Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Дозареждане по манометри

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #1

    Дозареждане по манометри

    Някой мислил е в случай, че ако пуснем един инверторен на 410 на Force Operation и да му се подава фреон докато стигне до 7 бара, дали няма да е прилично зареден. Знам, че някой ще вземе да се заяжда, ама пък нали затова е форума някой да пуска тупи идеи, докато стигнат до прилични.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #2

    Re: Дозареждане по манометри

    А защо изобщо я зачекваш тази тема,като има кантари и производителите са указали колко фреон и трябва на машината.Може ли човек да си плати 2-3000лв за климатик и да дойде някой да си прави експерименти?

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #3

    Re: Дозареждане по манометри

    Ами щото тука се занимавам с един такъв, за ремонт и току що ми хрумна като идея. Тя работата с кантари и т.н. е ясна. Въпроса е по-скоро теоретичен.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #4

    Re: Дозареждане по манометри

    И защо реши точно на 7 бара
    Трябва да имаш графиката точно за този модел,където ти е казано при тази външна и вътрешна температура и при определени обороти на компресора,какво налягане трябва да има,и пак няма да е точно.и всичко това за да спестиш 10-20 лв.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #5

    Re: Дозареждане по манометри

    Ами едва ли са конструирани да охлаждат при под 0* С. При 410 е 7бара, мисля. Изобщо не става въпрос за 10-20 лв. Ставав въпрос за дискусия. Евентуално мога да пробвам на някой в ремонт, но едва ли. Но и преди да го пробвам, пак е по-добре да го обмисля.

  7. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #6

    Re: Дозареждане по манометри

    Конструирани са и до доста под нулата(външна температура) да охлаждат. Тия 7 бара - как ги "мислиш"?!? Използвай търсачката - налягънето е разисквано няколко пъти. Мисля че е супер безмислено да се дозарежда както казваш компонентите на фреона в каква пропорция са останали?. Има си таблица кой модел, колко грама - зареждаш си и спиш спокойно. Друг е въпроса ако те чуе клиент как питаш дали е "прилично зареден" по този начин, и усети че го направиш на неговия - спукана ти е работата.

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    klimatik: Налягане 25 bar на фреон R410a отговаря на температура 42 градуса на питата на вътрешното тяло. Климатика който си мерил сега тръгва да работи за първи път, не е набрал сила от продължителна работа, стаята е била студена, може да не се е отоплявала, също нали сте монтирали и сте държали отворено. Измереното от теб налягане е напълно нормално според мен за студена стая.
    При теб наляганията са по-големи защото може да не си спираш климатиците и вследствие стаите ти са топли и оттам се вдига и налягането. .................
    Налягането и температурата при фреона са свързани неща, който се интересува може да си свали зависимоста налягане-температура от сайта на производителя на фреон Dupont: http://www.refrigerants.dupont.com/S...cts/index.html

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #7

    Re: Дозареждане по манометри

    Добре де. Това го изяснихме, че НЕ е редно, НЕ трябва да се прави и НЕ е начин за зареждане на климатик. Друг е въпроса, че ми е интересно да експериментирам и да пробвам различни подходи. Така или инъче климатика (ако проработи) ще бъде зареден с везна. Както и да е.
    По темата, какво общо има външната температура с налягането. Force operation е на охлаждане и реално имаме налягане на изпарение. Ако е под 0* (или под 7бара), ще замръзва конденза, а пък ако е повече, следва че и максималния капацитет на охлаждане е при над 0*, и ще е по-неефективно. Затова предположих ситуацията за около 0* или 7бара. Всъщност не били 7, а 8 бара според таблицата. Важно е обаче и положението на ТРВ. Тука работата е малко по-сложна, защото няма как да се определи положението му. Би трябвало да да е в макс. отоврен ама няма как да се отчете.
    В крайна сметка, може да се провери ефекта при едно такова допълване, като едновременно отчете тока, както и температурите и се сравнят с графиките.

    ПП:
    Ако на някой не му харсват писанията и смята да ми тегли една майна, ще помоля да си спести коментара и да се извиня, че си е загубил от ценното време.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #8

    Re: Дозареждане по манометри

    За какво ТРВ говориш,в климите такова няма,или поне в 95% от тях.А по темата за външната температура-ми тя е много важна.Ако навън е -5 гр. и ти пуснеш климата да охлажда,заради ниската външна темп. ще има повишена кондензация и налягането,което ти мериш ще е по-ниско,защото повечето фреон ще се е събрал като течна фаза отвън .Т е.измерването не е коректно.Винаги при понижаване на околната темп.намалява и налягането на изпарение.
    Опитвал съм се да зареждам с 410 с манометри,амперклещи, и ...почти.никога не съм успявал точно.Източвал съм фреона със зарядната станция и съм го теглил и понякога съм имал разлики в пъти спрямо необходимото,а съм бил убеден,че съм близо .

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #9

    Re: Дозареждане по манометри

    Не водя статистика, но не мисля, че 95% от климатиците са със капиляри. Защото 3-ия вариант е с експандер, ама климатик серийно призводство с експандер ако има, аз ще си пусна един курушум.
    Не можах да разбера също и ".... повечето фреон ще се е събрал като течна фаза отвън ". Че нали затова, е кондензатора, за да кондензира всичкия фреон.
    "Винаги при понижаване на околната темп.намалява и налягането на изпарение."
    С това съм съгласен, но нали изпарението при охлаждане е в помещението, така че външната температура при зареждане слабо ме касае. Важи при проверка на ефективността.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #10

    Re: Дозареждане по манометри

    В моята скромна 10нагодишна практика на клим.техник не съм виждал много климатици с ТРВта-бройката е на едната ми ръка.ЗА домашни клими говоря.Повечето са си с капилярки.
    По-голяма глупост от това,че ВСИЧКИЯ фреон се е кондензирал в кондензатора,здраве му кажи.Ами вътре в изпарителя вакуум ли е останал? Кой ще върши работа?
    С гаранция по този метод,че външната темп.при зареждане на манометри слабо те касае,доникъде няма да стигнеш.Опитай нещо друго.


  13. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #11

    Re: Дозареждане по манометри

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    За какво ТРВ говориш,в климите такова няма,или поне в 95% от тях.А по темата за външната температура-ми тя е много важна.Ако навън е -5 гр. и ти пуснеш климата да охлажда,заради ниската външна темп. ще има повишена кондензация и налягането,което ти мериш ще е по-ниско,защото повечето фреон ще се е събрал като течна фаза отвън .Т е.измерването не е коректно.Винаги при понижаване на околната темп.намалява и налягането на изпарение.
    Опитвал съм се да зареждам с 410 с манометри,амперклещи, и ...почти.никога не съм успявал точно.Източвал съм фреона със зарядната станция и съм го теглил и понякога съм имал разлики в пъти спрямо необходимото,а съм бил убеден,че съм близо .

    Не миже да бъде със пъти даже и в течна фаза да го зареждаш не може в еда бутилка от един литър да сложиш два литра.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re: Дозареждане по манометри

    Абе,пич,като не си в час,не се изказвай неподготвен-фреона се зарежда на килограм,не на литър.В целия обем на една 12ка има около 1 кг фреон,като част от него е в течна фаза,а друга е в газова.Мога да наблъскам в 12ката няколко кг съвсем лесно-увеличава се количеството на течната фаза за сметка на обема на газовата фаза.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #13

    Re: Дозареждане по манометри

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    Абе,пич,като не си в час,не се изказвай неподготвен-фреона се зарежда на килограм,не на литър.В целия обем на една 12ка има около 1 кг фреон,като част от него е в течна фаза,а друга е в газова.Мога да наблъскам в 12ката няколко кг съвсем лесно-увеличава се количеството на течната фаза за сметка на обема на газовата фаза.
    Ха ха това са смешки и посмъртно не може да стане . Обема се измерва в литри или кубически сантиметри .Но как ще го изместиш обема ако зареждаш в парна фаза.Просто има насищане на парите и си дотам.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #14

    Re: Дозареждане по манометри

    А "случайно" да си чувал,че зареждането става под високо налягане на течна фаза с т.нар.зарядна станция? И че въобще не ме интересува колко се насищат парите? А че мога да го направя и без станция в режим на охлаждане като затворя малкия кран ?
    За кой обем ми говориш за климите?Никъде не съм срещал данни за обема на даден климатик.
    На един такъв като теб вече му казаха да ходи във форумите на БГ МАМА,ти може да си втория.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #15

    Re: Дозареждане по манометри

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    В моята скромна 10нагодишна практика на клим.техник не съм виждал много климатици с ТРВта-бройката е на едната ми ръка.ЗА домашни клими говоря.Повечето са си с капилярки.
    По-голяма глупост от това,че ВСИЧКИЯ фреон се е кондензирал в кондензатора,здраве му кажи.Ами вътре в изпарителя вакуум ли е останал? Кой ще върши работа?
    С гаранция по този метод,че външната темп.при зареждане на манометри слабо те касае,доникъде няма да стигнеш.Опитай нещо друго.

    Става въпрос, че когато фреона влиза в кондензатора той кондензира всичкия, а не че кондензира известно количество, а другото си остава в газово състояние. Аз защото така разбрах, но сега забелязах, че грешно съм те разбрал, какво искаш да кажеш. Моя грешка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Продавам електронни манометри REFCO
    От batalski във форум Продава
    Отговори: 3
    Последно: 30-06-13, 10:06
  2. Електронни манометри REFCO DIGIMON 3 PLUS
    От batalski във форум Ремонт и сервиз - Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 12-06-13, 19:19
  3. LG Art Cool - дозареждане с R410a
    От titan_83 във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 15
    Последно: 04-04-13, 11:18
  4. Дозареждане с фреон
    От imegogo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 26
    Последно: 17-02-09, 15:11
  5. Дозареждане с фреон R411 - намира ли се?
    От skywallker във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 5
    Последно: 23-11-08, 20:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе