме нещо в pdf формат, защото често изходните данни са над гигабайт и обработката зацикля. Ще потърся версии за две ядра на програмите.
    Махай се с тия AMD-та, Core-Duo се е..бало мамата. Минавай на Vista64. XP64 прав е който е казвал по-горе за нищо не става. Аз работя със същите приложения. Само едно нещо Quark-a още не върви под Vista (може да се подкара, аз го подкарах и загубих към 10 страници материал ... чакаме официален update).

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #12

    Re: За смисъла от двете ядра

    Цитат Първоначално публикувано от DeathKnight
    Махай се с тия AMD-та, Core-Duo се е..бало мамата. Минавай на Vista64. XP64 прав е който е казвал по-горе за нищо не става. Аз работя със същите приложения. Само едно нещо Quark-a още не върви под Vista (може да се подкара, аз го подкарах и загубих към 10 страници материал ... чакаме официален update).
    "Хубав кон, ама кьорав "

    После под Линукс не работело това и не работело онова...

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #13

    Re: За смисъла от двете ядра

    някъде гледах списък с игрите, които се поддържат за x64 (Quake и HL2 бяха определено сред тях мисля ...)

    бтв надявам се, че се прави разлика м/у x64 и SMP (за CoreDuо-то е добре и двете да се поддържат ...)

  17. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #14

    Re: За смисъла от двете ядра

    Смисълът за момента от двете ядра е точно толкова колкото смисъл има и в двете топки Ако някой поиска ще му дам разяснения и съпоставка

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #15

    Re: За смисъла от двете ядра

    Цитат Първоначално публикувано от recycled_bin
    някъде гледах списък с игрите, които се поддържат за x64 (Quake и HL2 бяха определено сред тях мисля ...)

    бтв надявам се, че се прави разлика м/у x64 и SMP (за CoreDuо-то е добре и двете да се поддържат ...)
    Правя разлика и си мисля, че на CoreDuo-то по-важната екстра му е "Дуото", а не 64битовите разширения. И да не забравяме, че това са само разширения, в/у 32битов процесор, т.е. да не бъркаме x64 с x32_64. Поредното объркване, създано от търговците.

    ;-)

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Смисълът за момента от двете ядра е точно толкова колкото смисъл има и в двете топки Ако някой поиска ще му дам разяснения и съпоставка
    С добавката "под Windows"...Макар че и там съм убеден, че ще се усети разликата при подходящо натоварване с подходящо приложение.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. NVIDIA представи Tegra 4 със 72 графични ядра
    От Lupus във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 12-01-13, 10:49
  2. Коя от двете марки да избера
    От pipe82 във форум Телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 25-10-11, 12:36
  3. AMD започна доставките на процесори с 16 ядра
    От FearMe във форум Коментирай новина
    Отговори: 0
    Последно: 09-09-11, 18:58
  4. Отговори: 0
    Последно: 01-03-11, 09:17
  5. Процесор с 32 ядра излиза през 2009?
    От IvO™ във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 08-09-07, 13:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе