Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29

Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #16

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    най-бърз беше старият ми АТА133 Макстор слим 30 GB - достигаше към 70 и нещо МВ/с.
    Та мисълта ми е, че ако стигна 100 МВ/с трансфера ще си хвърлям шапката, а тези теоретични 300 MB/s на SATA II не знам кой ще ги ползва.
    Скоростта на дисковете се дава в мегаБИТИ/секунда, а НЕ мегаБАЙТИ. (1байт = 8бита) Освен това скоростта много зависи от големината на кеша (мисля че посочените стойности за бързината на дисковете показваха точно скоростта на трансфер м/у кеша и диска), затова ако се изключи кеша при копирането на големи файлове (има такава опция в Тотал командер) скоростта скача много - аз лично достигам до 40мегаБАЙТА между стара АТА100 Hitachi и САТА1 WD. (това е при дефрагментиран (подреден) четящ файл и празен записващ диск)

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #17

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск

    [red]Редактирано в 15:24
    Понеже явно много бързо съм писал и чел, постът се е получил твърде неградивен. Сега редакция и извинения.
    @Mr.TECHNO извинявай, че отговорих на тебе относно стандартите за PATA и мегабайтите в секунда. Коментара беше от Pat. Не разбрах, че всъщност изказваш съмнение дали е постижима скоростта. Дискът Maxtor UltraATA 133 както по-долу писах не е при мен вече, за да го проверя отново. Спомням си нещо от рода на 74 МВ/с (понеже съм '74 набор ). [/red]
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Честно тук ме разби
    искам да го видя това - щото ако постигнеш 70mb/s аз ще се гръмна
    особено от стар диск. И това ата 133 нали знаеш че зависеше от дъното, кеша и тн
    Относно стандартите за трансфер при хардисковете - не очаквах, че точно тебе ще ми се наложи да поправям. UltraATA 133 си е с максимален трансфер 133 MB/s. Мегабитите се означават със съкращението Mb/s. Погледни си стандартите, мисля че не си прав.
    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Това преходниче като се счупи акво правиш - даваш пак толкова за друго нали
    аз бих си купил САТА
    винаги ще има нужда от повече дискове къде да се турят.

    Но не ми се спори вече.
    [red]По-скоро ти не си доразбрал[/red], [blue]на човека са му подарили SATA диск[/blue], а той няма къде да го забоде по дъното си. Това преходниче не съм им рекламен агент на фирмата за преходничета, ама просто си работи, не копая нивата с него и няма какво да му се счупи.
    При мен работеше като идеално решение да свържа новия си SATA диск с АТА контролера на старото си дъно. На новото дъно пак го ползвам за АТА записвачката както писах за да свържа със сериал ата на дъното.
    P.S. Извинявам се, може и да не съм прав ама и двамата си прочетете за стандартите не са мегабити.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    202
    #18

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от universum
    Относно стандартите за трансфер при хардисковете - не очаквах, че точно тебе ще ми се наложи да поправям. UltraATA 133 си е с максимален трансфер 133 MB/s. Мегабитите се означават със съкращението Mb/s. Погледни си стандартите, мисля че не си прав.По-скоро ти не си доразбрал, [blue]на човека са му подарили SATA диск[/blue], а той няма къде да го забоде по дъното си. Това преходниче не съм им рекламен агент на фирмата за преходничета, ама просто си работи, не копая нивата с него и няма какво да му се счупи.
    При мен работеше като идеално решение да свържа новия си SATA диск с АТА контролера на старото си дъно. На новото дъно пак го ползвам за АТА записвачката както писах за да свържа със сериал ата на дъното.
    P.S. Извинявам се, може и да не съм прав ама и двамата си прочетете за стандартите не са мегабити.
    много заяждания май
    преходници има в Конрад на цена около 12 лв и от двата типа. Не съм ги тествал, но може да се договориш с продавачите ако не пасне да го върнеш.

    Тънките макстори имат версии, които стигат Linear Read до 61-62 мегабайта за секунда. И аз съм оставал озадачен след теста им с Еверест или MHDD.

    PCI SATA конролер ще струва от 25 лв нагоре, най умрелия!

    В твоя случай бих си купил дъно гигадръв GA-MA78GPM-S2H -150лв
    Sempron LE-1250 - 57лв
    1GB Рам - 20 лв
    Тоест всичко около 230лв и ще имаш доста по-актуален и бърз компютър на който може да си сложиш новият диск. Като си продадеш старите части ще си върнеш част от парите!
    Но едва ли ще стане точно така

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #19

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    universum, za АТА дисковете си прав - теоритичния трансфер е 133МБайта или по точно това е :
    "Electrical Interface Speed: EIDE / Ultra ATA/133 - 133MBps"
    Подведох се по SATA дисковете които ги дават в Гигабити (1,5 и 3).
    Както е писал Colonelo най-добрите дискове (PATA) стигат до реална скорост от 60MBps справка -> http://www.smartcomputing.com/editor...1l07/41l07.asp


  6. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #20

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Off-topic
    @Pat, много е възможно да сте прави за реалната скорост на паралелните дискове. Maxtora отдавна не е при мене и вече не помня с какво го тествах навремето (2006 година). По спомен май беше 74 МБ/с. Сега ги тествам с Crystal Diskmark и единия диск прави към 60, другия към 70 МВ/с скорост на запис.

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #21

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    държа само да спомена нещо, за което никой не се сети - знаем ли със сигурност, че дъното (bios-ът) ще "видят" толкова голям хард?

    аз нямам подръка въпросното дъно и не намерих никъде информация относно максималния поддържан обем. някой знае ли със сигурност?

    освен това, говорейки за парите, никой не се сети да пита dmitry колко струва неговия хард, на колко ще му го признаят обратно, колко са му поискали за доплащане и т.н.....

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #22

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Gigabyte 7VA с KT400, който е малко по-стар от SIS-а разпозна 320 ГБ диск.

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #23

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд дис&#

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    държа само да спомена нещо, за което никой не се сети - знаем ли със сигурност, че дъното (bios-ът) ще "видят" толкова голям хард?

    аз нямам подръка въпросното дъно и не намерих никъде информация относно максималния поддържан обем. някой знае ли със сигурност?

    освен това, говорейки за парите, никой не се сети да пита dmitry колко струва неговия хард, на колко ще му го признаят обратно, колко са му поискали за доплащане и т.н.....
    Благодаря за включването!

    Сканирах книжката на дъното, ако евентуално ще е от някаква полза:
    http://tranz.it/load.php?id=dkY6FNIShCg49UGO213262
    (архивирал съм всичките картинки като един зип)

    Относно цената - не съм го разпечатвал от опаквоката, така че ще ми го признаят на 100% от цената (говорил съм с тях и всичко е ОК). Единствения ATA, който ми предложиха, със същия капацитет беше Хитачито, което посочих по-горе. На него цената му е с близо 50 лева по-висока от тази на Сийгейта. Питах ги относно контролера, но трябвало да проверят.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #24

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд дис&#

    Колега , този макстор посмъртно не може да стигне 50 мегабaйта , а ти ме метна на 70
    Не мога да разбера заяждането ти при условие : (каква е разликата межу ата 100 и ата133 като е теорети4на ? )
    1. Първо се усъмнявам в правилността на трансфера ти и на скоростта
    2. Казвам че не бих си купил такъв преходник защото иам опит с 3 такива вече
    3. Какво му е лошото да с сложи сата контролер и да забрави за всичко по-нататък
    ( самни знаете 4е както управлява сата контролера, не може да се постигне от едно преходниче за 12 лв)
    4. С никой не искам да се заяждам !
    5. Малко по-червено и още веднъж не можа ли да го напишеш ?

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    202
    #25

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от dmitry
    Относно цената - не съм го разпечатвал от опаквоката, така че ще ми го признаят на 100% от цената (говорил съм с тях и всичко е ОК). Единствения друг, който ми предложиха, със същия капацитет беше Хитачито, което посочих по-горе. На него цената му е с близо 50 лева по-висока от тази на Сийгейта. Питах ги относно контролера, но трябвало да проверят.
    Да, най-добре дай 50 лв отгоре за ата хард диск, вместо да ги дадеш за нови и читави части .
    Освен това това дъно ASRock K7S41 със напредничавия SIS741 чипсет направо "кърти мифки" ,да не говорим за процесора с ядро Паломино (1,4 GHz) и една от първите бюджетни бюджетни карти с ДХ8 поддръжка (разработка на екипа на 3DFx, но появила се години след поглъщането им от nVidia , май бая се отплеснах ....... )

    абе изхвърли ги тия боклуци!

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    202
    #26

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    universum, za АТА дисковете си прав - теоритичния трансфер е 133МБайта или по точно това е :
    "Electrical Interface Speed: EIDE / Ultra ATA/133 - 133MBps"
    Подведох се по SATA дисковете които ги дават в Гигабити (1,5 и 3).
    Както е писал Colonelo най-добрите дискове (PATA) стигат до реална скорост от 60MBps справка -> http://www.smartcomputing.com/editor...1l07/41l07.asp
    Само да спомена че тясното място въобще не е интерфейса бил той PATA или SATA , като ползвам SCSI дискове на 10000 и даже 15000 rpm да не дават по 500 Mb/s я . Просто твърдият диск си остава най-бавното звено в един PC.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #27

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Още малко помощ бихте ли ми дали - в магазина казаха, че не могат да намерят контролер. Понеже съм в малко забутано градче други магазини няма - въпросът ми е мога ли някъде онлайн да си поръчам (най-добре от България да е)?

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    202
    #28

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от dmitry
    Още малко помощ бихте ли ми дали - в магазина казаха, че не могат да намерят контролер. Понеже съм в малко забутано градче други магазини няма - въпросът ми е мога ли някъде онлайн да си поръчам (най-добре от България да е)?
    явно избра по-трудния вариант, от жигулката ще правим бегачка

    ето ти контролер, даже е евтино
    http://www.plesio.bg/controllers-c-6...-p-232437.html

    да не забравиш да си вземеш и кабелче, защото с платката не дават!

  17. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #29

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Благодаря колега! Наясно съм със състоянието на компютъра, просто сега не съм готов да се бръкна толкова пари за нов. Диска ми е подарък - няма какво да го правя, затова ще замажа положението за сега.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Твърд диск 2.5 inch
    От kirretto във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 08-01-13, 09:47
  2. Продавам твърд диск 3.5" Seagate,памет Kingston 2x2GB DDR2,дъно Asus LGA 775
    От achod във форум Приключили продажби
    Отговори: 4
    Последно: 26-02-12, 18:54
  3. Съвет за процесор и дъно
    От naskonr във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 01-08-07, 18:09
  4. Проблем със С-АТА твърд диск.
    От Io във форум Общ - хардуер
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-07, 18:11
  5. Съвет за закупуване на ново дъно+процесор
    От Nedko във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-05, 14:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе