Резултати от 1 до 9 от общо 9

Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #1

    Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон?

    Тази зима се оказа че климатика ми е работил с по-малко фреон от нормалното. Изключвайки обледеняването на външното тяло и неудобството да не топли добре ме интерисува дали има някакви последствия за компресора?
    Много често и автоклиматиците работят с понижено налягане и това също ме подтиква да питам за да знам как да си поддържам техниката с по-малко рискове от повреди.
    И се чудя защо нямат манометри които да имат една проста скала ( зелено-ок , жълто-внимание , червено-викай техници) и колко много "чуденки би спестило на собственици и техници това просто и ефтино манометърче.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    135
    #2

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    Цитат Първоначално публикувано от alfonso
    И се чудя защо нямат манометри които да имат една проста скала ( зелено-ок , жълто-внимание , червено-викай техници)
    Няма как да стане по простата причина, че налягането не е постоянно.
    Факторите, които влияят за промяна на налягането са: външна, вътрешна температура, влажност и скорост на външен и вътрешен вентилатор. Също така режим на работа, а при инвенторните климатици и натоварване на компресора според нуждите.

  4. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    478
    #3

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    То не е евтино. А хубавите климатици си имат самодиагностика, която се разчита от техниците и там определена грешка означава малко количество хладилен агент

  5. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #4

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    Това за налягането си го мислех че при спрян климатик ще се гледа , за работещ е ясно че варира.
    А за компресора има ли последствия не разбрах?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    135
    #5

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    Цитат Първоначално публикувано от alfonso
    Това за налягането си го мислех че при спрян климатик ще се гледа , за работещ е ясно че варира.
    А за компресора има ли последствия не разбрах?
    Ами то и при спрян климатик налягането също варира в зависимост от външната температура.
    А за компресора зависи колко фреон е липсвал.

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #6

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    Аз няма как да знам колко е липсвал. До последно си топлеше но скрежасваше за отрицателно време.
    Лятото си охлаждаше без проблем но не съм се сещал да му видя вътрешния топлообменник дали заскрежаваше.
    А на колата просто изходящата температура се повишаваше докато ми светна в големите жеги защо неможе да охлади.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #7

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    За последствията зависи дали климатика е инвертор или обикновен. Повечето инвертори имат самодиагностика за откриване на този проблем и защити, които не биха позволили настъпването на сериозни последици за компресора при работа с намаляло количество фреон.

    Някой обикновени климатици също имат в програмата си на работа самодиагностика за този проблем, но повечето нямат. Какво би се получило при тези които нямат: Компресора ще прегрява, защото връщащият се фреон се ползва и за охлаждането му. Тъй като няма датчик, който да следи температурата на компресора той ще си грее докато някой ден от прегряването лака на намотките и маслото не прегорят, което ще доведе до електрическо изгаряне или блокиране на компресора. Но това няма да стане бързо, например след 2 или повече години, зависи от интензивността на ползване.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    193
    #8

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон

    Хммммм не са инвертори , значи за всеки ден работа да им се радвам.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #9

    Re:Какви са последствията за уреда при работа с намалял фреон?

    Няма се плашиш. Нищо му няма на компресора. Щом е вдигал налягане за да топли, значи е имал достатъчно фреон за да не му пука на компресора. Той се прецаква ако работи почти без фреон.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 17-03-14, 14:33
  2. Продавам фреон
    От м.петров във форум Продава
    Отговори: 3
    Последно: 24-09-13, 06:32
  3. Отговори: 60
    Последно: 08-01-13, 14:11
  4. Какви са последствията за уреда при работа с ПОВИШЕНО количество фреон?
    От zmiori във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 22-10-10, 01:28
  5. Отговори: 4
    Последно: 01-04-08, 13:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе