Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #1

    Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Здравейте,
    Проби ми се над 20 годишен стоманен радиатор, производство на завода в Стражица. Той е с три профилни панела, H370хL1800хD100mm, присъединителен размер 300мм м/у тръбите. "Оригиналният" преди него беше 350х1800х100, но с по-голям воден обем на панелите.
    Молбата ми е да ми напишете някаква приблизителна номинална отдавана мощност на този античен панелен радиатор, за да мога да преценя с какъв нов да го заменя! Стаята е 16кв.м/40куб.м, железобетон пълзящ кофраж + тухла. В момента при напълно отворен термостат и външна температура 0 градуса в стаята над 20 градуса не може да се достигне.
    Спрял съм се на Тип 22 (2 профилни панела с допълнителни ламели м/у тях). Цяла седмица проучвам различни варианти, като различните производители дават противоречиви данни за отдаваната мощност. Разликите за едни и същи габаритни размери и еднакви температури на входяща и на изходяща вода достигат 500W??? Без преправяне на инсталацията L1800мм ще пасне, но искам да съм сигурен, че слагам отоплително тяло поне с еднаква топлинна мощност на старото. Намерих формули, обаче там фигурира някакъв коефициент на топлинни загуби на помещението във W, който нямам идея какъв е или откъде да намеря.
    Мога да сложа и L2000, но ще се наложи удължаване на едната тръба. Другият вариант е да мина на тип 33 (с 3 панела), но цената нараства доста.
    За сега като марка съм се спрял на Korado Radik Klasik и Elite Radiators (Baykan Grup Turkey), като разликата в цената, както и мощността? е около 60лв. в полза на турчето. Като видях изработката на радиаторите в Praktiker (Demat на Baykan Grup Turkey) на направо си помислих, че са ги боядисвали в часовете по трудово... Вносителят им има договор с веригата.
    Ако някой може да ми препоръча някоя друга читава марка, която може да се купи в Бургас, нека да ми напише!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Съмненията ти са основателни, че може да не ти достига мощност. Ако нямаш изолация би трябвало да заложиш поне 50 или 60Вт/куб, което прави 2000-2400Вт. Аз работя със Старпан на ДемирДокум или Саника - и двете марки са турски. Мощността, която им дават при режим 90/70/20 е 2286Вт за 1800мм и 2530 за 2000мм. Затова не ти препоръчвам по-малкия. Или слагай 2000мм, или минавай на тип 33 или на алуминиев Н350 - 22 или 23 ребра по 122Вт на ребро.
    Предполагам си даваш сметка, че 90* в системата никога няма да има, а при 60* мощността на радиаторите пада двойно

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #3

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    В справочника ОВК 2 част три панелния h=300mm без конвектори го дават по 120W на 10см 90/70 и 20градуса в помещението демек е бил 2160W, ако е имало някакви модификации през годините.
    На Корадо Радик Класик при същите условия
    H=300 L=1800mm тип 22 =2198W тоя е на косъм и не бих рискувал с него
    H=300 L=2000mm тип 22 =2442W
    H=300 L=1800mm тип 33 =3120W
    Избора е твой. Аз не мога да кажа на кои да заложиш на Българските по Чешки патент или на Турските, но ако има разлика в теглото бих взел по тежкия (става въпрос при празен радиатор).

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #4

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Lazar,
    Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! Точно мощността на кубик ми беше нужна.

    За електрическите конвектори на ADAX примерно се смята 110W/кв.м. Като сложа корекция от 20% излиза 2112W.
    Това за температурата на водата ми е ясно. Отделно, че инсталацията в блока е над 40 годишна и не знам кое ще се разпадне първо... Направо ме е страх да пипам! Дограмата е наборка на инсталацията, няма изолация.
    За да бъда конкретен - на Корадо 22 с размери H400xL1800xD10 по каталог му дават мощност от 1109W (55/45/20) до 2790W (90/70/20), 2189 (75/65/20) номинал. За L2000 са съответно 1232 до 3100, 2432 номинал. Дебелината на материала е 1,25мм
    На Елит е дадена само една мощност, като явно е максималната за delta 80 (90/70/20) L1800 > 3042W. Брошурата им не е при мен вече и не съм записал за L2000 мощността. Дебелината на материала е 1,15мм
    DemirDokum изглеждат доста добре, но не намирам в тяхната гама моя размер H=400 (h=346)


    bobibg,
    Благодаря и на теб!
    Не знам защо и двамата пишете за панел с H=300? На мен свързващото разстоянието м/у входна и изходна тръба трябва да ми е h=300, но вече няма такова стандартно, освен за ALU телата. Затова минах на H=400, като там h=H-54=346mm Свързването на радиатора е двустранно диагонално и смятам, че не е проблем. Или греша някъде?
    Нямам информация за теглото на останалите радиатори, но на Корадо L=1800 е 43,87кг, а на Елит - 42,3кг. Общо взето клоня към Корадо, въпреки разликата в цената.

    Старият радиатор има микроскопична дупчица на удобно място и отначало смятах да го лепя с течна стомана или нещо такова. Обаче трябва да източа водата от него, а като го сваля по-добре направо да се сменя.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Korado направиха панелен радиатор с присъединителни размери точно като на чугунения, но става въпрос за Н500 между отворите(554 височина), а за Н300 няма информация дали имат. Аз ти говоря за Н300, понеже Н400 в наличност трудно се намира. Поддържат се Н300, Н500 и Н600. Като ми се е налагало да ползвам Н400 - винаги с поръчка, по-дебела цена, куриери и т.н.. Но иначе Н400х1800 те устройва идеално, стига да се събира под прозореца. Ползвал съм веднъж Elite - бяха много евтини, но много леки и ги сметнах за китайски. Корадо са качествени, но по-скъпи от ДемирДокум, а и боята им е малко портокалена - не е съвсем гладка, иначе са доста тежки. ДемирДокум изглеждат по-добре, а и са качествени, с надеждна защита на вътрешните повърхности - от няколко години са под шапката на Вайлант

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #6

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Благодаря отново!
    Korado и Elite имат в H400 или поне така ми казаха в магазините, в които питах. Доставката на първите е след седмица, за другите - още следващата. Под прозореца се събират идеално, защото в другата стая съм с чугун H400 и нямам проблеми. Само с дължината на проклетата тръба на изходящата вода.
    Колкото до боята на Корадо - видях два в БГТерм, но не съм пипал повърхността. Обаче ми се стори гладка, а и това ми е последният проблем. Да нямаш предвид специалните серии на Корадо с допълнителна антикорозионна защита? За тях е упомента разлика в покритието.
    Относно цените H400xL1800 - Корадо: 217,20лв., Елит: 145лв. Не знам DemirDokum колко струват.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    За ДемирДокум можеш да се интересуваш в Рувекс или техен дистрибутор за Бс

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #8

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Последно се оказа, че Elite, заедно с Demat са серии на един и същ производител: Baykan Grup Turkey. Има ги в Praktiker и смятам да проверя наличности и цени за Elite. За Dokum гаранцията е само 5 години, което говори за качеството.
    Според каталога на фирмата (на турски е и почти нищо не разбрах, освен технически данни) имат и H400xL1900, което също ме устройва. Само ме притеснява неравномерният горен слой боя на конвекторите, но ще го преживея някакси.
    Ще проверя в Рувекс и за ДемирДокум. Оказа се, че си имаме представителство при нас.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs
    Последно се оказа, че Elite, заедно с Dokum са серии на един и същ производител: Baykan Grup Turkey.
    Това не е вярно - виж в двата сайта, че нямат нищо общо

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #10

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Извинявам се, моя е грешката!
    Имах предвид марката Demat, а съм написал другата фирма... Коригирах си поста.

    Честно казано вече взе да ми писва и се оглеждам за някакъв вариант за временно решаване на проблема. Заварка или лепене с течна стомана.
    Не се знае след края на отоплителния сезон дали ще останем на топлофикация. Оказа се доста хора са се отказали и цената ще скочи. На всичко отгоре днес видях как ни цакат с дяловото разпределение. Написали са на 30 ребра H400 чугун (от бургаския завод) 3120W, а на пробития радиатор - 2242W??? Ако наистина получавах такава мощност с тази инсталация, то постоянната температура би трябвало да е над 20 градуса! Последно такъв микроклимат имахме по времето на "калпавия" социализъм - 25-26 градуса през зимата на отворени прозорци!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    15
    #11

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    инсталирай си радиатор на корадо на сайта им има калкулатор за мощност при различни температури на топлоносителя, най лесно и бързо се смята необходимата мощност като умножиш кубатурата на помещението по 150 вата на кубик въдух

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #12

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    150W на куб.м!!! Това не е ли малко множко? За 40 кубика излиза 6kW.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    15
    #13

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    извинявай правписна грешка 0,150 вата

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,204
    #14

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Благодаря! Сега пък е прекалено малко на кубик, но няма значение!
    Аз вече твърдо съм решил да мина на електрическо отопление! Дали ще е климатик или конвекторен радиатор тепърва ще мисля.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    15
    #15

    Re:Взаимозаменяемост на стоманени панелни радиатори

    Решението си е твое според мен по добър е варианта на термопомпа въздух-въздух. Съветвам те за сплит система за нискостенен монтаж, с изнесено кабелно управление.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Фреони и компресорни масла- характеристики, приложение, взаимозаменяемост...
    От justify във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 42
    Последно: 19-04-21, 19:27
  2. взаимозаменяемост на филтрите?
    От Стоян във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 18
    Последно: 28-11-11, 16:35
  3. български електрически кварцови панелни радиатори ?
    От estqwerty във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 14-02-11, 20:06
  4. Панелни или алуминиеви радиатори
    От dedo pop във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 02-09-06, 20:10
  5. Отговори: 7
    Последно: 26-10-05, 22:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе