Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29

Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #1

    Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Честита Нова Година на Всички!

    Подариха ми един твърд диск Seagate Barracuda 7200.11 500GB. Работата е там че този диск е SATA а дъното ми поддържа само ATA. Понеже не съм особено запознат в сферите на хардуера се чудех дали можете да ми дадете съвет. Поставен съм пред избора да си сменя дъното с по-ново такова или да си заменя твърдия диск с такъв който ще е АТА.

    Ако тръгна да сменям дъното не знам дали няма да се наложи и други компоненти да сменям, затова ще ги изредя тук, пък вие ако можете кажете как стоят нещата или помогнете с линк към някакъв конфигуратор за съвместимост ако има изобщо такова нещо...

    Дъно: ASRock K7S41
    Видео карта: NVIDIA GeForce FX 5500
    Процесор: AMD Athlon XP 1600+

    Имам и ДВД записвачка която ползва за връзка широколентов кабел а на новите дъна забелязах че всичко ползва за връзка едни по-тесни лентови кабели...

    Както сигурно забелязвате наистина съм много бегло запознат откъм хардуер така че всякаква помощ е добре дошла!

    Благодаря ви и всичко най-хубаво през новата година!

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    в твоя случай сменяй харда с ATA, защото всичко останало е толкова старо, че смениш ли дъното (естествено ще искаш нещо "по-така"), ще трябва/искаш и процесора, и паметта, и видеото и работата отива много дебела....

    ако нямаш мераци за тотален ъпгрейд, сменяй харда и си свирукай

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #3

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Благодаря за съвета!

    Ако не те притеснява - би ли ми обяснил с прости думи разликата между ATA и SATA откъм предимства и каква разлика в скоростта реално има?

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    ами най-най-общо и елементарно обобщено, без да се впускаме в ненужни технически детайли, разликите и плюсовете се свеждат до десетина процента по-бърз трансфер плюс разни благини като настройки на шума (свързани разбира се със спад в производителността) и др. под.

    ако изрично не ти се налага взимането на SATA поради други хардуерни ограничения просто няма смисъл. е, ако въпросът е да се направи актуален избор, предпочитанията са към sata най-вече заради намаляването на ATA-портовете от 2 на 1 на съвременните дъна, като тенденцията е към пълно отпадане

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #5

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Отново едно голямо БЛАГОДАРЯ!

    За 10% както сам казваш няма смисъл да правя пълен ъпгрейд... пък по-натам ако на дъното няма АТА слот предполагам че винаги ще мога да го сложа като външен.

  7. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #6

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    а какво пречи да се сложи един PCI SATA контролер?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #7

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от myrshavija
    а какво пречи да се сложи един PCI SATA контролер?
    Тук вече наистина не разбирам - така че наистина някой да разясни как стоят нещата. Все ми се струва че като ми е АТА дъното е по-добре да си сложа АТА диск вместо да правя разни преобразования... но някой ако може да сподели опит ще съм му много признателен.

    Също така бих желал да поискам съвет за АТА диск. Единствения 500ГБ АТА който можаха да ми предложат беше този: http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=535510

    Какво ще ме посъветвате Вие?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #8

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Всичко е въпрос на късмет според мен
    имам диск хитачи 200GB който работи без забележки вече 5-а година , но има и нови дискове които на 6месеца се скапват

    Сата контролера е една платка ,която се слага на единия PCI слот ( късия бял слот )
    и на него се включват вече колкото харда поддържа ( 2, 4 )
    инсталцията е като на win XP s F6 или се се детекват от драйвери в самия WIN

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #9

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Всичко е въпрос на късмет според мен
    имам диск хитачи 200GB който работи без забележки вече 5-а година , но има и нови дискове които на 6месеца се скапват

    Сата контролера е една платка ,която се слага на единия PCI слот ( късия бял слот )
    и на него се включват вече колкото харда поддържа ( 2, 4 )
    инсталцията е като на win XP s F6 или се се детекват от драйвери в самия WIN
    Добре де вие кое ще ме посъветвате - АТА или SATA със SATA контролер?

  12. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #10

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    По-евтино ще ти е АТА диск. Плюсовете на САТА не са чак толкова много , че да инвестираш и в качествен САТА контролер.

  13. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #11

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Един SATA контролер е 30-тина лева. След време ще си вземеш някое дъно само със SATA и ще се чудиш какво да го правиш тоя диск. Или пък ще решиш да си вземеш още един диск, и като видиш, че на пазара има само SATA от тия, дето ти трябват, пак ще отвориш темата. Така че - вземи си контролер.

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #12

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Аз също бих си взел контролер в такава ситуация.

  16. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #13

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    По-евтино ще ти е АТА диск. Плюсовете на САТА не са чак толкова много , че да инвестираш и в качествен САТА контролер.
    Би ли се аргументирал! Щото аз съм останал с впечатлението, че паралелните дискове са между 30% и 50% по-скъпи от аналогичните серийни. И защо е необхофимо да се "инвестира в качествен" контролер, като се има пред вид конфигурацията му? Би ли сметнал колко ще му струва да продаде сегашния си диск като употребяван и да си купи нов 500ГБ с паралелен интерфейс! И къде ще си навира тоя диск след 1-2-3 години, когато все пак реши да смени компота? Да го продаде заедно с останалите му части за 20лв? Или да ти го подари?

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #14

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд диск/процесор/и др.

    ВАЖНО!
    Контролера не е задължително да е PCI !
    Когато си купувах последния хард диск ми беше рано за ъпгрейд, а не исках да купувам АТА диск. За 19.00 или 20.00 лева, мисля че струваше си взех един преходник. Малка платчица с преходник, която може да се ползва за преход АТА-SATA и обратно. След ъпгрейда продължавам да си я ползвам, само че обратния преход за старата ми АТА записвачка.

    Малко уточнение: преходника е сравнително далеч от "качествен PCI контролер", но върши добра работа.

    Off-topic
    На моя компютър не съм забелязал разлика между АТА и SATA като бързина на трансфера. При измерване на трансфер на директно включени (без преходника) дискове към дъното - най-бърз беше старият ми АТА133 Макстор слим 30 GB - достигаше към 70 и нещо МВ/с.
    Та мисълта ми е, че ако стигна 100 МВ/с трансфера ще си хвърлям шапката, а тези теоретични 300 MB/s на SATA II не знам кой ще ги ползва.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #15

    Re: Съвет за съвеместимост на дъно/твърд дис&#

    Цитат Първоначално публикувано от universum
    При измерване на трансфер на директно включени (без преходника) дискове към дъното - най-бърз беше старият ми АТА133 Макстор слим 30 GB - достигаше към 70 и нещо МВ/с.
    Честно тук ме разби
    искам да го видя това - щото ако постигнеш 70mb/s аз ще се гръмна
    особено от стар диск. И това ата 133 нали знаеш че зависеше от дъното, кеша и тн

    Това преходниче като се счупи акво правиш - даваш пак толкова за друго нали
    аз бих си купил САТА
    винаги ще има нужда от повече дискове къде да се турят.

    Но не ми се спори вече.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Твърд диск 2.5 inch
    От kirretto във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 08-01-13, 08:47
  2. Продавам твърд диск 3.5" Seagate,памет Kingston 2x2GB DDR2,дъно Asus LGA 775
    От achod във форум Приключили продажби
    Отговори: 4
    Последно: 26-02-12, 17:54
  3. Съвет за процесор и дъно
    От naskonr във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 01-08-07, 17:09
  4. Проблем със С-АТА твърд диск.
    От Io във форум Общ - хардуер
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-07, 17:11
  5. Съвет за закупуване на ново дъно+процесор
    От Nedko във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-05, 13:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе