Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

най-обичайния възможен въпрос. Какво?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #1

    най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Предстои ми преправяне на таван за живеене. Тъй като съм едва в началото, имам възможността да избирам начина на отопление. Това доведе до часове ровене из темите, но освен че навлизам в тематиката основния проблем не се изяснява.
    Въпроси:

    1. Колко енегрия трябва да наливам в къщата (площ: 110+м2 спалните са в скосен покрив, тухла, планирана изолация 10см-под, 10см-стени, 20см-покрив, планирани прозорци 20м2 от които към 3м2 покривни.
    план на етажа съм дал по долу. От прочетеното до тук 50вата на м2 би трябвало да осигуря, но това трябва да са максималните възможности на системата за отопление или е някаква номинална?

    2.Възможностите за черпене на ток са 65А бушон за етажа. Наличие на газ до имота. Системите за отопление които аз си представям са някоя/и от следните
    - Термопомпа Въздух-Вода (отопление+бойлер) + радиатори/тръби/фитинги
    - Климатици (топла вода на газ или бойлер на ток)
    - Газ - кондензен котел (отопление+топла вода) + радиатори/тръби/фитинги
    - Инфрачервени панели (топла вода на газ или бойлер на ток)
    Може ли някой да даде приблизителна груба цена кое от това колко би струвало като първоначална инвестиция (техника и труд).

    Това са за сега основните въпроси - когато фиксирам твърдо конкретна отоплителна система ще възникнат нови.
    Благодаря.

    [img width=800 height=553]http://picbg.net/u/17246/40885/625364.jpg[/img]

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #2

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Не залагай радиатори,а водно подово,ако има възможност де.Еднаква е горе-долу цената с радиаторите,а предимствата на подовото са безспорни.
    И малки конвекторчета за охлаждане през лятото,както и за бързо затопляне ,ако се наложи зимата.
    50 Вт на м2 или на м3 ?

    ТП - около 6-20 х ,зависи дали е маркова или правена,както и от вътрешната инсталация
    климатици - 3 - 10 х ,зависи дали са конв Мидеи или хиперинверторни Тошиби Дайсейкай 6
    За другите нямам инфо...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #3

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Ахам, и аз така мисля - подово. И солари на покрива.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    35
    #4

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    orlincho, освен първоначалната инвестиция не по-малко важни са ти и експлоатационните разходи.

    solar77

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #5

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Подово отопление и термопомпа е най-елегантното решение - комфорт, тишина, удобство, приемливи месечни сметки. Може и конвектори за охлаждане лятото по избор. БГВ-то също се осигурява от ТП. Не може да се сравняват климатици с подово отопление. Това са съвършено различни от към комфорт решения. Отделно ТП използва точно предимството на климатиците при месечните сметки. Според мен няма много какво да се обсъжда. Стига да може да си го позволи колегата. Ако иска пък пълно подсигуряване и бекъп може и газ да си прекара ако има възможност. При много тежки студове или при технически проблеми с ТП ще се включва газовия котел.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #6

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Може би почнах неправилно.

    50W май е за кубик. Което при 2.6м таван и 100м2 плoщ дава едни прекрасни 14.5KW. За газов котел ОК подобни мощности не са проблемни. но за ТП това удря в горната граница на капацитета на Дайкин Алтерма. Самия софтуер на Дайкин "дайкин алтерма симулатор 3.5.5" http://www.daikinaltherma.eu/binarie...263-168762.zip ми казва че за подобен апартамент няма каква помпа да ми предложи. (монофазна пък била тя и без производство на гореща вода.

    Къде бъркам, хората с 16КВ алтерма двуетажни къщи отопляват?

    и един страничен въпрос - ТП с подобен размер може ли да виси на стена защото апартамента ще е последен етаж от къща и нямам желание да пускам 4 етажа тръби за да седи външното тяло на земята.

    Благодаря

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #7

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    За тази степен на ТИ 7kW максимално за отопление.

  10. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #8

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Силно ме съмнява да стане на стена.Телата са над 100 кг.Освен ако не сложиш от малките мощности, те са 56 кг, но не знам дали ще ти стигне мощност.Трябва да ти направят сметката специалисти.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #9

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66
    За тази степен на ТИ 7kW максимално за отопление.
    Ето това ме смущава - просто не мога да измисля колко мощност ми трябва за отопление - изолацията ще стане добра но площта е голяма.


    По въпроса за монтаж на стена аз си го представях като да може да се монтира така, че тежестта да се носи от плочата като вътрешното тяло да балансира висенето на външното.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #10

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Като те смущава както казаха по-горе си викни специалист да ти направи проект.Така като гледам имаш една калканна стена ,стълбище/дали ще се отоплява?/ малко прозорци на север,мисля че 7kW са достатъчни.И защо на пода ще слагаш 10см.-5см. е добре.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #11

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    А, при изолацията няма лошо и повече да е. Тук важи принципа "колкото повече, толкова повече". Друго може да не разбирам, но ползата от повече изолация от собствен опит я разбрах. Е, ако парите са на кантар и се опре до тези 5см. тогава може.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #12

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66
    Като те смущава както казаха по-горе си викни специалист да ти направи проект.Така като гледам имаш една калканна стена ,стълбище/дали ще се отоплява?/ малко прозорци на север,мисля че 7kW са достатъчни.И защо на пода ще слагаш 10см.-5см. е добре.

    На каква база го смяташ това 7KW? - Като гледам отоплителните мощности на климатиците два броя по 4KW биха могли да топлят цялата площ по твоята логика, климатици с подобна мощност ги дават за стаи по 20м2. Защо за ТП да е по различно? Все пак енергопотреблението на къщата би трябвало да е едно.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #13

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Софтуера на Дайкин който ползваш за коя климатична зона се отнася-за Норвегия или за Алжир .Производителите в случая на 100% се презапасяват с 20-30%.Тези 7kW ги твърдя на база личен опит от района на София с аналогичен имот и с 2см. по-тънка изолация.Вярно не става дума за термопомпа /там трябва да се вземе впредвид промяната на COP при падане на температурите/,но все пак това е отправна точка.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #14

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66
    Софтуера на Дайкин който ползваш за коя климатична зона се отнася-за Норвегия или за Алжир
    Ами избираш държава и град - софтуера си вади някакви максимални и минимални температури за лято и зима от някаква база - коригираш ги защото за София дава -11 минимална през ноща а пък последните 4-5 години минималната е към -22 (е толкова не можеш да зададеш защото помпите са до -20 но поне до -20 може да се коригира....

    полето за KW е свободно и програмата очаква от мен да попълня колко КВ ми трябват - та за това питам - ако задам 14.5 няма помпа коят да ги покрие било то и без топла вода за къпане. ако задам 7-8 вече повечето високотемпературни помпи излизат като възможен избор. Един въпрос към Владо 66 конкретно - ти какво отопление използваш (за 7-е КВ)?

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #15

    Re:най-обичайния възможен въпрос. Какво?

    Има 3 модела монофазна високотемпературна Алтерма 11-14-16квт. Подобни модели ТП имат и Панасоник и Фуджицу. 16квт дали няма да стигне при тази чудесна изолация. Даже мисля, че и 14квт може да стигне, но с 16квт ще имаш запас при по-студено време като падне ефективността. Може и две по-слаби ТП да се комбинират, но всичко опира до цена. Аз ако можех да си го позволя финансово, бих взел не толкова голяма ТП и прекарал газ за запас от мощност при нужда. Почти съм сигурен, че 80-90% от времето ТП ще е достатъчна, а вече при нужда ще си спокоен, че имаш мощност в запас. Отделно няма да се притесняваш при технически проблеми с ТП. Винаги е хубаво да не се разчита само на едно решение. Но пак повтарям, че всичко опира до пари. За газ обаче мисля, че 1500-2000лв. ще стигнат за котел, разрешения, проекти, присъединяване, газова инсталация.
    Иначе при мен за около 100-120м2 къща, но еднофамилна (няма никой отникъде), много по-слабо изолирана отвън (6см.), отвътре да не говорим (само 1 стая), със сменени дограми само в половината стаи, сметнах, че имам приблизително инсталирана радиаторна мощност при 55/45гр. на водата - 8960W, а при 70/55 - 13378W. Тази мощност ми е достатъчна при студено време, а при по-топло даже е много.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Възможен проблем при монитор на лаптоп ?
    От striking във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 04-01-12, 19:51
  2. Възможен ли е преход VGA-VDI-HDMI
    От plamenst7 във форум HTPC - мултимедийни компютри
    Отговори: 6
    Последно: 28-04-10, 23:31
  3. Възможен ли е такъв монтаж?
    От ba4_dido във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 7
    Последно: 18-11-08, 23:52
  4. Отговори: 8
    Последно: 03-05-03, 19:22
  5. възможен ли е печат на USB принтер под DOS
    От DIL във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 22-04-02, 01:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе