Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18
Like Tree2Одобрявам

Съвет относно избор на отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #1

    Съвет относно избор на отопление

    Здравейте,

    от известно време чета с голям интерес форума и трябва да призная, че ми харесва и винаги съм намирал полезна информация.

    Сега по същество,

    трябва да отоплявам къща на четири етажа с РЗП около 840м2: 210м2/175м2/200м2/260м2. Изолация - неопор 10 см, тройни стъклопакети с аргон /високоенергийно/бяло/нискоемсийно/. С изолация на покрива.

    Варианти газ и топлофикации отпаднаха по подразбиране. Започнах от вариант климатици, после минах на варинат термопомпи вода-вода, който вариант категорично отпадна след прочетеното тук във Форумите. Минах на вариант термопомпа въздух-вода. Изчислиха ми 4 термопомпи - 2 по 11Kwh и 2 по 16Kwh.

    16ките са за подово отопление и по 2 бойлера по 80л. Във всяка стая допълнително по един конвектор за охлаждане и за всеки случай...ако аварира подовото. [IMG]file:///C:/Users/User/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG]

    11ките са за по 3бр четирипътни касети всяка, и по един 80л. бойлер.

    След известен размисъл, стигнах до извода /може и грешен.../, че цялата тази система (без конвекторите, само с помпите, четирипътните касети и подовото) ще бъде минимум 55-60,000лв. и то с най-евтините термопомпи.

    Направих и проучване в един гоооолям китайски сайт, където заводите си имат страници. Намерих термопомпи по 50-100Kwh на цена средно по 2-3,000 долара. Обаче тряба да поръчам поне 3 бр... Евтино и оставам даже с 2 резервни... НО, контейнери, Варна, митници, транспорт, после склад за двете помпи бонус...Логистика, с която честно казано не изгарям от желание да се занимавам.

    Последния вариант, на който съм се спрял на 99%, е отопление с комбиниран котел на пелети. Намерих 50Kwh котел на цена 3,000лв. радиатори към 30ина броя, да кажем 4-5,000лв., Дори и да се наложи още един котел да се слага, с всички неща по системата, едва ли ще излезне повече от 15,000лв.

    Питането ми е, какво бихте ме посъветвали Вие, като специалисти. Като се съпоставят цена/разход/време за изплащане/поддръжка/работа при минсуви температури и тн.

    Дали съм пропуснал някакъв друг вариант за отопление, съпоставим като цена със системата на пелети?

    Благодаря Ви

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #2

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Има няколко неизвестни. Четири етажа жилищни или офис базирани? Четирипътните касети , сочат за офис. В описанието се споменава Котел за цялата сграда, кой плаща отоплението/охлаждането? Термопомпите от Китай, кой ще им поеме гаранцията, ще имаш гаранция само за монтажа?!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #3

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Да - забравих да напиша - изложение почти изцяло южно. Двата малки етажа - офиси с шоурум - по едно голямо помещение за отопление. Двата големи етажа - жилищни. Отоплението на три от етажите се плаща от едно лице. Чудя се и аз как ще се калкулира цената за отопление на четвъртия, като ще е с едни котел. Сигурно има начин, но аз не го знам. Може някой специалист тук да помогне.

    А за помпите, за които по принцип се отказах, китайците дават минимум 2 години гаранция, освен ако не си доплатиш за още, но транспорта е за сметка на клиента. То затова имаш още две резервни. Еднопосчно към 1700 долара май беше един контейнер. Това със застраховката на помпата де.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Хубав виц не бях го чувал

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #5

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Не се смей, а помагай. Ако можеш де...

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Е как? След термопомпи за 60К да избереш котел за 3К и да смяташ, че във форума ще щракнем с пръсти той ще се превърне от тиква в каляска - не е ли смешно?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #7

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Затова написах, че се отказах от безумието на термопомпите. Имах огромното желание, задодох на проектантите отопление с термопомпи и резултатът е горепосочения. Никой не е виновен, просто такава е реалността. Цените все още са високи.

    Помилих тук за съвет относно алтернативни варианти като цена/разход на котел на пелети. Този вариант ми се струва доста икономичен в сравнение с всички други. Или греша? Ако е така, моля, ако имаш желание да ме посъветваш.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Аз се топля по този начин и съм доволен, но 20кВт струва 4К. С 50кВт за 3К е смешно.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #9

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Не знам как вървят цените и кое трябва да е нормална цена за котел на пелети от 50кВт, но взех две оферти за под 4к, и две за по над 10к. Това е явно като навсякъде. Имаш Мерцедес и имаш Рено. И на двете като ги купиш ти дават еднаква гаранция. Но при по-скъпия модел след гаранционното обслужване ти излиза по-скъпо и цената пада повече в чисто цифрово изражение. Както и да е, това е извън темата.

    Каква квадратура топлиш с 20кВт котел на пелети? Вчера помолих съседа да ми каже колко му е разхода на газ за къщата, понеже ми препоръчваше газта за отопление. Той отоплява къща - 380м2 с 300л. бойлер . Януарската му сметка беше 847лв. При газ 0,70лв. на кубик. Каза че поддържа 21,5 градуса температура.

    Не знам пелетите колко струват в момента, но ако се приеме средна цена от 350лв. за тон, това е към 2,4 тона пелети или по 3,4кг/ч. Може и грешно да правя съпоставката...

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    При сегашните цени на дървесни пелеи е по-скъпо, отколкото на газ, да не говорим за хамалогията. Истината е в агропелетите или газ.

    ПП. Хубави къщички имате да отоплявате - единия 400м2, другия 840м2

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2017
    Мнения
    10
    #11

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Моята още не е готова. Проектът е готов, остава само отоплението.
    Та това е ми е драмата. Как ще я топля...

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    4,748
    #12

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Начини има , както се видя . Всичко опира до пари и тяхното количество !
    Сондирай за гореща минерална вода , пък току виж си ударил джакпота !

  16. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #13

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Вземи един котел за трите етажа, а за последния отделен.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #14

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Кой ще ги обслужва тези котли на пелети. Колкото и малко да е трябва почистване, зареждане от време на време. Ако е само 1 ползвател е ясно, но ако са повече е интересно. По отношение на сметките също е интересно как ще се делят с 1 котел.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #15

    Отговор: Съвет относно избор на отопление

    Цитат Първоначално публикувано от civica Виж публикацията
    Начини има , както се видя . Всичко опира до пари и тяхното количество !
    Няма как да очаква да отоплява толкова обем с малко пари, особено пък ако няма много добра изолация. Ако успее да постигне разход от 1000- 1200лв на месец, в зимните месеци, ще е много добре. ако си мисли за 500-600, ще е доста изненадан, неприятно...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Спешна молба за съвет относно избор между две машини
    От Pavkata1972 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 9
    Последно: 29-10-15, 18:42
  2. моля за съвет относно избор на климатик
    От vankata09 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 05-11-13, 19:42
  3. Съвет при избор на инфрачервено отопление
    От niki456 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 18-07-11, 12:43
  4. Съвет относно избор на климатик, естествено втора употреба?!
    От djany_111 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 24
    Последно: 15-10-10, 21:24
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 16:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе