Резултати от 1 до 12 от общо 12

Маркиране на bad sectors

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #1

    Маркиране на bad sectors

    Опитвам се да закърпя положинието с един Hitachi 82GB, ATA който има доста лоши сектори (като спасявах информацията от него някой файлове не можаха да се прочетат изобщо, а на други чегърта много дълго). Пуснах Mini XPto на Hiren и от там пуснах скандиск, нещо намери, нещо пооправи, но не може да хване лошите сектори и да ги маркира така, че да се прескачат. Пробвах да пусна пак от Hiren досовския Norton Disk Doctor, но той въобще не вижда диска (един физически, разделен на два дяла c и d) вероятно защото дяловете му са NTFS. Пуснах софта за диагностика на хитачи от Hirena, той намери лошите сектори и ми предлага или да изтрие целия диск, или да изтрие и маркира само сектора, добре ама не ми казва кой е файла на сектора, не ми казва ще го запише ли (ако е възможно) на здрав сектор и прочее и затова прекратих.

    Хард диск регенератора не съм го пускал, не помня казваше ли кои са файловете на прецаканите сектори или направо ги регенерираше за известно време. В конкретния случаи мисля, че е най-добре да разбера кои са файловете (някои са системните на Windows и не може да зареди, та ще трябва или да преинсталирам или да заменя файловете ако изобщо стане) и просто да маркирам секторите като лоши.

    Въпроса ми е, какво да използвам под DOS или Windows за да направя диагностика на диска и да го пооправя?

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:Маркиране на bad sectors

    От Hiren's boot CD пускаш mhdd. Все пак не очаквай чудеса. Служебните сектори които се назначават на мястото на лошите не са кой-знае колко много. А и веднъж извади ли лоши сектори .... мисли за следващият.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #3

    Re:Маркиране на bad sectors

    Stenly не учи хората да бързат
    Нека първо пусне само тест , че ако опита да ги пренареди а е заминала глава .......................................................................

    Съвет - каквото може свали и го махай тоя диск.

  5. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #4

    Re:Маркиране на bad sectors

    Че аз не съм обяснил как се работи и какво прави Remap-а

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #5

    Re:Маркиране на bad sectors

    Благодаря за отговорите!

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    От Hiren's boot CD пускаш mhdd. Все пак не очаквай чудеса. Служебните сектори които се назначават на мястото на лошите не са кой-знае колко много. А и веднъж извади ли лоши сектори .... мисли за следващият.
    Това взима от свободните сектори на края на диска предполагам и заменя лошите, нещо подобно на регенератора? А казва ли какво е имало на лошия сектор, както казваше нортъна?

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Stenly не учи хората да бързат
    Нека първо пусне само тест , че ако опита да ги пренареди а е заминала глава .......................................................................

    Съвет - каквото може свали и го махай тоя диск.
    Да де ама кой тест да пусна???

    Вчера вече свалих всичко ценно от диска, най-вече снимки и прочее. Сега задачата е да го позакърпя та да изкара още някой месец. Компютъра се използва най-вече за сърфиране в интернет, малко офис приложения и прочее така, че този диск би вършил работа още известно време.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #6

    Re:Маркиране на bad sectors

    Пускаш МХДД, избираш харда с цифрите които ти показва
    F4 и излиза една камара неща, натискаш пак и така само чете
    после ще ти кажа какво да направиш, но за целта искам да гледаш къде са " X " и дали са разположени симетрично на определени % ( от доло ти показва колко процента минава.

    Ако има горе светещо зелено Постоянно HPA , не пускай теста - няма смисъл. Харда е разкалибриран и каквото и да правиш ефекта ще е докато рестартираш.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #7

    Re:Маркиране на bad sectors

    Използвам Hiren 14.0 с mhdd 4.6.

    (Само да уточня мисля, че диска е ATA, нещо четох, че 4.5 поддържа ATA, а 4.6 SATA може и нещо да не съм разбрал )

    Пуснах mhdd и избрах 1 за диска, след това F4 и пак F4 започва да сканира. Повечето сектори са сиви под 3 и 5 мисисекунди мисля, че беше. Никъде не пише HPA нито зелено нито никакво. Има едно зелено правоъгълниче BUSY.

    Ако дам F4 и след това Enter на LBA излиза син правоъгълник Test LBA и така замръзва и нищо не прави.

    но за целта искам да гледаш къде са " X " и дали са разположени симетрично на определени % ( от доло ти показва колко процента минава.
    Няма хиксове и проценти.

  10. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #8

    Re:Маркиране на bad sectors

    Не си губи времето с "чагърткаш" диск колега...
    На всичко това е и 80ГБ...
    А и си спасил всичко важно...
    Какъв е смисъла?!

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re:Маркиране на bad sectors

    Щом няма "X" значи няма лоши сектори и проблема е на MBR ( master boot record ) ниво
    изтрий му партишъните , създай ги наново и го форматирай - най-лесно става с Acronis Disk director от hiren's
    ако имаш по-стар Hirens 9.5 примерно , пусни му едно NDD ( norton disk Doctor )


    Това с LBA е разширена настройка - трябва да знаеш всички параметри - затова ти замръзва.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #10

    Re:Маркиране на bad sectors

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Щом няма "X" значи няма лоши сектори и проблема е на MBR ( master boot record ) ниво
    изтрий му партишъните , създай ги наново и го форматирай - най-лесно става с Acronis Disk director от hiren's
    ако имаш по-стар Hirens 9.5 примерно , пусни му едно NDD ( norton disk Doctor )


    Това с LBA е разширена настройка - трябва да знаеш всички параметри - затова ти замръзва.
    Не, не нещо явно не мога да обясня като хората. Прави си тест и открива лоши сектори. Открива най-вече сиви 3-5 милисекунди. Има доста жълти мисля под 50 мс. и малко червени, има и лоши сектори които си се маркират като лоши, не са много. MBR няма проблеми, Windowsa тръгва да зарежда, но някакъв файл му липсва (xmnt2002 program not found), вероятно той е на лош сектор (а може и проблема с Windowsa да не е от лошите сектори, а да е съвпадение). Windowsa зарежда в сейфмод без проблеми, не е MBR със сигурност.

    NDD ( norton disk Doctor ) от Hiren 10.0 изобщо не вижда диска, предполагам, защото дяловете са NTFS.

    За възстановяването на Windowsa или ще му намеря липсващия файл от някъде или ще възстановя от имидж (доста стар за съжаление), смятам да си спестя нова инсталация. При всяко положение за да оправя операционната система, диска трябва да е наред. Затова искам да маркирам лошите сектори, но явно е необходимо да се уверя, че xарда не е разкалибриран и каквото и да правя ефекта ще бъде докато рестартирам.

  13. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #11

    Re:Маркиране на bad sectors

    не мога да разбера смисъла на упражнението

    хардът е заминал. точка
    и да оправиш windows-a, след 10 минути може да гръмне от друго място. и тогава какво? всичко пак отначало?

    80 гиги е 10-15 лева. за това ли става въпрос?

    ако е гимнастика заради самата гимнастика, тогава така кажи, защото аз друга причина да си губиш времето просто не намирам

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #12

    Re:Маркиране на bad sectors

    +1 "Не си губи времето с "чагърткаш" диск колега..."

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Bad sectors :( help
    От artos във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 09-11-07, 21:08
  2. HTML help popup при маркиране на поле
    От spritable във форум Програмиране
    Отговори: 6
    Последно: 04-07-06, 10:49
  3. bad sectors
    От kaliandar във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 27-08-04, 21:33
  4. Bat Sectors
    От toofy във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 05-02-02, 14:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе