Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 30 от общо 30

Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #16

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Който се е занимавал с управление на индустриални процеси с честотни регулатори (инвертори), знае какъв голям обхват на регулиране на оборотите на електродвигателите позволяват те. Например ЧР Danfoss FC301 позволява минимална изходна честота - 0,2Hz. За стандартен асинхронен двигател n=3000 об/мин това означава, че може да бъде развъртян с 12 об/мин (1 оборот за 5 секунди). Вярно е, че в инверторните климатици се използват съвсем друг тип електродвигатели но и при тях управлението може да бъде извършвано с голям обхват на регулиране на механичните параметри.
    Така че разковничето за допустимите минимални обороти на компресора се крие не в задвижващата му част , а в нагнетателната. Физически при ниски обороти, работните елементи на компресора не могат да увлекат работният флуид и да го нагнетят.

    Off.
    Сещам се за един синоним на термина компресиране (нагнетяване). Чували ли сте високопарния „русцизъм” КОМПРИМИРАНЕ. Интересно как се казва агрегата който компримира? Дали е комприматор?
    /Off

    Относно смазването на компресора при ниски обороти винаги съществува техническото решение за принудително мазане с маслена помпа. Зависи от конструктора да желае да използва подобно конструктивно решение, а клиента да го плати. Представяте ли си маркетинговото представяне на следващите поколения климатици - „Новият революционен n-стъпален компресор на Тошиба с принудително смазване и охлаждане премахва границите между индустриална и домашна употреба и ви открива недостижимите за старото поколение, 30 години живот на машината”

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #17

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Цитат Първоначално публикувано от IMonev
    Относно смазването на компресора при ниски обороти винаги съществува техническото решение за принудително мазане с маслена помпа. Зависи от конструктора да желае да използва подобно конструктивно решение, а клиента да го плати. Представяте ли си маркетинговото представяне на следващите поколения климатици - „Новият революционен n-стъпален компресор на Тошиба с принудително смазване и охлаждане премахва границите между индустриална и домашна употреба и ви открива недостижимите за старото поколение, 30 години живот на машината”

    Това което казваш за 30-те години по-скоро ще важи за новите климатици на дайкин с безмаслен компресор...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #18

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Айде сега 30 години ... и като му лепнат 10 години гаранция всички ще трябва да затваряме

  5. Novice
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    2
    #19

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    На Scroll-а "компримиращата" част му е отгоре, стига да не е хоризонтален Национал например. Много често инженерите не се харчат за специални помпи, а подкачват маслото през кухата ос на ротора чрез двойна спирала. А без масло не може, защото уплътнението на движещите се части е с маслен клин - IMonev е прав.
    10-те години гаранция са ни в кърпа вързани щом успеят да докарат останалата част до 15г. безгрешна работа и само един и същ детайл да се скапва на 3651-вия ден горе-долу. Хем ще поддържат само една позиция на склад за гаранционни ремонти (да чукнем на дърво), хем ще ни продават софтуерни ъпгрейди на всеки 3г., хем ще ни продават нови панели на всеки 2 - или когато се смени модата. А, може и СОР-а и хладилната мощност да ги променят през Нета след съответното плащане. Искаш 6.5 - абонираш се. Иначе ще караш на 3.5.


  6. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #20

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Поздравления - има логика в думите ти.Абонамент за екстри и Коп....интересно ,не е много далече времето в което ще стане това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #21

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Добре де те ще докарат longlife на компа ами другите части ?? вентилатори, платки с електролитни кондензатори, моторчета разни, че и топлообменници и пластмаси.. ако на всички елементи им се докара толкова дурабилити то в края ня краищата климатика ще излезе златен....

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #22

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Цитат Първоначално публикувано от liubodinkov
    На Scroll-а "компримиращата" част му е отгоре, стига да не е хоризонтален Национал например. Много често инженерите не се харчат за специални помпи, а подкачват маслото през кухата ос на ротора чрез двойна спирала. А без масло не може, защото уплътнението на движещите се части е с маслен клин - IMonev е прав.
    10-те години гаранция са ни в кърпа вързани щом успеят да докарат останалата част до 15г. безгрешна работа и само един и същ детайл да се скапва на 3651-вия ден горе-долу. Хем ще поддържат само една позиция на склад за гаранционни ремонти (да чукнем на дърво), хем ще ни продават софтуерни ъпгрейди на всеки 3г., хем ще ни продават нови панели на всеки 2 - или когато се смени модата. А, може и СОР-а и хладилната мощност да ги променят през Нета след съответното плащане. Искаш 6.5 - абонираш се. Иначе ще караш на 3.5.
    Това със спиралата го има при малките херметични бутални компресори. При скрула мазането става, през отвор на вала, само че движението на маслото е в следствие на разликата м/у Ро иРк, "компресора" нагнетява в тялото на мотор-компресора и маслото се подава под голямо налягане /Рк/ между двата ''охлюва''. Просто, елементарно и без нужда от помпа.
    Относно 10 те години гаранция. Имам монтиран през 1991г чисто нов инверторен ...... /май са повече от 10 години/, досега не е дозареждан или презареждан, няма все още нужда от ъпгрейд, защото показателите му и СОР са много по дори, от това което се предлага масово сега по нашите магазини. Слиза и поддържа минимума, който е доста нисък, даден от производителя без проблем. Работи безшумно. Притеснява ме само че... В книжката на климатика пише:... максимален срок на експлоатация 7 години... Юридически адрес на фирмата в Япония... произведен в Тайлант.
    Ако си избереш и закупиш "читав" климатик и си го или ти го монтират както трябва, няма да имаш никакви проблеми. Между другото и аз съм от тези дето обичат да им е топло, зимата +20 С си е студено...така че му се налага да се потруди повече.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #23

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Сега от мониторинга при мен, забелязвам че с увеличаване на външната температура се увеличава и минималната консумация, при която машината спира. Не е до увеличено потребление понеже все още работи на с чести спирания. При една и съща зададена и поддържана вътрешна, забелязвам че когато вън е около 24-25 минимума при който машината се изключва е около 220-230W (макар че веднъж го мернах да работи и на 160W за по-продължително време). Когато вън стана 38-40, забелязах че се изключва над 260-270W. Предположенията ми са, че е заради по-високото налягане което се получава в системата и процесора пази компресора да не работи на ниски мощности (предполагам за сигурна работа). Дали в японските моделчета, които позволяват работа с около 100W не се поддържа като цяло по-ниско налягане в системата и това да един от определящите фактори?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #24

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Предположенията ми са, че е заради по-високото налягане което се получава в системата и процесора пази компресора да не работи на ниски мощности (предполагам за сигурна работа).
    Работата на ниски обороти на компресора само по себе си е свързана с понижено налягане на работния флуид. Така че едва ли компресора се изключва поради опасност от претоварване по налягане.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    24
    #25

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Скоро и аз се бях заиграл с Панасоника от подписа ми....
    При 30 и няколко градуса външна температура най-ниската консумация до която слезе беше 1.00 А.
    След поливане на кондензатора с вода 13 градуса консумацията рязко пада на 0.65 А( от тях 0.2А за външния вентилатор и 0.1А за вътрешния и електрониката( за компресора остават 0.35А)).Спада на консумацията съм убеден,че не е в следствия на ''слизане'' на по-ниска честота на компресора, а на понижаването на температурата ( респективно налягането) на кондензатора. Оттам ''разтоварване '' на компресора. Размишлявайки логично при една и съща честота на полето (например най-ниската) след въпросното разтоварване компресора ще работи с по-малко ''хлъзгане'',съответно по-високи обороти на ротора,по-добро мазане и т.н.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #26

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти


    Цитат Първоначално публикувано от ivan_v
    Спада на консумацията съм убеден,че не е в следствия на ''слизане'' на по-ниска честота на компресора, а на понижаването на температурата ( респективно налягането) на кондензатора.
    Извинявай, би ли обяснил по-подробно кое точно налягане се понижава?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    24
    #27

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Цитат Първоначално публикувано от IMonev
    Извинявай, би ли обяснил по-подробно кое точно налягане се понижава?
    В режим охлаждане кондензатор е външното тяло на климатика . Там налягането е високо,като стойността му зависи от оборотите на компресора , пропускателната сособност на капилярката ( ТРВ-то) и температурата на околната среда (сигурно има и др фактори) . След обливането с вода температурата на кондензатора пада значително ( например от 40 гр. на 15 гр.) Това води до значителен спад в налягането на фреона във външното тяло , а точно във външното тяло компресора нагнетява високото налягане .Разтоварването всъщност е следствие от намаляването на налягането на изхода на компресора .

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    251
    #28

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Темата е за ниски обороти, ама аз ще питам за обратното. Кога работи на максимум, кога на номинал. Колко време може да работи на максимум. Какво става ако не може да достигне зададените градуси. Тези неща не са ми ясни и ако може да ги обясните.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #29

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    Когато разликата м/у зададена и достигната е голяма развърта на високи обороти. А като се доближи до зададеното намаля. При достигане на зададената Т* намаля на ниски и ако въпреки това продължи да се покачва Т* в помещението (май беше 2*С) компресора спира. Наблюденията ми са в/у хайер.

  18. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #30

    Re:Кое пречи на инверторите да работят на ниски обороти

    И при мен Fujitsu 12LGC настроен на 19 градуса в 61м3 работи в режим on/off /5мин. работи 20 мин. почива/ при +6 градуса външна темп.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Пречи ли външния хард диск на телевизора?
    От bradqzata във форум Телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 23-12-11, 10:09
  2. Спира ли компресора при инверторите?
    От farkash във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 1
    Последно: 20-09-08, 20:26
  3. Сравнение на инверторите Panasonic
    От deian във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 8
    Последно: 14-11-07, 13:29
  4. Пречи ли дъждът на климатика?
    От martin_petkow във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 08-08-07, 14:35
  5. Възможно ли е HDD с по-ниски обороти да има . . ?
    От LudZaVrazvane във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 29-05-03, 15:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе