Резултати от 1 до 7 от общо 7

Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    66
    #1

    Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    привет,
    препоръчайте ми котле за отопление на пропан бутан ,за монтаж към съществуващо парно на твърдо гориво.интересува ме цена и разхода му средно какъв ще бъде и има ли модели без топлообменник за топла вода.къщата ми е 120м2 и разполагам със 8 радиатора 120/60-панелни и чугунени.също ме интересува може ли с обикновенни бутилки да работи ,или трябва със голяма бутилка от кълвача-газ а и там някой ако знае как седат нещата ако обича да сподели.
    благодаря предварително

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    Ти си голям ентусиаст. Отоплението на пропанбутан излиза доста скъпо, почти колко на на ток.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    За цената Julian е прав, пропанът е доста по-скъп от метана Но понеже съм се убедил, че има всякакви случаи и не винаги човек има избор, не винаги има техническа възможост за друга алтернатива. Затова ще отговоря от техническа гледна точка.
    Да, всяко котле може да се подкара на пропан. Има и модели без топлообменник за топла вода, но разликата в цената е малка, а и топлообменникът с нищо не пречи, той обикновено е вторичен, не се нагрява директно от огъня. Разходът като сума се очаква да е по-голям от този на твърдо гориво. Може да работи с обикновени бутилки, но трябва да се направи колектор за едновременно включване на 3 или поне 2 бр., за да не замръзват. Преди 2 месеца преработвах едно такова котле за работа с 3 бутилки. Ако се догориш с фирма за разност да тиги носят до колектора и да вземат старите, хамалогията е никаква. Може и с цистерна, не е задължително да е Кълвача, но там вложението е по-голямо.
    А пък най-добрия начин е да се запази непокътната системата с котела на твърдо гориво, а газовия котел да се вреже в нея чрез топлобменник. По този начинможеш да си ползваш и двата котела, като газовия да се включва сам, ако падне температурата на водата в систематаи да се изключва сам, когато се повиши. Тоест - слагаш въглища, газовия не се включва, забравиш да слагаш - включва се газовия за да доподгрява. Цялата доработка - газов котел, топлообменник, колектори и всичко необходимо (без бутилките, които трябва да са 6 бр.) излиза към 2500лв

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    66
    #4

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    идеята ми за пропан бутан е защото не сме газифицирани-провинция ,затова питам, а най същественото е колко би ми излезло като цена ,защото ако ми е по евтино от климатиците си струва инвестицията,ако ли не просто няма смисъл.затова питам.иначе климатиците ми горят 150лв.на месец и за евтини модели се справят доста добре .а където и да питам никой не ми казва колко би ми горило такова котле на пропн - бутан горе долу.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    Kaрай си на климатици

  7. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #6

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    една газова от. печка за една стая в най икономичния случай 10 дни около 22лв една бутилка и стоиш на хладно направи си сметка котле и радиатори наздраве

  8.  
     
  9. sao
    sao е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    33
    #7

    Re:Препоръчайте ми котле за пропан-бутан

    http://otoplenie.info-mix.info/tablica-0.htm

    Погледни какво става пропан бутана има енергийност 7.65kW/h на 1 литър. Което прави 92% от енергийността на ел. енергията. Както са ти казали ще е 8% по евтино от на ток. Може да се направи точна сметка колко ще излиза на месец. Грубо както го смятам за 120м2 няма как да падне под 1300-1500kW/h което прави някъде около 200-250 литра пропан бутан на месец което е доста над 150лв.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 17
    Последно: 17-03-13, 16:19
  2. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 22-06-11, 00:01
  3. Отговори: 10
    Последно: 15-11-10, 14:31
  4. Готвене на Пропан-Бутан или на Ток ???!!!
    От curizo във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 23-04-09, 17:19
  5. Пропан-бутан бутилка от къде?
    От DerekMTN във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 19-02-08, 17:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе