Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #1

    Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Мисълта ми е: има ли смисъл да се купува обикновен външен хард на USB 3.0? Ще има ли изобщо разлика в скоростта на трансфер на данните, работа и прочее?

    Примерно ще има ли разлика в скоростта при тези два модела?

    http://reset.bg/catalog/16/1607/1607114/

    http://reset.bg/catalog/16/1607/1607115/

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    57
    #2

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Ако имаш усб 3.0 на дъното, разликата между 2 и 3 трябва да е 10 пъти в полза на 3-ката . В самите характеристики го пише - usb 2.0 480Mb/s, usb 3.0 5Gb/s

  4. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #3

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от wire
    Ако имаш усб 3.0 на дъното, разликата между 2 и 3 трябва да е 10 пъти в полза на 3-ката . В самите характеристики го пише - usb 2.0 480Mb/s, usb 3.0 5Gb/s
    дрън-дрън .. - "та пляс"

    не е трудно да се проучи "РЕАЛНОТО" състояние на нещата .. :

    - а, Хименно - поредният маркетингов трик ...(всъщност USB3 е по-бърз от USB2 - ама Пренебрежително МАЛКО - и пак зависи от обстоятелствата - има условия при които USB2 е за предпочитане).


  5. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #4

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от wire
    Ако имаш усб 3.0 на дъното, разликата между 2 и 3 трябва да е 10 пъти в полза на 3-ката . В самите характеристики го пише - usb 2.0 480Mb/s, usb 3.0 5Gb/s
    Това е Serial Bus Transfer Rate. Много ясно, че самия диск физически няма как да докара такива скорости от 5Gb/s

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #5

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    ееее, разликата е осезаема.
    по тази логика и межд usb 1.1 & 2.0 няма нали
    само дето 1.1MB/s vs 20/30MB ( доста е нали )

    Аз съм оптимист че с подходящ хардуер 500MB /s сега не може, но в бъдеще с тия SSD & NAND от раз ще стане.
    Това което гледах стигна до 60MB/s, предполагам може и повече.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #6

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    има ли смисъл да се купува обикновен външен хард на USB 3.0?
    За SSD е ясно, че има значение. Но при обикновен HDD не знам дали ще дигне много над тавана на USB 2.0, та да му трябва 3.0.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    57
    #7

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?


  10. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #8

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    М-да готино филмче, дава отговор на въпроса!

    Само един въпрос: скоростта през USB 2.0 беше малко над 30 MB/s във филмчето, като разделим скоростта от 480Mb/s (USB 2.0) на 8 се получава 60 MB/s, защо диска не може да я стигне при положение, че на USB 3.0 дига над 100 MB/s? Значи причината не е в техническите ограничения на самия диск?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,173
    #9

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Имам флашки с USB 2.0 и 3.0 - дори при включване в USB 2.0 порт разликата в трансфера е в пъти по-добра при 3.0

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    164
    #10

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от Zaphod B
    дрън-дрън .. - "та пляс"

    не е трудно да се проучи "РЕАЛНОТО" състояние на нещата .. :

    - а, Хименно - поредният маркетингов трик ...(всъщност USB3 е по-бърз от USB2 - ама Пренебрежително МАЛКО - и пак зависи от обстоятелствата - има условия при които USB2 е за предпочитане).

    Това от собствен опит ли е? Ако отговорът е "Да" то и устройството и порта в който е включвано ли са USB 3.0.
    Питам, за да си попълня статистиката на форумните писачи, говорещи наизуст.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    57
    #11

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от SET_time
    М-да готино филмче, дава отговор на въпроса!

    Само един въпрос: скоростта през USB 2.0 беше малко над 30 MB/s във филмчето, като разделим скоростта от 480Mb/s (USB 2.0) на 8 се получава 60 MB/s, защо диска не може да я стигне при положение, че на USB 3.0 дига над 100 MB/s? Значи причината не е в техническите ограничения на самия диск?
    Това е максимална скорост(480), но според мен се постига при някакви идеални условия, които не знам как биха се постигнали. Въпросът е, че разликата е 3 пъти, което, според мен, не е малко, особено, ако се прехвърлят по-големи файлове.

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    1,083
    #12

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от Chertoianov
    Това от собствен опит ли е? Ако отговорът е "Да" то и устройството и порта в който е включвано ли са USB 3.0.
    Питам, за да си попълня статистиката на форумните писачи, говорещи наизуст.
    попълвай си каквато искаш статистика и колкото искаш

    като ти се скапе 20 гигибайтовият хард на който си драскаш статистиките ...(щото пак не си ме слушал като съм говорел, а не съм приказвал да си направиш "raid/mirror"/това пък когато съм си приказвал.) - тогава все едно дали си записвал или си си пипал израстъка/пръста ..

    или ще го има в history/ google cache - или ще е заминало към "вечните хардуерни полета"


    и така.


    общо взето - аз когато говоря - НЕ ПРИКАЗВАМ

    п.п.
    можеш да запишеш каквото искаш - но аз препоръчвам да си купиш дъно с USB3 и флашка USB3 - и да се израдваш на 5% прираст

    още по-добре ще е да насипеш маса пари изобщо в USB3 - и накрая -....

    п.п.

    още миналата година пробвахме USB3 External 3.5 '... - същото ""дрън-дрън-та пляс" стана

    п.п. 2

    USB3 е малко като "Mini ITX with 6 SATA" ...

    ако е безплатна "ехтра" - О.К. - никой не е луд да отказва по-доброто и за по-малко пари ...

    ама, ако е просто "трик", че да ти вземат 10 $ повече - не, благодаря и мерси ...

    казах.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1327110709[/time]_________________________________________________

    изобщо - към автора на темата :

    - Вземи По-Евтиното Към Момента и с По-Голямата Гаранция (ако има разлика в гаранциите - че нещо ги преЕцакаха гаранциите на хардовете).

    - въобще да не ти пука дали ще е по-бързо едното или другото ... - като стане въпрос да се отърваваш от него, че вече не ти върши работа ... - винаги по-евтиното и с по-голяма гаранция дава/ще даде по-добра ликвидност.
    .

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    74
    #13

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Ето тук има тестове на външни хардове с USB 3.0 - http://www.everythingusb.com/speed.html
    Иначе то си пише навсякъде: реално достижимият трансфер е около 50 мегабайта в секунда с USB 2 и около 500 с USB 3. Това обаче включва overhead, т.е. скоростта, която можеш да видиш при четене е с около 20 % надолу и това е практическият максимум.
    Иначе за безумието по-горе - има хора, дето виждат конспирация навсякъде и то си има медицински термин за такова състояние.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    164
    #14

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    Цитат Първоначално публикувано от Zaphod B
    попълвай си каквато искаш статистика и колкото искаш

    като ти се скапе 20 гигибайтовият хард на който си драскаш статистиките ...(щото пак не си ме слушал като съм говорел, а не съм приказвал да си направиш "raid/mirror"/това пък когато съм си приказвал.) - тогава все едно дали си записвал или си си пипал израстъка/пръста ..

    или ще го има в history/ google cache - или ще е заминало към "вечните хардуерни полета"


    и така.


    общо взето - аз когато говоря - НЕ ПРИКАЗВАМ

    п.п.
    можеш да запишеш каквото искаш - но аз препоръчвам да си купиш дъно с USB3 и флашка USB3 - и да се израдваш на 5% прираст

    още по-добре ще е да насипеш маса пари изобщо в USB3 - и накрая -....

    п.п.

    още миналата година пробвахме USB3 External 3.5 '... - същото ""дрън-дрън-та пляс" стана

    п.п. 2

    USB3 е малко като "Mini ITX with 6 SATA" ...

    ако е безплатна "ехтра" - О.К. - никой не е луд да отказва по-доброто и за по-малко пари ...

    ама, ако е просто "трик", че да ти вземат 10 $ повече - не, благодаря и мерси ...

    казах.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1327110660[/time]_________________________________________________

    изобщо - към автора на темата :

    - Вземи По-Евтиното Към Момента и с По-Голямата Гаранция (ако има разлика в гаранциите - че нещо ги преЕцакаха гаранциите на хардовете).

    - въобще да не ти пука дали ще е по-бързо едното или другото ... - като стане въпрос да се отърваваш от него, че вече не ти върши работа ... - винаги по-евтиното и с по-голяма гаранция дава/ще даде по-добра ликвидност.
    .
    Бъди спокоен. Работя с USB 3.0 откакто започнаха да се продават дъна и устройства за тях. Имам достатъчно машини и устройства които са нейтив 3.0, та най-вероятно съм пробвал преди да рискувам да прекъсна потока на мисълта ти. Според чипсета и външното устройство прираста спрямо 2.0 е от 10-15 процента до няколко пъти разлика. Става въпрос за външни твърди дискове с въртящи се плочи. А с една флашка прираста беше над 500 процента. SSD дискове не съм пробвал.
    Та идея си нямам от твоя опит, а също предполагам, че не знаеш за моя, така че... Но дори и да си срещал евентуално в живия живот такива устройства, смятам, че опита ти е силно ограничен, което автоматично би трябвало да те замисли преди да даваш такива крайни мнения. Това е моето лично мнение.

  18. dva
    dva е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    86
    #15

    Re:Външно HDD на USB 2.0 или USB 3.0 ?

    SET_time, ето няколко факти:
    1. Скоростта на USB 2.0 и 3.0 се дава в Mbps, което е мега бит в секунда, а вътрешната скорост четене/запис на дисковете в MBps, с голяма буква, което е мега байт в секунда. Разликата е х8. Отделно USB 3.0 ползва 8bit/10bit кодиране.
    2. Скоростта на трансфер на дисковете е променлива, в началните (външни кръгове) области и в крайните (вътрешни кръгове) разликата е x2-2.5. например "WD Scorpio Blue 1TB 2.5" за четене в началото дава 120 MBps, в края 60 MBps, средно около 93 MBps. Ако го умножим по 8, дори теоретично USB 2.0 може да прехвърли само 60 MBps или най-бавната част. На практика USB 2.0 прехвърля окoлo 30 MBps. USB 3.0 би използвал целия потенциал. (Около 410 MBps минимум гарантирано от стандарта, отчитайки 8bit/10bit кодирането и протокола).
    3. Във външните дискове не се слагат топ модели 2.5 дискове, а от най-бавните и "достъпни" към момента екземпляри - но в случая WD са си спестили точната информация за използвания вътре модел. Ако разбереш кой е модела вътре, може да си сметнеш точно какво губиш с USB 2.0, но е трудно без разглобяване, или търсене на ревюта
    4. Конкретният модел, WD 2.5" на 1 TB на USB 2.0, беше толкова скъп спрямо това, което предлага, че се съмнявам някъде да го намериш наличен. По-новият модел на 3.0 сигурно е на същата цена. Иначе на разпродажба някъде на половин цена може би си струва.
    5. Тест на USB 3.0 версията:
    http://www.freecomputerrepairservice...v-reviews.html
    Макс скорост четене, 85 MBps
    Мин скорост четене, 45 MBps
    Средна скорост четене, 65 MBps
    Макс скорост на интерфейса 144 MBps ( много далеч от теоретичната 410-600 MBps, но напълно достатъчна за желязото вътре, за какво да се набутват с по-скъп контролер )
    Същият модел, включен на USB 2.0, дава около 29-32 MBps, според хост машината/контролера. Или х2.
    Дали си заслужава - за филм в Divx това е 1 минута срещу 2 минути. За изчитане на целия диск (backup например) е 8.5 часа срещу 17 часа. Но пък програмата за backup трябва да разпознава USB 3.0 контролера.

    П.П пооправих си грешките в текста и добавих данните от таста.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Външно тяло - Бие ток ?
    От PValkov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 35
    Последно: 25-10-13, 11:09
  2. Външно отопление
    От ardo във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 03-09-12, 15:33
  3. Външно тяло
    От loszetas във форум Климатици Daikin
    Отговори: 11
    Последно: 30-01-12, 16:02
  4. външно + газ
    От vankoto във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 5
    Последно: 17-01-12, 19:57
  5. как външно двд
    От bojin1 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 09-03-11, 13:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе