Резултати от 1 до 12 от общо 12

Избор на радиатор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #1

    Избор на радиатор

    Имам нужда от нов радиатор за парно. Вероятно ще е алуминиев.

    - Какви характеристики да гледам, за да го избера?
    Чух, че някои модели са много шумни и се чува как свисти водата из тях.

    - Как да изчисля броя ребра и енергийната мощност?
    Стаята е тухлена, междинен етаж, с две външни стени (изток и север), с външна изолация, но с обикновена дограма.

    - Препоръчайте ми магазин в София?
    Виждам, че има лети радиатори и такива, които се продават на глидери. За тях е важно дали в магазина ще ги сглобят добре...

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Re:Избор на радиатор

    По-добре да го смята този, който ще го слага, но все пак:
    - зависи каква височина ти трябва - най-често се ползват Н500 и Н600
    - производителят дава мощност на глидер в табличен вид - някъде около 160 и 190Вт/ребро за тези височини
    - шум може да има, ако не са добре обезвъздушени
    - всички се леет на глидери и после се сглобяват, в магазина ще ти ги сглобят без проблеми
    - панелните са двойни по-евтини и са с 10г. гаранция

  4. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #3

    Re:Избор на радиатор

    Този, който ще го слага, ми е възложил да го избера и да го купя, не съм го занимавала да смята, затова питам тук, да преценя колко глидера ми трябват.
    Н500 ще бъдат. Размерите на стаята са 3/3.5/2.5 м.
    Из нета намирам калкулатори и формули, но получавам най-разнообрани резултати. След като "дисквалифицирах" най-крайните, оставам в границите 9-12 глидера.
    За цената на панелните знам, но не ми е ясно дали топлят достатъчно и имат ли различни дължини. Просто за тях не съм ровила.
    За алуминиевите още не съм наясно какви магазини има и кои марки са за предпочитане. Гледам, че най-вече се продават италиански марки.
    Всъщност всякакви мнения ще са ми от полза.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re:Избор на радиатор

    Правилно, 10 ребра са напълно достатъчни, но зависи каква е температурата на водата (вероятно централно парно?), така че ако искаш да се застраховаш може да сложиш и 12. Ако са панелни - Н500х800 или Н500х1000. Габаритите и мощностите и на двата типа са еднакви, което значи, че топлят еднакво. За справка - чугуненият радиатор трябва да е поне 2 пъти по-голям за да има същата мощност . Да, основно италиански се харчат, аз работя основно с Хелиос, също Декорал, Фероли. Има 80мм дълбоки. но не топлят, гледай да са поне 90 или 95мм. Не мога да съм ти полезен с магазини, и то в София. Складове - Рувекс, Интерметал, БГтерм, но работят с фирми, за това казах, че е по-добре да го купи този, който ще го монтира, защото би трябвало да има отношение с някой от тях. По-добре от някоя монтажна фирма - ще ти обърнат повече внимание, а цените не би трябвало да са много различни.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #5

    Re:Избор на радиатор

    Здравейте,

    Не искам да отварям нова тема, затова ще ползвам тази За отопление ползвам конвекторен радиатор Airelec с терморегулатор и електронен термостат. За другата стая искам да си купя пак такъв, но по-ниския клас, поради липса на място. По-ниският клас има само терморегулатор, но не и термостат. Въпросъ ми към по-грамотните технически пишещи е, каква е разликата между терморегулатора и електорнния термостат и дали липсата на термостат ще е фатална?

    Благодаря предварително!

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Re:Избор на радиатор

    И на мене ще ми е интересно да науча разликата между термостат и терморегулатор.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #7

    Re:Избор на радиатор

    Да, ще съм много благодарен, ако някой технически по-грамотен помогне.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #8

    Re:Избор на радиатор

    Да черпя едно кафенце докато чакаме заедно?

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #9

    Re:Избор на радиатор

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    И на мене ще ми е интересно да науча разликата между термостат и терморегулатор.
    Няма такава. Синоними са.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    26
    #10

    Re:Избор на радиатор

    Значи ги пишат и двете като чисто търговски трик? Или все пак има някаква разлика

  13. KFC
    KFC е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    97
    #11

    Re:Избор на радиатор

    Здравейте!
    Понеже видях темата и реших тук да си задам въпроса. Имам апартамент строен с тухли " Ютонг " дограмата е дървена със стъклопакет. В мамента жилищната сграда където се намира жилището има изградено локално парно на пририден газ и от котелното се захранват всеки апартамент самостоятелно. Интерисува ме какви панелни радиятори да сложа в стая с размери 5*6*2,6 м.. В стаята има пуснати два самостоятелни кръга до под двата прозореца . Височината на единият радиятор неможе да бъде по висока от 0,5 м. .

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #12

    Re:Избор на радиатор

    Два броя по Н500х1000 или Н500х1200мм

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Руски радиатор
    От VID във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 05-12-11, 23:28
  2. Конвектор или радиатор?
    От getzov във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-10-09, 12:32
  3. Топлопроводимостта на радиатор
    От ivanxxx във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 29-07-09, 16:34
  4. Радиатор за 7800гт...
    От Popkaro във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 2
    Последно: 31-07-06, 16:57
  5. Конвектор или радиатор?
    От petcu5 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 11
    Последно: 02-11-05, 00:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе