"В този форум никой не поддържа такава температура."
Да бее....
"В този форум никой не поддържа такава температура."
Да бее....
Сред недостатъците им са ниската корозионна устойчивост, като едно от най-уязвимите им места е областта на спойката. При високо съдържание на въздух в топлоносителя, панелът също е силно застрашен от възникване на корозия. Също така, съществува опасност от образуване на въздушни възглавници. Това води до намаляване на мощността на радиатора, поради затруднената циркулация на топлоносителя. За предотвратяване образуването на въздушни възглавници специалистите препоръчват да се използват обезвъздушители.
Тънките стени на панелните радиатори ограничават и работното им налягане (до 0,4 Pa с отчитане на корозията). Съществува и опасност от хидравличен удар, поради което се препоръчва налягането в отоплителния контур да се изменя постепенно. Рязката промяна на налягането в системата би могла да доведе до повреда на радиатора. Монтажът им е по-сложен и изисква по-високо квалифициран персонал.
+ пластинчат топлообменник - след 4-5 години пълно обслужване на котела през 2 години, бързо износване на водната помпа и трипътния клапан
Никакви смислени доводи не видях, освен преписване на недостатъци (повечето от които са измислени) от линка на Daya
- работното налягане се ограничавало до 4 бара - това какъв недостатък е, щом предпазния клапан на котела го ограничава до 3 бара, а обикновено се ползва 1,5 бара?
- съществувала опасност от образуване на въздушни възглавници - ами в алуминиевия радиатор тази "опасност" е по-голяма
- при високо съдържание на въздух в топлоносителя, панелът също е силно застрашен от възникване на корозия - откъде този въздух в затворена система, с каквато работи газовият котел?
- Cъщecтвyвa и oпacнocт oт xидpaвличeн yдap, пopaди ĸoeтo ce пpeпopъчвa нaлягaнeтo в oтoплитeлния ĸoнтyp дa ce измeня пocтeпeннo. Pязĸaтa пpoмянa нa нaлягaнeтo в cиcтeмaтa би мoглa дa дoвeдe дo пoвpeдa нa paдиaтopa - ГЛУПОСТИ
Този пост е редактиран от Lazar; 14-01-17 в 01:47.
Oт над 20 години съм с панелни радиатори в апартамента и до ден днешен не съм имал проблеми.В същото състояние са както преди две десетилетия,ще изкарат още толкова.От старите социалистически са.Нито котел съм облсужвал,нито дай боже.Не знам в какви филми се вкарвате.Котела ми е собствено производство,аз съм си го правил,много прост модел,нямам помпа и никога не съм имал.
VanDan е от хората които дават много ценни съвети в тези форум и го уважавам,но не мисля че двуконтрурен котел е най правилният избор,особено за къща,където винаги има къде да се сложи бойлер.Според мен е дразнещо след всяко пускане на топлата вода да чакаш да запали котела,особено пък лятото.Когато си с бойлер котела се включва много по рядко да подгрява 1-2 пъти на ден.Добре си се ориентирал за панелни радиатори,няма да съжаляваш,на Корадо или турски според мен няма разлика.На Корадо ми се струват неоправдано високи цените.
- - - - - - - - - -
Упс,извинявам се
Аз винаги горещо съм препоръчвал едноконтурен котел с ниска минимална мощност. Има много мои постове, в които обяснявам защо. Има го и в горния пост на батспетър. Колкото до котела, вида и марката панелни радиатори, просто написах с какви съм аз и че нямам години проблеми с тях, в отговор на поста за несъвместимост на панелни радиатори и двуконтурен котел.
Здравейте, добра полемика се получи по въпроса и съм доволен от това -надявам се и Вие.По въпроса за котела първо се бях настроил за двуконтурен , че жената все мрънка че не и стига топлата вода, но след като попрочетох из форума вече се двоумя как да постъпя.Имам още няколко месеца време да помисля докато дойдат да пуснат газта-поне така обещаха.А и още един + за едноконтурен - съпругата пак е на чешмата въпреки миялната.
- - - - - - - - - -
[QUOTE=batspetar;803852.Преди бях с алуминиеви, от тази година съм с панелни,панелните може би отдават малко повече, при по ниска температура...
Ако може колегата да напише причините за смяната на радиаторите- ако не е тайна разбира се- ще съм му благодарен.
[QUOTE=mgurvanov;804085]Здравейте, добра полемика се получи по въпроса и съм доволен от това -надявам се и Вие.По въпроса за котела първо се бях настроил за двуконтурен , че жената все мрънка че не и стига топлата вода, но след като попрочетох из форума вече се двоумя как да постъпя.Имам още няколко месеца време да помисля докато дойдат да пуснат газта-поне така обещаха.А и още един + за едноконтурен - съпругата пак е на чешмата въпреки миялната.
- - - - - - - - - -
[QUOTE=batspetar;803852.Преди бях с алуминиеви, от тази година съм с панелни,панелните може би отдават малко повече, при по ниска температура...
Ако може колегата да напише причините за смяната на радиаторите- ако не е тайна разбира се- ще съм му благодарен.[/QUOTE]
Тази година правих ремонт и вдигнах нивото на пода с 3-4 см.Моите прозорци са ниски височина 70 см от пода,алуминиевите бяха с височина 500,но те реално отговарят на 580 и не остана място отдолу,а панелните H500 са точно 50 см.Това е причината са смяната,Прави ми впечатление че на по ниска температура около 40 градуса като че ли отдават малко повече,но може и да си въобразявам.Жената беше твърдо против панелните,но като ги сложих вече ги харесва, дори повече от старите.
- - - - - - - - - -
С тая тема изби рибата,форумът определено живна.
И аз съм с едноконтурен котел на Бош 2-14 клв. Ако се спреш на панелни радиатори (с такива съм) слагай Н600 тип 33.
Малко по-скъпи са, но не съжалявам.
Относно панелни или алуминиеви моето впечатление като новобранец на газ (2-ри месец ползваме) и сблъскал с тази дилема преди 6 месеца ще ти кажа следното: във всички стаи сме с панелни, турски Демир Докум H600 и само един алуминиев в банята H600 10 глидера. Идеята беше, че там има повече влага и конденз и евентуално панелния може да ерозира.
От функционална гледна точка смятам, че са със сравнително еднакво топлоотдаване като алуминиевия, като че ли загрява една идея по-бързо, но и съответно изстива по-бързо.
Визуално е въпрос на личен вкус. На мен алуминиевия ми изглежда някак си по, как да кажа ... high-tech продукт. Изчистени, бели и студени откъм външен вид и по се връзват с индустриален дизайн - обществени сгради и офиси или домове с много стъкло, хром, блясък и минимимилизъм (не случайно са и по-компактни).
Панелните напротив са ми по-приветливи и допринасящи за уюта в домашна обстановка. Като ги гледам с тези ребърца дори и да не работят сякаш излъчват топлина, а освен това ги имаше и в лека охра като стените ми и се сляха перфектно . То, ако можеше, бих си сложил и от старите чугунени с класическата оребрена форма, но нямаше как да ги окача на кнауфа В Германия по-старите сгради са си масово с тях и това чудо веднъж загрее ли е като акумулираща печка и гледам не се бутат да си ги сменят хората.
Само, че в Германия температурата на входящата вода е над 65 градуса, че и повече, предполагам.
Вие сте на локално парно, ако съм разбрал правилно. Вероятно може да се регулира температурата на котела.
В къщи също съм с чугунен в едната стая, но водата в системата (топлофикация) не е минавала 50 градуса. А радиатора си иска повече от 65, за да загрее и акумулира достатъчно топлина, и загрее стаята.
Параметрите на панелните и Al ги има във сайта на производителя. Al също иска по-висока температура на входящата вода, но по-никса от необходимата на чугунения.
Последния може да бъде закрепен на стойки за пода. Не е нужно да се фиксира за "картона". Колкото до корозията в банята - до момента не съм виждал пробив в панелен радиатор, започнал отвън-навътре. Обикновено корозират в обратна посока. Стига, разбира се да са с качествено покритие и то да не е механично повредено.
Няма такова нещо, че единия вид искали 65*, другия 50*, третия 80*. Всеки радиатор си има определена мощност при определена температура. Чугунените имат по-малка мощност от ал. и панелните при едни и същи размери и затова трябва да се слагат повече глидери за едно и също помещение