Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 23 от общо 23

Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    400
    #16

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    За ДемирДокум можеш да се интересуваш в Рувекс или техен дистрибутор за Бс
    Или Интерметал.
    Турските радиатори не са лоши,но да гледа да вземе с дългия конвектор.А радиаторите Елит са турски,не ги препоръчвам.На външен вид почти всички радиатори,които се правят в турция са еднакви и са трудно различими и от хората които ги продават.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #17

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Здравейте отново,
    В крайна сметка монтирах Корадо H400XL1800, като получих намаление от обявената цена. Като смених изходящия кран, малко крепежни елементи и два дни мъки по инсталиране, цената достигна 217лв.
    Чакам тези дни да заредят системата, за да проверя херметичността на връзките, които направих.

    Имам въпроси към тези, които се занимават с топлинно счетоводство.
    1.Преди малко ми монтираха нов топломер Siemens, защото и без това старият беше 10 годишен. Притесни ме фактът, че свалиха на две места боята и покритието до чист метал. После с уред - не разбрах дали беше електросъпротивителен, завариха медни винтове за корпуса.
    Няма ли опасност от корозия в оголените места и особено в местата на заварките?
    2.Което е не по-малко важно. Коригираха отдаваната мощност от 2242W на 2790W. Това обаче е максималната отдавана мощност при 20 градуса в помещението и 90/70 градуса на водата.
    Доста поспорихме с човека, като настоявах да запиша каталожната номинална мощност от 2189W при 20 /75 /55. За мен това е реалната топлина, която се отдава в нашата инсталация.
    Последно ми каза, че на всичките отоплителни тела в блока били записани, забележете, максималните стойности. За стойността на дяловата единица (ДЕ) нямало значение коя мощност на телата се вземало. Аз обаче не смятам така, защото тази ДЕ се умножава по мощността и сметката, естествено нараства доста! И не мисля да оставя въпроса така!
    Та вторият ми въпрос е - има ли някакъв нормативен документ, който да определя точно коя мощност на отоплителното тяло се взема при изчисляване на потребената топлоенергия?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #18

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Ако на всички радиатори в блока вземат максималната мощност, наистина няма значение, но ако на едните вземат високата, а на другите по-ниската - тогава ситуацията се изкривява

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #19

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Отново повдигам въпроса за методиката на това измислено топлинно "счетоводство".
    Причината - получих от фирмата месечната сметка за дяловото разпределение или както там му казват. В нея се мъдри един параметър, означен като К. Той е с различна стойност от тази за предишните 10 отоплителни сезона.
    За новия радиатор Корадо този параметър е нарастнал доста. Ако приемем, че стария стоманен с 3 панела H370xL1800x100 е отдавал около 2200W, то в изравнителната сметка за миналия сезон е написан K=2,242. В новата сметка, обаче е "порастнал" на K=3,043, при каталожна номинална и максимална мощностт от 2189 и 2790W съответно! Като максималната е при температура на входящата вода от 90 градуса, която ще се достигне само, ако си я подгрея на котлона.
    За сравнение - другия ми радиатор си е с К=3,157, както и в предните отоплителни сезони. Уточнявам, че става въпрос за радиатор с 30 "социалистически" чугунени ребра, H400xL1800xD200. Като сложим грубо 100W/ребро, отдаваната мощност е приблизително 3000W.
    На всички предполагам става ясно, че нещо с този параметър К не е наред. В мой ущърб, естествено! А К участва във формирането на потребената топлоенергия и разпределението на топлозагубите в сградата. Оттам ще ми брънкне здраво в джоба.

    Молбата ми е да ми обясните какво означава този параметър K и каква е формулата му за изчисляване? Или да ми дадете линк, да прочета нормативните документи по въпроса.
    В понеделник съм планирал разговор "на високо равнище" с фирмата за дялово разпределение и искам да съм подготвен по въпроса.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #20

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Открих едно Помагало за потребитела в сайта на Топлофикация Русе: http://www.toplo-ruse.com/docs/pomagalo.pdf
    Публикували са почти всички нормативни актове, касаещи топлоснабдяването.
    Включително Методика за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради - етажна собственост. Само не знам дали е в сила за нашия блок.
    Ето какво е записано там:
    "6.4.4. Максималната енергия, която отоплителното тяло може да отдаде за един отчетен период, kWh, се изчислява по зависимостта:
    qi макс.от.тяло=1,2*qi инст.от.тяло*z*(25-t ср.период)*24 / (t ср.сгр.-t изч.)
    където:
    qi инст.от.тяло - инсталираната мощност на отоплителното тяло, при проектни условия kW;
    t ср.период - средната външна температура, 0С, за периода на отчета;
    z - брой на дните с топлоподаване;
    t ср.сгр. - средната температура на сградата; за сгради-етажна собственост се приема 19 0С;
    t изч. - външната изчислителна температура, 0С за населеното място."
    Това t изч. не разбрах откъде се взема!

    Освен това навсякъде се цитират стандарти по БДС EN 835 и EN 834, до които не можах да се добера, за съжаление. Институтът иска 48лв. за всеки от тях.
    Намерих и една формула, базирана на тези стандарти за определяне на така наречения K фактор.
    К=Кч*Кс*Кт,
    където:
    Кс - заводската мощност на отоплителното тяло;
    Кц - вид на монтажа на топлинния разпределител;
    Кт - вид на свързване на отоплителното тяло.
    Предполагам, че това е този параметър, който е записан в моята бележка от топлинния счетоводител. Или греша?

    Като се има предвид, че нищо друго не е променяно по инсталацията, то следва, че К факторът трябва да се промени само от разликата в заводските мощности. Като стойността трябва да е минимална, ако наистина старият радиатoр е бил с мощност 2200W.

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #21

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Тук на сайта на EWN има част от методиката - http://www.evn.bg/getdoc/62593ab3-97dc-4a15-840d-6d5bbbb231a4/Toplinna_energija.aspx#q17

    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1324246314[/time]_________________________________________________

    А ето и наредбата и особено приложенията към нея http://new.sliven.net/toplo/naredbatoplo.php

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #22

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Благодаря, badr!
    Прочетох нормативните актове, пък ще видим как ще се оправям със "специалистите".
    Лека седмица!
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1324323180[/time]_________________________________________________

    Малко развитие по темата.
    Оказа се, че старият радиатор са го водели като Pн=2340W и коефициентът му е 0,0009580/W.
    K=2340*0,0009580=2,241613
    За новия: Pн=2718W и коефициент 0,0011195/W.
    K=2718*0,0011195=3,042868
    Да оставим настрана факта, че са ме цакали с поне 250W всеки месец през последните 10 години.
    Не знам защо си мисля, че това си е точно номиналната, а не максималната мощност на отоплителното тяло, която се дава при 90/70/20. Номиналната за новия Корадо Радик по каталог е 2189W при 75/65/20.
    Освен това коефициентът на Watt ми е абсолютно неясно откъде се взема и защо се е променил. Разбира се, попитах фирмата за обяснения. Интересно ми е какъв е коефициентът на чугунения радиатор, който според моето мнение е поне 100W/ребро. Това прави минимум 3000W. И определено отдава доста по-голяма мощност от панелния.

    Все пак може ли някой да ми посочи справочник или някакъв официален документ за разните коефициенти, изчислителни параметри и т.н.? Защото останах с впечатлението, че топлинните "счетоводители" си ги нагласят както им дойде. То и методиката е направена според мен точно с такава цел. До тези изводи стигнах, след като загубих доста време в четенето й!

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    2
    #23

    Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Съгласен съм с предния пост. Въпреки това съм чувал, че имало някакви финладски, които били надеждни, но нищо повече не знам за тях. Аз също искам през зимният сезон да се отоплявам с такъв тип уред, но не знам дали наистина си заслужава. В момента в Практикер има на промоция някакви по 89 лева, немски са май - казват се Himax

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Фреони и компресорни масла- характеристики, приложение, взаимозаменяемост...
    От justify във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 42
    Последно: 19-04-21, 18:27
  2. взаимозаменяемост на филтрите?
    От Стоян във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 18
    Последно: 28-11-11, 15:35
  3. български електрически кварцови панелни радиатори ?
    От estqwerty във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 14-02-11, 19:06
  4. Панелни или алуминиеви радиатори
    От dedo pop във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 02-09-06, 19:10
  5. Отговори: 7
    Последно: 26-10-05, 21:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе