Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 32
Like Tree4Одобрявам

Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #16

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    "В този форум никой не поддържа такава температура."
    Да бее....


    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #17

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Много странно мнение, може ли доводи?
    Сред недостатъците им са ниската корозионна устойчивост, като едно от най-уязвимите им места е областта на спойката. При високо съдържание на въздух в топлоносителя, панелът също е силно застрашен от възникване на корозия. Също така, съществува опасност от образуване на въздушни възглавници. Това води до намаляване на мощността на радиатора, поради затруднената циркулация на топлоносителя. За предотвратяване образуването на въздушни възглавници специалистите препоръчват да се използват обезвъздушители.
    Тънките стени на панелните радиатори ограничават и работното им налягане (до 0,4 Pa с отчитане на корозията). Съществува и опасност от хидравличен удар, поради което се препоръчва налягането в отоплителния контур да се изменя постепенно. Рязката промяна на налягането в системата би могла да доведе до повреда на радиатора. Монтажът им е по-сложен и изисква по-високо квалифициран персонал.
    + пластинчат топлообменник - след 4-5 години пълно обслужване на котела през 2 години, бързо износване на водната помпа и трипътния клапан

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #18

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Никакви смислени доводи не видях, освен преписване на недостатъци (повечето от които са измислени) от линка на Daya
    - работното налягане се ограничавало до 4 бара - това какъв недостатък е, щом предпазния клапан на котела го ограничава до 3 бара, а обикновено се ползва 1,5 бара?
    - съществувала опасност от образуване на въздушни възглавници - ами в алуминиевия радиатор тази "опасност" е по-голяма
    - при високо съдържание на въздух в топлоносителя, панелът също е силно застрашен от възникване на корозия - откъде този въздух в затворена система, с каквато работи газовият котел?
    -
    Cъщecтвyвa и oпacнocт oт xидpaвличeн yдap, пopaди ĸoeтo ce пpeпopъчвa нaлягaнeтo в oтoплитeлния ĸoнтyp дa ce измeня пocтeпeннo. Pязĸaтa пpoмянa нa нaлягaнeтo в cиcтeмaтa би мoглa дa дoвeдe дo пoвpeдa нa paдиaтopa - ГЛУПОСТИ
    Този пост е редактиран от Lazar; 14-01-17 в 00:47.
    JKanchev и ccankov73 харесват това.

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #19

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Цитат Първоначално публикувано от I62 Виж публикацията
    Сред недостатъците им са ниската корозионна устойчивост, като едно от най-уязвимите им места е областта на спойката. При високо съдържание на въздух в топлоносителя, панелът също е силно застрашен от възникване на корозия. Също така, съществува опасност от образуване на въздушни възглавници. Това води до намаляване на мощността на радиатора, поради затруднената циркулация на топлоносителя. За предотвратяване образуването на въздушни възглавници специалистите препоръчват да се използват обезвъздушители.
    Тънките стени на панелните радиатори ограничават и работното им налягане (до 0,4 Pa с отчитане на корозията). Съществува и опасност от хидравличен удар, поради което се препоръчва налягането в отоплителния контур да се изменя постепенно. Рязката промяна на налягането в системата би могла да доведе до повреда на радиатора. Монтажът им е по-сложен и изисква по-високо квалифициран персонал.
    + пластинчат топлообменник - след 4-5 години пълно обслужване на котела през 2 години, бързо износване на водната помпа и трипътния клапан

    Ха Ха Ха ... .Без коментар.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    831
    #20

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Oт над 20 години съм с панелни радиатори в апартамента и до ден днешен не съм имал проблеми.В същото състояние са както преди две десетилетия,ще изкарат още толкова.От старите социалистически са.Нито котел съм облсужвал,нито дай боже.Не знам в какви филми се вкарвате.Котела ми е собствено производство,аз съм си го правил,много прост модел,нямам помпа и никога не съм имал.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #21

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Цитат Първоначално публикувано от mgurvanov Виж публикацията
    Здравейте,сега влизам във форума и бързам да пиша.Това е къща не апартамент и да има място за по-големи радиатории най - вероятно ще послушам съвета на VanDan.
    VanDan е от хората които дават много ценни съвети в тези форум и го уважавам,но не мисля че двуконтрурен котел е най правилният избор,особено за къща,където винаги има къде да се сложи бойлер.Според мен е дразнещо след всяко пускане на топлата вода да чакаш да запали котела,особено пък лятото.Когато си с бойлер котела се включва много по рядко да подгрява 1-2 пъти на ден.Добре си се ориентирал за панелни радиатори,няма да съжаляваш,на Корадо или турски според мен няма разлика.На Корадо ми се струват неоправдано високи цените.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    "В този форум никой не поддържа такава температура."
    Да бее....



    Упс,извинявам се
    ccankov73 одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #22

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Аз винаги горещо съм препоръчвал едноконтурен котел с ниска минимална мощност. Има много мои постове, в които обяснявам защо. Има го и в горния пост на батспетър. Колкото до котела, вида и марката панелни радиатори, просто написах с какви съм аз и че нямам години проблеми с тях, в отговор на поста за несъвместимост на панелни радиатори и двуконтурен котел.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #23

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Аз винаги горещо съм препоръчвал едноконтурен котел с ниска минимална мощност. Има много мои постове, в които обяснявам защо. Има го и в горния пост на батспетър. Колкото до котела, вида и марката панелни радиатори, просто написах с какви съм аз и че нямам години проблеми с тях, в отговор на поста за несъвместимост на панелни радиатори и двуконтурен котел.
    Sorry,останах с впечатление че колегата в крайна сметка е решил да слага двуконтурен котел,за това го написах, иначе знам че предлагаш в много постове едноконтурен и на база вашият опит и този на Лазар аз взех едноконтурен,за което съм много благодарен.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    31
    #24

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Здравейте, добра полемика се получи по въпроса и съм доволен от това -надявам се и Вие.По въпроса за котела първо се бях настроил за двуконтурен , че жената все мрънка че не и стига топлата вода, но след като попрочетох из форума вече се двоумя как да постъпя.Имам още няколко месеца време да помисля докато дойдат да пуснат газта-поне така обещаха.А и още един + за едноконтурен - съпругата пак е на чешмата въпреки миялната.

    - - - - - - - - - -

    [QUOTE=batspetar;803852.Преди бях с алуминиеви, от тази година съм с панелни,панелните може би отдават малко повече, при по ниска температура...

    Ако може колегата да напише причините за смяната на радиаторите- ако не е тайна разбира се- ще съм му благодарен.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #25

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    [QUOTE=mgurvanov;804085]Здравейте, добра полемика се получи по въпроса и съм доволен от това -надявам се и Вие.По въпроса за котела първо се бях настроил за двуконтурен , че жената все мрънка че не и стига топлата вода, но след като попрочетох из форума вече се двоумя как да постъпя.Имам още няколко месеца време да помисля докато дойдат да пуснат газта-поне така обещаха.А и още един + за едноконтурен - съпругата пак е на чешмата въпреки миялната.


    - - - - - - - - - -

    [QUOTE=batspetar;803852.Преди бях с алуминиеви, от тази година съм с панелни,панелните може би отдават малко повече, при по ниска температура...

    Ако може колегата да напише причините за смяната на радиаторите- ако не е тайна разбира се- ще съм му благодарен.[/QUOTE]


    Тази година правих ремонт и вдигнах нивото на пода с 3-4 см.Моите прозорци са ниски височина 70 см от пода,алуминиевите бяха с височина 500,но те реално отговарят на 580 и не остана място отдолу,а панелните H500 са точно 50 см.Това е причината са смяната,Прави ми впечатление че на по ниска температура около 40 градуса като че ли отдават малко повече,но може и да си въобразявам.Жената беше твърдо против панелните,но като ги сложих вече ги харесва, дори повече от старите.

    - - - - - - - - - -

    С тая тема изби рибата,форумът определено живна.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #26

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    И аз съм с едноконтурен котел на Бош 2-14 клв. Ако се спреш на панелни радиатори (с такива съм) слагай Н600 тип 33.
    Малко по-скъпи са, но не съжалявам.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    31
    #27

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    И аз съм с едноконтурен котел на Бош 2-14 клв. Ако се спреш на панелни радиатори (с такива съм) слагай Н600 тип 33.
    Малко по-скъпи са, но не съжалявам.
    Да аз се двоумя между този и двуконтурниат 2500.Как е като разход, има ли проблеми с котела, колко радиатора са и на каква квадратура? Няма място за съжаление важното е да се чувстваме комфортно а и има една приказка кефа цена няма!

  16. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    3
    #28

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Относно панелни или алуминиеви моето впечатление като новобранец на газ (2-ри месец ползваме) и сблъскал с тази дилема преди 6 месеца ще ти кажа следното: във всички стаи сме с панелни, турски Демир Докум H600 и само един алуминиев в банята H600 10 глидера. Идеята беше, че там има повече влага и конденз и евентуално панелния може да ерозира.

    От функционална гледна точка смятам, че са със сравнително еднакво топлоотдаване като алуминиевия, като че ли загрява една идея по-бързо, но и съответно изстива по-бързо.

    Визуално е въпрос на личен вкус. На мен алуминиевия ми изглежда някак си по, как да кажа ... high-tech продукт. Изчистени, бели и студени откъм външен вид и по се връзват с индустриален дизайн - обществени сгради и офиси или домове с много стъкло, хром, блясък и минимимилизъм (не случайно са и по-компактни).

    Панелните напротив са ми по-приветливи и допринасящи за уюта в домашна обстановка. Като ги гледам с тези ребърца дори и да не работят сякаш излъчват топлина, а освен това ги имаше и в лека охра като стените ми и се сляха перфектно . То, ако можеше, бих си сложил и от старите чугунени с класическата оребрена форма, но нямаше как да ги окача на кнауфа В Германия по-старите сгради са си масово с тях и това чудо веднъж загрее ли е като акумулираща печка и гледам не се бутат да си ги сменят хората.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #29

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Само, че в Германия температурата на входящата вода е над 65 градуса, че и повече, предполагам.
    Вие сте на локално парно, ако съм разбрал правилно. Вероятно може да се регулира температурата на котела.
    В къщи също съм с чугунен в едната стая, но водата в системата (топлофикация) не е минавала 50 градуса. А радиатора си иска повече от 65, за да загрее и акумулира достатъчно топлина, и загрее стаята.
    Параметрите на панелните и Al ги има във сайта на производителя. Al също иска по-висока температура на входящата вода, но по-никса от необходимата на чугунения.
    Последния може да бъде закрепен на стойки за пода. Не е нужно да се фиксира за "картона". Колкото до корозията в банята - до момента не съм виждал пробив в панелен радиатор, започнал отвън-навътре. Обикновено корозират в обратна посока. Стига, разбира се да са с качествено покритие и то да не е механично повредено.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #30

    Отговор: Панелни или алуминиеви радиатори- кои ще топлят повече?

    Няма такова нещо, че единия вид искали 65*, другия 50*, третия 80*. Всеки радиатор си има определена мощност при определена температура. Чугунените имат по-малка мощност от ал. и панелните при едни и същи размери и затова трябва да се слагат повече глидери за едно и също помещение

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с алуминиеви радиатори
    От badbore във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 28-12-18, 18:47
  2. Продавам 2бр. алуминиеви радиатори за парно
    От ivan74 във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 15-03-12, 14:40
  3. Отговори: 22
    Последно: 31-12-11, 20:36
  4. български електрически кварцови панелни радиатори ?
    От estqwerty във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 14-02-11, 19:06
  5. Панелни или алуминиеви радиатори
    От dedo pop във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 02-09-06, 19:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе