Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 22 от общо 22

Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    24
    #16

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Новите топлообменници ще са тръбни ( самоделки ) и ще се постарая да са със същия вътрешен обем за да запазя максимално фабричния вариант на хладилната част. След това ще заредя по табелка. Температурата на сондажната вода е 13гр.( количеството не е проблем) , а радиаторите ще са панелни, изчислени за температурен режим 50/45/20.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #17

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Важно е, не само количеството на маслото в системата, а и връшането му в компресора. Това зависи от конфигурацията на елементите на системата, диаметрите на тръбите, скоростта на фреона в тях и т.н. Ако са пластинчати топлообменници, различните марки и модели "задържат" различно количество - отговора не е еднозначен. Ако е допълнителна тръба е х гр. на метър, в зависимост от диаметъра. И избрания от теб вариант, замяна с тръбни "направи си сам" - вътре тръбите на топлообмрнника, са с нарези за турболизиране на потока, така че, какво ше направиш и с какви скорости ще се движи фреона, засега боба, не може да покаже. Що не си ползваш, старата тръба, за направа на самоделката?
    Опитваш се да гониш висок СОР, тогава мини на подово или конвектори и температурен режим 35/ 30/ 20С.
    Като гледам, нужда от коментар по картинките мяна. Или всичко, или нишо не е ясно...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    24
    #18

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Важно е, не само количеството на маслото в системата, а и връшането му в компресора. Това зависи от конфигурацията на елементите на системата, диаметрите на тръбите, скоростта на фреона в тях и т.н. Ако са пластинчати топлообменници, различните марки и модели "задържат" различно количество - отговора не е еднозначен. Ако е допълнителна тръба е х гр. на метър, в зависимост от диаметъра. И избрания от теб вариант, замяна с тръбни "направи си сам" - вътре тръбите на топлообмрнника, са с нарези за турболизиране на потока, така че, какво ше направиш и с какви скорости ще се движи фреона, засега боба, не може да покаже. Що не си ползваш, старата тръба, за направа на самоделката?
    Опитваш се да гониш висок СОР, тогава мини на подово или конвектори и температурен режим 35/ 30/ 20С.
    Като гледам, нужда от коментар по картинките мяна. Или всичко, или нишо не е ясно...
    Варианта с подовото много ми се искаше, но настилките са нови и не ми се развалят.
    Стандартно климатика е с 12.7мм на газовата и 6.35мм на течната фаза. Изпарителя (външното тяло) мися,че е 9.5мм с дължина почти 30метра ( двуредов). Идеята ми е тръбния топлообменник служещ за кондензатор да е свързан към накрайниците за свързване към външното тяло, а дължината му ще се сметна така,че да отговаря по вътрешен обем на обема на вътрешното тяло + 2метра тръбен път между двете тела( по инструкция фреона е достатъчен за тръбен път до 5 метра и се добавя по 20гр. за всеки следващ). Мисля да го направя от тръба 12.7мм . Кондензатора ще е на по-високо от компресора ( както е препоръчително ), а изпарителя ще е минимално по-ниско от оригиналното му положение. Четирипътния ще го махна.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #19

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Бе имаше тука един гениколог, дето вадеше едни СОР-ове... Ма честно, не помня откъде ги вадеше... Като на дколов АПФ-ите. /ма той си ги вади от едно друго място/

    Ей Касапе миналата седмица специлано тръгнах за морето и даже пуснах котва в Равда. То нищо не излезе от Джулай морнинга, ама цяла седмица все ме караше нещо да снимам оня климатик HAIER на терасата дето силно беше корозирал от морския въздух, ама накрая се отдадох на бира с цаца щото нямаше кой да ме покани и заради това трудно вдигнах котвата от Равда (нищо че му викали Несебър). Е поне видях пясъчните фигури в Бургас.

    Сигурно пак ще ме поставят в проблясъци, ама мойте COP-ве си ги вадя от терасата и то има нема 5-6 години.

    Иначе ако ще правите термопомпа от Мидея ще трябва да сте много големи специалисти, имам впредвид с добре натрупан опит в тази дейност. От всеки климатик може да се направи термопомпа, но това може и да излезе много солено на неговия собственик ако не се направи както трябва.

  6. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #20

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    аз не ги разбирам графиките я ми пуснете някой линк да попрочета, може и някой учебник ако има

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #21

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Цитат Първоначално публикувано от ivan_v
    ... дължината му ще се сметна така,че да отговаря по вътрешен обем на обема на вътрешното тяло + 2метра тръбен път между двете тела... Мисля да го направя от тръба 12.7мм ...
    Дължината и вътрешния обем, не са определящи в случая. Определяща е топлообменната повърхност и скоростта на фреона. Пак ти казвам, отвътре тръбата на топлообменника е с нарези, не е с гладка повърхност. Даже и да го докараш със същата площ, със същия диаметър, скоростта на фреона ще е различна, от тук и топлообмена ще е различен, в случая по малък, т.е. недостатъчен, а също така, при работа на минимална мощност, има голяма вероятност, да не може да си върне маслото в компресора- застиване на маслото ( няма нищо общо със замръзване на маслото).
    Вместо радиаторите може да сложиш конвектори.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    24
    #22

    Re:Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Дължината и вътрешния обем, не са определящи в случая. Определяща е топлообменната повърхност и скоростта на фреона. Пак ти казвам, отвътре тръбата на топлообменника е с нарези, не е с гладка повърхност. Даже и да го докараш със същата площ, със същия диаметър, скоростта на фреона ще е различна, от тук и топлообмена ще е различен, в случая по малък, т.е. недостатъчен, а също така, при работа на минимална мощност, има голяма вероятност, да не може да си върне маслото в компресора- застиване на маслото ( няма нищо общо със замръзване на маслото).
    Вместо радиаторите може да сложиш конвектори.
    Проблема с топлообмена изобщо не ме притеснява. В момента ( последните три години) топлообменника на външното тяло успява да облива по-малко от 30 % от тръбите и резултатите са перфектни . 50 градуса ( и ограничаване на оборотите по температура ) се постигат при 50% от номиналната консумация. По моите разбираия и изисквания това е добре. А това с застиването на маслото предполагам няма да успея да взема всички мерки да го избегна и от време навреме машината ще работи в опасни режими.
    ПП в началото като преработих изпарителя и зададох температура от дистанционнито 30 гр. компресора развъртя малко над номинал, вътре започна да миреише на изгорели пластмаси, изходящата струя беше като от калолифер ( сигурно над 60 гр. ма max fan) , жалузите за хоризонтално отклиняване на струята омекнаха и започнаха да се гънат.... и разбира се изгоря термичката на компресора
    Благодаря за съветите, машината съм я прежалил донякъде .
    Конвекторите не ме кефят, предпочитам преоразмерени радиатори.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 48
    Последно: 19-10-13, 16:54
  3. Климатик 12-ка инвертор - от вътрешното тяло тече вода
    От dragozow във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 8
    Последно: 18-06-09, 23:01
  4. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32
  5. Шум като течаща вода от климатик - нормално ли е?
    От miroslav66 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 46
    Последно: 28-09-08, 10:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе