Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 26

Параметри, съотношения и други

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    6
    #1

    Параметри, съотношения и други

    Четох, но така и не видях никъде едно стегнато и ясно обяснение за параметрите, чрез които мога да се изчисли климатик с какви характеристики да се закупи за определено помещение
    Затова ще се опитам да задам въпросите си направо, с надеждата именно за
    Първо, не разбирам какво означават тези 9-ки, 24-ки. На прима виста включвам, че това е съкратено от BTU, съответно 9 000, 24 000.
    След това, какво е отношението между квадратура-кубатура и тези -ци, -ки. Ама казано с цифри.
    После, номиналната мощност е много важна величина, ок - но каква е връзката й с отопляемата площ. В цифри.
    СОР-а е също важен, но не трябва да е самоцел. В този смисъл (извинете за може би глупавия въпрос, но) кое е по-важно при избора: отопляемата мощност или СОР-а.
    За разхода на ел. енергия няма да питам, защото доколкото прочетох всички съвременни инвертор клими над 1500 пари са клас А и осигуряват някаква икономия.
    Още, има ли някакви стандарти при избора на точното място за монтаж на вътрешното тяло - доколкото съм запознат обикновено е над прозорец.
    За шумовите показатели също разбирам, че е добре да се движат в границите 22-30, ако искам да не се дразня.
    А виж от ментетата май няма спасение, и все пак - на кои марки (които са в момента на пазара) може да се разчита, че са произведени в читава държава (не Китай, Малайзия). За момента гравитирам около Daikin, Hitachi & Fujitsu, а Toshiba нещо ме разколеба след някои инфо (но не е отпаднала от списъка, де Прочее, преди години имах много добри наблюдения върху Sharp, но сега не знам какво става с тази марка - читава ли е или?
    Изборът на доставчик/монтаж май е друга тема, затова ще разчитам на по-големите имена.

    Предварително благодаря на всички отзовали се на поста ми

    П.С. Мога да попитам и за конкретните стаи (в кв.м.), които ще отоплявам/охлаждам: 25 дневна, 12 спалня и 3 коридор. Нов апартамент с всички изолации, южно изложение

    П.С. И какво ще кажете за тези пояснения и цени за монтажа:
    http://klimatici.com/shipping.php

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #2

    Re: Параметри, съотношения и други

    за да се изчисли климатик , първо трябва да се сметнат топлозагубите/топлопритоците за температурния диапазон в който мислиш да го използваш . после въз основа на получения резултат и отчитайки намаляването на мощността при работа на климатика при екстремни температури си избираш някакъв който да покрива нужните параметри . например - помещението при -15гр губи 3kW , нужния ти климатик ще трябва да отдава 6kW рекламирана мощност. защото тази мощност е дадена при +8гр а реалната при -15гр. ще е на около 50-60% от рекламираната . освен това тези топлозагуби/топлопритоци не зависят само от площа на помещението. зависят най вече от типа на стените и изолацията , големина и вид на прозорци , изложение , обдухване , съседни помещения , брой хора, уреди в помещението и куп други неща . така , че за еднакви по площ помещения могат да варират в пъти. затова модерните сметки W*m3 са си чиста проба метод на налучкването.

  4. Novice
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    6
    #3

    Re: Параметри, съотношения и други

    Това ми прилича на принципа тука има-тука нема ...
    Четох за тези фактори, които доста изчерпателно си посочил, но някак си не ми се вярва в някакви 20-25 квадрата жилищна площ числото на хората перманентно да бъде примерно 7-8 души, нали? Или пък хола ти да е пълен с фризери и компютри ...
    Все пак трябва да има някакви що-годе нормални стандарти, по които поне приблизително да се изчислява.
    Точно от това искам да се предпазя - да не попадна на някой "специалист", който накрая ще ми сметне едно към гьотере и ще ме "преоразмери", т.е. набута с пачката

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #4

    Re: Параметри, съотношения и други

    най-съществения фактор в тези сметки са стените, прозорците , изложението, обдухването и съседните помещения . хайде за другите работи могат да се приемат някакви средни параметри. вероятността да ти го сметнат едно към гьотере е 99.9999999999999 %. просто сметките отнемат доста време , а никой не е склонен да го плати също , ако мислиш да се отопляваш с климата до -15-20 , и се оразмери за такива температури ,нема начин да не е преоразмерен за нормалните . все пак такива температури са рядкост и в повечето време климатика ще работи с по-голяма мощност , при по-ниски топлозагуби. в такъв случай човек трябва да избира между душевен или финансов дискомфорт

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    662
    #5

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от perlo
    Това ми прилича на принципа тука има-тука нема ...
    Четох за тези фактори, които доста изчерпателно си посочил, но някак си не ми се вярва в някакви 20-25 квадрата жилищна площ числото на хората перманентно да бъде примерно 7-8 души, нали? Или пък хола ти да е пълен с фризери и компютри ...
    Все пак трябва да има някакви що-годе нормални стандарти, по които поне приблизително да се изчислява.
    Точно от това искам да се предпазя - да не попадна на някой "специалист", който накрая ще ми сметне едно към гьотере и ще ме "преоразмери", т.е. набута с пачката
    По добре да те"преоразмери" за да си сигурен че ще ти върши работа иначе по принцип има таблица по която се изчисляват необходимите киловати за отопление-охлаждане и спрямо получения резултат и техническата спецификация на даден модел се избира мощноста на климатика колкото до марката - японско много трудно ще намериш и цените са безбожни разумен вариан според мен са Фуджи Фуджицу и Тошиба

  7. Moderator Аватара на avenger
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    759
    #6

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от lavsho
    По добре да те"преоразмери" за да си сигурен че ще ти върши работа иначе по принцип има таблица по която се изчисляват необходимите киловати за отопление-охлаждане и спрямо получения резултат и техническата спецификация на даден модел се избира мощноста на климатика колкото до марката - японско много трудно ще намериш и цените са безбожни разумен вариан според мен са Фуджи Фуджицу и Тошиба
    Да беше си преоразмерил и поста с някоя точка,запетая!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #7

    Re: Параметри, съотношения и други

    Много рядко падат температурите под -7 градуса или ако паднат е рядкос,ще си помогнеш с духалка,вземи някакви средни параметри.КЛИМАТИКА е за пролета,есента и лятото.

  10. Novice
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    6
    #8

    Re: Параметри, съотношения и други

    Аз пък винаги съм си мислил, че колкото и да има ограничения в температурния диапазон за ползването на климатиците, все пак до минус 20 трябва да издържат ...
    В офиса например съм с една малка Midea MSF6-09HR, доколкото се ориентирам това е 9-ка, и с него бичих безпроблемно в студените дни през декември (до минус 15-18 градуса), а лятото също се охлаждах ефективно (до плюс 35-38 градуса).
    Помещението е приблизително 28-29 куб.м. - вътрешно, но с доста голям прозорец и мнооо калпава алуминиева дограма, тип 80-те.
    Е, колко обаче и сметката за ток не зная.

    Така че не знам какво да си мисля за марковите и немарковите машини ...
    Излиза, че човек може да се оправи и с куче марките!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    84
    #9

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от miry
    КЛИМАТИКА е за пролета,есента и лятото.
    Защо климатика да не е за зимата? Пролетта и есента може въобще да не ти трябва климатик. Аз моите съм ги взел главно за лятото и за зимата.

    Иначе по въпроса на perlo. За някаква приблизителна сметка можеш да ползваш нормата 50-80W на куб.м.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #10

    Re: Параметри, съотношения и други

    Relute
    Не е за зимата защото ти трябват около 80 вата на кубик а през зимата номиналната мощнос на климатика пада над 50 % и се губи ефективноста на климатика,а ко пуснеш духалка ще си по ефтино.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #11

    Re: Параметри, съотношения и други

    абе как ги изчислявате тези ватове за кубик ? че за 9 години учене по тази специалност , така и не разбрах !!!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #12

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от peshooo
    абе как ги изчислявате тези ватове за кубик ? че за 9 години учене по тази специалност , така и не разбрах !!!
    SORI
    Говоря по принцип за елементарни неща,просто се опитвам да обесня,че един климатик не отделя постояно едно и същто количество топлина,а количеството топлина зависи от външната температура.При -15 градуса реялно почти едва покрива топло загубите.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #13

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от miry

    SORI
    Говоря по принцип за елементарни неща,просто се опитвам да обесня,че един климатик не отделя постояно едно и същто количество топлина,а количеството топлина зависи от външната температура.При -15 градуса реялно почти едва покрива топло загубите.
    прочети пост №2 . там съм го написал достатъчно ясно . а сметките ват за кубик са смешни . нека сравним две помещения с еднаква кубатура

    1 . стая на 8-мия етаж със северно/северозападно изложение , две външни панелени стени , огромни прозорци от соц времето и съседи със спряно парно .

    2. стая на първите етажи ( защитена от ветровете ) южно изложение , тухлени стени с двойна изолзция , 1 външна стена , pvc дограма с 3-ен стъклопакет к-стъкло и отопляеми съседни помещения .

    и двата типа са достатъчно често срещан сценарий . след като са с еднаква кубатура значи ли , че са и с еднакви топлозагуби ??? ако някой успее да го докаже е за нобелова награда .

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #14

    Re: Параметри, съотношения и други

    peshooo,какво предлагаш.Как ние обикновенните потребители на тази техника да се ориентираме в тази лудница?

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re: Параметри, съотношения и други

    Цитат Първоначално публикувано от KonanVarvarina
    peshooo,какво предлагаш.Как ние обикновенните потребители на тази техника да се ориентираме в тази лудница?
    А защо му е да се ориентира в детайлите и да знае как да си изчисли необходимата мощност? Не е ли достатъчно да се обърне към специалистите, които да огледат в детайли нещата, да направят необходимите сметки и да му кажат: "В твоя случай трябва климатик с еди каква си мощност". И да го оставят да си избере марката и модела, ако реши да не се доверява на тях. Не може да сме пенкилери.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 17-03-13, 12:35
  2. Съвет за 32" ТВ с параметри:
    От chavv във форум Телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 14-12-12, 15:23
  3. Ремонт на малък домашен фризер с неясни параметри!
    От zzvaszz във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 5
    Последно: 25-07-10, 20:18
  4. Въпрос относно консумация параметри и т.н. за климатиците
    От Gladiator6 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 30-06-10, 19:32
  5. Предаване на параметри към html документ
    От magda във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 5
    Последно: 24-05-05, 15:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе