Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 38

Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    5
    #1

    Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Добър ден, за първи път пиша в този форум. Строя къща малко извън Варна и имам много вапроси и идеи. Най вече свързани с ВиК. Имам двоетажна къща с 12см EPS изолация по фасадата и 25см минерална вата над тавана. Обща площ е 140квм със средна височина 2.5м. Отворен хол + кухня + всекидневна е към 40квм с около 15квм ПВЦ дограма (4 сезонно стъкло). Подово отопление правя с PEX тръба. Най много ме интересува отоплението. Искам да е с АТМОС пиролизен котел с мощност 17-25КВ. Тои би трябвало да топли пода и водата за битови нужди. Схеми има много, но несъм намерил такава дето аз искам.
    Аз имам намерение да сложа също 7-8 квадрата слънчеви панели вид плоски свързани да топлят бойлера. Искам да ги ползвам да ми подпомагат зима/есен/пролет подовото отопление. Как да стане това? Мойта идея е слънчевите панели да са зимно настроени с 55-60% наклон, и нагряват бойлера с долна серпентина (нормално) при слънчеви дни,горната серпентина да е свързана към подовото отопление и котела. Тоест от котела минава през бойлера сместа, и продалжава към подовото, и след това се връща до котела. Смятам че при слънчев зимен ден може да се изключе котела, и просто подовото да върти сместа която минава през бойлера и изключеният котел (топла от бивш ден) ? Смятам бойлера да е 500литра..... и когато е слънчево просто по малко е нужно да се топли къщата.
    Дали три панела могат да помагат достатачно? дали схемата (бойлер,котел, подово) е валидна въобще? Дали през лятото ще ми изкипи бойлера от слънцето? Размера на бойлера?
    Ако неможете да разбирате това което пиша, сигорно е свързано с това че ми е зле българския.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Ако имаш басейн - лятоото тези панели трябва да го топлят, иначе ще прегреят. Сега трябва да излизам, ще продължа като се върна.

  4. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #3

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    българския ти е добър...
    по отношение на панелите ти препоръчвам да сложиш вакуумнотръбни с топлинна тръба, а не плоски, защото в днешния ден при мен с 60 тръби сгрях 300 литра над 60 градуса, което щеше да бъде невъзможно с плоски селективни панели, тъй като сутринта беше -17, а през деня както виждаш си беше -10
    ако искаш наистина да разгледаш как са при мен нещата може да видиш лога на IP адрес
    83.228.56.145
    като името и паролата са еднакви user/user
    по отношение на използването на топлината за отопление е необходимо да се оборудваш с достатъчно голям и добре изолиран буферен съд, който да съхранява топлината
    имах един клиент с къща на пътя за Виница (щом си от Варна знаеш къде е), при когото искахме да правим подобно нещо, но към момента той даде заден ход по финансови съображения
    иначе нещата за буфера опират до две решения
    -намирането на място
    -изчисляването на икономическата ефективност на вложението
    по отношение на прегряването басейн е най-доброто решение, но може и без него - имам втора употреба вентилаторни конвектори, като един с 8кВт мощност се харчи по 100-120 лева
    прегряването е опасно когато трайно горе на колектора се поддържат температури над 160-180 градуса и тогава каквото и лепило да вземеш протича, под тези температури ако имаш достатъчно високо работно налягане (3 бара) и достатъчно добре оразмерени разширителни съдове нямаш проблем...

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Вакуумно-тръбните, особено китайските си имат своите недостатъци, искат повече обслужване, но въпрос на избор. По какви причини държиш отоплението да е с Атмос? Това си е голяма хамалогия и грижа, място за съхранение на дърва за 2 години, мъкнене, слугуване, скъпо оборудване, буферен съд. Един съвременен пелетен котел е много по-интелигентно решение, напълно автоматизиран и с по-нисък бюджет.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    79
    #5

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Само да вметна.. аз съм а Атмос DC32.. хамалогията с мъкненето на дърва е наистина голяма. отоплявам към момента около 160-180м2, като съм спрял едни 60 м2, поради теч в системата (останови се тази зима, ама вече беше късно за преправяне на инсталацията).
    Определено ти трябва голямо пространство за дърва - място където да съхнат новите и място от където да черпиш сухи. (лятото правих навес, да може да събере поне 70 м3 )
    Този сезон съм запалил парното в началото на ноември.. и до днес съм издухал почти 15м3. ( в цялата къща се поддържа температура около 25 градуса. с малки деца съм, а и жената не търпи да и е студено).

    Последните няколко дена се налага зареждане на котела на всеки 4-5 часа.
    Предния сезон имах доста проблеми с котела. (монтажната фирма ми бяха спестили доста от необходимите неща и си работеше в режим на обикновен котел). а това доведе до големи разходи на дърва, системно прегряване и какво ли още не.. бях на кантара да го изхвърля и да си пусна климатиците.

    Атмоса е добро решение, стига да ти се слугува и да имаш налични наистина сухи дърва. Котела е МНОГО капризен относно дървата и тяхна влажност.
    Край на вметката.

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    5
    #6

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Цитат Първоначално публикувано от gugimoto
    Само да вметна.. аз съм а Атмос DC32.. хамалогията с мъкненето на дърва е наистина голяма. отоплявам към момента около 160-180м2, като съм спрял едни 60 м2, поради теч в системата (останови се тази зима, ама вече беше късно за преправяне на инсталацията).
    Определено ти трябва голямо пространство за дърва - място където да съхнат новите и място от където да черпиш сухи. (лятото правих навес, да може да събере поне 70 м3 )
    Този сезон съм запалил парното в началото на ноември.. и до днес съм издухал почти 15м3. ( в цялата къща се поддържа температура около 25 градуса. с малки деца съм, а и жената не търпи да и е студено).

    Последните няколко дена се налага зареждане на котела на всеки 4-5 часа.
    Предния сезон имах доста проблеми с котела. (монтажната фирма ми бяха спестили доста от необходимите неща и си работеше в режим на обикновен котел). а това доведе до големи разходи на дърва, системно прегряване и какво ли още не.. бях на кантара да го изхвърля и да си пусна климатиците.

    Атмоса е добро решение, стига да ти се слугува и да имаш налични наистина сухи дърва. Котела е МНОГО капризен относно дървата и тяхна влажност.
    Край на вметката.
    Тозо разход ме плаши доста. 15м3 до сега?!?!?!?! Исках да питам дали имаш изолация, подово отопление ли имаш? или си с радиатори? ако с подово, може ли да питам колко дълбоки ти е подовото отопление. Дали имаш дограми, южни прозотци, буферни съдове и слънчеви панели? аз просто немога да си позволя такъв разход.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Steelski, приготви си навес за 40-50 кубика дърва - 20 за първата година и 20 за втората. Като свърши първия отоплителен сезон - веднага добавяш и допълваш навеса за да съхнат за следващата година . Какво означава "колко дълбоко е подовото"

  10. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #8

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Вакуумно-тръбните, особено китайските си имат своите недостатъци, искат повече обслужване, но въпрос на избор.
    ?? не разбирам за какво обслужване става дума както и не разбирам кой друг произвежда вакуумнотръбни колектори С ТОПЛИННА ТРЪБА освен китайците
    любопитен съм също и какви са техните недостатъци?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Подмяна на счупени или развакуумирани тръби. Разходки по покрива

  12. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #10

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    вероятността тръбите да се счупят е еднаква с тази на стъклата на плоските колектори и се чудя как това може да е проблем???
    подмяната на стъкло на плосък колектор е десетократно по сложна и скъпа от подмяната на една тръба, която в китай струва 2-3 долара...
    тъй като лобито на българските производители на плоски колектори е толкова силно до ден днешен се раздуват какви ли не приказки за чупене на стъкла и т.н. като никой не иска да признае безпорните преимущества на другата технология...

    едно време преди 10-12 години като започнаха да навлизат климатиците с инверторно управление по същия начин се разпростваняваха какви ли не небивалици за платки и ремонти, а сега опитай да продадеш неинвертор - ще ти се изсмеят в лицето...същото ще стане и с колекторите, но трябва да му дойде времето...

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Може би. Аз имам снимка на 130кг човек как скача върху стъклото на панел Бош без да има някакъв проблем. Ще пробваш ли същото върху стъклените пури
    Все пак смятам, че темата не подходяща за подобни спорове

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    79
    #12

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Цитат Първоначално публикувано от Steelski
    Тозо разход ме плаши доста. 15м3 до сега?!?!?!?! Исках да питам дали имаш изолация, подово отопление ли имаш? или си с радиатори? ако с подово, може ли да питам колко дълбоки ти е подовото отопление. Дали имаш дограми, южни прозотци, буферни съдове и слънчеви панели? аз просто немога да си позволя такъв разход.
    подово нямам (грешка и незнание при инсталацията). отопление само с радиатори.. инсталирани мощности около 28кв, два болейлера (150л +80л, като втория е изключен сега). буферен съд нямам и сън на кантар дали да сложа (ако сложа колектори ще е задължително, но към момента се въздържам). цялата къща е към момента само с вътрешна изолация от 5-10 см каменна вата, на пролет престои 15см (нещо си) отвън - скелето стои вече в двора. Дограмата навсякъде е сменена - 3 камерна Алупласт, стъклопакети с Ка стъкло. отношение на изгледа - къща.. имам всякакво изложение

    на разположение съм за въпроси към системата ми

  16. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #13

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    няма да споря, особено ако става дума за меко казано изтъркани рекламни трикове и се учудвам, че сериозна компания като бош се рекламира по този начин...
    тук не става дума за спорове, един човек попита и аз се опитвам да му покажа някакво решение, което намирам за правилно
    характерното за мен е, че всяка дума мога да защитя с доказателствен материал, както и да покажа десетки референтни обекти, които работят прекрасно
    не случайно дадох линк и към моята инсталация, която може да бъде проверявана ежедневно как работи и това е много по-силно и достоверно от снимки на 130 килограмови дебелаци, които скачат по стъклата на колекторите...
    влез и виж как работят 60 тръби на 300 литра и кажи дали е добре или зле - това е по-конструктивно...

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Не съм казал, че не работят, просто отговорих на забележката, че чупливостта е еднаква. Не е от рекламна кампания на Бош, просто по време на семинар ни бе дадена възможност да пробваме здравината на стъклото. Казах, че плоските колектори са здрави, дадеждни и практически нямат нужда от обслужване. За вакуумните не мога да кажа същото. Не разбирам защо се палиш.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    5
    #15

    Re:Котел, Бойлер, Солар и Подово отопление,

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Steelski, приготви си навес за 40-50 кубика дърва - 20 за първата година и 20 за втората. Като свърши първия отоплителен сезон - веднага добавяш и допълваш навеса за да съхнат за следващата година . Какво означава "колко дълбоко е подовото"
    За подовото е важно да не е по дълбоко от 8 см в плоча, даже 8 е много доколкото знам. виждал съм към 20см в пода и то без изолация. За кубиците ми се вижда много,даже и 20, саседката с три нормални печки толкова харчи с по голема къща без изолация. Ако съм с по голям буфер би трябвало да се топли къщата не постоянно от котела?
    И моля ви, китайски тръбни неме интересуват, а немските са извън бюджета

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Офроуд любители помагат на село Бисер
    От glowndark във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 14-02-12, 22:05
  2. Продавам колело Спринт Аполон 300 лв.
    От mitiu във форум Приключили продажби
    Отговори: 1
    Последно: 26-12-11, 05:52
  3. Капе вода от вътрешното тяло-помощ!
    От Stanio във форум Климатици Daikin
    Отговори: 12
    Последно: 03-12-11, 20:35
  4. Топла вода - на газ или електричество?
    От klimbooo във форум Отопление
    Отговори: 23
    Последно: 27-12-10, 16:07
  5. Отговори: 9
    Последно: 22-07-06, 02:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе