Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

Искам да преработя външният топлообменник на фреон/вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #1

    Искам да преработя външният топлообменник на фреон/вода

    Здравейте, значи баща ми е решил да си слага климатик най обикновен за около 300-400 лв и да му направи водна риза от кадето да се отоплява и хлади(външната пита). Имаме постоянно течаща вода на около 7-10 градуса и мислим да използваме нея. След доста размишления решихме да е обикновенна сплит система за да не се объркват датчиците на инвертурните клими. Искам да препоръчате какъв евтин модел да вземем за целта ни ? Искаме евтин защото сами ще го поставяме и при слагането на водната риза отпада гаранцията, а вероятноста за дефект е голяма за това искаме да пробваме с по евтин климатик. Ще се отоплява стая 16 кв. височина 2.5 м приземна (ако е от значение) всекидневна. Предполагам че 9-ка стига поради това че водата е с достатъчна температура за оптимална работа на климатика. Ще съм много благодарен за мненията ви.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    чакай, че нещо не разбрах

    без да съм изобщо капацитет (дори и малко разбиращ не съм) в хладилната техника, веднага започвам да намирам възможни проблеми

    ако правилно съм разбрал, искаш климатикът да ти топли водата? не би следвало да стане, защото мощността на климатика е съобразена със затоплянето на въздух, а не за вода, на която й трябва в пъти повече енергия. едно идиотско бързоварче трябва да стои в чаша вода минути наред, и да изгори н'ам си колко ток, за да я стопли, а една водна риза с подобен размер ще е доста литри и нещо не си представям климатикът да й направи нещо повече, освен да й подуха

    нека капацитетите ме оборят или потвърдят, но на мен това ми се струва абсолютно невъзможно по начина, по който съм го разбрал (а може просто да не съм го разбрал правилно де... )

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #3

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    FearMe значи не топля вода !!! искаме да използваме вода за да подава постоянна топлина към климатика. Вътрешното тяло не се пипа а на външното вместо да има перка и да върти въздух да има водна риза на самата външна пита. Преди малко видях, че има и обменници, но гледам че само за обратното са го ползвали за сега (точно за това което ти невярваш от фреон да затоплят и охлаждат вода), а нашата цел е от водата да затопляме фреона и вътрешното тяло да си е на климатика и да не слагаме радиатори за да не се дигат много финансовите разходите, все пак бюджета е ограничен. Ако имахме повече пари си има готови вода-вода системи ма са доста солени в финансово отношение.

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    hunterA, С каква цел искате да го направите това преобразуване на външното тяло.

    Ако целта е някаква икономия колко пари смятате, че ще спестите, ако топлообменникът на външното тяло е на вода? Ами ако помпата движеща водата поради някаква причина спре или дебита на водата намалее климатика как ще разбере за това при положение, че ще е най-евтиният опростен модел.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #5

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    Значи за вода е за да може да се запази cop-a висок и през зимата а по евтините климатици нямат добър cop а й доста замръзват, затова целта е да се направи на вода. Така и при -15 cop-a ще е да кажем пак 3.5 а тогава дори и на доста по скъпи модели пада до 2. Не знам каква автоматика ще измислим за спиране на климатика при проблем с водата, това ще е грижа на баща ми понеже е жичкаджия и разбира доста от тези работи. Той и за това е решил да го прави. Проблема сега е друг и по точно какъв да е климатика за да не е с много сложна автоматика която трудно да може да се преработи, затова по тая причина не иска инверторни климатици с много повече датчици. С една дума искаме да направим самоделен чилар вода - въздух.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #6

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    Става безпроблемно.Вземи си едно Нео 9ка от Техномаркет,по около 300 лв са и бачкат добре. С водна риза става,ако успеете да я изработите добре,иначе се прави с пластинчат топлообменник с филтър задължително,или с кожухотръбен при който филтъра не е фатален.
    За следене на водата се слага датчик на поток,който при наличие на опр.дебит може да включи климатика,а при спад под опр.степен да го изключи.
    Ето няколко снимки от неделя,Троян.Там правих обратното-инверторен Дайкин на въздух да топли или охлажда вода във вече готова инсталация за парно на въглища. Извинявам се за " обемния " монтаж,но такава си беше оригиналната инсталация,към която се закачих.
    --------------------------------
    Не щат да се прикачат две снимки по 40 КБ ???

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #7

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    ако може пробвай пак да се качат. Иначе за тези пластинчат топлообменник или кожухотръбен от каде може да намеря информация ? Как се свързва с климатика направо изпарителя в тях ли е ?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #8

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    http://www.kaori.ca/
    Eто линк на производител. Има вход+ изход за фреон и вход+ изход за вода.Фреоновите тръби се заваряват към съотв.изводи на топлообменника,а водата се свързва със стандартни ВиК фитинги.Пусни сайта през преводача на Гуги,има и ръководство за монтаж,таблица с мощности и размери и т.н.
    Дай ел.поща да ти пратя снимките,тук пак не ще дори и една от 20 КБ

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #9

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    ancho_anchev@abv.bg Благодаря много за инфото . Сега ще разгледам.
    ----------------------------
    Но ако не се лъжа този сайт е от Канада. В БГ каде може да се намери и като цени как са ? Иначе май така ще е доста по лесно отколкото да се слага в някаква риза или подобно

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #10

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    http://refribg.com/index.php?categoryID=5
    Това е модел около 7 Квт на охлаждане и 10 на отопление. Става на 18ка и 24 ка.
    К50/14 става за 12ки.

  13. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #11

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    vanko68, Направо ме изненадваш, следиш форума от много време. Имаш 1 500 поста в него а не знаеш една снимка как да покажеш. Сега като ти погледнах постовете наистина виждам, че в твоите постове няма нито една снимка.

  14.  
     
  15. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #12

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    valen 1 - не се учудвай ,не е само vanko 68 , аз също нямам качени снимки. Между другото имам 2 телефона ,на по 2, 3 години( без камера ),които заради естеството на монтажните работи се мокрят и пълнят с прах ежедневно.Един колега си взе НОКИЯ за 700 лева и снимаше редовно монтажите ,за няколко месеца пясъка изтри бутоните и няколко от екстрите вече не работят,не му признаха и гаранцията...лоша експлоатация ...

    Отплеснах се от темата ,идеята е чудесна,аз също замислям експеримет в подобна посока ,но ситуацията при мен е по различна,искам да използвам една стара циментирана шахта за топлообмена + сондажна вода в добавка,ако се вдигне температурата в шахтата.

    Събирам идеи пък да видим докъде ще я докараме...
    hunterA за датчика за поток ванко е прав , но има още доста други условия ако смяташ да го ползваш за отопление .Не можеш просто да сложиш външната пита в течаща вода,теоритично - може , но на практика не става...с топлообменник става но трябва сонда с хидрофор или циркулационна помпа с вкопани тръби в двора...

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #13

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    Ето такива съм слагал, и разни кериъри са минавали през ръцете ми. Машини за климатизация или термопоми на вода.
    http://www.thermoplus.com/dev/html_e...AirCondCat.pdf
    В тия машини водния кондензатор е тип "тръба в тръба" навит на кръгова серпентина. Не съм виждал пластинчат топлообменник за кондензатор. Може би има, но не съм попадал на такова. А може и да не е удачно понеже при високите налягания и тия плоски стени .... Знам ли? Имам предубеждения. Но пак казвам, не съм се задълбочавал, може би има.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #14

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    Пластинчатите фреон/вода нормално издържат на 30 бара,а са тествани на 43.Има и усилена серия S за фр410,работеща нормално на 45 или 50 бара.Кусура им е,че им трябва филтър да не се задръстят,а предимство е цената им.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    94
    #15

    Re:Искам да преработя външният топлообменник на вода/фреон

    Здравейте, значи вчера след доста разговори с баща ми стигнахме до извода, че по евтино и с подръчни средства ще може да се направи по първоначалния метод. Може да кажете че е лаишки, но за да режем и запояваме връските ни е страх малко а и един такъв топлообменик като този дето vanko68 предлага струва 320 лв. а и е доста по голям от зададените параметри. Ние ще използваме 9-ка климатик а посочения е за 18-24-ка. Показвам примерна рисунка на идеята.

    Та моля давайте идей какво може да измислим допълнително за подобряване на проекта

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 8
    Последно: 17-10-18, 11:08
  3. Отговори: 0
    Последно: 17-03-14, 14:33
  4. Искам съвет - пропуска ми фреон, търся и маркуч под наем
    От marian1 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 21
    Последно: 10-08-11, 16:30
  5. Panasonic 9-ка конвенционален - как да изключа външният датчик?
    От Leon34 във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 25
    Последно: 16-11-09, 23:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе