Резултати от 1 до 10 от общо 10

Гърмят ми масово дискове

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    4
    #1

    Гърмят ми масово дискове

    Здравейте, от около година имам странен проблем със сървърите ни. Имам повредени над 10 диска (SATA). Това са 30% от дисковете в сървърното ни помещение. Засега се държи само един масив със SAS дискове. Отделно, 2 захранвания, едно дъно и един бекплейн също гръмнаха. Странното е, че всичко започна с преместването на 3 UPS-a х 15kVA+1х10kVA. Дали е възможно UPS-те да индуцират някакво електромагнитно поле, кое да води до появата на паразитни хармоници, които да повреждат техниката? Има ли начин да се направи някакво замерване?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #2

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Напиши - измерване на електромагнитно поле в гуъл и ще излязат резултати. Истината обаче е, че след голямото наводнение, качествени дискове вече няма - Segate, hitachi, WD всичко се скапва, при лаптопи настолни... А че UPS особено с такава мощност генерира електромагнитно поле, спор няма...
    Виж им и температурите на тези дискове...

    като гледам има и други жертви. Виж им температурите и на тях, плюс това дали тези UPS-си подават това което трябва да подават... Това, че е UPS не значи, че е безсмъртен...

  4. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #3

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Цитат Първоначално публикувано от glowndark Виж публикацията
    Истината обаче е, че след голямото наводнение, качествени дискове вече няма - Segate, hitachi, WD всичко се скапва, при лаптопи настолни...
    да тук няма спор, само гледам не се учудвам, подменям и си продължавам пътя... А пък, за лаптопите, вече при тях е истинска болест.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #4

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Имах подобен проблем на един от сървърите при мен. На всеки 3 месеца приблизително си заминаваше от RAID-а по един WD Raid edition III. Подмянаха се кабели и др. компоненти, но резултат нямаше. Подмяната на сървъра с друг - реши проблема. Частите на старият с други машини нямаха проблем.
    Да нямате повишена влажност в помещението?
    Влажност на въздуха трябва да е между 30 и 55% и не трябва да надвишава 80%.
    Този пост е редактиран от DoRa; 02-10-12 в 18:02.

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #5

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Цитат Първоначално публикувано от glowndark Виж публикацията
    Напиши - измерване на електромагнитно поле в гуъл и ще излязат резултати. Истината обаче е, че след голямото наводнение, качествени дискове вече няма - Segate, hitachi, WD всичко се скапва, при лаптопи настолни....
    Почакай малко, да не би да казваш, че след наводнението м.г на заводите за хардове, качеството на новите драстично или поне видимо е занижено и ако може накакъв видим признак за това, статистика или нещо друго.
    Почти година не ми се е налагало да сменям хард, през мен минават 4-5 компа месечно и тъкмо мислех да си взема 3бр. по 2ТБ.
    В такъв случай мога да си взема 4Х1,5 понеже единия от тези 3 щях да го ползвам за архив на ценни схеми, мануали и прочее благинки, загубата на които е напълно неприемлива.
    Сега ще си взема два диска за целта ако трябва и ще копирам инфото и на двата, ще ги ползвам като външни през USB.
    Това е нова информация за мен.Ще се радвам на по-подробна информация и от други опитни потребители.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #6

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    badr,
    Освен на HDD, архивирай си информацията и на DVD+R или друг носител. Това обаче е малко неудобно, поради големия обем данни, с които оперираш.
    Друг вариант е да работиш с два или повече HDD в RAID масив. Вече не помня точното название на типа на RAID. Основното е, че информацията се записва паралелно на двата HDD и при отказ на единия, няма загуба на данни.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #7

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    райда се казва 1. И да, живота на хард дисковете, нещо яко се скъси последно време. Аз лично го констатирам при лаптопите.

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    badr,
    Освен на HDD, архивирай си информацията и на DVD+R или друг носител. Това обаче е малко неудобно, поради големия обем данни, с които оперираш.
    Друг вариант е да работиш с два или повече HDD в RAID масив. Вече не помня точното название на типа на RAID. Основното е, че информацията се записва паралелно на двата HDD и при отказ на единия, няма загуба на данни.
    А не, обема на данните не е толкова голям, някъде към 150-170гига,но тъй и тъй ще купувам нови хардове, а в ценово отношение няма смисъл да купувам такива с малък капацитет, съм решил един хард да го резервирам за архив и да го ползвам само и единствено за да възстановявам от него тази информация.
    Та може да ги направя два такива харда.По удачно ми се струва от ДВД дискове.А веднъж пред година, докато се наканя и един 160гб замина със информацията, но бях запазил половината, а останалата знаех повечето откъде да възстановя.Но и част замина.Много и продължително споменавах родата на Макстор.
    Сега трябва да взема мерки преди такива слънчеви моменти да се повторят.Имам един 200гб IDE и засега той върши тая работа, но по-добре е да го сменя и да има още един резерв.
    Парен от каша, айран духа.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    Цитат Първоначално публикувано от airborn Виж публикацията
    Здравейте, от около година имам странен проблем със сървърите ни. Имам повредени над 10 диска (SATA). Това са 30% от дисковете в сървърното ни помещение. Засега се държи само един масив със SAS дискове. Отделно, 2 захранвания, едно дъно и един бекплейн също гръмнаха. Странното е, че всичко започна с преместването на 3 UPS-a х 15kVA+1х10kVA. Дали е възможно UPS-те да индуцират някакво електромагнитно поле, кое да води до появата на паразитни хармоници, които да повреждат техниката? Има ли начин да се направи някакво замерване?
    Ако сте с Intel Matrix Storage v8.9 и дисковете по масивите периодични "падат" и се маркират като bad, то проблема е чисто софтуерен - версията 8.9 е дефектна.
    Трябва или даунгрейд до v.8.6. или по-новото Intel Rapid Storage.
    Всичко това съм го чел някъде по форумите на сайта на Интел, след аналогичен проблем с "падащи" дискове (десетина пъти), все WD RE3.

  12. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #10

    Отговор: Гърмят ми масово дискове

    На този етап, не бих разчитал на архив на твърд диск (освен ако не е дублиран). По добро за ахривиране от DVD - Blu-ray носителите няма.
    А относно качеството, казвам то от лични наблюдения. Доста лаптопи на по малко от годинка вече са със със трети НОВ диск.
    Настолните пак изпаткват. Много ме узадачи, един сигеит които беше върха на сладоледа с 5 години ГАРАНЦИЯ. И сдаде багажа, при нормално домашно позване.
    Докато дискове то ПРЕДИ, бачкат по DVR-и по 24/7 натоварени до дупка и нямат проблем....
    На DVR до тук имаме 6 изпаткали диска WD Blue :rolleyes:

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Защо гърмят газовите бутилки
    От sandyrs във форум Отопление
    Отговори: 19
    Последно: 02-01-17, 22:56
  2. Отговори: 2
    Последно: 15-05-12, 22:12
  3. Защо масово филмите излизат 1280x544 ???
    От ronnie72 във форум Телевизори
    Отговори: 46
    Последно: 04-05-10, 20:37
  4. Общинари масово закъсняват за работа,
    От Black Adder във форум Коментирай новина
    Отговори: 19
    Последно: 31-10-06, 16:14
  5. CD-RW дискове
    От antons във форум Общ - софтуер
    Отговори: 11
    Последно: 17-05-06, 19:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе