Чудесен и балансиран избор. Няма какво да се чудиш.
Чудесен и балансиран избор. Няма какво да се чудиш.
BIOS и драйвери, доколкото си спомням, при по-старите дъна. Малко хора са запознати с проблема, поинтересувай се за подробности от тях. Ъпдейтът им при по-новите дъна решават проблема с честото дефектиране на SSD. С Леново Т460s съм, с уиндоус7 ентърпрайз и някакво говедо от IT отдела беше направило гаф с преинсталацията. Сменяхме SSD-тата, като плоските батерии от четири волта и половина от фенерчетата на железничарите.
Дъното на Сашо, което е показал няма никакви проблеми. Всички десктоп дъна от да кажем поне няколко години нямат никакви проблеми с настройки по подразбиране на биоса. Няма инсталиране на драйвери за ССД, както няма и за ХДД. Има драйвер за контролера на дъното, но той не е обвързан с това какъв тип диск ще сложиш. За някои модели ССД има допълнителен фирмен софтуер, който показва повече данни за диска и работата му и възможност за диагностика, но не е драйвер, а просто допълнителна екстра. Приеми, че при монтиране и използване на ССД няма никаква разлика с ХДД от няколко години. Няма никакво често дефектиране в ССД породено от начина на връзване в компютър. То и няма различни начини на връзка - монтираш в кутията, свързваш със Сата кабел 2-та сата порта - на ССД и на дъното и захранващ кабел от захранването към ССД. Ако РС е имало всичко необходимо като драйвер и настройки за работа с ХДД, то ще работи по същия начин и със ССД. Управлението на данните на ниско ниво се прави от контролер в самия ССД. Типът на контролера, типът памети и фърмуерът са най-важната част от ССД и съответно дават разликата между модели и марки. Съвременните ОС също не изискват някакви специфични допълнителни настройки.
В зората на ССД имаше наистина проблеми от различно естество - породени от контролери и памет, грешки във фърмуера, настройки на биос и ОС. Примерно имаше модели с вродени фабрични проблеми, за които после се налагаше ъпдейт на фърмуера на самото ССД или сваляне на фирмен софтуер, който прави промени в самото ССД. Примерно Самсунг пуснаха една програмка за Ево 940 - Samsung Performance Restoration tool, която се стартираше еднократно и оправяше (поне така смятаха) такъв вроден проблем. В последните години тези неща се поизчистиха и не случайно доста модели са в момента с по 3 и 5г. гаранция.
Написаното се отнася за класическите Сата ССД. Вече за някои по-нови модели М.2 NVMe ССД може да се наложи инсталиране на драйвер и някакви хипотетични настройки в биос при някои дъна.
Този пост е редактиран от VanDan; 12-03-18 в 11:38.
Добро утро! "Сагата" за мен приключи. Имам си Samsung SSD 860 EVO 250GB MZ-76E250B/EU и Seagate BarraCuda ST2000DM006. Благодаря на всички които ми помогнаха в избора.
Samsung SSD 860 EVO е най-добрия избор на този етап. Има 150 TBW срещу 100 TBW на Crucial MX500. Също така има доста по-голяма нативна скорост на запис--> 300 MB/s срещу 60-80 MB/s на Crucial MX500. Колкото до HDD ,предполагам че скоро в България ще се продава ST2000DM008, който ще бъде с една плоча и ще бъде с много по-ниска консумация.Но и ST2000DM006 превъзхожда аналогичните модели от WD и Toshiba.
- - - - - - - - - -
Това беше при по-старите модели ,които имаха контролери на SandForce. Сега вече не така.Може да се каже,че моделите на Samsung и Micron са практически вечни.