Здравейте на всички във форума,интересува ме мога ли да комбинирам термо помпа,с вече направено парно на водна риза и вързан към него бойлер.Дали ще се получи?Даите някакви съвети.Благодаря предварително!
Здравейте на всички във форума,интересува ме мога ли да комбинирам термо помпа,с вече направено парно на водна риза и вързан към него бойлер.Дали ще се получи?Даите някакви съвети.Благодаря предварително!
Да, може. Обаче го сметнете и премислете добре. Такива идиотии съм виждал на тази тема...чак не е за разправяне.
Да става.
Уточни какво имаш в предид под термо-помпа, за да ти кажа на какво да обърнеш внимание:
Термо-помпите биват:
1. въздух/вода - чилъри
2. вода/вода - работещи с топлоносител ползващ енергията на подпочвените води. Те също са 2 вида - от кладенец и със серпентина.
3. стандартни на директно изпарение - климатиците също са си термопомпи, но те не се комбинират с водна отоплителна инсталация.
По-принцип основното на което трябва да обърнеш внимание е температурата на топлоносителя. Стандартното отопление с водна риза може да работи с топлоносител с висока температура, но термопомпите рядко вдигат Т над 45°.
Както е писал колегата по-горе, възможно е да се направят големи глупости ако тръгнеш да възраш термопомпата без да си наясно с доста неща.
По принцип си мислех за въздух/вода ,всъщност идеята ми е когато е по топло през зимата да не паля парното а да ползвам термопомпата.Парното ми е с камина с водна риза,и иманно това не ми е ясно дали ще мога да ги комбинирам а за топлообменник ще ползвам бойлер със серпентина,ако изобщо става иначе няма смисъл.
Както казах, по горе СТАВА.
Този тип термо-помпи (чилъри) работят добре на температури до 0°. После рязко им пада топлинната мощност и при -8 повечето спират.
Примерно чилър с мощност 10 kW при външна +7 може да загрее водата до 45-50°. При 0° мощноста му спада на 8kW, а топлоносителя е към 40°. При -7 мощността му е под 6 kW, а топлоносителя спада на +35°. Разхода на ел.енергия с падане на температурата намалява, но е в рамките на 3-4 kW.
Това е примерно... Чилърите имат каталози в които се отчитат мощностите за различни външни условия - тук съм синтезирал нещо средно.
Нормално този вид термо-помпи работят с температурна разлика в режим отопление 7-10°. Стандартните отоплителни инсталации работят с 20°. Т.е. помпата на инсталацията с водна риза ще е малка за чилъра.
Много чилъри се продават с хидравличен модул. Това включва: помпа, разширителен съд, предпазна арматура, а понякога и система за автоматично пълнене. Моето лично мнение е че скъпо излиза този модул. Ако си ги купиш същите неща по отделно може да ти излезе и по-евтино.
Задължително трябва да напълниш инсталацията с антифриз.
На помпата на чилъра и на инсталацията трябва да сложиш възвратни клапи, за да не се превърта водата от чилъра през ризата и обтатно.
Следва най-важното - Отоплителните тела. Ако имаш изградена инсталация с радиатори пак, ще стане, но трябва знаеш че те най-вероятно са оразмерени за по-висока температура. Това не е проблем, защото на чилъра се разчита при по-високи външни температури. Проблем е обаче, че с радиатори не се охлаждат помещенията, а чилъра може да работи и на охлаждане. Т.е. най-добре е да замениш радиаторите с вентилаторни конвектори.
Има още много за казване, но в най-общи линии без помощ от проектант няма да минеш. Потърси си някой, аз съм от Бургас ако си от района - за съвети пари не вземам.
Сърдечно ти благодаря за инфото,сега ми се изясниха доста неща,аз съм варналия ако реша нещо ти си човека.