Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31

Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #1

    Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Здравейте,

    Започнал съм да стягам старата къща на село. Имам повечето необходими данни за изчисляване на топлинните загуби на къщата по метода от Термосиликат , но ми липсват доста основни параметри.

    Моля за съвети и съдействие както винаги до сега съм получавал за привеждане на този стар уютен дом в един такъв модерен и отговарящ на изискванията в сегашно време.
    Като за начало ми е необходимо потвърждение на коефициенти за топлопреминаване на различни видове остарели строителни материали, които вече не се срещат и се съмнявам, че съм предразположен към грешка:

    Зидовете са от ръчно правени в калъпи печени плътни тухли със външна циментова мазилка с камъчета. Първият етаж зида е 45 см като мисля да изчисля с коефициент 0,600 w/кв.м К, а Вторият етаж е със ширина на зида 30 см и мисля да изчисля със 0.790 w/кв.м К

    * Под /към земя и гредоред/каратаван от 2 ет. към 1 ет./ - 0.400 w/кв.м К
    * Прозорци - /5 камерна, 2-ен стъклопакет Бяло-4 Сезона, 24 мм/ - 1.4 w/кв.м К
    * Тавани /гредоред 1 ет. със ламперия от дъски, 2 ет. гредоред, към скатен покрив със измазана с кал и на варо-пясъчен р-р/ - 0.300 w/кв.м К . Като мисля да сложа гипсо-картонена конструкция със 5 см. Вата плочи на Кнауф - какъв би бил коефицента???


    Моля за потвърждение или коригиране на посочените коефициенти.
    Този пост е редактиран от JKanchev; 14-02-17 в 17:18.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #2

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Моля за потвърждение или коригиране на посочените коефициенти.
    Термични свойства: Коефициент на топлопроводност на различни материали

    Ето една статия с коефициенти на различни материали. Нямам спомен в статиите на Термосиликат дали има формулата с която да смяташ общ коефициент на конструкциа от различни материали, но ако намеря подходяща статия ще я дам тук.

  4. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #3

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Здравейте,
    Започнал съм да стягам старата къща на село. Имам повечето необходими данни за изчисляване на топлинните загуби на къщата по метода от Термосиликат , но ми липсват доста основни параметри.
    А за какво са ти топлинните загуби? С изчисления и сметки не можеш да получиш дори приблизителните им стойности. Те се променят непрекъснато и се влияят от външна/вътрешна температура, влажност, налягане, вятър, слънце и какво ли още не.
    Освен това топлообменът, освен чрез топлопроводимост се извършва и чрез конвекция и лъчение. Тях включваш ли ги в сметките?

  5. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #4

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    Термични свойства: Коефициент на топлопроводност на различни материали

    Ето една статия с коефициенти на различни материали. Нямам спомен в статиите на Термосиликат дали има формулата с която да смяташ общ коефициент на конструкциа от различни материали, но ако намеря подходяща статия ще я дам тук.
    Благодаря за съдействието. Бях попаднал на този линк, но за съжаление там няма данните за тези материали.
    Относно последното би било много полезно стига да са достатъчно вярно въведени формулите, че попаднах на един много добре направен калкулатор на една Русенска компания лидер в топлоизолациите и там излизат едни данни, за които може да те боли главата само от купуване на радиаторна мощ.

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    А за какво са ти топлинните загуби? С изчисления и сметки не можеш да получиш дори приблизителните им стойности. Те се променят непрекъснато и се влияят от външна/вътрешна температура, влажност, налягане, вятър, слънце и какво ли още не.
    Освен това топлообменът, освен чрез топлопроводимост се извършва и чрез конвекция и лъчение. Тях включваш ли ги в сметките?
    Jack - това прозвуча доста сложно/сериозно и също толкова съм хем разколебан хем амбициран. Не съм инженер, но през годините с удряне глава в стената със - падане и изправяне чрез помощта на колегите от форума си спестих доста от тези упражнения.
    Ще бъда благодарен ако ми подскажете как най-добре да подходя и да оразмеря правилно бъдещото отопление?

  6. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #5

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Най-простата и елементарна сметка е да предвидиш по 50 вата топлинна мощност на кубически метър обем. Примерно при площ 55 квадрата и височина 2,6 се получава общ обем 143 кубически метра. По 50 вата на кубически метър ще са необходими 7,15 киловата топлинна мощност.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #6

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Топлопроводимост - изчисляване на топлинни загуби -


    http://forum.napravisam.bg/viewtopic...25FF%25F2%25E0


    Ето две статии за смятане на топлопроводимост на многослойна конструкция. Вкарваш си я в ексел и само си сменяш дебелини и материали.

    Джак най-общо казано е прав, ако го сметнеш 50Вата на кубик няма да сбъркаш/преоразмериш чак толкова много. За самото проектиране на инсталацията е ок.

    Но за очаквани разходи за отопление формулите + сериозен процент надбавка са едиственото с което можеш да си сметнеш бъдещите сметки.

    Аз си направих сметките за моя етаж по формулите и реално похарчените пари за отопление показват към 30% по-голям разход. Аз го отдавам на качественото строителство и грубата сметка при формулите, защото например при смятане на покрив не отчитат факта че има греди между ватата, или факта че на строителя му е било по-удобно да завърти тухлата с дупките навън/навътре и реално тази тухла топлоизолира колкото и отворен прозорец.
    Този пост е редактиран от orlincho; 15-02-17 в 12:46.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #7

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Най-простата и елементарна сметка е да предвидиш по 50 вата топлинна мощност на кубически метър обем. Примерно при площ 55 квадрата и височина 2,6 се получава общ обем 143 кубически метра. По 50 вата на кубически метър ще са необходими 7,15 киловата топлинна мощност.
    Преди 9 години за първи път в живота си се съгласих да се доверя на инсталаторска фирма да ми направи отоплителна инсталация на газ на жилището ми /85 кв.м/ в Русе и един хубав ден осъмнах със котел Вайлант с мощност 7-20 Кв., като с много зор се мъчиха да ми набутат даже 24 Кв. котел. Такива Бакалски сметки от едно време не искам да коментирам най-вече защото веднъж вече ми излязоха наистина финансово солено.
    За това гледам да питам патило.

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията

    Аз си направих сметките за моя етаж по формулите
    Калкулатора от вторият линк вече съм го разглеждал, но не съм сигурен дали мога да се доверя на зададените параметри и от там на резултатите, които генерира.
    Можеш ли да потвърдиш неговата актуалност към днешна дата и точно в изчисленията.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #8

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    Преди 9 години за първи път в живота си се съгласих да се доверя на инсталаторска фирма да ми направи отоплителна инсталация на газ на жилището ми /85 кв.м/ в Русе и един хубав ден осъмнах със котел Вайлант с мощност 7-20 Кв., като с много зор се мъчиха да ми набутат даже 24 Кв. котел. Такива Бакалски сметки от едно време не искам да коментирам най-вече защото веднъж вече ми излязоха наистина финансово солено.
    За това гледам да питам патило.



    Калкулатора от вторият линк вече съм го разглеждал, но не съм сигурен дали мога да се доверя на зададените параметри и от там на резултатите, които генерира.
    Можеш ли да потвърдиш неговата актуалност към днешна дата и точно в изчисленията.
    Бакалската сметка за 85м2 и нормален таван 2.6 показва 11КВ. А това е очакваната инсталирана мощност на радиаторите. Котела е задължително да има минимум под тази. И толкова 7-20 котел и радиатори 11КВ ми звучи като система която ще работи добре. Няма да е възможно най-добре но в никакъв случай не и лошо. А максимална на котела 24 е съвсем нормално когато искаш проточна топла вода - тя с малко КВ не става.

    Ето аз съм си сметнал по топлозагуби при -20 етажа да харчи под 4КВ. Котела ми е 3.6-26 и това което позволява правилната му работа му работа са радиаторите - 16КВ. И да ако бях сложил радиатори 5-6КВ системата пак щеше да работи (на по-висока температура) и то не кой-знае колко по-зле (околко 5%)
    Не съм въртял икономически сметки тези 5% от ефективността на котела за колко години покриват по-високата инвестиция в радиатори.

    Има и неща от които не съм особено доволен. Работата в междинните сезони с вода на температури 35-40 градуса не е особено приятна защото радиатора въпреки че грее стаята която е 21 се усеща хладък на пипане защото телесната температура е горе долу толкова. Така че и многото радиатори си имат недостатъци.

    От втория линк визирах формулата на второто мнение. За мен изглежда работеща до колкото съм чел английската статия за топлопроводимостта в Уикипедия.

    k = 1/((1/a1) + sum(d,i/lam,i) + (1/a2)), W/m2.K;

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #9

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Имам една тъпа идея сега докато чета темата. Ако се сметне само изолация та и се пренебрегнат тухли бетони , сложи и дупките за дограмата и си готов със загубите/нуждите.
    Ще се смятат само две неща.това е идейкатА.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #10

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    А ако няма изолация на стените?

    Навремето съм чел от тази тема - https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=2&t=1804

  13. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #11

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Правилно - на този етап няма изолация на стените. Предвиждам за напред - външна поради малките стаи, което ще се опитам да взема в предвид сега - т.е. това ще е корекцията ми за грешка

    Доста поизчетох, включително и статията от колегите /благодаря за което/ и на този етап открих един калкулатор правен също от колега, но нещо удрям на камък да я кача тук за справка с Вас.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #12

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    в ру-ските тракери орг има phpp може да си смяташ каквото искаш.
    коефициентите на матерялите ги има из нета. плътни тухли 0,67 по долният файл. колко е вярно...
    http://ekolivinghouse.com/images/coeficienti.pdf
    смятай и да кажеш какво си изкарал.

    малко всичко зависи дали ще живееш постоянно или временно, ако ще е временно няма смисъл от много изолация. къде е разумната среда...

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #13

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    Имам една тъпа идея сега докато чета темата. Ако се сметне само изолация та и се пренебрегнат тухли бетони , сложи и дупките за дограмата и си готов със загубите/нуждите.
    Ще се смятат само две неща.това е идейкатА.
    За моите сметки ги бях разпределил на 5 конструкции
    Стени
    Таван (ако има топлещи съседи може да се игнорира)
    Под (ако топлят отдолу до нормални градуси това перо се игнорира)
    Стъклопакет - площта на пакета спрямо дограмата е основното място за топлозагуби
    Дограма - изглежда пренебрежимо малко спрямо пакета.

    По твоята идея - моите стени сандвич 10ЕПС/35Тухла/5Вата/1г.картон - дават на сметка 0.21Вата загуби за м2 за градус разлика. Ако махна тухлата и картона става 0.25 това може би би компенсирало грешката при строителството.

  17. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #14

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Бихте ли коментирали коректността на този калкулатор: Термокалкулатор 2.0

    Изключително подробен, но имам известни притеснения - вярно, че ТИ рязко влияе върху топлинните загуби, но чак пък толкова рязка промяна изразяваща се в 3 до 4 пъти намаление на коефициентите ми се струва търговски/рекламен похват?

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #15

    Отговор: Проект: Къщата на село - Коефициенти на топлопреминаване на различните материали и пр.

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    По твоята идея - моите стени сандвич 10ЕПС/35Тухла/5Вата/1г.картон - дават на сметка 0.21Вата загуби за м2 за градус разлика. Ако махна тухлата и картона става 0.25 това може би би компенсирало грешката при строителството.
    благодаря че си го сметнал - знам че смяташ много а мен в момента ме мързи да отварям, дали може тази загуба да се съизмери със загубите от термомостове? предполагам това имаш пред вид в строителни грешки?

    учудвам се че имаш изолация от вътре и от вън.

    JKanchev :
    сега се блъскам с подобен проблем - не вярват в изолацията.
    до някъде си прав - само изолацията не топли.
    ако имаш изградена отоплителна система /както мен смятана за неизолирана площ може да не е оправдано да се сменя. вярно може да спестя тон пелети 300лв но изолацията ще е 3-5 хилки. / всеки си решава.

    още не мога да разбера каква е целта - какво е комфортно?

    има и по-евтини начини да докараш ефекта на изолация - с окачен таван например ще топлиш по-малко въздух , а и да не сложиш изолация отгоре и само се получи някаква малка междина въздуха ще го играе изолация. запуши големите дупки, силикон на прозорците или уплътнения... мерки за стотинки и 10 мин работа могат да спестят много киловати енергия.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Външно тяло в къщата?
    От mirchev във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 7
    Последно: 15-01-16, 23:26
  2. Отговори: 3
    Последно: 17-05-12, 21:21
  3. интернет на село?
    От ssimeon във форум Технологии
    Отговори: 6
    Последно: 21-05-09, 14:18
  4. Какво да предприема за климатизация на къщата?
    От Hidepower във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 23
    Последно: 14-05-08, 09:34
  5. програма за рекламни материали...?
    От gggggg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 14
    Последно: 15-06-07, 03:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе