Резултати от 1 до 11 от общо 11

NAS сървър или PC файлов сървър?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    15
    #1

    NAS сървър или PC файлов сървър?

    Здравейте,

    Става дума за малък офис с 7 ПЦ-та, няколко от които ще генерират сериозен трафик на моменти. Смятам да се ползва за всички документи и файлове (предпечат, анимация, постпродукция и т.н.). Смятам 4 диска по 1ТБ в РАИД 10 ще са достатъчни, но се замислям дали да е NAS сървър или PC файлов сървър с Windows?

    Някой ако има опит по въпроса моля да помогне. И ако е NAS сървър какви варианти препоръчвате.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #2

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Цитат Първоначално публикувано от shreker
    Смятам да се ползва за всички документи и файлове (предпечат, анимация, постпродукция и т.н.). Смятам 4 диска по 1ТБ в РАИД 10 ще са достатъчни
    С риск да си изкарам БАН-а, щото ми били много набрали, разбрах напоследък
    Но на базата на какви познания, драги, сметна тези параметри за дискове и за сървъри?
    АНИМАЦИЯ, ПОСТПРОДУКЦИЯ? Каква мрежа, какви клиентски машини? Ти ли ще ги администрираш, и каква ОС ще сложиш?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #3

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Meтни ги на 1ГБ мрежа и ползвай NAS RAID 5-6 s GB network, има модели с вграден фтп достъп и уеб сървър + AD win 2003/08 access or workgroup access

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    15
    #4

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Ако познанията ми по въпроса бяха достатъчни, нямаше да питам във форума.
    Всички станции са на Windows XP Pro. Аз ще администрирам, но по скоро си представям системата като включи, настрой и забрави, т.е. тя трабва да работи сама.
    И въпроса ми беше за NAS сървъра, какви модели ще препоръчате за 4 диска по 1ТБ RAID 1+0 (2ТБ използваеми) или друг вариант. Идеята е всички да работят на сървъра т.е. всички данни да се записват там, а не на локалните дискове. Защото в момента всичко е на моето PC, т.е. всички записват и четат файлове от мен заради организацията на данните по папки.
    И другият въпрос е за бекъпа, от НАС-а ще е по лесно да се прави и ще са по-защитени данните.
    Това са ми идеите, сигурно бъркам за доста неща, но нали затова и питам.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #5

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Ами за теб може би най-изгодно ще е нещо от типа на това . Поддържа RAID Levels 0,1,5 & 10 и е със SATA дискове.
    Реално погледнато NAS също е файлов сървър, но да предположим, че под файлов сървър разбираш компютър със съответен RAID контролер, дискове и съответна операционна система - Linux, Windows. При този вариант настройките и инсталациите за теб ще бъдат повече, затова ти предлагам да се спреш на горното ми предложение.
    Не казвам, че това е най-доброто устройство което съм предложил, но отговаря на заданието ти. Подобни устройства се предлагат и от други марки Prestigio , QNAP, NETGEAR и много други .

    Цитат Първоначално публикувано от shreker
    Става дума за малък офис с 7 ПЦ-та, няколко от които ще генерират сериозен трафик на моменти. Смятам да се ползва за всички документи и файлове (предпечат, анимация, постпродукция и т.н.). Смятам 4 диска по 1ТБ в РАИД 10 ще са достатъчни, но се замислям дали да е NAS сървър или PC файлов сървър с Windows?
    Ако до сега твоят компютър между другото се е справял с тази задача, то вариантът предложен от мен ще ти свърши работа. Иначе при анимация, постпродукция и т.н. в реално време може да се окаже, че дисковете са бавни и тябва по-професионално решение на база на SCSI или SAS дискове, но там и парите са различни, а и фирмите с такива решения.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #6

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    съгласен съм с DoRa, че NAS де факто е специализиран файлов сървър ... с какъв бюджет разполагаш?

    относно въпроса ти NAS или Windows? ... ами NAS е само и единствено файлов сървър, т.е. оптимизиран за работа като такъв (Windows също може да бъде такъв, но вероятно лицензно ще ти излезне по-скъпо)
    ако имаш машина, спокойно може да ползваш някоя от многобройните свободни NAS дистрота, примерно http://www.freenas.org/ (просто първата, която ми излезна от търсенето)

    ако попиташ каква е разликата м/у това да вземеш такова у-во (като Buffalo-то, което ти предлагат) и PC ... ами за мене е същата като това да си вземеш рутер или да сложиш някое от рутер-ориентираните дистрота като http://www.ipcop.org/ на една машина
    (има и плюсове, има и минуси - ти си преценяваш)

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    15
    #7

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Добре, ориентирах се определено към NAS сървър. Буфалото ми хареса, но има много различни модели. Не можах да разбера разликата м/у "TeraStation Pro™ II" и "TeraStation Pro™ II iSCSI". За iSCSI модела пише, че се държи като локален диск за потребителя - това така ли е? И друг въпрос при 4TB в RAID 5 колко е свободното пространство и каква е скоростта на трансфер? А някакви модели с RAID 6 да ми препоръчате?

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2005
    Мнения
    28
    #8

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    NAS-а е затворено изделие с определена и ограничена функционалност. Шансът за преинсталиране, доинсталиране или промяна е почти никакъв. При един компютър нещата не стоят така. В процеса на работа възникават нови идей и нужди. Компютърът може много лесно да поеме и тези нови нужди. Апетита идва с яденето и при компютър лесно може да будат добавени функции като Acrive Directory, PrintServer, FTP, Proxy, системи за контрол и наблюдение, втора мрежова карта, допълнителни дискове и пр.
    Да не говорим че при хардуерен проблем е много по-лесно да бъде ремонтиран един компютър !
    Въпросът "Какво ще правим като гръмне ?" стой със страшна сила при NAS.

    Имам NAS вкъщи в домашната си мрежичка. Идеята беше, да е малък с ниска консумация и възможно най-безшумен. Всичко това е изпълнено, но по функционалност отстъпва дори на компютър с Windows 98.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #9

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Mitov, по принцип си прав, че един компютър с правилният софтуер и добре конфигуриран е много по-функционален, но от постовете на shreker според мен си личи, че той не търси функционалност или поне не е на първите места от неговите приоритети. Вярно е, че NAS е затворено изделие, но вероятността да гръмне е по-голяма при лошо събрана компютърна конфигурация според мен отколкото при NAS.

    P. .S. NAS не е панацея и не освобождава този които го администрира от създаване на архиви!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    15
    #10

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Още един въпрос: Как се възстановява изтрит файл от NAS сървъра? Предполагам е помислено и затова.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #11

    Re: NAS сървър или PC файлов сървър?

    Има софтуер за възстановяване на данни - както и да е предполага се че си помислил да правиш бекъп на важната информация overnight, зависи колко е обема на данните де ,,,

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 13-12-11, 15:56
  2. 'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?
    От MetalMilitia във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 10
    Последно: 10-03-09, 19:53
  3. Програма за архивиране на файлов сървър
    От glarus във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 08-11-08, 00:09
  4. FTP сървър
    От Araiz във форум Мрежи
    Отговори: 10
    Последно: 30-06-06, 16:17
  5. Отговори: 3
    Последно: 20-04-04, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе