Резултати от 1 до 13 от общо 13

Малко помощ за матричен принтер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #1

    Малко помощ за матричен принтер

    Търся малко помощ за работата си с принтер Panasonic KX-P 2130.Купих го за да печатам основно на готови форми (3 химизирани екземпляра).Получава се обаче така,че на втория и третия екземпляр печатът е много блед.На първия всичко е ОК.Работя с Win2kPro SP4,оригинален драйвер за Win2k от Panasonic.Пробвах на същите бланки,които при мен излизат бледи,на същия принтер на колега - няма проблем,печата се и всичко си личи(на втория и третия екземпляр).Сравних настройките между неговия и моя принтер(и под DOS със фирмената програма за настройки Setup.exe и настройките на драйвера) - бяха еднакви,но при мен не се получава.Стигна се дотам,че рекламирах и смених принтера,но ефект - никакъв.Единствената разлика между мен и колегата е,че той работи с Win98,а аз,както написах по-горе - с Win2k.Прабвал съм с различни настройки на драйвера - и със Draft и със LQ и какво ли не още,същото съм го правил и със споменатата програма за настройки,но...нищо.

    Ако някой може да ми помогне,ще съм му много благодарен,просто се изчерпах[]

    Забравих да напиша,че съм пробвал с превключвателя за страниците(т.е. за gap),най-добри резултати се получават при позиция 3,но въпреки това е много бледо на страници 2 и 3.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Малко помощ за матричен принтер

    Печата на тези принтери се осъществява чрез удар на игли в определени точки (за това и носят името иглен принтер). Как ще излезе на втория и третия екземпляр зависи от силата на удара и от разстоянието от главата до хартията.

    Направи един последен опит - занеси принтера както е с тези настройки при колегата си и виж как печата. Ако там печата нормално, значи проблема е в софтуера (драйвер,настройки). Ако обаче и там е така бледо на 2 и 3 екз. то принтера ще трябва да ходи на "доктор за принтери" за донастройка на тока през иглите или на механиката.


  4. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    294
    #3

    Малко помощ за матричен принтер

    Възможните причини за проблема са две:

    1. Всички матрични принтери имат едно лостче за регулация на натиска на иглите, в зависимост от дебелината на формуляра. Промени му положението и гледай резултата.

    2. Възможно е индигираните формуляри да не са качествени. За да разбереш това вземи от формулярите на колегата си и пробвай с тях. Ако печата добре, просто си попаднал на некачествена партида от формулярите. Мисля, че няма нужда да носиш принтера при колегата си, по-добре вземи от неговите формуляри.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #4

    Малко помощ за матричен принтер

    Уточнявам:

    1.Печатам на една тройка бланки при мен - излиза бледо.Вземам същата тройка и я нося при колегата,печатаме друго върху тройката - всичко излиза ОК.Принтерите са еднакви,като на колегата е "по-стар" с около година от моя.

    2.Пробвал съм с бланки от различни партиди - при всички е едно и също(излиза бледо).Следователно проблемът не е в бланките.

    3.Както съм написал в първия си пост,пробвал съм с лостчето за промяна на положението на главата(т.е. променял съм Head Gap) от позиция 1 до позиция 3(отговаряща на печат на 3 екземпляра) - най-добре излиза при позиция 3,но пак е бледо.

    4.Принтерът,който използвам в момента е втори,т.е. първият го рекламирах(както съм написал по-горе) и ми го смениха с нов до изясняване на състоянието му.И двата ли да са повредени?Не ми се вярва,въпреки,че е възможно по принцип.

    5.Настройките на драйверите и вътрешните настройки на принтерите(моя и този на колегата)са абсолютно идентични.Лично съм си играл да ги сравнявам - няма разлика.

    Единствената разлика е,че той работи с Win 98SE,а аз - с Win 2k Pro.Възможно ли е да е от това?Лично на мен не ми се вярва,но...като че ли всичко е възможно.Е,това не значи,че ще премина на Win98SE,разбира се.Все трябва да има някакво решение,но какво?




  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Малко помощ за матричен принтер

    Пак ти предлагам да го занесеш при колегата си и да пробвате там с <font size="3">неговата операционна система</font id="size3">

    minkov, Извинявай приятелю, но чети по-внимателно какво са писали другите преди тебе. Няма как да провериш дали под 98SE се държи по различно принтера, разнасяйки формуляри.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #6

    Малко помощ за матричен принтер

    OK,Lupus,утре ще направя и това и ще пиша какво е станало.Благодаря за отзивчивостта!

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #7

    Малко помощ за матричен принтер

    според мен е добре да послушаш Lupus, макар че едва ли ще има разлика. Можеш ли да сравниш шума който издават принтерите и да кажеш кой е по шумен

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #8

    Малко помощ за матричен принтер

    Днес занесох принтера при колегата и направихме експеримента.Оказа се,че при него печата така,както и неговия принтер,т.е. всичко е ОК.Каква може да е разликата между него и мене освен тази в операционните системи (и съответно драйверите са за съответната система - при него е за Win98SE, а при мен - за Win2kPro,но са оригинални - т.е. на Panasonic)?

    Направих и друг експеримент - използвах друг драйвер(от тези които вървят с Windows-а),който се препоръчва от Panasonic(пише го в ръководството) за работа с принтера,когато няма оригинален драйвер.Към принтера има само една дискета с драйвер за Win 3.1 и помощни програми за настройка.Други драйвери се свалят от Internet от сайта на Panasonic,оттам свалих и драйвера за Win2k за този принтер.Та,и с този,така да се каже "резервен драйвер" нещата при мен са пак същите,както и с оригиналния(т.е. лоши).

    За шума,при печат на двата принтера - еднакъв е.

    Пак ще кажа,че НЯМА разлика в настройките на драйверите(моя и този на колегата).Тогава?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #9

    Малко помощ за матричен принтер

    Оказва се, че същият принтер на друго място печата нормално. Каква е разликата?



    1. Софтуер (драйвер, настройки на драйвера, ОС, други софтуерни настройки). Аз лично не съм чувал за софтуерно регулиране силата на удара при матричен принтер. Поправете ме, ако греша, но това едва ли е софтуерен проблем.

    2. Хардуер (принтер, кабел, порт, контролер). Принтерът е същият, кабелът - вероятно, ама другите неща? Да кажат колегите техничари (щото аз не ги разбирам тия неща), ама тук може и да има нещо гнило.

    3. Електричество. Ами доколкото разбирам, на практика принтерът няма силици да удари през три листа. Ако го вържеш към батерийка волт и половина няма да му светнат и диодите...



    Ако не е никоя от горните причини, то вече влизаме в "зоната на здрача":



    4. Докторът е "каръкът на каръците" (2 от 2 = 100% неуспеваемост на покупките)

    5. Уроки ("квото пипнеш да изсъхне")

    6. Палав полтъргайст.



    Пак сериозно (pland, не се забавлявам за твоя сметка). Точка 3 вече ми изглежда най-вероятна.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Малко помощ за матричен принтер

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Оказва се, че същият принтер на друго място печата нормално. Каква е разликата?



    1. Софтуер (драйвер, настройки на драйвера, ОС, други софтуерни настройки). Аз лично не съм чувал за софтуерно регулиране силата на удара при матричен принтер. Поправете ме, ако греша, но това едва ли е софтуерен проблем.

    2. Хардуер (принтер, кабел, порт, контролер). Принтерът е същият, кабелът - вероятно, ама другите неща? Да кажат колегите техничари (щото аз не ги разбирам тия неща), ама тук може и да има нещо гнило.

    3. Електричество. Ами доколкото разбирам, на практика принтерът няма силици да удари през три листа. Ако го вържеш към батерийка волт и половина няма да му светнат и диодите...



    Ако не е никоя от горните причини, то вече влизаме в "зоната на здрача":



    4. Докторът е "каръкът на каръците" (2 от 2 = 100% неуспеваемост на покупките)

    5. Уроки ("квото пипнеш да изсъхне")

    6. Палав полтъргайст.



    Пак сериозно (pland, не се забавлявам за твоя сметка). Точка 3 вече ми изглежда най-вероятна.



    <div align="right">Originally posted by Raid*-*06/02/2004*:* 18:57:54</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Когато е писал това, Raid очевидно е бил в добро настроение. На колко [V] ще разберем на 13.02 ако се видим. Но в т.2 той подсказва нещо, което ми мина и на мен през главата - порта.

    А сега сериозно: Виж на каква опция е настроен в BIOSa порта на колегата ти - SPP>Standard, EPP>Enhanced, ECP>Extended или ECP+EPP. Възможно е просто да има "неразбирателство" между порта и принтера.

    Ако и това не помогне - виж т.6 от Raid



    PS А ако не ти се ходи пак до колегата, пробвай всички възможности, които ти дава твоя БИОС

  13. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #11

    Малко помощ за матричен принтер

    и на мен точка 3 ми изглежда най-точно, но като се има предвид че този принтер работи с напрежение 12 волта .. поне електроника .... не знам къде ел мрежата в бг ще се затрудни да ги държи, освен ако е с външно захранване - адаптор и си го пробвал с този на колегата ти.

    Друго нещо което е възможно да е нещо от самата ОС, ако имаш възможност пробвай го и на други места.

    Пиши какво е станало за да го мислим, че ми стана интересно

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #12

    Малко помощ за матричен принтер

    По отношение на захранването - Panasonic-а е с вградено захранване(предполагам импулсно),а не с адаптер.Мрежовото напрежение в кабинета ми(днес го мерих с цифров мултицет) се колебае в нормалните за стандарта граници - 215-230VAC(и на мен ми дойде на ума същата идея,която споделихте,въпреки,че е малко вероятно да не държи примерно 12V,при понижено мрежово напрежение).

    Паралелния порт при мен(в BIOS-а) е на позиция SPP,а при колегата не съм проверявал,но предполагам,че е на същата позиция.За всеки случай ще проверя.Ще пробвам утре и на другите позиции при мен и дано да стане нещо(ако няма полтъргайст[]).

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #13

    Малко помощ за матричен принтер

    При колегата паралелния порт в BIOS-а е на позиция SPP(както и при мен).По спецификация принтера го пишат,че е със стандартен паралелен порт.Значи всичко е наред,но не напълно...

    Пробвах и с другите позиции в BIOS-а.За най-голяма моя изненада всичко се оправи на позиция ЕРР[:D][:D][:D].Защо - и аз не знам,но се оправи(пу,пу,да не чува дявола).Ако някой може да ми го обясни - ще има голямо черпене[].



    Безкрайни благодарности на всички,които взеха отношение по моя проблем!!!Благодаря ви от сърце![][][]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. купувам матричен принтер
    От pav4o_med във форум Купува
    Отговори: 2
    Последно: 17-04-09, 11:37
  2. Продавам матричен принтер
    От DarkRose във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 23-01-07, 21:22
  3. Матричен принтер KX - P 1150
    От Lazar във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 09-01-06, 22:23
  4. Матричен принтер за фактури?
    От bucho във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 27-06-05, 18:36
  5. WinXP, матричен принтер и DOS !!!
    От IvO™ във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 03-12-04, 18:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе