Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 27 от общо 27
Like Tree3Одобрявам

домашна газова инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #16

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от YavorDD Виж публикацията
    P.S. Bosch оценява новите сгради средно на 50 W/m2 отоплявана площ, а старите на 100 W/m2. Мисля, че 80 ще бъде достатъчно консервативно.
    Тези данни от къде успя да ги изкопаеш. Това са данни за топлозагубите на сградата в посока навън. при 50Вата ще има 5КВата за 100м2 апартамент. Освен това загубите които аз сметнах под/таван са извън тези 5КВата. Добавяме още 4.5Квата и отиваме на 9.5Квата. Както се вижда от конкретната ситуация със съседите разликите в необходимата мощност могат да играят ужасно много. Личния ми опит с една такава квартира е, че зимата при липса на съседи отдолу и отгоре контактната температура на паркета ми е 9 градуса а въздуха в стаята е 21. Така, че нека не се намалява оградата много. Пък и нали искаме да тиктака в кондензен режим котлето, не че е особено голям келепира.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    11
    #17

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    Тези данни от къде успя да ги изкопаеш. Това са данни за топлозагубите на сградата в посока навън. при 50Вата ще има 5КВата за 100м2 апартамент.
    (1) Данните са от немския каталог на Bosch (Junkers). Това е осреднена оценка на пълните загуби (мисля, че основен дял в статистиката имат едно / дву-фамилни къщи на два етажа с приземни помещения и гараж). Оценката не е идеална, но и не е толкова далеч от това което виждам.

    (2) Графиката по-долу показва мощността на радиаторите от различните оферти, които получих (използвани са данни от производителите на отоплителните тела). Най-ниско от всички са данните от друго жилище с 50% по-голяма отоплявана площ и 72 глидера H350. Отоплява се с конвенционален комбиниран котел 8-23 кW, поставен на балкона. Седмична програма за управление на температурата, настроена на 21 оC за времето, когато сме в къщи и не спим. За повече от три години (три зимни сезона) не съм видял радиатор с температура на повърхността повече от 45 / 50 оC. Сметката за природен газ го потвърждава. Повече от 2/3 от годишната сметка за газ е за топла вода, малко за готвене и не-повече от 30% за отопление през зимата. Новото жилище е построено по подобен начин ...

    (3) ... ако нещо не е наред с топлоизолацията, то по-добре да намеря източника на проблема

    (4) с примера за загубите през пода и тавана съм съгласен, но по-доброто решение май пак е точка (3)

    Поздрави,
    Явор

    Този пост е редактиран от YavorDD; 16-08-14 в 18:28.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #18

    Отговор: домашна газова инсталация

    Явно сегашния ти котел се побърква от включване и изключване

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    11
    #19

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Явно сегашния ти котел се побърква от включване и изключване
    Това е вярно, и то през цялата година заради водата

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #20

    Отговор: домашна газова инсталация

    Говоря при работа за отопление. От графиката, която си дал се вижда, че радиаторната мощност е 8кВт при дТ=60*С, тоест при температура на водата излизаща от котела 90*С. Да де ама газовият котел не може да достигне тази температура, пък и предполагам си го ограничил на 45-50*С (каза че до радиаторите стигала такава температура). При тази температура радиторната мощност е 3кВт (от графиката). И какво се получава - котел 8кВт/радиатори 3кВт! От четящите тук 90% могат да си представят какво означава това
    tony34al одобрява това.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    11
    #21

    Отговор: домашна газова инсталация







    Това е прост модел, но показва основните неща.
    В студен зимен следобед (работен ден) системата работи приблизително както е показано на фигурите. Изключва по температура на водата 75 oC и включва след определено време при условие, че температурата в помещението е с 0.5 oC по-малко от зададената.
    Очевидно не е най-доброто решение, но новата система трябва да работи по-добре благодарение на по-ниската минимална мощност и на регулирането на мощността на котела.
    Този пост е редактиран от YavorDD; 17-08-14 в 16:22. Причина: правопис

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #22

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от YavorDD Виж публикацията
    Очевидно не е най-доброто решение,
    Точно така, това дори не е решение, а безхаберие на проектанта/изпълнителя! Затова си опичай акъла за новата система

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    11
    #23

    Отговор: домашна газова инсталация

    В крайна сметка се спрях на VICTRIX 24 TT и
    • хол – 24 глидера H600 и 7 глидера H800
    • спални – 12 глидера H600 всяка
    • коридор – 3 глидера H800
    • 2 бр. лири 450/1220 в баните
    Първите сметки...
    м. ноември 2014 – 352 лв (около 350 м3)
    м. декември 2014 – 392 лв (около 400 м3)
    Налични съседи само на етажа под мен. Котелът е на максимални температури на подаващата вода, както в режим БГВ, така и в режим отопление. Термоглавите на всички радиатори на напълно отворени. Седмичен програматор, монтиран на стената и настроен,както следва:
    • пон – пет 06:30 – 08:30 и 18:30 – 22:30 зададена температура 18,5 градуса, през останалото време 17,5 градуса,
    • съб – нед 07:30 – 10:30, 12:30 – 14:30 и 18:00 – 23:00 се поддържа 18,5 градуса, през останалото време 17,5 градуса
    Не са измервани температурите на въздуха по помещения, а е търсен комфорт по метод проба – грешка.
    В заключение, сметките ми се виждат високи за отоплявана площ от 80 кв. м. Някакви идеи за намаляване на сметки със запазване на комфорта….

  11. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #24

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от YavorDD Виж публикацията
    .................

    Не са измервани температурите на въздуха по помещения, а е търсен комфорт по метод проба – грешка.
    ..................….
    За тази система сметките са ужасно високи. Дори и да приемем, че имаш големи топлозагуби на жилището, разходът също е много висок.
    Вземи един най-обикновен стаен термометър /има такива в Билла/ и измери температурата в стаите.
    Според мен настройките на котела и стайния терморегулатор не са коректни.
    Предполагам, че без стаен терморегулатор, само с настройка от котела на 55-60 градуса на изх. вода разходът може да падне.
    Този пост е редактиран от legaltk; 10-01-15 в 08:23.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #25

    Отговор: домашна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от YavorDD Виж публикацията
    Първите сметки...
    м. ноември 2014 – 352 лв (около 350 м3)
    м. декември 2014 – 392 лв (около 400 м3)
    Високи ми изглеждат. Котела според мойте инсталатори бил чудо на техинката. Единственото което се сещам, е че е възможно термостата да е сложен на криво място и котела зорлем да докарва 18.5 при термостата, а по стаите да ходите по гащи и реално да е 26*-28* това би оправдало до някъде подобни сметки.
    Другото неприятно е неотопления апартамент отгоре. Там загубите си ги представи по следния начин имаш 100м2 таван. От твоята страна 26-28 да речем (можеш да си го измериш). От другата страна 11-13. София декември средна 1.8. Ако си някъде по горните квартали Бояна/Драгалевци още 1-2градуса надолу. Но за тавана - налично дТ15* Загубите на 12см железобетон + 6см замазка + 2см паркет са 2.22Вата на м2 за градус. Ако няма паркет са 2,7Вата на м2 за градус. Това на практика дава 100х2,22х15 = 3.3КВата постоянен разход. В газ премерено е 254м3 заради тавана. Ако му сложиш 5см вата разхода пада на 0.48Вата на м2 за градус или пак в към сметката с парите - 100х0.48х15 = 720Вата моментен. Това е 55,5м3 газ което ти спестява поне по 200лв за студените 3 месеца и по-малко през останалите.
    Разбира се ако над теб топлят. цялото перо отпада.
    Приемам, че като ново строителство външните стени са изолирани според изискванията.

    Премери температурата на въздуха в помещенията. Ако е възможно премери контактната температура на пода и тавана.

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #26

    Отговор: домашна газова инсталация

    Колеги, възможно ли е в този случай диаметърът на тръбата от котела до колектора да е малък и дебита да е недостатъчен?
    Според мен и това трябва да се провери!

    Колега YavorDD, всички радиатори ли загряват еднакво /по-близо и по-далеч от котела/?
    Цялата площ, всички глидери ли загряват или части от радиатора са по-студени?
    Тези 24 глидера на Н600 в хола на един радиатор или на два радиатора са монтирани?
    Да не би пък секретните кранове на радиаторите да са прекалено притворени?

    Съгласен съм с Орлин, че мястото на стайния терморегулатор може да не е много удачно подбрано, но пък чак такава разлика ......!?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #27

    Отговор: домашна газова инсталация

    Тези сметки са огромни за това жилище и особено тези температури (това не е никакъв комфорт, а си е жив студ).
    Аз с Еолостар мини 10-24Кв. на 6г. имам за 01.10.-31.12.2014г. (в Плевен ни засичат на 3 месеца) 770м3. газ. Еднофамилна къща и пристройка около 100м2. Държа между 21.7-22.7гр. постоянно. Последните 2г. смених режима на дистанционното от Модулация на неговия Он-Оф. Котелът единствено модулира, когато 70гр. на водата се задържат повечко време и тогава намалява степента на горене от макс надолу.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. нормално налягане на газова инсталация?
    От zdraveigp във форум Отопление
    Отговори: 45
    Последно: 19-03-18, 21:50
  2. нова газова инсталация
    От nikolai4o във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 07-11-11, 19:48
  3. Проектиране на газова инсталация за София?
    От ZARABOY във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 19-04-11, 23:51
  4. Съвет за газова инсталация
    От ztomov във форум Отопление
    Отговори: 57
    Последно: 24-02-10, 19:57
  5. Съвети за реализация на газова инсталация
    От a_shikoff във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 06-11-09, 21:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе