Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35

Как да намалим "дишането" на монитора?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #1

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Ще съм много благодарен на всички ,които дадат мнение по темата!

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    до колкото ми е известно "дишането" е резултат от недостатъчна мощност на захранването на кинескопа...проблемът е хардуерен и оправията едва ли е по силата на обикновения потребител.

    Може би ако се използват по-еднообразни в цветово отношение 'дишането' поне по-слабо ще се забелязва.

    Ако има по-добро решение на този въпрос и на мен ще ми е интересно да го чуя []

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #3

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Това за еднообразните цветове е абсолютно вярно!Ако background-a е някаква ярка картинка при отваряне на белия порзорец на expolrer-a цялото изображение "подскача"-при многократно минимизиране и максимизиране обикновено се вижда в долните ъгли как се свива и отпукса целия Desktop.Колкото повече се намали контратса толкова повече намалява и "дишането"-фактически при контраст на минимум няма никакво "дишане",но не се вижда и почти нищоСтава например с нормален контраст и яркост,ако прозореца на explorer-a се направи с тъмен цвят-сив да речем.Тогава почти изчезва,но при отварянето на някой бял прозорец пак се появява.Предполагам че самото "дишане " дразни доста от вас така че нека,който знае как(ако изобщо има как) да каже!

  5. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #4

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Този материал обяснява по-подробно защо и как се получава ефекта, а и как се отстранява...единственият проблем е, че мониторът може да си е изправен и пак да "диша"... в такъв случай той просто е прекалено некачествен и не може да му се помогне



    http://www.sencore.com/custsup/pdf/TT195.pdf

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #5

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Айде изкажете някво мнение де!Нали има хора дето разбират тук!Никой ли не знае как се решева този проблем???



    laMARTIN мерси за PDF-а,но там за да настроят монитора ползват уред ,който нямам представа от къде да намеря-предполагам,че всяка сериозна фирма трябва да има такъв и да го ползва за настройка на мониторите ,които продава...........

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #6

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    "Дишането" при мониторите(и не само при тях),може да се разгледа от две страни:

    1.Ако мониторът е стар(т.е. работил е няколко години и е навъртял доста часове работа).Тогава проблемът е хардуерен,тъй като се дължи или на изтощен високоволтов изправител(това се случваше отдавна,преди да се въведе съвременната технология за вграждане на този изправител в секционирания ТХО,и когато се използваха селенови високоволтови изправителни стълбове,но се среща и днес) или на изтощен кинескоп.Когато се повишава яркостта,се увеличава и тока,който кинескопа тегли от този високоволтов изправител и ако той не може да го осигури(има повишено вътрешно съпротивление) се проявява точно този ефект,наречен "дишане".

    2.Ако мониторът е нов и "диша",то той тогава е много нискокачествен и е лошо проектиран[].

    Решението при случай 1 е да се пробва в сервиз да се смени цялото ТХО(трансформатор за хоризонтално отклонение) - по този начин се сменя и високоволтовия изправител,който както казах е интегриран с него.Ако има възможност,в сервиза нека да замерят и тока на кинескопа,тъй като ако е изтощен той,тази замяна е безсмислена.

    Друго решение е монитора да се кара на понижена яркост и контраст(тъй като контраста регулира И яркостта) и по възможност да се използват по-тъмни цветове(както се написа по-горе).Тогава пак ще има "дишане",но значително по-малко.

    Решението при случай 2 е да се смени монитора с по-качествен такъв,или да се направи upgrade CRT Monitor ->TFT Monitor[]

    Проблемът е изцяло хардуерен и НЯМА софтуерно решение.



    Забравих - във всеки качествен монитор има чип(или съответно част от чип),който следи за повишението на яркостта(което се изразява в повишение на тока на лъчите) и коригира контраста в съответна степен(намалява го,но това е незабележимо),за да няма "дишане".Ако този чип не работи(сдал е багажа),тогава също ще има "дишане".

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #7

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Благодаря за изчерпателното мнение!

    И все пак ако е нов монитора заслужава ли си да се занимава човек-уважават ли гаранцията при това положение???Има ли смисъл да го нося или ще ми се изсмеят в лицето???На официалния сайт на фирмата шише,че било нормално да "диша"!!!????

    Като се има предвид,че говорим за наще "любимци" от JAR,направо лошо ми става...........

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #8

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Ако мониторът ти е нов,прочети какво съм написал в т.2

    Ако фирмата-производител го е написала в спецификацията си и ти си го купил,въпреки това - обвинявай себе си!Никой няма да обърне внимание на рекламацията ти,освен ако не е нещо драстично(дори и тогава ще се помъчат да те убедят,че това е нормално...)Обикновено нискокачествените монитори "дишат" в рамките на 10%,дори и нови.Намирай някой,купуващ монитор "втора ръка" и се отървавай от него,дори и на ниска цена.

    Крайното решение е твое!Това по-горе е само съвет.

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    240
    #9

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Така, ето ви един наистина точен отговор на въпроса с "дишането" . Проблема е в самата конструкция на монитора и по-точно в неговия захранващ блок. Както знаете, в тръбата напрежението в от порядака на 800 волта. Когато монитора трябва да изобрази бял цвят, има по-голяма нужда от напрежение, а при черен - обратното. По абсолютно никакъв начин, това неможе да се контролира от потребителя. Повечето- по ефтини монитори, страдат от "дишане",. но този ефект не е непознат дори и за по известни марки. Тествайте преди да купувате.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #10

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    shavo много ми е любопитно каква марка и модел е монитора ти ?

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #11

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    @Whiskey

    Приятелю,друг път преди да напишеш такава велика глупост,поне се позамисли.Недей да объркваш с такива "наистина точни отговори" тези,които търсят помощ тук.Първото ми висше образование е точно в тази област,така,че не пиши смешни работи!А второто изречение на поста ти е направо достойно за виц![:D][:D][:D]Как може проблемът да е в "<font color="red">конструкцията</font id="red"> на монитора и по-точно в неговия захранващ блок"?!



    Още данни:

    Не може да се говори за "напреженето вътре в тръбата",защото в тръбата има вакуум,а напрежения се прилагат към нейните електроди и те са с различни стойности(в зависимост от съответния електрод се движат от няколко волта до няколко десетки киловолта).Нас в случая ни интересува напрежението на втория анод на кинескопа(движи се при различните диагонали и марки ориентировъчно между 18000 - 27000V).Точно когато това напрежение е нестабилно и варира(за причините - вж.предните ми постове) при различна яркост,се получава "дишане".Останалото съм го обяснил по-горе.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #12

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">shavo много ми е любопитно каква марка и модел е монитора ти ?



    <div align="right">Originally posted by MetalMilitia*-*09/02/2004*:* 16:03:34</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Ами монитора е MAG 786PF-нищо особено,но нямах пари за по-хубавНе ми е проблем това че "диша"-малко е дразнещо ,но не е фатално.А и откакто му направих цветовете да са сходни като контраст спря.Другото интересно е,че същия монитор във фирма също дишаше и то повече от моя ,но си го ползват и изобщо не им прави впечетление!Това ме навежда на мисълта ,че изобщо никой няма да ми обърне внимание ако ида да му направя рекламация....

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #13

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@Whiskey

    Приятелю,друг път преди да напишеш такава велика глупост,поне се позамисли.Недей да объркваш с такива "наистина точни отговори" тези,които търсят помощ тук.Първото ми висше образование е точно в тази област,така,че не пиши смешни работи!А второто изречение на поста ти е направо достойно за виц![:D][:D][:D]Как може проблемът да е в "<font color="red">конструкцията</font id="red"> на монитора и по-точно в неговия захранващ блок"?!



    Още данни:

    Не може да се говори за "напреженето вътре в тръбата",защото в тръбата има вакуум,а напрежения се прилагат към нейните електроди и те са с различни стойности(в зависимост от съответния електрод се движат от няколко волта до няколко десетки киловолта).Нас в случая ни интересува напрежението на втория анод на кинескопа(движи се при различните диагонали и марки ориентировъчно между 18000 - 27000V).Точно когато това напрежение е нестабилно и варира(за причините - вж.предните ми постове) при различна яркост,се получава "дишане".Останалото съм го обяснил по-горе.



    <div align="right">Originally posted by pland*-*09/02/2004*:* 18:02:06</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Pland - След като си толкова "вещ" в телевизионна техника . която според мен мааалко се отдалечва от монитори - защо и ти само философтващ а не дадеш някакво адекватно мнение? Това дали е нормално че диша - дрън дрън - ади продай им на тия от които си купил монитор а - такива дишашщ, и да видиш как ще падне драстично цената !

    Решението е - Отивай и го връщай - не си дал пари за дишащ монитор, а за работещ - а преди това ади провери дали видеокартата ти е тази която диша [8D], 4е да не се изложиш

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    240
    #14

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Pland, виждам, че имаш висше образование за телевизор. Може би от университета за пропуснали да ти дадат и една такава за философия, но аз..забравих, че в техническите университети няма катедра философия. Това което си го обяснил много много подробно, аз съм го казал схематично. Всеки знае, че в тръбата има вакум и нарежението се подава извън него. Освен това, вземи един тълковен речник и провери значението на думата "Конструкция". Ако не ти се рови, ще ти кажа, че конструкция това е начинът, по който нещо е направено.

    Относно съветите ти за отстраняване на "дишането" виждам, че трябва да го занесем на някой с више и за монитор, който да ти замерва токове из целия монитор или най-добре да го държим изключен. За това че яркостта и контраста са едва ли не едно и също, ще си замълча.



    Shavo, приеми, че мониторите дишат и особено тези, които са от по-евтиничките. Аз съм със АОС 9К+. Наистина, този дефект при него е забележим само при положение, че стои доста време на тъмен фон и изведнъж изкочи нещо светло. В ситуации на бърза смяна на фоновете не се усеща. Не си трови нервите да ходиш по сервизи, никой няма да ти обърне внимание. Просто така са направени мониторите.



    За Mr Techno ще поясня, че едва ли видеокартата може да ти докара такъв проблем. Ако Shavo е навит, придружи го до фирмата от където е взет монитора и им кажи "не си дал пари за дишащ монитор, а за работещ" да видим какво ще ти кажат.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    182
    #15

    Как да намалим "дишането" на монитора?

    Хора не се карайте

    Вярно е ,че нищо не разбирам от устройството на монитор,но напълно нормално е като го взиам нов да не диша.Гледах да не е от най-евтините(KTC,KSA,BENQ),затова взех MAG,но се каза че и те са същата помия.....Както вече казах като се има предвид че е от JAR изобщо не мисля да си тровя нервите-те са по-скъпи от един монитор(а и както е казал ПедеРуши-"всичко се връща".Щом и AOC дишат значи ме съм се преебал чак толкова-мислех да взема такъв и съжалявах ,че не съм ,но Whiskey ме успокои.Всеки се учи от грешките си-никой не се е родил научен!Но следващия път ако си взимам CRT монитор ще е Sony и нищо друго!!!Колкото и да ми струва!Няма смисъл да споменавам за английската поговорка!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Kак да намалим сметките за парно до 8 пъти
    От zdravko_1 във форум Отопление
    Отговори: 56
    Последно: 15-09-11, 20:04
  2. Три монитора с ............
    От neeed във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-11-09, 22:44
  3. 2 монитора
    От vik-45 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 30-03-09, 14:40
  4. 800 x 600 резолюция на монитора
    От jarrett във форум Windows
    Отговори: 15
    Последно: 21-07-07, 08:50
  5. Два монитора
    От tody във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 30-03-06, 20:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе