Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Защо гърмят газовите бутилки

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #1

    Защо гърмят газовите бутилки

    Постоянно четем,за взривяване на газови бутилки.
    Бих се радвал да коментираме тук,защо гърмят бутилките с газ! От къде идват проблемите и как да се предпазим.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #2

    Re:За газовите бутилки

    Газова бутилка не гърми никога от самосебе си!
    Газова бутилка гърми при малоумно използване - нагряване и затворен обем.Оставяне на слънце в затворен балкон и пълна догоре.
    Гърми бутилка като се сложи върху плоча на котлон, гърми при пожар - нагряване и липса на отток на газта.Затова при пожар се охлажда бутилката /обливане със студена вода/.
    При автомобилните газови уредби има клапан ограничаващ пълненето до 80 % за да има въздушна възглавницаи за да може да се разширява газта при повишаване на температурата.
    При пробит, скъсан маркуч газтта гори на мястото на скъсването- там където има достъп до въздуха., докато при бензин е като лейка - всичко що е полято гори + взривяване на резервоара.
    Газови бутилки не трябва да се съхраняват в маза или в помещение ,което има пряк контакт с маза.Същото е и с достъпа на автомобили с газови уредби в подземните гаражи.

  4. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #3

    Re:За газовите бутилки

    Точно заради големия процент вероятност да стане беля с тези бутилки, отдавна изхвърлих газта от къщи. Не е кой знае колко по-евтино, а с керамичните котлони не е и по-бързо. Пък като сложим и необходимостта да мъкнеш тежки бутилки по етажите и съвсем ми се изпарява всяко желание да ползвам газ за домакински нужди. Газ ползвам само в колите си, но там вероятността от инциденти е далеч, далеч по-малка.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    82
    #4

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Според мен проблемите са три.
    1.От некомпетентноста на хората,които не знаят как да ги ползват
    2.От препълването на газстанциите,този проблем е много важен.
    3.От вентилите(има някои вентили нямат предпазител)

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:За газовите бутилки

    kris11 го е описал доста изчерпателно. Бутилките не гърмят току-така - за да гръмне бутилка трябва преди това да е била нагрявана - най-често се случва от недобро съединение - изтича газ, който се подпалва и гори. Това горене, ако няма кой да го види, започва да нагрява бутилката, докато се пръсне. Туристическите бутилки имат едни гумички, които уплътняват между горелката и вентила. Тази гумичка често се втвърдява или разкъсва и не уплътнява добре, вследствие на което пламва едно пламъче от резбовото съединение. Това пламъче постепенно се увеличава и загрява бутилката. На мене лично ми се е случвало и съм го забелязвал случайно. Истината е, че почти във всяка къща има газова бутилка и котлон на пропан-бутан, повечето са на възраст 20-30-40 години, никой не ги контролира, няма изисквания към тях - пълен произвол. Готвенето на газ е удобно, бързо и лесно и много хора го предпочитат, но лошото е че уредите на пропан-бутан са оставени на произвола на съдбата. Спасението е само едно - да се ограничи ползването на пропан-бутан чрез по-широкото навлизане на природния газ (метан), който е с различни физични свойства, по-лек от въздуха, уредите и инсталациите имат всички разрешения и сертификати, подлежат на ежегоден технически надзор и използването им е несравнимо по-безопасно както за самите собственици, така и за съседите. В този смисъл всеки, който се страхува да използва газ, трябва по никакъв начин да не възпрепятства газификацията на съседите от входа с природен газ за да се изхвърлят всички опасни и стари уреди на пропан-бутан.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    182
    #6

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Не разбрах само това за мазето,каква е връзката.Благодаря предварително.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #7

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Хм, те и на метан си гърмят здраво и не толкова рядко. Така че по-далеч от дома ми.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Цитат Първоначално публикувано от hotcool8
    Не разбрах само това за мазето,каква е връзката.Благодаря предварително.
    Пропан-бутана е по-тежък от въздуха и се наслагва в най-ниската част на жилището - мазета и т.н., а метана е по-лек от въздуха и излита нагоре ако има теч.
    dimkaraganchev, я дай някой пример за гръмнала инсталация на метан, че не се сещам

  11. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #9

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Цитат Първоначално публикувано от hotcool8
    Не разбрах само това за мазето,каква е връзката.Благодаря предварително.
    Газта е по тежка от въздуха и се концентрира в ниските части на помещенията.
    При попадане в мазе там няма как да се проветри и се натрупва, което повишва риска от злополуки.




  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Пропан-бутана е по-тежък от въздуха и се наслагва в най-ниската част на жилището - мазета и т.н., а метана е по-лек от въздуха и излита нагоре ако има теч.
    dimkaraganchev, я дай някой пример за гръмнала инсталация на метан, че не се сещам
    Цели три от мен Лазар, две в Щатите и 1 в Барселона близките години. В Барселона цял блок и къщите около него - спомен от пътуването ми до там. Навсякъде тръбяха за трагедията.

  13. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #11

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    И като се има пред вид състоянието на институциите в БГ, страх ме е да си помисля, какво ще стане, когато метанът навлезе масово.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Институциите няма да те опазят, ако не се пазиш сам. То по логиката, че винаги някъде става нещо, човек не трябва да ползва огън, че може пожар да стане, ток, че може да те утрепе и вода, че може да наводни къщата.

  16. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #13

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Логиката е да се елиминират излишните рискове. За мен метанът няма никакви предимства в къщи. За сметка на това носи големи рискове. Но това си е мое мнение. И едва ли скоро ще си го променя.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re:Защо гърмят газовите бутилки

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Цели три от мен Лазар, две в Щатите и 1 в Барселона близките години. В Барселона цял блок и къщите около него - спомен от пътуването ми до там. Навсякъде тръбяха за трагедията.
    Три случая в целия газифициран свят? У нас 3 случая на месец на пропан-бутан. При разработване на нашата нормативна уредба за използване на природен газ, за база е ползвана немската, като най-добра и добре работеща.
    Цитат Първоначално публикувано от dimkaraganchev
    Логиката е да се елиминират излишните рискове. За мен метанът няма никакви предимства в къщи. За сметка на това носи големи рискове. Но това си е мое мнение. И едва ли скоро ще си го променя.
    Ако живееш в къща - съгласен съм, но ако живееш в блок? Нали се сещаш, че поведението на щрауса за заравяне на главата в пясъка не помага, след като не можеш да въздействаш на съседите да сменят стария турски или арабски газов котлон от зората на демокрацията и "пършингите" под твоето жилище? Не е ли по-добре да се газифицират на метан, за да ги навестява всяка година технически надзор? Надзорникът е частен и независим, не работи по задължение, а има икономически интерес да посети всяка година у
    узаконените от него инсталации и уреди, той си ги води на отчет и сам инициира посещенията за оглед.

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #15

    Re:Защо гърмят газовите бутилки


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 17-03-14, 15:33
  2. Гърмят ми масово дискове
    От airborn във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 03-10-12, 13:13
  3. Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)
    От dummy във форум Логически задачи
    Отговори: 12
    Последно: 21-02-05, 21:26
  4. ЗАЩО???
    От LordOfEvil във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 10-02-03, 23:31
  5. Защо....
    От DPetrov във форум Windows
    Отговори: 27
    Последно: 03-09-01, 17:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе