Резултати от 1 до 6 от общо 6
Like Tree2Одобрявам
  • 2 Post By VanDan

Изисквания за сградна газова инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    20
    #1

    Изисквания за сградна газова инсталация

    Здравейте колеги,
    къде мога да се запозная с изискванията за приемане на сградна газова инсталация и по специално
    възможността в трасето на сградната инсталация ( сиреч вертикалната шахта където се монтират разходомерите ) да минават кабели, какви кабели могат да минават, на какво разстояние трябва да бъдат ?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #2

    Отговор: Изисквания за сградна газова инсталация

    На мене и друго ми е интересно, трябва да сe приведе цената на газта в цена за kW/h / предполагам ще се отчита и заплаща в куб.м. или друго , не знам , e при изгарянето на 1куб.м. се получава енергия еди колко си kW/h /
    Сигурно не се изразявам правилно, но примерно на парното от ТЕЦ-а цената е 0,08лв. за kW/h /ориентировъчно по бележките/. Така ще се разбере ориентировъчно разхода за отопление ако се отоплява човек на природен газ, и после да се мисли за котлета...инсталации и т.н.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: Изисквания за сградна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от lordged Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    къде мога да се запозная с изискванията за приемане на сградна газова инсталация и по специално
    възможността в трасето на сградната инсталация ( сиреч вертикалната шахта където се монтират разходомерите ) да минават кабели, какви кабели могат да минават, на какво разстояние трябва да бъдат ?
    https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...q0LrdAcBjwoL1g

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #4

    Отговор: Изисквания за сградна газова инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    На мене и друго ми е интересно, трябва да сe приведе цената на газта в цена за kW/h / предполагам ще се отчита и заплаща в куб.м. или друго , не знам , e при изгарянето на 1куб.м. се получава енергия еди колко си kW/h /
    Сигурно не се изразявам правилно, но примерно на парното от ТЕЦ-а цената е 0,08лв. за kW/h /ориентировъчно по бележките/. Така ще се разбере ориентировъчно разхода за отопление ако се отоплява човек на природен газ, и после да се мисли за котлета...инсталации и т.н.
    Тая сметка я има във всички брошури и по всички гишета на Овергаз. Изразходвал си толкова м3, което е равно на толкова кВт/ч - това би струвало толкова лв, на ток. Даже на фактурите им, най отдолу, пишеха колко пари сте спестили като сте си платили месечната сметка за газ. Само дето, от личен опит, нещата са доста по различни на практика. Не знам защо е така, но явно калоричността или не е същата или се мени непрекъснато. Отделно, ти фукат едни 4-6% върху изразходваните количества, зимно време, като корекционен коефициент....
    Тези приравнявания, обикновено, не отчитат и ефективността на системите за отопление и са си чиста теория.
    Този пост е редактиран от tony34al; 14-09-16 в 07:54.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #5

    Отговор: Изисквания за сградна газова инсталация

    Точно това теоретичното е хубаво да се знае, защото ако там не излезе сметката .....

    - - - - - - - - - -

    Не виждам на сайта им тази информация. Пише само, че цената е от три копонента - доставка, пренос и т.н.

    - - - - - - - - - -

    Намерих го. "ЦЪК" Цена за kWh около 0,06лв. като малко отива нагоре поради таксички, надбавки и т.н. Като се прибави и ефективност на системата /както tony34al е отбелязал/ излиза, че отоплението с природен газ е съизмеримо с ползването на климатици с COP около 2,7. Сега вече остава въпроса за това как всеки индивидуално вижда нещата от към комфорт предимства/недостатъци и т.н.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #6

    Отговор: Изисквания за сградна газова инсталация

    Ние тези сметки и сравнения сме ги прави-и-или в съответните "газови" теми. Цените на ток и газ се менят. Нови котли се появяват. Има добре и лошо проектирани и изградени системи. Сложна работа е теоретичното сравнение. Влез в газовите теми - "Избор на котел", "Колко ви струва отоплението на природен газ" и прочети ако те интересува по-подробно. Това относно разходи и цени, като климатиците са безспорни победители, особено за апартаменти с отопление на 1-2 стаи и без бани и тоалетни да се топлят. Иначе БГВ-то е изгодно на газ. До 20лв. имам лятото газ само за топла вода. Но за отопление при сегашните цени на ток и газ няма смисъл да смяташ. С климатици като цяло е по-евтино.
    Вече за комфорт няма смисъл да четеш. Няма климатик, който да се опре като комфорт на водна система за отопление (подово или радиатори). Да не говорим, че при определени случаи, както аз топля къща и пристройка общо 5 стаи и две бани на 22.5-23гр. (за сравнение жената пуска 2-та климатика на 27гр. преди да пусна котела) навсякъде, трудно ще се получи на практика с климатици. Баните без отопление в големите студове има опасност да замръзнат, а не съм чул някой да си топли банята с климатик. Въобще освен цената аз не намирам недостатъци на отоплението с котел на газ. Стайният програматор ми е нагласен по дни и часови пояси колко температура на въздуха да направи. С години нищо повече не съм пипал. Няма да вее, трака, вибрира, замръзва, клокочи, пука и скърца. Както пишат за едни питиета "Мека топлина".
    Този пост е редактиран от VanDan; 14-09-16 в 13:24.
    ivan74 и milanov харесват това.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. нормално налягане на газова инсталация?
    От zdraveigp във форум Отопление
    Отговори: 45
    Последно: 19-03-18, 21:50
  2. домашна газова инсталация
    От YavorDD във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 11-01-15, 19:08
  3. нова газова инсталация
    От nikolai4o във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 07-11-11, 19:48
  4. Съвет за газова инсталация
    От ztomov във форум Отопление
    Отговори: 57
    Последно: 24-02-10, 19:57
  5. Съвети за реализация на газова инсталация
    От a_shikoff във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 06-11-09, 21:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе