Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31

Търсене на програма за пресмятане на загуби и товари

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    157
    #16

    Re: Търсене на програма

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    Опс - моя грешка ..... И така - средно натоварен човек отдава 204 W + 140 гр. влага при 20 градуса. .....
    При каква влажност на въздуха?Каква е масата и метаболизма на дадения човек?70кг. или 90кг.Възраст,пол здравословно състояние?Ако е с болни бъбреци ,или под стрес ,ще се поти повече и т.нт.. Извинявай ама за да изчисляваш точно дадено явление,трябва да имаш доста постоянни величини. Каквото и да смяташ,то ще бъе доста относително.А ако става въпрос за топлинно оразмеряване на помещение,по-грубите и приблизителни изчисления ще бъдат компенсирани от техническите възможности на отоплителните уреди които ползваш.Ако заложиш на точните сметки ,без да предвидиш допустими отклонения, рискуваш да бъдеш доста подведен.А щом ще оставяш отклонения ,какъв е смисала от толкова педантично изчисляване? Говорим за практика ,за теория е ясно.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #17

    Re: Търсене на програма

    И колко трябва да е допустимото отклонение според теб ? Мислиш ли ,че тези 10-20%+ ще компенсират някои разлики които достигат в пъти ? Всички тези осреднени стойности са получени на базата на Поасоновото разпределение което в общи линии ни казва , че средните стойности са най-вероятни. Но това не означава ,че няма и крайни такива. И точно за тези изключения се опитвам да си намеря или създам програма за смятане. Лесно е да кажеш на някой - такъв климатик ще ти трябва. Споменаваш ли му обаче , че тези показатели са при 7-8 градуса външна температура? И ,че при -15, -20 ще е доста различно . Или пак възможностите на уреда ще компенсират това ? А и това "ват за кубик" без да си видял помещението как определяш колко да е ? Абе за хората работим все пак !!! 10 мин повече за сметки на никой няма да навредят.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #18

    Re: Търсене на програма

    Аве то програма всеки топлотехник може да направи. Аз си има една програмка, но не е правена от мене, трябва да питам брат ми кое къде да се пише. Програмата е за Маткад.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    157
    #19

    Re: Търсене на програма

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    И колко трябва да е допустимото отклонение според теб ? Мислиш ли ,че тези 10-20%+ ще компенсират някои разлики които достигат в пъти ? Всички тези осреднени стойности са получени на базата на Поасоновото разпределение което в общи линии ни казва , че средните стойности са най-вероятни. Но това не означава ,че няма и крайни такива. И точно за тези изключения се опитвам да си намеря или създам програма за смятане. Лесно е да кажеш на някой - такъв климатик ще ти трябва. Споменаваш ли му обаче , че тези показатели са при 7-8 градуса външна температура? И ,че при -15, -20 ще е доста различно . Или пак възможностите на уреда ще компенсират това ? А и това "ват за кубик" без да си видял помещението как определяш колко да е ? Абе за хората работим все пак !!! 10 мин повече за сметки на никой няма да навредят.
    ....Кажи ми как ще оразмериш правилно климатик за едно 25 квадрата помещение, което задължително има нужда от отопление при интервала от +9 до - 20 градуса, така ,че този климатик да изпълнява пълноценно функциите си при цялата тая температурна амплитуда, без да се предизвика някакъв дискомфорт на обитателите на помещението.Според мен е невъзможно да се изпълни цялото условие на задачата. Вариантите са два ,или леко надценена или леко недооценена мощност на климатика.И двата случая си имат и недостатъци и предимства и е възможно да се коригират в процеса на самото отопление на помещението.В единия случай отваряш врата или прозорец докато е топло,плащаш по-голяма сметка за ток ,но в големия студ си като на екватора. В другия случай, с по- маломощния климатик,машинката си бачка нормално при по-мека зима ,плащаш по-малки сметки за ток,а като хване големия студ ,пускаш духалката да помага и се надяваш студа да не е повече от 20-25 дена ,общо за цялата зима. Разсъжденията ми са напълно любителски , а заключенията ми са постигнати от малкия опит с климатияна техника в лицето на един мобилен ОСАКА действително с компресор Мицубиши ,една МИДЕЯ, един ЕЛИТ и един хипермарков инвертор ... ...на който няма да кажа името да не прозвчи като реклама.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #20

    Re: Търсене на програма

    Ами да - как да оразмериш правилно климатик за 25 квадрата помещение при положение , че това помещение в зависимост от стени, изложение, прозорци, съседни помещения, обдухване и куп други фактори може да има загуби или товари както 2kW така и 20kW ??? Разберете най-сетне - климатик не се оразмерява по квадратура ами по загуби или товари. В края на краищата колкото топлина излиза ,толкова и климатика трябва да върне. И след като вече се знае препоръчителната мощност ,тогава човек се изправя пред въпроса - температурен или финансов дискомфорт. Аз лично бих си взел по-маломощен и разликата в парите бих я инвестирал в добра изолация.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    157
    #21

    Re: Търсене на програма

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    Ами да - как да оразмериш правилно климатик за 25 квадрата помещение при положение , че това помещение в зависимост от стени, изложение, прозорци, съседни помещения, обдухване и куп други фактори може да има загуби или товари както 2kW така и 20kW ??? Разберете най-сетне - климатик не се оразмерява по квадратура ами по загуби или товари. В края на краищата колкото топлина излиза ,толкова и климатика трябва да върне. И след като вече се знае препоръчителната мощност ,тогава човек се изправя пред въпроса - температурен или финансов дискомфорт. Аз лично бих си взел по-маломощен и разликата в парите бих я инвестирал в добра изолация.
    Моето мнение е ,че едно жилищно помещение от 25 квадрата не може да загуби повече от 4.5kW, или иначе казано 4.5kW.отдавна мощност, са абсолютно достатъчни за да покрият дори в най-лошия случай всичките загуби на топлина .Друг е въпроса как е по-изгодно да се отоплява това помещение за да се постигне приличен комфорт при относително ниски и много ниски температури. А ако е магазин или нещо подобно тогава пак не можеш да определиш точно ,по простата причина ,че не знаеш през какъв интервал от време ще се отваря вратата.Така , че пак отиваме на някакаво отосително преоразмеряване. Просто мненениети ми,е че е навъзможно да се определи с абсолютна точност нуждата от топлинна мощност, а задължително има някакъв компромис . В повечето случаи къде оправдано ,къде не ,това е преоразмеряване на климатика.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #22

    Re: Търсене на програма

    За случая с магазина или друг тип помещение с често отварящи се врати хората са измислили въздушни завеси Така , че пак може да се сметне сравнително точно. А колко може kW може да загуби помещение 25 м2 аз не се наемам да коментирам. Не и без да го видя.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #23

    Re: Търсене на програма

    Аве всичко се смята, но трябва да се знае климатика при ниски температури каква мощност отдава. Сметките могат да бъдат много точни, но винаги се прави известно презапасяване. Това се прави не само в топлотехниката. Винаги имаме презапасяване. Понякога презапасяването е прекалено голяма(пример: 9-ка инвертор на 13-15кв.м стая)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #24

    Re: Търсене на програма

    Напълно съм съгласен с това. Не е нужно климатика да работи на 100% натоварване. Аз слагам около 20% запас. И като стана въпрос за това , защо производителите не дават някаква графика на мощноста спрямо температурата ? Например при вентилаторите има такава и ти винаги знаеш при какъв напор ,какъв дебит дава.

  12. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #25

    Re: Търсене на програма

    Пешко, има такива графики/таблици, само че, те не са за масовия потребител.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #26

    Re: Търсене на програма

    Е , да - за масовия потребител явно е системата "X kW за Y m3" Къде може да се намери тази информация ? Вносител, сервиз, сайт на производителя или директно запитване до производителя ?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    67
    #27

    Re: Търсене на програма

    peshoooo хрумвало ли ти е, че отдаваш прекалено мн. енергия за прекалено малък проблем. Не ми се вярва да си чак толкова на ръба, че да се колебаеш какво ти трябва.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #28

    Re: Търсене на програма

    Цитат Първоначално публикувано от imrahil
    peshoooo хрумвало ли ти е, че отдаваш прекалено мн. енергия за прекалено малък проблем. Не ми се вярва да си чак толкова на ръба, че да се колебаеш какво ти трябва.
    Ако беше само за мен отдавна да съм си го сметнал без да си губя времето по разни форуми. Просто искам да си върша свястно работата без да губя по 1-2 часа в сметки за 1 помещение . Хората са написали програма за това , обаче тя вече е малко стара . Освен ,че има нови материали ( дограми , изолации, к-стъкло, итонг и др. ) и самата програма не върви добре под ХР. И тъй като тук има и грамотни хора знаещи за какво става въпрос , реших да попитам дали има нова програма. Ако пък няма - ще си напиша .

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    67
    #29

    Re: Търсене на програма

    Тука дори и да има грамотни хора те са рекламни лица. За 10 дена изчетох във форума темата отопление и климатизация, и толкова реклама и манипулациии от така наречените грамотни хора никъде другаде не съм виждал.
    Само за информация: Никъде другаде не съм срещал такова разминаване между мнения във форум и мнения на живо.

    Да живее компютаризацията ама все още си мисля , че като гледам човека в очите по трудно ще ме излъже....

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #30

    Re: Търсене на програма

    Аз пък мога да ти кажа, че половината от хората тука не работят в такива фирми. Има и такива , които си хвалят собствените марки климатици, има и безпристрастни.
    В другата тема ти предложих Мидея, защото търсиш нещо евтино и безотказно. Иначе аз не съм собственик на Мидея, но имам доста наблюдения върху тях.

    Недей мисли ,че фирмите се избиват да те излъжат нещо, че да им станеш клиент. Съвета си е съвет. Парите са си пари. Ако не искаш съвет и си си наумил предварително какво да купуваш - просто го направи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Калкулатор на топлинни загуби
    От avast3 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 8
    Последно: 14-09-10, 14:05
  2. Програма за пресмятане на площ
    От kris11 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 29-07-09, 10:34
  3. Загуби по хоповете от София до Setcom.bg
    От Jigsaw във форум За Форума
    Отговори: 11
    Последно: 12-07-06, 14:55
  4. Отговори: 10
    Последно: 20-07-05, 17:42
  5. КЪДЕ СЕ ЗАГУБИ Harry Potter And The Prizoner Of Az
    От JM във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 1
    Последно: 26-06-04, 18:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе