Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33
Like Tree2Одобрявам

Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #1

    Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Здравейте,

    Искам да си сглобя някакъв компютър, който да включа към телевизора, да го завра зад него и да забравя, че е там. Важните изисквания са:

    - икономичен на ток - за сравнение лаптопа ми е с 15-ватов процесор интел И-3 (4005U) и при нормално ползване харчи около 8-10 вата, а когато нищо не прави - 4.5 - 5 вата. Зарядното му винаги си е със стайна температура, не загрява изобщо.
    - безшумен - това е 100 % задължително
    - възможно най-бърз, като се вземат предвид горните 2 изисквания преди всичко
    - ще бъде с бърз ССД диск, възможно най-бърза памет
    - ще се ползва предимно за обикновена домашна употреба - интернет-достъп
    - гледане на филми в UHD-резолюция
    - самият компютър най-често ще предава в 1366 х 768 или 1600 х 900 към телевизора
    - телевизорът е 55"
    - свързване - HDMI към ТВ, LAN-кабел към суич и после рутер, но може би предпочитам AC Wi-Fi с 867 мегабита, защото рутерът е Mi Router 3, поддържа такава скорост, но LAN-а му е само 100-мегабитов.
    - ще работи или постоянно, или в някакъв режим, в който да го събуждам с щракване на мишката и да си заспива сам след 1/2 - 1 час. Лаптопа така го събуждам.
    - бюджетът няма ограничение, но това не значи, че трябва да прекалявам. Например - не ми трябва i7, едва ли ще взема с 64 РАМ и 2 ТБ ССД, но виж - 256 може би да.

    Засега съм разгледал тези barebone-PC на Gigabyte, но цената им като че ли не ми харесва. Разгледах и един в Али-то, но те пък са 2-3 поколения по-назад откъм процесори. Например ето тая кутийка ще дойде за около 190 долара, гола, само с i3 7100U, с вкл. митнически такси, защото ще дойде по DHL (146 долара цена в Али). Само дето безжичната карта му е бавничка:

    ЛИНК

    Някой има ли опит с такива кутийки и може ли да препоръча нещо подобно?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #2

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Защо не вземеш лаптоп? Търси си някой от новите видеокарти или процесор с вградена такава, която поддържа H265 хардуерно декодиране - Skylake и нагоре поколение, като Kaby Lake, Coffee Lake, Whiskey Lake и Ice Lake поддържат и 10 бита.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

    https://en.wikichip.org/wiki/intel/hd_graphics_610

    Иначе може да си сглобиш някоя конфигурация и с
    AMD ATHLON 200GE 3.2 VEGA3 AM4 - цена.
    който поддържа също H265 хардуерно с вграденото видео, ще ти върши работа и за интернет браузване. Слагаш 2x4 GB RAM да работи в двуканален режим, колкото може на по-висока честота, някое бюджетно дъно с необходимите видео изходи и вече си избираш кутия според мястото и охлаждане, въпреки че и фабричното би трябвало да се справи и да е тихо, няма да има голямо натоварване, а и процесора е студен и икономичен, освен евтин.
    https://www.guru3d.com/articles-page...review,16.html

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #3

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Лаптоп си имам. Не искам да плащам цена на монитор, който няма да ползвам. Не ми се плаща и за батерии, които няма да ползвам. Трябва ми само кутийка с процесор, диск и памет. Тя ще е свързана с телевизор, който имам. Понеже мястото е ограничено, затова си мисля за някое от тези голите, с вграден процесор и пасивно охлаждане. Под безшумен имам предвид не да е тих, а да не издава никакви звуци, т.е. пасивно охлаждане.

  5. Member Аватара на brave
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    London UK
    Мнения
    295
    #4

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Интересно това дето ти си харесал от Aliexpress e ок незнам дали като го отвориш ако дъното е като лаптоп би трябвало да може да се смени WiFi картата с по добра и това става много лесно, но трябва да се види платката.
    Аз така на Лаптопа ъпгрейднах WiFi картата имах Intel8265NGW и сложих по-новата Intel 9260NGW и съм много доволен.
    Друг вариaнт е както ти е написал колегата вземи Лаптоп можеби втора употреба да е по-евтин с 7-мо поколение Intel процесор и си готов, така може да си ъпгрейдваш всичко и Хардове и Рам и WiFi.
    Или направо взимай това от Aliexpresa добро е става. Доставката е безплатна до Лондон че аз съм тук, на почти всичко е безплатна де до Лондон.
    Ето и друго пак добро: Вижда се платката но невиждам Wifi картата, Рам и Хард може да се ъпгрейдват

    https://www.aliexpress.com/item/Intel-Core-CPU-Mini-PC-i5-7200U-i7-7500U-Mini-Computer-Desktop-i3-7100U-Cooling-Fan/32832978994.html?spm=2114.10010108.1000014.20.3853564araJQNE&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.112281.000000000000000&scm_id=1007.13338.112281.000000000000000&scm-url=1007.13338.112281.000000000000000&pvid=d4af70de-2a1b-4b6b-b4d3-921548827001


    Този пост е редактиран от brave; 09-03-19 в 19:33.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #5

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Дал съм ти вариант и за десктоп - вземаш някоя mini кутия, подходящо захранване и за другите части съм ти дал насока. С добро охлаждане и хубав вентилатор няма да се чува изобщо, особено като се настрои на тихи обороти, а има и захранвания, които са безшумни или изключват перките при малък товар.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #6

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Да не сме се върнали 2010 година и да не съм разбрал?
    Цял компютър за гледане на филми при положение, че на пазара има десетки готови мултимедийни решения и то без да броя стотиците андроид базирани такива.
    От 2007-ма съм с такъв плеър, изгледал съм хиляди филми с нулева инвестиция в поддръжка.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #7

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    avenge, взел съм предвид написаното, но все пак лаптопа отпада. Ще сглобя десктоп-конф-я. Към AMD имам малко резерви, но ще пробвам да видя какво ще се получи в понеделник.

    brave , тази бялата кутия и на мен ми хвана окото, но все пак ми се иска нещо безвентилаторно. В тия малки кутии с малки вентилаторчета, като реши, че му се работи - кой знае колко оборота ще развие и ще трябва да го замерям с мишката.
    brave одобрява това.

  10. Member Аватара на brave
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    London UK
    Мнения
    295
    #8

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Ето нещо интересно от днес и евтино тук може да се ъпдейтва и Wifi и други.
    https://www.kaldata.com/%d1%85%d0%b0...ix-305582.html

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #9

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Мерси за линка!

    Разгледах отзивите за тия в Алито - за бялата кутия с активно охлаждане масово пишат, че вентилаторът е много шумен, което за процесори с 15 вата TDP ми се струва ненормално. Сравнявам с текущия лаптоп, който е с 15-ватов и-3. Вярно, че е в алуминиев корпус и това доста помага, но за това, което търся, ми се струва неразумно да купя нещо с активно охлаждане и после да ме е яд, че фучи. Срещата се и коментари, в които пишат, че има дребни недостатъци, които са присъщи за всяка китайска немаркова стока. Затова доста се колебая дали да не взема нещо марково от тук, все пак и гаранцията не е за пренебрегване.

    Гол, с i5 7200U излиза около 200 долара, това е с вкл. доставка по DHL. После си слагам диск, памет и мрежова карта каквито аз си реша и пак цената ще дойде значително надолу. Но нещо ако се скапе - с гаранцията отичам.

    Иначе хората се кефят, че дори да пише даден вид процесор, както в примера дадох 7200U, в момента изпращат със 7360U, което също е за отчитане.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #10

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Какво означава икономичен процесор?

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #11

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Едва ли има официално определение, ако това имаш предвид с въпроса. Най-общо - да харчи малко енергия, в сравнение с други подобни. За мен означава да е с консумация TDP=15 вата, не повече. Имам един стационарен компютър с AMD Athlon II. Той не е икономичен, според мен. Ако само стои, без нищо да прави, харчи 85 вата. Не самият процесор, а целият компютър, но пак е много. А както и в началото писах - лаптопа ми с 15-ватов процесор харчи 4-5 вата като нищо не прави. Като му изгасне и монитора, слиза още 1-2 вата надолу. 5 вата си е идеална консумация за мини-компютър, който нищо не прави.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #12

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    TDP не е точно консумация, това е отделената топлина при базовата честота:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power
    Консумацията може да я тестваш с различни програми или да провериш в интернет тестове на дадения процесор - за почти всички има правени.
    Ето една таблица за по-стари процесори, в която е измерена консумацията:
    https://www.tomshardware.com/reviews...er,2122-7.html
    И примерно за този процесор:
    https://ark.intel.com/content/www/us...intel-qpi.html

    TDP 130 W
    което няма нищо общо с консумираната мощност:
    Component Power Consumption (Watts)
    CPU Intel Core i7 920 85
    А и през връзката от сайта на интел като се цъкне на въпросителната до TDP:
    Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload. Refer to Datasheet for thermal solution requirements.

    Реалното TDP при турбо честоти ще скочи още повече, особено ако се направи и overclock. Ако дъното и процесора позволяват undervolt, тогава консумацията ще падне, освен TDP.
    Този пост е редактиран от avenge; 13-03-19 в 11:52.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #13

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Добре, извинете за неправилното изразяване. Ще го кажа така - като знам как работи един компютър с процесор с TDP 15 W и друг с TDP 95 (или 130 май беше Атлон-а, не съм сигурен, не ми се търси), знам, че искам компютър с процесор с TDP 15 W, не повече. Ако е с по-малко - още по-добре. Целта е да няма нужда от активно охлаждане.

    То и Атлона доста често работи без да му е включен вентилатора на самия него, а се охлажда само от струята на кутията, но тя се осигурява от 2 големи и бавни и 120 мм, които работят на по 6-700 оборота.

  17. Member
    Тук е от
    May 2009
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    472
    #14

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    Вземаш едно комбо примерно с Intel J4005 (TDP=10W). От там нататък кутия хард памет(може и без кутия. Може и някой друг.
    https://www.pazaruvaj.com/dynni-plat...5m-p403816333/
    https://ark.intel.com/content/www/us...-2-70-ghz.html.
    Зависи колко пари ти се дават.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #15

    Отговор: Помощ за "сглобяване" на нов мини-компютър за домашно ползване без игри

    J4005 е оскърбление за здравия разум. Това е така да се каже 32-ия пол на процесорите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 10-07-17, 11:39
  2. Отговори: 30
    Последно: 26-05-12, 20:44
  3. Помощ за избор на "LCD/LED" телевизор - "40-46" инча
    От Jimbata във форум Телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 28-01-12, 19:16
  4. Отговори: 3
    Последно: 01-06-11, 14:25
  5. Помощ за избор между "SHARP" i "LG"
    От zezo1983 във форум LG телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 24-04-11, 17:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе