Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 27 от общо 27

Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #16

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    дори и извор не ти трябва - самата земя държи доста константна температура.
    не е кладенец и не се занимаваш с разни пречещи бг институции.
    Тук нещата не са съвсем коректни, защото проблема не идва от пречещите институции, а от факта че в конституцията на България е записано, че всичко под земята е собственост на държавата. Може би някой някога е мислил да не вземеш да забогатееш, ако случайно в двора ти се появи кладенец от който извира нефт.

    Чл. 18. (1) Подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати, определени със закон, са изключителна държавна собственост.




  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #17

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    е аз копам и бетонирам - нищо не вземам.
    няма проблеми както ако копнеш кладенец и после да се чудиш отпадната вода какво да я правиш.
    лошото е че геотермията е скъпичко удоволствие. предполагам за това няма да спорим?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #18

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    estqwerty, не се бетонира, това с което се залива е бентонит, т.е. - глина . По този начин се отоплява офис сградата на Рехау в София, в Казичене - ходил съм и съм гледал. Има 15 сондажа мисля, по 100м всеки. Само че предвиденият бюджет не стига и за един сондаж дори

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #19

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Благодаря на всички за мненията и съветите. Явно нещата ще останат както са си, иначе за друго трябват много пари. Да се надяваме, че в близко бъдеще цената на газа ще падне - ако Казахстан доставя част от него, което е малко вероятно, но все пак е светлина в тунела

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #20

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    Благодаря на всички за мненията и съветите. Явно нещата ще останат както са си, иначе за друго трябват много пари. Да се надяваме, че в близко бъдеще цената на газа ще падне - ако Казахстан доставя част от него, което е малко вероятно, но все пак е светлина в тунела
    То и аз се надявам за газа, но надеждите ми са неоснователни, защото при това потребление газ ще има за още 30-35годиним което ще рече, че колкото повече намалява, толкова повече ще поскъпва.За България изхода е във възобновяемите източници-темопомпи(вода-вода, въздух -вода) и да се надяваме, че така наречените генератори на Браун газ в следващите 15 години ще ги усъвършенстват достатъчно, че да си ги ползваме като самостоятелен източник на такъв газ.Мисля че тези генератори са доста перспективни и още повече в инстутута Макс Планк в Германия има цял екип който се занимава с усъвършенстването им.Поне немците като започнат нещо: 1. го правят както трябва и 2. го довършват докрай .БМВ и мерцедес имат екипи разработчици които също работят по усъвършенстването на вече изобретените водородни клетки в които разлагат водата на водород и кислород, като целта им е създаването на самостоятелен енергиен източник и създаването на двигател движен от газовете произведени от водородната клетка.Доколкото съм запознат проблема е в това че колкото повече се използва и разлага едно и също количество вода, толкова по-бавен и енергоемък става процеса на извличане от това количество на водород и кислород.Стремежа е да се постигне такъв дебит на произвеждания газ и такова количество колкото е необходимо на двигателя за момента, и така да се елиминира необходимостта от резервоар и минимизира опасността от взрив от евентуално натрупания в резервоар газ.Резервоара ще е до 1-2 литра от обема на този газ.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #21

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Аз също не вярвам скоро да падат цени, та ако ще и от луната да се доставя природен газ, освен ако не изкилифирчим работата с шистовия газ. Засега там нещата не изглеждат много розови, освен ниските цени. Проблема е че енергията в света се увеличава със всяка изминала година и в същото време това, което го има най-много, т.е. въглищата, всеки бяга от него като дявол от тамян заради прогресиращите промени в климата.

    Засега природния газ е най-чистото природно изкопаемо и поради тази причина всички на него наблягат, което пък се отразява на пазара.

    Що се отнася до Брауновия газ, то мисля че засега има известно неразбиране или поне аз досега не съм открил откъде идва излишъка от енергия. За правиш електролиза е необходим електрически ток, който на този етап идва предимно от въглища, петрол и природен газ. Електролизата не е 100% ефикасна, а за да е ефикасна е необходима висока температура, т.е. още енергия.

    От закона за запазване на енергията, който е фундаментален физичен закон следва, че като вкараш определено количество енергия не можеш да изкараш повече. Така като вкараш един киловат електрически ток в хидролизна клетка трудно ще извадиш повече от водородната такава, освен ако не си намерил начин да добавиш някаква евтина енергия.

    Иначе водорода е перспективен според мен, защото възобновяемите източници на енергия възобновяват в определени моменти в които може и да не е необходима енергия. Така електрическия ток изкаран от слънчевите колектори може да се използва за хидролиза пък когато има нужда получения водорот да се използват в горивна клетка.

    Не само това, но и слънчевите колектори за ток могат да се поставят на покрива на колата и докато седи колата на паркинга през деня може да се зарежда за да се прибере човека вечер.

    Гледах че много се използват генераторите на браунов газ, но тук може би се разчита на нещо различно - например високата температура на изгаряне на водорода, което позволява рязане на метали и други обработки по-икономично ако директно се използва електрически ток. Все пак не съм много сигурен, защото инженерни детайли досега не съм виждал.

    Така мисля че варианта с геотермалната енергия си остава най-практичния метод, след използването на отпадъчна енергия

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    447
    #22

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Автомобилните компании разработват други горивни клетки: от водород + кислород да се получи директно електричество. И при тези разработки остава големия въпрос - с енергията от какво ще се произведе водорода. Предвижданията са, че енергията след края на изкопаемите горива ще е от вятър, слънце, ВЕЦ и колкото и да не ни харесва АЕЦ.
    Тези разработки нямат нищо общо със шарлатанията на тея дето разграждат водата и после горят отново газа, на последните енергийния баланс не се връзва и никога няма да се върже.
    Един колега много добре в друг форум ни каза да правим разлика между източник на енергия и енергоносител - водорода е само енергоносител (не се намира в свободно състояние в природата, трябва енергия за да се произведе, и то повече от тази която ще се добие от изгарянето му.) За проблемите със съхранението и пренасянето му сме всички наясно.

  10. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #23

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    фантастики като водорода в които се наляха милиарди, а още няма резултат няма смисъл да се обсъждат.
    всеки може да каже нещо по въпроса но си е само чесане на пръстите по кб.
    та по водородната тема - гледах пдф - сега неоткриваем...мога да търся ако решите, клетка за монтаж в рак - 50х50х50см - когато има ток прави водород, когато няма ток прави ток от водорода. немска разработка - лабораторията по думи от сайта им е 12 човека и го предлагат това работещо в 1 контейнер за монтаж на полето до соларен парк/ перка .
    а като имаш контейнер за водород, за какво ти е оранжерия - буташ я за да имаш повече място за перки/панели


  11. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #24

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    а като имаш контейнер за водород, за какво ти е оранжерия - буташ я за да имаш повече място за перки/панели
    Ти как разглеждаш контейнер за водорот. Според мен това е силно взривоопасно нещо и единственото му място е няколко десетки метра под земята - отгоре може да отглеждаш чушки и домати. Т.е. контейнера си е мнооого надолу и няма никаква нужа да буташ самата оранжерия.

    Освен това перки и панели може пък да има мноооого нагоре и те няма да пречат на твойте чушки и домати.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,783
    #25

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Леле-е-е човека има 10000лв. а вие контейнери с водород,перки ,панели нищо чудно да предложите АЕЦ

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #26

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    Да вярно, добре е да слезем на земята. Това което мисля че е най-добре да се направи е първо да намериш себеподобни. Българина е склонен да страда от подобен недостатък и често търси самостоятелно решение. Така ако успееш да намериш наоколо други хора, които също разполагат с оранжерия ще сте много по-силни и много по-гъвкави при решаването на различните проблеми пред които сте изправени.

    На второ място когато сте заедно може да кандидатствате за кредит енергийна ефективност и да си купите нещо общо, което да е полезно за всички - например машина за производство на пелети заедно с необходимия котел за целта. Мисля че с пелети може да се постигнат едни от най-ниските цени за отопление в момента, защото гледам в София братята роми събират отпадъчна хартия и я носят някъдето.

    Според тях цената е 12 стотинки на килограм и като се има впредвид че в един тох пелети би трябвало да има около 4 мегавата това прави около 3 стотинки на киловат. В кубик дърва има горе долу същата енергия и от тях вашата машина също може да прави пелети, като дори най-вероятно може да е по-евтино ако намерите отпадъчна дървесина от някое дървопреработвателно дружество наоколо.

    Недостатъка на този вид отопление е че изисква повече обслужване и остава твърде много пепел, но във вашия случай това е предимство. Мисля че вече има котли с автоматизирано подаване на пелети и събиране на пепелта, която може да използвате като естествен тор във вашата дейност.

    Трябва да се внимава да не се прекалява, но предполагам че като добри земеделци знаете какво количество и на какъв период може да се използва за наторяване.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #27

    Re:Отопление на 500м2 стъклена оранжерия

    ето и клима 150кв на топлене - но няма ценичка а и ще има още разходи.
    но просто става и с един климатик.

    http://climacom.com/products/item/647/355

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 03-04-14, 16:35
  2. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  3. Чилър за отопление на оранжерия
    От DJmorpheus във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 14-02-11, 22:17
  4. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе